• Hamaradža

Skončil som pri ôsmom dieli, ďalej sa to proste pozerať nedalo. Kladom tu asi bude pomerne pekná animácia, kreativita tvorcov pri vymýšlaní rôznych záporákov a (absolútne nevyťažený) námet, ale ináč tento tradične Japonsky-uvrieskaný pogrc predstavuje pre mňa takmer nestrávitelný sled fetišisticky prehnaných bojových scén, plochý až bieda a takmer bez deja. Chcel by som vedieť čo tým autor zamýšlal, pretože to nie je ani napínavé, ani vtipné, ani zábavné, ani nič - iba ak nevkusné, nepríjemné, otravné.(21.12.2015)

Saitama, prostě živoucí Superman bez kryptonitu :) mě ze začátku ani moc nezaujal - připadal mi jako nejslabší článek tohohle anime, protože se mi zdál až odfláknutě jednoduchý. A stálým příchodem na scénu ve stylu "one punch" také dost nudný. Postupem času jsem si už na něj ale začal nejen zvykat, ale začal jsem vidět i jeho jednotlivé momenty a rozhodnutí, které mě dostali. Jistě, tohle anime má hlavně pobavit a parodovat hrdiny, ale od té doby, co se Saitama pokusí dostat do asociace hrdinů, se nám dostane nejen dalších vtipných momentů, ale i Saitamových "neúspěchů". I přes to, že je tou nejsilnější osobou na Zemi, stále chodí do, ve srovnání s ním směšné, asociace hrdinů, ve které je brán jako podřadný hrdina a švindlíř. Ale on si to všechno nechá líbit. A díky téhle změně se z něj stala mnohem zajímavější postava. Hlavně v devátém díle na konci se maximálně předvedl, poté co na poslední chvíli přišel, jedním úderem zabil mořskou příšeru a na památku hrdinům, kteří zemřeli a selhali proti ní v boji, zalhal, že ji jen dorazil a tím se dobrovolně prohlásil za podvodníka. To mě asi nejvíc dostalo z celé série. Jinak asociace hrdinů je vážně skvěle propracovaná, všichni ti hrdinové, ty jejich třídy a úrovně, úrovně hrozby,... Silver Fang, Sonic, Mumen Rider, Metal Knight, Genos - absolutně výborné postavy s charakterem. Finální souboj byl vážně pecka, stejně tak ostatní akční scény. Za mě skvělá podívaná.(26.7.2018)

Chytrá hra (nejen) s pravidly šónenů. One-Punch Man vytváří dvě hrdinské pozice, v té první je unavený protagonista Saitama, který marně hledá vhodného soupeře, protože každého porazí jednou ranou. Není tak tím, kdo by žánrová pravidla následoval, ale naopak z nich vystupuje a ironicky je glosuje. A kyborg Genos zase poskytuje prostor k tomu pravému šónenovskému vývoji, takže tradiční divák rozhodně neostrouhá. Ale kromě toho, že jde o poměrně vtipnou parodii (zesměšní se Rocky 4, Dragon Ball, ale i Kamen Rider) s takřka geniálním pointováním gagů, vede OPM dialog i s obecnějšími schématy japonské populární kultury. V průběhu se tak objeví maniakální vědci a jejich výtvory, genetičtí mutanti, národy podzemních monster, cukamotovsky deformovaná těla, války gangů nebo nindžové. A každý z těchto rámců je na jedné straně naplněn – diváci dostanou plnohodnotné souboje a dozví se víc o původu nepřátel –, ale také zesměšněn z pozice znuděného a nezničitelného hrdiny. K téhle obecnosti nás vede i samotný seriál tím, jak pojmenovává součásti fikčního světa. Města se prostě jmenují Město-A či Město-Z, útoky třeba "obyčejná pěst" a nepřátelé podle toho, jaké zvíře připomínají. Saitamu atakuje Komáří žena, Žabí muž nebo Král džungle. // Spíš než k banální šónen parodii má One-Punch Man blíž k tomu, jak nakládá Hitoši Macumoto s kaiju eiga v Big Man Japan.(7.3.2019)

Konečně superhrdina, který není na dlouhé proslovy. Sice toho namluví málo, ale když už něco řekne, stojí to za to. Na tenhle charakter bych se vydržela dívat dlouho, než by mě přestal bavit. To samé se dá říct i o dalších postavách, o kterých by stálo za to se dozvědět něco víc. Jen příběh mi přišel poněkud univerzální a finále moc předvídatelné.(5.7.2017)

Když jsem několika známým představil One Punch Mana jako mangu/anime, kde hlavní hrdina skolí všechny na jeden úder, setkal jsem se jen s krčením rameny. To mě vedlo k uvědomění si, v čem spočívá skutečná síla tohoto titulu. Není to skoro vůbec o tom, koho všeho dokáže Saitama rozdrtit. Je to o správné vyváženosti humoru, Saitamovy povahy, zasazení hrdiny do prostředí „kariérního růstu“ a pak samozřejmě nějaké té akce (která, jak už název napovídá, skoro skončí dříve, než vůbec začne). Konečně se zas za nějakou dobu povedlo udělat jedno anime, kde nebyly tucty chyb a klišé a mohl jsem se do toho skutečně ponořit.(19.2.2016)

• - Úvodní píseň první série slovy „One Punch!“ začínala a úvodní píseň série druhé jimi končí. (CarnTheNunya)

• - Mrakodrap se zlatým lejnem na střeše, patřící miliardáři Zenirovi, který se objeví ve 4. epizodě 1. série s názvem The Modern Ninja, má skutečnou předlohu ve jedné z budov tokijského sídla největší japonské pivovarnické společnosti Asahi (která mimo jiné půsubí i v ČR). Zlatá skulptura na střeše měla údajně představovat „planoucí srdce piva Asahi“, nicméně výsledek je poněkud rozpačitý. Od místních si proto vysloužila onu posměšnou přezdívku – „kin no unko“, tedy zlaté lejno. K tomuto výrazu se pak ještě pojí slovní hříčka, díky které se v Japonsku zlatá lejna prodávají jako předměty pro štěstí – „un“ totiž znamená štěstí. (Mates2106)

• - O úvodní píseň „Seijaku no Apostle“ se postarala kapela JAM Project. (CarnTheNunya)