• kaylin

Nemůžu si pomoct, ale tohle je prostě jen remake. Remake, který je akčnější než původní film, který je trochu nadupanější, ale jinak je naprosto stejný a o hodinu zkrácený. Jenže právě ona poetičnost a zaměření na postavy, mi mnohem více sedělo u původního filmu, který tenhle film prostě nepřekonal. Dobrá akční podívaná, ale při srovnání s původním filmem pro mě skoro bez emocí.(25.4.2016)

Možná by bylo dobré si po projekci této verze zopakovat originální snímek z roku 1972, abych je mohl lépe porovnat, protože v tomto případě dávám 4*, což je stejné hodnocení, které jsem kdysi před lety dal i staršímu počinu. Nemohu tedy dnes relevantně porovnávat, avšak mnohé scény se mi při sledování remakeu vybavovaly. A jitra jsou zde tichá je film, který má výborný a poutavý námět a obě verze jej skvěle zpracovávají. I v tomto případě potěší hudba, lokace a výběr hereček do hlavních rolí, přičemž i Pjotr Fjodorov si získá divákovy sympatie.(15.10.2015)

Len zriedka kedy hľadám slová, no musím priznať, že ma táto vojnová dráma vzhľadom k štruktúre príbehu pomerne dosť zaskočila. Obsah som nečítal, a tak keď došlo k obratu a uvedomil som si, že prvé husle v tomto snímku hrajú nežné polovičky, ovládla ma skeptika. Lenže tento počin je tak nečakane podmanivý, že pochybnosti ani omylom nie sú na mieste, ba práve naopak, ponúka toho rozhodne viac, ako ktorákoľvek americká pseudo vlastenecká, ideologická sračka. Ja som si to "užil", a či sa to bude páčiť iným? To mi je úprimne povedané úplne u riti.(16.6.2016)

Takovej obyčejnej film z války, kterej je okořeněn tim, že zde bojujou a umíraj ženy, což je trochu nestandardní. Pokud by tam místo pětice docela hezkých děvoček byla parta gopniků z Kyjeva, tak na to asi nikdo ani koukat nebude. Navíc mi film přišel docela zdlouhavej. Nedovedu si představit, jak asi vypadá originál z roku 1972, když ten má přes 3 hodiny. Jinak soudruh staršina ty skopčáky vyřídil stylem Rambo v podstatě sám. Řek bych, že většina z těch soudružek ve zbrani tam nadělala víc škody, než užitku.(8.11.2018)

Moderné vojnové filmy z ruskej produkcie mám v posledných rokoch čím ďalej radšej, pričom tentoraz sa dokonca rozhodli urobiť remake k filmu, ktorý ma zo všetkých klasických ruských vojnových filmov bavil najviac a s výsledkom som teda nadmieru spokojný. Síce tu musím vytknúť, že po príbehovej stránke remake neponúkne vôbec nič navyše, takmer všetko dôležité zostalo takmer totožné, ale mňa to aj tak veľmi bavilo a dokonca ešte viac, než originál. Ten len predsa bol zbytočne dlhý a síce som sa pri ňom nenudil, ale skrátenie by mu neuškodilo a to som získal práve teraz, táto verzia je podstatne dynamickejšia, ale aj tak všetko dostane svoj priestor. Prvá polovica je očakávane pokojnejšia, ale mňa si to úplne získalo, nesie sa to v perfektnej atmosfére a všetky dôležité postavy dostanú svoj priestor a aj dlhší flashback, z ktorých viaceré sú výborné a tak som si k nim vytvoril vzťah. A následne sa to rozbehne, tu sa už neustále niečo deje, pričom všetky tie problémy s Nemcami sú výborne zvládnuté a miestami som bol z toho úplne nadšený. No sklamal ma koniec, tie posledné akčné minúty nepriniesli dostatočný pocit zadosťučinenia a aj úplný záver bol v origináli pôsobivejší, takže ten mohli kľudne nechať. Po akčnej stránke som tiež veľmi spokojný, tá hlavná akcia je očakávane komornejšia a síce mohla byť trochu nápaditejšia a aj realistickejšia, o čo sa film síce celkom snaží, ale predsa len scén, kde niekoľko nemeckých samopalov strieľa na nie až tak vzdialeného utekajúceho protivníka, pričom samozrejme ten je nanajvýš škrabnutý je tu celkom dosť. Ale inak ma všetky tie prestrelky v lesoch bavili, pričom občas poteší aj nejaké to tiché zlikvidovanie, čoho tu kľudne mohlo byť aj viac, celkovo je to výborne natočené a hlavne dosť napínavé. O hlavné postavy som sa tu skutočne obával a každá ich smrť ma zasiahla. No a tých pár flashbackov ponúkne aj trochu tej veľkolepejšej akcie a tá je výborná. Obsadeniu tu nemôžem nič vytknúť, hlavné postavy sú totožné s originálom, dokonca na moje prekvapenie sú si ešte aj vzhľadovo veľmi podobné, no dôležité je, že všetci si ma získali, aby som im prial šťastný koniec, no to sa samozrejme väčšinou nestalo. Režijne a technicky je to vynikajúce, vizuálna stránka je skvelá, rovnako atmosféra, atraktívne prostredie, funguje napätie a emócie, tu nemám žiadnych výhrad. A ani hudba nesklame. Takže keby bola záverečná fáza pôsobivejšia a akcia ešte trochu doladená, s plným hodnotením by som asi neváhal, ale aj tak som veľmi milo prekvapený, za tie posledné dva, tri roky rozhodne najlepší vojnový film, aký som videl. 82%(26.11.2015)

• - Při první bojové scéně zaútočí na ženské osádky protiletadlových děl kulometnou palbou německý transportní letoun Junkers Ju-52/3m, který ale neměl ve výzbroji žádné vpřed střílející zbraně, jak je vyobrazeno ve filmu. (bejkovec)

• - V záběru, kdy Němci popravují zajatce u zdi kulometem MG 42, je vidět, že v nábojovém pásu kulometu nejsou „dobové“ ostré náboje se špičatými kulkami. (montywalsh)

• - Tento film se nachází i v prodloužené verzi jako čtyřdílný seriál. (Lhocanek)