Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Juto

Je to jeden z filmov s vysokým potenciálom byť akýmsi osobným zážitkom. Alebo jeho odraz. Pretože jemným až veľkolepým spôsobom podáva dojímavý príbeh o rodine a jej silnej solidarite, o súrodeneckých vzťahoch, o osobnom živote uprostred potrieb a očakávaní druhých, o nuansách lásky. 8/10 ()

dr.fish

Dlouhá léta trvalo, než jsem se na tenhle snímek podíval. Naprosto brilantní dílo podepřené skvělou vypravěčskou schopností režiséra a výkony všech herců. Caprio ve své nejlepší roli, přestože i ty následující má výborné. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Kultovní záležitost...100% ()

campix

Velmi smutný příběh a jeden z prvních filmů Leonarda DiCaprie, který i ve svém mladém věku ukázal, že v něm něco vězí a zahrál svoji role naprosto famozně, jeho hereckým kolegou byl Johnny Depp, kterému ať říká kdo chce co chce ta barevná prostě nesluší. Jinak vskutku pozoruhodný film, který v top 200 má jistě své místo. ()

Carrie_3

V poslední době silně postrádám kvalitní současné snímky, u kterých mě buď pohltí jejich příběh nebo zpracování. Bohužel nedostává se mi ani jednoho - buď je to mojí volbou filmů nebo faktem, že jich je jak jehel v kopce sena. Právě se nacházím ve stavu, kdy jsem méně kritická, dokáži film ocenit a nemám problém jej ohodnotit nejvyšším stupněm, pokud mě zaujal. Moje náhodná volba mě tentokrát zavedla k tomuto snímku a musím dodat, že při výběru jsem měla opravdu šťastnou ruku. Vidět Leonarda DiCapria na začátku jeho kariéry, kde mimochodem předvedl vynikající výkon, byl pro mě zážitek. Co žere Gilberta Grapea se, dle mého názoru, řadí k tomu nejlepšímu, co Lasse Hallström režíroval. Zaujal mě jak děj, tak celé režisérské pojetí. Opravdu velmi zajímavý film, se kterým se dá strávil příjemný večer u lahve vína. ()

mortak

Stejný problém jako s filmy Zdeňka Svěráka. Pohádka o realitě, idealizace postav podobná Koljovi či Vratným láhvím, jenže všechny ty "hluboké" emoce jsou vypočítány řemeslníkem Hallströmem na milimetr přesně, takže se nemohu dojímat, protože přes obrovskou snahu Deppa i DiCapria, kteří svým nasazením zachraňují mnohé, jde jen o další Hallströmův emoční prefabrikát. Kusturicova podobně laděného Arizona Dream si cením daleko více. ()

KajusaK

Typický Deppův drama film. Romantiky sice až na půdu a to zbytečně,ale velmi pěkný film a zaslouží 5*. Leonardo byl taktéž perfektní. ()

Flyer

S filmy Lasseho Hallströma mám trochu potíž. Všechny snímky tohoto režiséra, které jsem doposud viděl (nepočítám polodokument o skupině ABBA), byly vskutku nádherné, s osobitým pojetím a zvláštní atmosférou dýchající čistotou a citem. Přesto jsem z žádného jeho filmu neměl takový ten "pětihvězdičkový" pocit. Nedokáži přesně definovat proč, zkrátka mě filmy od tohoto režiséra nikdy až tak moc nezasáhly. Snímek Co žere Gilberta Grapea má taktéž jasně čitelný Hallströmův rukopis, ovšem oproti Čokoládě nebo Moštárně mi přijde o něco dramatičtější. Samotnou zmínku si zaslouží herecké výkony. Johny Depp je tradičně excelentní a Leonardo DiCaprio mě opět přesvědčil, že je velice talentovaným hercem a předsudky vůči němu mi přijdou celkem nefér. Jak je vidět z mého hodnocení, tak ani tento film se nevymanil ze 4* "prokletí." I když musím uznat, že k maximálnímu ohodnocení měl zatím z mnou zhlédnutých Hallströmových snímků nejblíže. ()

wendelin9

No nemůžu jinak než zopakovat to, co jsem píše většina. Leonardo DiCaprio předvedl něco neuvěřitelného a může se bez sebemenšího rozdílu zařadit mezi 3 herce, které bezmezně obdivuji za "nelehké" role... Tudíž vedle Dustina Hoffmana a jeho Raymonda v Rain Manovi a Toma Hankse jako Forresta Gumpa ve stejnojmeném snímku. A možná bych řekla, že jeho výkon je vzhledem k jeho nízkému věku v době natáčení nejzajímavější... Když k tomu přidám jako vždy skvělého Johnnyho Deppa, nemůžu jinak než 5* ()

