Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Bobik9

Docela dojemný příběh, ovšem naprosto o ničem zajímavém. Na to jak to bylo dobré, to bylo přespříliš dlouhé. Velmi ucházející výkon Johnnyho Deppa a naprosto famózní DiCaprio. Mladý Leo DiCaprio mi bral přímo dech, Věřil jsem každému jeho pohybu, každému tiku, každému pohledu, jakoby on byl opravdu ten postižený chlapec. Nicméně ani tento dokonalý herecký výkon nedokázal zachránit nudný příběh a scénář. ()

lennyd

Endora je místem, kde chcíp pes. Jenže Gilbert Grape (Johnny Depp) si to ani nestíhá uvědomit, neboť celý jeho život vyplňuje práce v místním koloniálu (zpestřená donáškou nákupu domů a dalších služeb), starost o obézní matku a své sourozence, a hlavně retardovaného Ernieho (Leonard DiCaprio). I tak ale každé vytržení ze stereotypu uvítá - a tak když ve městě uvízne karavan s mladou Becky (Juliette Lewis), má Gilbert o zábavu postaráno... Filmy Lasseho Hallströma většinou můžu - i když se v nich toho dvakrát moc neděje, mají takové vnitřní kouzlo, které diváka připoutá k obrazovce až do závěrečných titulků. Ale Co žere Gilberta Grapea takový není - během filmu jsem se ukrutně nudil, a absence hlubšího příběhu mi tentokrát vadila mnohem více než obvykle. Ale i kdybych chtěl, tak nemohu tento film úplně odepsat - a hlavní zásluhu na tom má úžasný herecký výkon Leonarda DiCapria - který si už takto zamlada skvěle nastartoval kariéru (nominace na Oskara) a dnes patří k mým nejoblibenějším herců. Těžko se mi to říká, ale zde zastínil zbytek hereckého obsazení, včetně taky dobrého Johnnyho Deppa. ()

Ivuse

Krásný, ale smutný film. Perlou tohoto filmu není k mému překvapení Johnny Depp, ale Leonardo DiCaprio - po tomto filmu jsem začala mapovat jeho tvorbu dopodrobna. ()

rockwoman

Tenhle film je tak krásně lidskej a upřímnej a všechny jeho postavy jsou tu povahově ztvárněné přesně tak, jaký lidi v reálném životě většinou jsou. Vysmívají se, pomlouvají, podvádí, ale taky si dokážou pomáhat, držet při sobě a milovat se. Mentálně postiženého Arnieho dokázal Leo zahrát naprosto přesvědčivě a troufnu si říct, že tady zastínil i samotnýho Deppa. ()

LadyDevil

Jsem uchvácena hereckým výkonem DiCapria a jedinečná atmosféra filmu mě uvedla do příjemné nálady... ač je Johnny jako vždy sympaťák a jako většinu žen mě to bere, jeho výkon se mě až tak nedotýká. Na druhou stranu přesně taková jeho role asi má být, takže to spíš může přidávat plusové body. Film má moc pěknou myšlenku, kor pro člověka ze sociálních služeb, což si beru k sobě, ale... až tak na mě jakožto rozmazleného diváka nezapůsobil něčím originálním. V podstatě.. pokud by tam nepodal Leonardo takový výkon a nepodkresloval to Johnny svou pěknou tváří, nebyl by tento film až tolik vyjimečným. I tak jsem se do Gilbertova života hodně vžila, líbilo se mi prostředí a celková nálada, a tak to bude za krásné čtyři hvězdy... ()

progression

Jeden z nejlepších filmů Lasse Hallstroma (kdoví jestli ne vůbec nejlepší). Zdánlivě obyčejný příběh z malého zapadlého amerického městečka Endora, ve skutečnosti strhující rodinné drama, které Hallstrom znázornil nezapomenutelným způsobem. To, že Johnny Depp byl v úloze Gilberta perfektní mne nepřekvapilo, ale neskutečný a nezapomenutelný výkon předvedl tehdy mladičký a víceméně neznámý Leonardo DiCaprio v roli Arnieho. A vzhledem k tomu, že zdatně sekundovali výborná Juliette Lewis i představitelka oné "nikoliv muší" váhy i další , výsledkem je zážitek, který jen tak z paměti nevymažete a hodně dlouho máte o čem přemýšlet. Podobně silný dojem na mne také zanechalo starší a zrovna tak strhující rodinné drama "Obyčejní lidé" režiséra Roberta Redforda. ()

Dreaker.24

Netradiční venkovské prostředí, které do příběhu sedí a dodává mu skromnou vesnickou atmosféru. Dojímavý příběh, který nemusí být pro všechny nejvíc poutavý, ale určitě ani neurazí. Silnou stránkou je samozřejmě začínající Leo, ale Johny není vůbec o nic horší. ()

