Mladý architekt na stopě vraždícího maniaka... Během večera, který ambiciózní architekt Terry Lambert tráví s manželkou svého šéfa Sylvií Wentworthovou, se stane něco značně neobvyklého. Jeho milenka spatří z okna neznámého muže právě v okamžiku, kdy se pokouší zabít na ulici dívku. Útočník však Sylvii zahlédne a rychle zmizí z místa činu. Druhý den přinesou noviny zprávu o vraždě mladé ženy. Ve snaze přispět k dopadení vraha, Terry nabídne galantně Sylvii, že na policii bude svědčit místo ní. Když pak má identifikovat neznámého muže, stává se Terry podezřelým, a také se ocitá v smrtelném nebezpečí… Film vznikl podle románu Anne Holdenové "Svědkové". Režisér Curtis Hanson vzdal tímto snímkem hold dílu filmového klasika – režiséra Alfreda Hitchcocka Okno do dvora. Představitel hlavní role Steve Guttenberg (24. 8. 1958) začínal na divadle, filmovou popularitu mu přinesla úspěšná komedie Policejní akademie. (Česká televize)

Maq

Úvodních 75 minut jsem si pochutnával na neokoukané detektivní zápletce, velmi pozorně zpracované. Pak však následovalo to, čemu se říká „vyvrcholení“, a to bylo bohužel perfektně konformní, předvídatelné, až béčkové. Přitom rozehraný příběh přímo vybízel k zakončení mnohem chytřejšímu a závažnějšímu. Běda! --- Domnívám se, že Hickock se ve svých pozdních filmech snažil o vybočení z klišé, která předtím sám pomáhal zavádět. Hanson by Hickocka poctil mnohem lépe, kdyby nekopíroval jeho standard, nýbrž naopak navázal tam, kde klasik přestal. ()

Martin741

Reziser Curtis Hanson /Na divoke Vlne, Divoka Reka / natocil velmi dobry film - fryler, sice s dost obohratou zapletkou, ale o to lepsim tempom, reziou a vybornymi hereckymi vykonmi. Steve Guttenberg /Cislo 5 zije/ sa roly zhostil na urovni a prehraval len v strede, ale zase nie velmi casto. Dialogy su nadpriemerne, film dobre odsypa a zaporak Brad Greenquist /neskor aj hrbitov Domacich Zviratek, Voda pro Slony/ bol pre mna rovnako odporny ako isty Dennis Hopper vo filme Blue Velvet /len tak na okraj, od filmu Blue Velvet neznasam Hoppera, taky bol odporny - to vsak tu myslim nepatri/. 77 % ()

Sifaka

Velice napínavá kriminálka, má to tu správnou atmosféru a celý film neustále graduje. Velice se mě líbil Steve Guttenberg, který mě překvapil, jak umí zahrát vážnou roli (do té doby jsem ho viděl jen v komediích). Viděl jsem to kdysi v kině a dodnes vzpomínám na ponurý, dešťivý Baltimore a velice nesympatického zrzavého vraha s bílou tváří. ()

tron

Steve Guttenberg bol veľmi fajn. Nebol to herec nekonečných možností a jeho vrcholné obdobie trvalo len nejakých 6 rokov (rátam to od prvej Policajnej akadémie/1984 po pokračovanie hitu Traja muži a nemluvňa nazvané Traja muži a mladá dáma/1990). Ale rozhodne sa nemá za čo hanbiť. A „len“ 6 rokov treba ozaj dať do úvodzoviek – sú herci, ktorí v podstate žiadne vrcholné obdobie nemajú. Uhrať to vždy v rámci možností vedel bez problémov. Mal solídnu charizmu a bol to sympaťák, ktorý sa na nič nehral a možno aj preto si ho diváci obľúbili a mali ho radi. Ostatne, hral v peknej kôpke osemdesiatkových kultoviek (okrem spomínaných titulov ešte Číslo 5 žije ja osobne zbožňujem najmä oba Zámotky). Okno zo spálne (1987) ho zastihlo na vrchole síl. A treba povedať, že ide fakt o veľmi dobrý triler. Sranda je, že som si ho pozrel až v roku 2021 a dalo by sa povedať omylom, pretože som si kompletizoval voyeuristické trilery inšpirované Hitchcockovým Oknom do dvora (1954) a z nejakého dôvodu som bol v tom, že medzi ne patrí aj práve Okno zo spálne. Tí, ktorí ste ho videli, samozrejme viete, že to nie je pravda. Voyeuristický je iba úvod, ale vlastne ani on nie, pretože tu nikto nikoho nešpehuje, ale iba raz v noci vykukne z okna po tom, čo zvonku začuje sériu výkrikov a volaní o pomoc. Vôbec mi však tento omyl nevadil a okamžite som sa naladil na kvalitný kasting (Brad Greenquist mal vtedy silné obdobie: už o dva roky hral nezabudnuteľného Pascowa v kingovke Cintorín domácich zvierat). Ocenil som tiež pôsobivú osemdesiatkovú atmosféru a zaujímavú výpravu mesta, v ktorom stále prší. A chytal som sa za hlavu, ako sa hlavný hrdina čoraz hlbšie potápa do problémov, avšak neprišlo mi to lacné, samoúčelné a ani vycucané z prsta, ale logicky to vychádzalo zo vzniknutej situácie. Bez spoilerov sa o tom nedá baviť, tak len napíšem, že v priebehu deja sa vyskytne viacero prekvapivých zvratov, ktoré nemajú šokujúci charakter, ale to, že sa nejaká postava zachová nie podľa očakávaní (prípadne sa objaví to s kontaktnými šošovkami), brutálnym spôsobom mení vývoj príbehu. Bez problémov som sa vcítil do hrdinovej kože. Akčné finále je síce už trochu povinnou a naťahovanou jazdou (a stopáž mi prišla najmä ku koncu predsa len už prehnaná), napriek tomu veľmi fajn záležitosť. Ale na štvrtú hviezdu to nevidím. ()

gudaulin

Okno z ložnice už svým názvem připomíná jeden slavný Hitchcockův snímek a celý je taky vystavěný, obsazený a zahraný tak, že jde evidentně o hold mistrově klasické tvorbě. Pátrání po sériovém vrahovi žen svede dohromady sympatického hrdinu, který, jak bylo u Hitchcocka zvykem, čelí podezření ze zločinu, se neméně sympatickou obětí v podání Elizabeth McGovern. Terry Lambert se zmítá mezi dvěma osudovými ženami a jeho starosti bych sice mít nechtěl, ale na druhou stranu McGovern a Isabelle Huppert jsou kočky a mají charisma na rozdávání, takže jeho trápení mělo i své světlé stránky. Celkový dojem: 75 %. ()

• Hneď na začiatku, popritom ako ide Terry (Steve Guttenberg) otvoriť dvere Silvii (Isabelle Huppert), vypína svetlo, no po otvorení dverí a následnom zábere na Terryho svetlo opäť svieti. (zoot3r)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis