Mladý papež

• Itálie Il giovane papa (více)
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 50–55 min)

Tvůrci:

Paolo Sorrentino

Kamera:

Luca Bigazzi

Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile de France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva (více)

Epizody(10)

Nový seriál od režiséra oscarového snímku Velká nádhera vypráví kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje. V desetidílné sérii se představí držitel dvou nominací na Oscara Jude Law v hlavní roli Pia XIII. a oscarová Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu. (HBO Europe)

LoArmistead

Rozporuplná věc. Ta politicko-mocenská rovina je tu brilantní, občas sice lehce naivní, ale parádně jí táhne Jude Law coby Pius XIII. a hlavně naprosto dokonalý Silvio Orlando jako kardinál Voiello. Když se ale přejde do filozoficko-náboženské roviny, je to často nuda. Ne že bych měl něco proti víře nebo filozofování, naopak, spíš mi vadí forma a podání. Jistá artovost také není na škodu, byť jí bylo na můj vkus až moc. Casting je perfektní, až na Diane Keaton - je mi k smrti nesympatická, bohužel je však jednou z hlavních postav. Nakonec dávám za 3 hvězdy, protože jsem se až moc často nudil u mělkých dialogů na hluboká témata. V seriálu je také hodně vaty, zkrácení o nějaké dvě tři epizody by mu prospělo. Na druhou stranu je tu ale řada skvělých scén, které si budu pamatovat dlouho (islandská premiérka, cokoliv s Voiellem, papež versus mnišský řád, ...). ()

dauby

Začátek nadějný, ale tak od poloviny jako by tvůrci nevěděli, co s načatým scénářem. Je obtížné v tom vysledovat nějakou hlubší myšlenku ()

Sidenius

Seriál stojí a padá na fantastickém scénáři a fantastickém Jude Lawovi. Je opravdu transcendentní až magickou postavou. Velice zajímavý pohled na zákulisí katolické církve, kde občas věřím že to tak je. Skoro jsem si oblíbil více Silva Orlanda který ,,za to všechno tahá" ale pořád poměrně dobrým směrem. Kontroverze která v katolické církvi panuje je až hmatatelná. Nečekejte akční řežbu a spoustu kulek, ale hodně pěkně drama vystavěné na brilantní řeči. ()

Endurion

Sorrentinovi se podařil nemožný úkol: udělat katolickou církev cool. Seriál Mladý papež je tak vlastně skutečným vyvrcholením a zakončením protireformace: dokázal to, oč se snažili všichni papežové posledních pět století. A zároveň je to první Sorrentinovo dílo, kterým si mě opravdu získal: oproti jeho filmům to už není jen vyumělkované pozérství, ale i zajímavá a provokativní úvaha o moci, o hledání víry a vůbec o tom, jaké má náboženství místo v současném světě. Člověk musí být trochu psychopat, aby přijal práci, v jejímž popisu je být dokonalým nositelem všech ctností. Lenny Belard jím určitě není, je to prostě jen nedokonalý člověk, co si prochází existenciální krizí a katolickou církev přitom bere s sebou. ()

steelspace

Sorentino je jeden z mála dnešních filmařů, kteří vypráví obrazem. Skvěle vybraná hudba a herci doplňují stoprocentní "produkční hodnoty". Pochybující kněží a politika, popkultura a fotbal. Velmi zábavné. A nejen to. ()

Renassaince

Charismatický Jude Law sofistikovaně útočí na církevní dogmata a tabu. (alespoň zatím) "You were so fearful of my extremism that you forgot the most obvious truth: The young are always more extreme than the old." ()

Bejbina

Jen Sorrentino si může dovolit takhle se navážet do Vatikánu, vždy se ale včas zastaví na hraně. Jud Law výborný. Po záplavě plochých seriálů, které tv stanice představily na podzim, konečně něco svěžejšího.... ()

Tycygo

Hecnul jsem se, protože po dvou dílech mi to přišlo jako odpad, ale hodnotit jsem to nechtěl podle 2 dílů, tak jsem to sjel celé, no a seriál má stoupavou tendenci, nečekané, zvraty a poněkud nesmyslný střih, scénář a dialogy. Na druhou stranu je vemi originální, dialogy jsou uhlazené a krásně se poslouchají. Postavy jsou krásně odlišitelné a dobře vykreslené, krom jedné, pravděpodobně úmyslně, ale o tom si přečtete o pár vět dále. Celý tenhle seriál je o protikladech. Je to protiklad proti sám sobě. Celkově zvláštně natočené a okořeněné humorem, který mi rozhodně nesedl ke zbytku seriálu, opět ty protiklady, velmi zvláštně namíchané. Považuji tohle za experimentální počin, kde jak již někteří přede mnou zmínili, chybí vlastně příběh a emoce, ale přitom nechybí, jen musíte si je spíše najít v sobě. Ani po shlédnutí celé 10 dílné série nevím, kdo Pope vlastně je, nemohl jsem ho poznat, porozumět mu, ač byl na obrazovce pořád, což je možné považovat za 1. selhání režiséra nebo 2. femonenální úspěch a naplnění záměru. Sami si vyberte, jen věřte, že tak, jak působí první díl bude pokračovat celá série, nezmění se to, tenhle styl vyprávění vám buď sedne, nebo ne, mě nesedl. ()

chevronman

Pobuřující, nonkonformní, neotřelé? Možná. Rozhodně však nádherné, vtipné, místy groteskní, občas tragické a smutné. Mladý papež je seriál o dospívání člověka v nové funkci, o hledání cesty papeže/sirotka, a nejen jeho, k Bohu i k sobě samému, nabitý briskními dialogy papeže se svými protivníky, během nichž divákovy sympatie k hlavní postavě absolvují cestu na horské dráze, která je zakončena emotivním závěrem, který považuji za jeden z nejlepších seriálových závěrů vůbec. ()

stret

Nerozumiem, ako mohol takýto seriál vzniknúť - na takú tému, s takými dialógmi, a s takým hercom v hlavnej úlohe, ako je Jude Law. Ale stalo sa, a ja som si seriál pozrel už dva krát a určite nie naposledy - hoci nie som panbíčkár. Bavila ma arogancia mladého pápeža ("Ako povedal Brodskij 'Krása za nízkych teplôt je krása'"). Bavilo ma politikárčenie a vzdor kardinálov. Bavil ma charakterový vývoj mladého pápeža motivovaný jeho osobnou traumou. Výborné obsadenie a herecké výkony. Ku "Komedie / Drama" by sa hodilo pridať "Mysteriózní". Bravó, palec hore. ()

izmi

Za mě velké zklamání. Ano, kardinálové kouří a musí se sprchovat a mají všechny ostatní lidské vlastnosti. Ano, ve Vatikánu se intrikuje a vydírá a kdoví co všechno, ani tady série nepřináší nic nového. Ano, občas je to vtipné. Ale tím to končí. Za velkolepě pojatým projektem cítím vyprázdněnost, z duchovního hlediska autoři nepřinášejí nic, kromě podivně nečitelných projevů mladého papeže, ke kterému si nelze vytvořit vztah. Spíš naopak. Jak díly jdou, je mladý papež stále nečitelnější a cizejší a nesympatičtější, navzdory tomu, že si dělá, co chce a kdy chce. Sorry, za mě okázalá, nabubřelá, slabota. Nějaké to procento navrch za skvostné interiéry a výtvarné zpracování. ()

Honzyg

Mladý papež vzbuzuje tolik rozporuplných pocitů, že je hodnocení poměrně složité. U prvních dvou dílů jsem usnul a byl jsem už prakticky rozhodnutý nad papežem zlomit hůl, pak ale z ničeho nic nastoupí pravdivost přísloví "tichá voda břehy mele". Aniž by seriál objektivně změnil tempo nebo styl, přikoval mě Jude Law k obrazovce a s nečekanou zarputilostí jsem se do jeho výkonu zakousl. Přitom ale pořád vlastně něco chybí, někdy více, někdy méně. Divák čeká na pointu, která se nekoná, čeká na odpovědi, které nepřichází, čeká na vysvětlení, s kterým se nikdo neobtěžuje. Střídají se scény, které jsou silné jak noha u kulečníku (parkoviště cestou do Říma), se scénami, které nedávají jakýkoli smysl (klokan nebo proslov z balkónu v posledním díle). V člověku se pere údiv a vztek, fascinace a nepochopení. Navzdory tomu nebo možná i právě proto je to na solidní 4 hvězdy. ()

Suzzie

Tento serial je proste pecka! Do prvniho dilu jsme se pustili pro zkraceni nudne kratochvile a uplne nas to pohltilo! Vynikajici scenar, uzasne herecke vykony, dokonala kamera a bezchybny soundtrack, to vse The Young Pope nabizi! Opravdu vynikajici serie, ktera se zaslouzi zhlednuti! ()

Mantegna odpad!

0% křesťanství. 100% hovadina!! V tom seriálu není jediná myšlenka! Nikdo, kdo četl Kierkegaarda nebo sv. Augustina téhle hovadině nemůže dát nic jiného než 0%. Proč má někdo potřebu plýtvat penězi na takovou bezduchost. ()

Mata04

Ta tajemnost a úplná nepředvídatelnost hlavního hrdiny, prostě mě to bavilo. Dokonce bych ve spojení s ním použil i slovo "vyčůranost", jenže to zas není úplně pěkný ve spojení s papežem.. Ale seriál to vystihuje. Z mého pohledu rozhodně zasloužených 5 hvězd! :) ()

John Malkovich a Nový papež

John Malkovich a Nový papež

05.07.2018

Kontroverzní seriál Mladý papež s Judem Lawem (Král Artuš: Legenda o meči, Sherlock Holmes) zaznamenal před dvěma lety na kabelovce HBO relativní úspěch, oceňovaný režisér a scenárista Paolo… (více)

HBO a jaderná katastrofa

HBO a jaderná katastrofa

08.06.2018

HBO ve spolupráci s britskou Sky Televion začalo natáčet novou pětidílnou minisérii o jaderné katastrofě v Černobylu. Natáčení momentálně probíhá v Litvě, v hlavních rolích se objeví herci Jared… (více)

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)