Jejich nejlepší hodina a půl

(festivalový název)
  • Velká Británie Their Finest (více)

Být ženou ve Velké Británii za druhé světové války, ženou milující, ženou pracující, ženou mravnou a zároveň ženou šťastnou je nemožné. Catrin (Gemma Arterton) se právě takovou ženou snaží být. Přes všechnu snahu žít nerušeně se svým vyvoleným jí osud připraví krásný, ale přesto trpký život scénáristky válečných propagandistických filmů. Její nadšení a láska k filmu brzy přeroste v lásku romantickou. Život je ovšem plný nečekaných zvratů a spletitých cest, a tudíž ani Catrin není ušetřena. Film nevypráví spektakulární akční příběh pilotů RAF a jejich milostných strastí ani příběh hrdinů a nerozlučných kamarádů na život a na smrt, kteří sdílí vše, dokonce i dívku jejich snů. Přesto vás film ponoří do atmosféry války kruté a nemilosrdné a s notnou dávku nadsázky a špetkou britského humoru vám vřele vyjeví příběh skutečné ženy se skutečným životem a velice inspirativním a dojemným koncem. (I.ball)

C0r0ner

Když to po půlce sklouzlo do romantické šlichty, protáčel jsem panenky, aby mě vzápětí scénář přesvědčil, že opravdu za něco stojí. Sice to mohlo být o kus kratší, zase to ale byla celkem zábava a k tomu excelentní (jako vždy) Bill NIghy, takže dohromady příjemné překvapení. 85% ()

Pajky3

Standartně dobrá romantika z Británie, s perfektní dobovou kulisou. I když to od začátku zavání tím, že nepůjde o happyend (i díky válečnému zasazení), tak se mi líbilo, jakým způsobem se to k zakončení dopracovalo. Hlavní dvojice k sobě pasuje a skvěle je doplňuje mnoho známých herců v menších rolích. Navíc to točení filmu bylo vcelku originální prostředí. Britové prostě dobové romantiky umí a Their Finest je toho jen dalším důkazem. ()

laik_60

mam rad anglické komédie, naviac osadené do takého obdobia ako bola vojna, nebránili sa "dělať si sami ze seba šprťouchlata" . Velmi dobrý komentár k filmu má Sidonka. Naozaj niet k tomu čo dodať. Ja som to síce nevidel na festivale ale vďaka mojej kamarátke Janke, ktorá má dobrý nos na linky, odkiaľ sa da ten ktorý film stiahnuť .. rovnako ako tento . ()

dr.fish

Musím říct, že je to prachsprostá lovestory, kterou obvykle nedokoukám do konce. Tady jsem nejen dokoukal, ale i se zájmem sledoval. Dobře natočený film v podstatě o ničem. Válečný Londýn, natáčení filmu, který má podepřít národ v bojovém duchu. Nic víc. Přesto poměrně povedená záležitost. 80% ()

alisa.upir

Tohle je přesně ten film, který si zapnete v pátek večer, s kýblem zmrzliny v ruce, když si chcete u něčeho pobrečet. Velmi povedené. ()

Pavlínka9

Na tento film jsem se těšila nejvíce z toho důvodu, že miluji filmy o filmovém prostředí :) A nezklamal mě :) Nejvíce mě ohromilo, kolik témat a podnětů do života se v tomto snímku dá najít. Válka, atmosféra, morální hledisko, hrdinství, vlastenectví, láska, budoucnost, touha něčeho dosáhnout. Opravdu je ten film natřískaný mnoha pro mě významnými tématy, které pokud se pořádně zahledíte, tak tam objevíte. Pár scénáristů - jo, těšila jsem se na to, co bylo ve výsledku tak předvídatelné a dvakrát mě opravdu silně zasáhlo mrazení po celém těle, jelikož síla, s jakou tam byly prožívané zlomové okamžiky - celkově mám praci Lone Scherfig ráda :) Víc takových filmů a tímto u mě tato režisérka ještě více stoupla :) ()

venison

Překvapivě vcelku povedené. Zaměřeno spíše na filmové prostředí namíchané s válečnou propagátorskou politikou. Válka zde byla jen okrajově. Na skromnou Gemmu Arterton, zamilovaného Sama Claflina a herce za zenitem Billa Nighyho se příjemně koukalo. Film je taková idylická oáza uprostřed bombardovaného Londýna. Trošku mě mrzel tragický konec, to se na lehce naivní romatické drama nehodilo a děj to moc neprohloubilo, ale jinak fajn pokoukání pro všechny, kteří mají rádi filmové prostředí i za kamerou. ()

SpaceOdyseus

Prijemna dobovka, ktera si hraje s mym oblibenym tematem a to filmarskemu zakulisi. Az mi prislo skoda, ze jsem na projekci ve Varech usnul. ()

J.F.B.