Tomesh

Mladý a plachý Johnny Depp starající se o svého postiženého bratra. U tohoto filmu platí dvakrát, má-li někdo pochybnosti o hereckém umu Leonarda DiCapria, měl by přestat kritizovat a zhlédnout toto skvostné dílko. ()

dANo

Až po zhliadnutí tohto vynikajúceho filmu som pochopil, prečo sa o Leonardovi DiCapriovi hovorilo ako o veľkom hereckom talente... V tomto krásnom príbehu o láske, rodinných problémoch a ďalších sociálnych témach však exceluje aj mladý Johnny Depp a očarujúca je aj moja obľúbená Juliette Lewis. ()

zdenny

Toto byl film jak vystřižený z amerického nezávislého léta. Silné herecké výkony, vynikající dialogy (doporučuji originál zvuk, protože jen tak může člověk pochopit rozdíl v intonaci mezi češtinou a angličtinou, navíc Di Capria v tomto filmu by nebyl schopen nadabovat nikdo) a přitom tak jednoduchý děj, že kdyby v tomto filmu nehrál můj miláček Johnny Depp, vůbec bych si jej nepustil. A o dost bych přišel. Poklidný život v městečku, kde se zastavil čas, sem tam umí narušit ratardovaný bratr J. Deppa L. Di Caprio, který svou roli zahrál tak famózním způsobem, že bych mu udělil i více než šest hvězd. J. Depp se o něj stará velice pečlivě a svou roli zahrál velmi dobře, ikdyž určitě neměl tolik prostoru se "vydovádět" jako Leonardo. Je to příběh o obyčejných mezilidských vztazích, o rodině, jejich poutech, o lásce, o touze a nevyřčených přáních. Film, který je ve třech místech vysoce emocionálně vygradován (příklad: příchod matky na policii, kde si přišla vyzvednout syna z cely).Uvažoval jsem i o čtyřech hvězdách, ale vzpomenu-li si na film Na východ od ráje s vynikajícím Jamesem Deanem, shledávám dost podobností, takže pět, jinak bych se musel stydět. Co se týče retardovaného člena rodiny, každému je jasné, že prostě vyléčit se nikdy nevyléčí a jeho stav se zřejmě ani nezlepší. Byl to fakt dement. Také ale bylo zjevné, že pokud mu jeho rodina dá lásku, kterou si lidé zaslouží bez ohledu na IQ, bude tento člověk šťastný a jeho úsměv bude kompenzací za veškerou námahu a obětování. V opačném případě, třeba v ústavu, by se skutečně osmnáctých narozenin dožít nemusel. Takže hodnocení pět především za to, že nám tento snímek jasně (zaplať pánbůh) dokazuje, že nemusíme mít speciální efekty, digitální úpravy a plno dalších a dalších vylepšení, abychom dostali velice nadprůměrný film vystavěný hlavně na hereckých výkonech řekl bych staré školy. ()

Tereza666

Opravdu krásný film. Navíc Johnny Depp opět dokázal, že je skvělý herec, a můžu říct, že Leonardo DiCaprio mě vyrazil dech. Není co dodat 5* ()

Brain-D

Gilbert je totální chudák, tolik problému a starostí, že sám ani nemyslí na sebe. Já ho celou dobu jen a jen litoval. Starat se o dementního brášku, místo matky, která váží tunu a celý den válí šunky- to je kurva obětavost. Ale co musím uznat DiCaprio toho Retarda zahrál perfektně :) ()

Natabar

Film, který stojí a padá na výkonu DiCapria, který je opravdu excelentní. Nicméně - krom toho už nic víc nenabídne. Co žere Gilberta jsem se až tak moc nedozvěděl, dramatický oblouk kde nic tu nic a motivace jednotlivých postav byly vykresleny rovněž jen tak povrchně. Nejsem necita, ale tenhle film mě tedy moc nezasáhl. ()

hroubek

Jedno se musí prostě uznat, že Lasse Hallström umí točit filmy, které zvládnou člověk zasáhnout na tom správném místě.K tomu aby se dalo ždímat emoce nepotřebuje skoro nic jen jednoho retardovaného chlapce a lehce disfunkční rodinu s mladíkem, který je k ním připoután.Je fakt, že režisér zvládl bravurně herce, protože to co předvádí mladý Leo je fakt síla a k tomu ho doplňuje a trochu méně výrazný Depp.Jediný co mi tak trochu připadalo, že do filmu nepatří je konec, který ne že by nebyl po emociální strance dost silný, ale rozhodně se dal udělat mnohem zajímavější.Velmi slušné drama s vynikajícím Leonardem DiCaprioem, který je to nejzajímavšejší z celého snímku. ()

Fakipics

Film, který vám vyrazí dech svou nezávislostí. Stejně jako u Pravidla moštárny, tak spolu díky režii, tvoří můj nejkrásnější filmový zážitek. ()

VanTom

Mladý Gilbert Grape se "dusí" v rodném maloměstě, jenže odejít nemůže, protože kdo by se postaral o jeho retardovaného bratra (naprosto autentický DiCaprio), pubertální sestru či monstrózně obézní matku? Skutečný, citlivý pohled na všední životní strasti i drobné radosti obyčejných lidiček natočil Hallström ve vrcholné formě. ()

fabecc1222

Leonardo DiCaprio si v Hollywodu prošel snad všemi možnými fázemi, od hezounka (Titanic), přes posměch (Pláž), až k uznávané herecké osobnosti (Revenant). Nenapadlo mě, že už v roce 1993 dokáže vytáhnout takto velký, a dospělý herecký výkon ve velmi složité roli, opravdu jasně nejlepší herec ve filmu. Depp ještě bez své přehnané mimiky ho velmi dobře doplňuje. V příběhu, točící se okolo jedné rodiny se ukazuje, co vše je třeba obětovat, nebo o co lze přijít souhrou osudových situací. Vesměs tragický příběh, ukazující to, že něco špatného může vyústit v novou naději a možnosti. ()

Normální festival

Normální festival