Melanie: Dar života a smrti

• Česko Nejnadanější dívka (festivalový název) (více)

Film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je lidstvo téměř vyhubeno kvůli parazitické houbě, která se přenáší lidskými tekutinami. Infikovaní lidé se rychle mění v bezduché zombie, kterým se říká „hladoví“. Jedinou nadějí lidstva je malá skupina hybridních dětí druhé generace, které také patří k hladovým, ale mají schopnost myslet a učit se. Děti jsou vězněny na vojenské základně pod vedením seržanta Parkse a chodí zde i do školy, kde s nimi experimentuje doktorka Caldwellová. Hlavní učitelkou je Helen Justineauová, která zodpovídá za vzdělání dětí. Mezi dětmi vyniká nadaná dívka Melanie, která si k Helen vytvoří silné citové pouto. Když základnu přepadnou „hladoví“, Melanie uteče a spolu s ní i Helen, Caldwellová a dva přeživší vojáci, Gallagher a Dillon. Melanie má celou dobu náhubek, aby ostatní nepokousala či nesežrala. Dillon je při dalším útoku hladových zombie zabit. Skupina dojde pěšky do Londýna, kde potkává zástupy hladových. Ti je ale necítí, protože se členové skupiny namazali blokovacím gelem. Na noc se uzavřou v opuštěné laboratoři. Caldwellová prozrazuje, že hladové děti druhé generace byly objeveny jako novorozeňata poté, co zabily své matky… (TV Nova)

LordSnape

Ale jo, já jsem byl nakonec spokojený. Některým vadilo tempo nebo holčička, kterou hraje černoška. Wtf? Fakt Czechia... Ale hlavně mě opět rajcovala Gemma Arterton se svým civilním projevem, luxusní prdelí a sexy hlasem. Už jako IO v debilním remaku Souboje titánů mě brala. :-D Jo a Glenn Close je tu krásně slizská. Velmi solidní post-apo. ()

Redi

29 dní poté na houbách. Ne tak precizní, ale za dlouhou dobu nějaký nadprůměrný “zombie“ nehoror. ()

elanius

(21/2017) / Asi bude záležať od konkrétneho diváka, ale film sa pravdepodobne ocitne v škatulke buď atmosferický alebo nudný. Pre mňa to je bohužial tentokrát to druhé. Príbeh nevybočuje z očakávanej zombie klasiky. Gemma Arterton a už legendárna Glenn Close pomohli pozdvihnúť film tesne nad hranicu prepadáku a vlastne sa aj divím, že na tento rutinný hororík prikývli. (4/10) ()

Yoshimitsu

Tenhle přeživší život mezi zombií nákazou tu ještě nebyl pořádně ztvárněn za nápad určitě palec nahoru. Malá černošská holčička, které měla jednou kočičku docela ušla, ale zbytek osazenstva byl nesympatický a nebyl tam nikdo komu bych vyloženě fandil a chtěl bych, aby přežil. Samotná pointa byla taková odfláknutá až nudící a spící zombie ve stoje mi připomněly sebe na Velikonoce v 16-ti letech. Dávám 60% ()

hroubek

Tohle jsem potřeboval. Už dlouho jsem neviděl pořádný zombie film a seriál The Walking Dead mě nemrtvé pěkně znechutil svojí leností a jednotvárností. A o to více si musím vážit tohoto filmu, jelikož má podobné téma, jako Světová válka Z, ale je to mnohem civilnější, osobnější a hlavně zajímavější. The Girl with All the Gifts má hlubokou myšlenku, kterou se nebojí několikrát ukázat, a spoustu z nás jí přehlédne, přes béčkové prostředí filmu a jeho zápletku a je to dost škoda. A díky té myšlence funguje mnohem lépe cynická pointa, ke které to celé směřovalo. Režisér Colm McCarthy odvedl velmi dobrou práci, jelikož ví jak má pracovat s napětím atmosférou, kdy přidat na tempu a kdy zas zvolnit a hlavně, umí vyprávět. Díky tomu k postavám cítíme nějaké emoce, a jejich osud nám není úplně lhostejný. Gemma Arterton je hodně dobrá a její postava mě bavila. Paddy Considine mě velmi příjemně překvapil a jsem rád, že jsem ho mohl vidět ve važnější roli. Glen Close je zde parádní a z jejího projevu občas mrazí v zádech. Přesto mě nejvíce dostala mladičká Sennia Naua, která si doslova ukradla celý film pro sebe a její výkon jen, tak z hlavy nedostanete. Dost mě sedlo, že to není zbytečně přehnané a dost tomu sedí pomalejší rozjezd a pak i následné cestování a hledání jídla. Navíc po dlouhé době jsem měl z nemrtvých nepříjemný pocit a jejich využití ve filmu je alespoň něčím ozvláštněno. The Girl with All the Gifts není nejoriginálnější dílo, ale rozhodně je na tolik zajímavé, abyste mu věnovali trochu pozornosti a pokud vás chytí trailer, tak do toho běžte, ale čekejte komorní příběh, než zombie horor. ()