“Authenticity, optimism and… a dog.“ Příběh vzniku jednoho propagandistického filmu na pozvednutí morálky v britském zázemí a rozšíření povědomí o válce mezi americkou veřejností. Příběh těch, kteří se na jeho vzniku podíleli, ať už před kamerou nebo za ní. Film, který zachycuje život v bombardovaném Londýně mnohem lépe než druhá část Atonement. Je tam cítit ta blízkost smrti, nebezpečí, ač to, jak může udeřit, se dovídáme jen z několika scén či poznámek, mnohdy tragikomických ("Srazila ho tramvaj na opušťáku."). Jako je ostatně i jedno z nejpovedenějších úmrtí v romantickém filmu, kterého se tu dočkáme (které bylo sice skutečně smutné, ale přesto jsem se musel smát). I když zde by v žánrovém zařazení mělo být slovo romantický až za dramatem, neboť tím je snímek skutečně nejvíce. Což rozhodně není na škodu a je to i jedním z důvodů mého veskrze pozitivního výsledného hodnocení (i když ne, že by mne ta milostná linka nedojala). K dobrému filmovému zážitku přispívá i solidní ansámbl britských herců mně známých i neznámých, s tradičně skvělým Billem Nighym, dále třeba s Eddiem Marsanem a Jeremym Ironsem v zajímavých vedlejších roličkách. Taktéž je tu Gemma, tudíž pár slabších míst snímku s klidem odpustím. “You’ll get… you’ll get soap in your eyes.“ ()

PhillM.

No vida, po Nolanově Dunkerku (chronologicky tedy před, ale pro mě coby diváka až po) pohled na stejnou událost, ovšem z opačné strany z poza zrcadla. Oceňuji, že to není jen drama, ale i příjemně britsky vtipné (Bill Nighy zde má krásnou roli) a je z toho cítit takový ten britský espirit: My se sakra nedáme (přesně to, co Nolanově Dunkerku chybí). Zároveň si to neváhá střílet z prostředí filmu jako takového, vymýšlení dojemných scén se psem je nadčasové a trčí z (především) hollywoodských spektáklů dodnes. ()

tragos

Čekal jsem mnohem víc. První asi čtvrtina filmu je příliš roztěkaná, jakoby si dramaturg vzal volno. Pak se to naštěstí zlepší. Bill Nighy dobrý, ale ne skvělý. Herecké obsazení zklamalo. ()

hazaba

Zase jeden z filmů, který se na první pohled tváří, že bude mít happy ending, aby vás vzápětí vyvedl z omylu... ale takový je život. Výborně natočený, kdy všichni herci jsou skvělí. Samozřejmě nejvíc v hlavě utkví Bill Nighy, ale civilní herectví Gemmy Arteton a Sama Claflina stojí také za zmínku. ()

lemonova

Nikdy som Billa Nighyho nemala radšej! Jeho artikulačné cvičenie v kúpeľni bolo naozaj rozkošné. :)) Hoci je však film do značnej miery zábavný a postavený na konverzácii, ide v ňom o podstatne závažnejšie veci ako o starnúce hviezdy alebo propagandu. Na ich pozadí vidíme, ako vojna ovplyvňovala životy obyčajných ľudí túžiacich po obyčajnom šťastí. Ako jej deštruktívne chápadlá siahali aj na miesta, kde sa priamo nebojovalo. S veľkou ľahkosťou ale aj láskavosťou a obdivom sledujeme osudy tých, ktorí bojovali na svojich osobných frontoch.. ()

anatheman

Dlouho jsem balancoval mezi 3 a 4 hvězdičkami, nakonec však zvítězila hodnota vyšší. Snímek rozhodně není ničím přelomový, ale je natočen potěšujícím způsobem. Je pravda, že se první polovina poněkud táhne, ale ta druhá vše zachraňuje. Zaujalo mě téma filmu i jeho hořkosladký konec. Pokud máte rádi druhou světovou válku a všechno britské, prakticky nemůžete být zklamáni. Snímek můžete podávat s Nejtemnější hodinou a Dunkerkem. ;-) ()

Mianelia2050

Opravdu skvělý film. Je mi jenom trochu líto, že jsem ho nenašla v češtině a musela jsem to celé přelouskat v angličtině. Velmi temný a smutný příběh o cestě filmařů snažících se o největší dílo Dunkirk. Obsazení dokonalé, hlavně překrásná Gemma Arterton, mužný Sam Claflin a britský komediant Bill Nighy. Příběh také moc pěkný. Dávám plný počet hvězdiček. ()

Hellierer

Their Finest je trochu atypický válečný film, jenž se zabývá tvorbou propagandistických snímků během této doby. Ovšem není to ani tak film o válce, jakožto příběh mladé odhodlané ženy. Tento fakt není na diváka naprán násilně a tak s hlavní hrdinkou sympatizujete již od počátečních minut. Gemma Arterton mimochodem předvádí skvělý výkon, stejně jako zbytek hereckého ansámblu. První čtvrtina je sice taková rozplizlá a pořád nevíte na čem jste, ale časem se filmu povede semknout. Rád bych také vypíchl hudbu od Rachel Portman, jenž dělá filmu obrovskou službu a dokresluje perfektně atmosféru i jednotlivé scény. Nebál bych se hodit 75% ()

Gendarme

Jo tak tohle bylo překvapení... Anotace filmu v průvodci KVIFF FF rozhodně neslibovala že to bude tak dobré. Film byl dlouhý, ale nabytý dějem. Někdy možná moc tlačí na city, ale mezích romantického filmu OK. Celé je to krásně britské. Skvělý Bill Nighy. ()