Noviik

Příjemný film na jarní odpoledne, kdy se vám chce jen odpočívat, podívat se na dobrý film a nic nedělat. Zvolil jsem si vhodnou chvíli a film si užil. Johnny Depp předvedl tradičně skvělý výkon (až už je mi to trapné), ale jednoznačně zde zazářil Leonardo DiCaprio, kterému jsem přišel na chuť až někdy v roce 2004, do té doby jsem ho prostě nemusel. Ale to jsem ještě neviděl tento film. Jsem rád, že po mé změně názoru na jeho herectví, jsem viděl tento film. Jen mě utvrdil v tom, že jsem měl původně mylný úsudek. Příběh asi nemá cenu moc komentovat, je celkem tradiční, ale závěr má lepší než je zvykem. ()

misulka03

Dlouho jsem se na tento film těšila. Nebudu zapírat, že jediným důvodem byl Johnny Depp, který mě opět tak jako snad vždycky nezklamal. Ale opět zde na povrch vysvitl fakt, že jsem dělala obrovitánskou chybu, když jsem nesnášela tak excelentního herce jako je Leonardo. Jeho filmům jsme se zarytě vyhýbala a ted se ho nemůžu nabažit. A toto byl pro mě obrovský šok - tak mladý a takovýhle výkon, jeho roli jsem mu sežrala i s navijákem. Prostě super. ()

MJMilan

Co měl tento filmu vůbec sdělit mi nejspíš zůstane utajeno. Zajímavé je, že ocenění vždy přichází, když někdo hraje magora. I když to mladému Capriovi šlo, zůstal dle mého ve stínu o něco staršího kolegy Deppa. Nicméně tento film nemohu hodnotit kladně, protože mu chyběl pořádný děj. ()

vesper001

Gilberta žere život. Bydlení v Protivné lhotě s kolosální matkou a bandou sourozenců s retardovaným Erniem v čele. Postižené a nemocné filmaři obvykle prezentují jako křehké sklo na měkkém polštářku, abychom je litovali, drželi jim palce a přáli všechno nejlepší. Moc se nenosí zobrazit je jako nesnesitelné, otravné a absolutně sobecké bytosti. Ernie by rozbrnkal i rozespalého lenochoda, natož dospívajícího kluka, který ještě věří, že život je od toho, aby se žil a užil a ne jen přežil, a se kterým mlátí koktejl hormonů a frustrace stojatých vod. Trochu mě dráždil libově hezký Johnny a při pohledu na to uškrcení hodné pako jsem si musela opakovat, že za pár let se Leo tak jako tak utopí. Film, kdy si člověk uvědomí, hloubka jeho lidskosti, soucitu a tolerance je vlastně dost mělká. ()

Radiq

Kurva dojemné to bylo. Ale nejde jenom o to, že se u toho člověk cítí jak nějaká cíťa. Je to totiž taky skvěle natočený a zahraný. Obzvlášť DiCaprio to ve svým věku zahrál dokonale, jak kdyby se na tu roli připravoval celej život (no, i když třeba Trojanův Václav byl možná minimálně stejně dobrej). Ale myslím si, že za to může taky režie Lasseho Hallströma, kterej podle mě od té doby nic lepšího nenatočil. Myslím, že přibližně od této doby jsem si oblíbil Johnnyho Deppa. Nedá se říct, že by filmu dominoval, protože i ostatní postavy jsou skvělé, ale přece jen má nejvíc prostoru. Juliette Lewis, krátkovlasá plochá kluk, už nebyla takovy terno, ale respektuju režisérův výběr. A teď k ději. Zasazení do jakési amerického maloměsta je jedna věc - různé postavičky, vztahy a taková jakási beznaděj v zapadákově. A na stejné notě jede i vykreslení Gilbertovy rodiny a jejich problémů - co dělat, když je člověk má rád a musí se obětovat. A to dodává filmu neopakovatelnou atmošku s příměsí smutna, ale i radosti. A přesně takové dojmy mám vždy i já, když ten film vidím... ()

HorrFi

Neni drama jako drama, ale tohle drama mi dokonale sedlo.. je to takovej příběh o jedný zvláštní rodince a ten hereckej výkon kterej tu předvedl Leonardo mi přišel jako z jinýho světa.. takhle by nezahrál retardovanýho kluka asi nikdo! ()

Triple H

Výborný film z amerického zapadákova. Príjemna atmosféra, výborný Depp a absolútne bezchybný DiCaprio, o ktorom by ste ani nevedeli, že nie je postihnutý. ()

Mona07

Leo byl ve své roli k sežrání roztomilý. Geniálně zahraný výkon Lea versus Ernieho nesklouzl do trapnosti, což musel být téměř nadlidský úkol. Blahopřeji Leo, máš u mě velké (bez)významné plus. . . 10/10 ()

Normální festival

Normální festival