...a jitra jsou zde tichá

A zori zděs tichije...

А зори здесь тихие...

A zori zdes tikhie...

The Dawns Here Are Quiet

...a rána sú tu tiché

Válečný / Drama

Rusko, 2015, 120 min

• hous.enka

Neznám původní zpracování, ale tohle mi přišlo trochu přitažený za vlasy. Krásná a drsná příroda, ženská skupina proti německé převaze a do toho tklivá hudba, melancholický střih (bože!) a pevný čtyřky z různých úhlů, protože Žeňa může oželet i podprsenku. Scéna v sauně?? Proč? Ale jo, nalákalo mě to k tomu, abych se podívala po původní verzi, takže svoje poselství film asi splnil.(18.9.2017)

Ukážkový naturalizmus! Priznám sa, že originál z 1972 som nevidel, takže nemôžem porovnávať. Ale toto tak či tak rozhodne predčilo očakávania. Malo to všetko, čo by som od filmu tohto žánru očakával - reálny historický podklad, charizmatické postavy seržanta i statočných žien, strastiplná zápletka, napínavý dej, trefné dialógy, emócie, no a samozrejme spomínaný dominantný naturalizmus. To všetko zaobalené do pôsobivých kulís ruských lesov, jazier a močiarov. Výborné herecké výkony! Tento film je dôkazom, že aj Rusi vedia natočiť úžasný film, ktorý sa človeku dostane pod kožu. V podstate niet nič, čo by som tomuto filmu vytkol - takže posielam 5*.(8.11.2017)

• MartinezZ

Škoda, ale víc jak sovětské verzi ze '72 dát nemůžu. Jednak je to i na 120 minut dost zkrácené (jako že fakt dost), druhak je to dost poplatné dnešku, takže ty upravené, umyté a svěží modelky mi do toho moc neseděly. A Treťjak se na tom podepsalo i to, že jsem čekal, co se bude dít a ono se to dělo přesně tak, jak v "předloze", což není ani tak výtka, jako sdělení, že mě tu už jaksi nemělo co překvapovat. Prostě takový lehčí a kratší odvar dříve viděného..(17.10.2015)

Tak jsem se konečně dočkal, Rusáci natočili válečný film bez všech těch klišoidních sraček a patosu! I když i do tohoto povedeného snímku něco málo naládovali, ale opravdu jen co by se za nehet vešlo. Začátek nic moc nesliboval, ale jakmile se v krásné přírodě rozjel lov na skupinku Germánů, nestačil jsem zírat, jak dobře řemeslně to režiséři zvládli. Slabší čtyřhvězda, ale i za tu jsem vděčný.(14.5.2016)

Tohle je...ze všech ruských filmů co jsem viděl, jeden z nejméně ruských. A abych pravdu řekl, ta "ruskost" mi tam chyběla. Poetika jako z artových filmů západní evropy a akce jak béčkoidní USA.. Přitom základ vystavěný na "chemii" velitele a bandy ženských funguje dobře a zápletka samotná je ve své jednoduchost taky dost napínavá.... Jsem zvědavý na původní film..(8.3.2016)

• - Při první bojové scéně zaútočí na ženské osádky protiletadlových děl kulometnou palbou německý transportní letoun Junkers Ju-52/3m, který ale neměl ve výzbroji žádné vpřed střílející zbraně, jak je vyobrazeno ve filmu. (bejkovec)

• - V čase 18:45 je vidět PzKpfw 38(t). LT vz. 38 (nebo TNHP, německy PzKpfw 38(t) či SdKfz 140) byl lehký tank československé konstrukce (vyroben společně ČKD a Škodou) převzatý Wehrmachtem po obsazení Československa v roce 1939 a používaný jím během druhé světové války. [Zdroj: Wikipedia.cz] (Horryx)

• - Tento film se nachází i v prodloužené verzi jako čtyřdílný seriál. (Lhocanek)