VasaX

Upřímně? Čekal jsem více. To už je na tom žánr tak špatně, že i tahle oschlá jednohubka dostává uznání? Má to celkem hezkou výpravu a lokace, celkem sluné herecké výkony a temnou notu. Na druhou stranu hlavní "hrdinka" mě spíš celý film iritovala, než cokoli jiného, a ostatní postavy to moc nezachránily, protože někdo zapomněl, že by jim mohl dát trochu hloubku a zapracovat hlouběji na vzájemné interakci. Navíc k nesympatické a otravné holce tu máme další problém - prapodivná skladba tempa filmu, která poskakovala jako detektor lži při vyprávění Vicky Pollardové. V neposlední řadě celý příběh - obsah filmu - ve mně vyvolal pocit, že jsem zrovna viděl něco, co mělo dvacet minut, a ne skoro dvě hodiny. Ještě teď dumám, jak se jim to podařilo takhle nenápadně roztáhnout. Mám teď trochu pocit, jako když otevřete velký balík chipsů, a v něm, kromě vzduchu, jsou jen dva chipsy. Dal bych dvě hvězdičky, ale za zvolený žánr přivřu oči. Což je mnohem příčetnější rozhodnutí, než tomu dát čtyři hvězdičky za to, že "hrdinkou" post-apo filmu je malá holčička (co je to za dementní komentář?). Každopádně lehké doporučení fanouškům žánru, ostatním jen ve velké nouzi. ()

Tft

Zombie žánr má pořád co nabídnout. Film se sice nevyhne všem klišé, které jsou v rámci žánru zajeté, ale bere si z nich to nejlepší a ze stanovených hranic šikovně vybočuje. Nejsilnější a nejpůsobivější je úvodní část filmu, která je dle mého ještě lepší o to víc pokud jdete do filmu na slepo. Následovně už snímek přechází do zajetých kolejí zombie filmů a druhá polovina odehrávající se v postapokalyptickém Londýně trochu zaostává za očekáváními, které nastolí úvod. Přesto bych to nazval nadprůměrnou žánrovkou se spoustou skvělých nápadů, která ke konci trochu ztrácí dech a finále vůči serioznímu tónu filmu působí trošku rušivě a do celkové koncepce filmu moc nezapadá. Jak už jsem zmiňoval úvod filmu, který se nese v tajemném tónu výskumné armádní základny až po odhalení, že se jedná o film se zombíky funguje výborně. Temná atmosféra, trošku šílená vědkyně, jejíž motivace se ale dá pochopit, malá polozombice, která stojí na obou stranách barikády, vojáci kteří mají mozek a učitelka, která se snaží minizombíky vzdělat a pochopit. Dobrá skupinka, která po celou dobu filmu funguje skvěle až na samotné finále, kde všichni přestanou myslet. Inspirace je cítit z 28 Days Later, Hannibala, ale i z herní serie The Last of Us. Rozhodně povedená žánrovka, která by mohla odpoutat Colma McCartyho od televizní tvorby. 74% ()

Fox85

Další variace na neznámou chorobu měnící lidi v nemyslící a útočné potvory (jinak řečeno zombíky), tady pro změnu způsobenou houbou. Nápad a závěr jsou celkem unikátní (jak to jen v rámci tohoto žánru jde), ale jinak nic extra ()

Soweek

Naprosto sprostě zkopírované Last of Us, ale zase na druhou stranu, nikdo to ještě na plátno nepřevedl a žánr jako takový to obohacuje, takže proč ne. ()

sedm.1

Tento příspěvek do zombie žánru lze minimálně označit za velice působivou a zajímavou podívanou, které se toho dá sice spousta vytknout, na druhou stranu ale prostě zrovna v této zkoprnělé hororové kategorii jde i tak o svěží závan, který u publika určitě může zabodovat velice výraznou, takovou bezútěšnou, typicky „syrově britskou“ atmosférou, která po celou dobu neoplývá přílišným optimismem, což jen potvrdí vynikající závěr, dále musím zmínit i několik pasáží, které nelze nazvat jinak, než jako strhující a nacházející se především zhruba v prostřední části filmu, která mě navíc díky tomu bavila jednoznačně nejvíc, fajn jsou ale i přesvědčivé výkony většiny zúčastněných herců, akce a krvavých efektů se tu pak zrovna příliš nevyskytuje, pokud k nim ovšem dojde, je to zatraceně povedené oživení, no a samozřejmě možná tím největším kladem je originální zápletka, která disponuje hlavně nepředvídatelností a nápaditostí. Jak jsem ale zmiňoval, i těch výtek není málo, a to ať už se jedná o nevyvážené tempo filmu, což pro mě byl asi ten nejzásadnější problém, kdy se tu nachází až příliš mnoho hodně hluchých míst, dále tu téměř vůbec nefungují emoce, či zde zcela chybí momenty napětí, prostě to vše snižuje zábavnost a především intenzitu tohoto snímku, u kterého je ještě ale také nutné zmínit, že svým celkovým pojetím není určitě určen pro komerční obecenstvo, jako spíš pro to, dovolím si snad tvrdit, až klubové, jelikož se v podstatě jedná o komornější typ hororu, což davové ovace jistě nevyvolá. Já jsem ale s daným výsledkem určitě spokojen, a to především kvůli jeho zmiňované působivé atmosféře a celkové netuctovosti. Takže doporučuji, ale určitě ne každému. ()

borec999

Nekonvenčné spracovanie zombie tématiky, kedy sa film sústredí skôr na filozofovanie a rôzne úvahy než na nejakú krvavú vybíjanú zombíkov. Čo by nemuselo byť zlé. Tempo je však až príliš pozvolné a ani raz ma film nedokázal plne strhnúť či zaujať. Za mesiac si z toho budem pamätať len ľahko podivný záver a to, že išlo o zombie film s malým dievčatkom v hlavnej úlohe. 40% ()

iXtr3m3

Zaujímavá myšlienka, ktorá by chcela rozviesť svoj svet ešte aspoň v jednej časti, ale k nej nikdy nedošlo. Videné v čase vydania na trh. Dnes by to svojou pomalosťou asi už moc neobstálo, ale zasa na druhú stranu, malo to aspoň slušné obsadenie, takže pokus o niečo viac bol zjavný. V súčasnosti je tu jeden amatérsky brak so zombie tématikou za druhým a 99% z nich sú fakt že sračky od amatérskych tvorcov, ktoré som kedysi vedel sem tam stiahnuť a pozrieť aspoň s pomocou pretáčania, ale dnes mi to už nestojí za námahu a márnenie svojho drahocenného času, ktorý radšej venujem buď niečomu novému a poriadnemu, alebo radšej overenej starej klasike, ktorú som nejaký čas nevidel. ()

MatejNosal

Zaujímavý pohľad na zombie problematiku a konečne dostávame aj nejaké odpovede a nie len otázky ako vo väčšine zombie hororov. Pekne natočené, efekty fajn spolu aj s hudbou, no stále to nie je moja šálka kávy, asi preto že som čakal viac horor ako drámu. (65%) ()

Hanys_

Ani zdravá, ani nemocná holčina jako lék na globální katastrofu a další nízkorozpočtové putování odněkud někam je na světě. Herecky hodně vyčuhuje Glose a Considine, jenže veškerá zábava, kterou obvykle přináší zombie žánr, je pryč. Asi na úkor té originality. ()

ruhebitte2010

Odpustil bych lacinější masky, exteriéry atd., ale v druhé polovině je až moc nelogičností a zcela to zkazí dětský "zombi gang". Místy spíše úsměvné. Velká škoda, potenciál a nápad dobrý. ()

Sayko

Miluju zombie filmy, ale více jak polovina produkce tohoto žánru je mizerná. The Girl with All the Gifts mezi ně ale nepatří. Atmosfericky snímku hodně pomáhá hudba, která je velmi originální a nápaditá, v hodně scénách jsem díky (nebo snad kvůli) ní pociťoval až mrazení v zádech. Herecky výborné, avšak příběhová linie je velmi strohá a až krom finální scény se vyhýbá nějakým větším zvratům - divák souhlasí se všemi problémy a ztrátami, jako by se stát prostě měli. Jak psal kolega, v některých částech nemastné, neslané. ()