Do kina jsem vstoupila plná očekávání a těšila se na pověstné umění Joea Wrighta. Z plátna se na mě vrhla krásná atmosféra a křehký příběh lásky... Jak málo stačí k tomu, aby se všem zúčastněným změnil život - jeden mylný dopis, dětské oči a křivé obvinění. Snímek se mi líbil, vizuální stránka byla dokonalá, narativní tempo zajímavé a herecké výkony úžasné. Scéna u kašny byla naprosto vynikající, stejně jako scéna v knihovně... opravdu jsem to napětí a emoce cítila. A pak: Střih! a děj se ubíral jiným směrem... sledovala jsem příběh odehrávající se po 4 letech a poté to, co tomu předcházelo... Ze zahradníka Robbieho, který chtěl jít na medicínu, se stal vězeň-voják. Cecilia, nádherná slečinka, po křivém obvinění rozvázala rodinné poměry a vydala se na dráhu zdravotní sestry. Oba se po letech setkají, a přestože jejich vzplanutí trvalo jen pár minut v knihovně, aby záhy byli rozděleni, jejich city se nezměnily... Mladá Briony, která zahubila tento vztah v raném rozpuku, se snaží vyrovnat sama se sesbou a následuje svou sestru Cee v bílé uniformě. A pak opět: Střih! a stařičká Briony v tv show vypráví onen příběh, tentokráte bez dětských zamlžených brýlí, ale očima ženy na konci stezky své životní poutě. A tak jsem z kina odcházela plná dojmů z velkolepého snímku, který se na mě z plátna vrhal... ale v mém případě na tom plátně také zůstal.(19.4.2008)

Opět nádhera, Joe Wrighte, 2:0 pro tebe. Poslední třetina sice působí ZDÁNLIVĚ poněkud kostrbatým, nesourodým dojmem (zejména vkládáním Brionyních životních momentů), ale záverečné rozhřešení tomu dá smysl a emočně člověka rozseká, přestože náhlé zasazení do současnosti působí poněkud rušivě. Díky bohu za Joe Wrighta, který do kin vrátil svým způsobem vyprávění jakousi starosvětskou krásu a eleganci, s emocemi, které vyvolávají příjemné mrazení v zádech. Velmi mě překvapil James McAvoy, který od doby nesympatického floutka v ´Last King of Scotland´ prodělal osobnostní proměnu až v zde charismatického mladíka, kterému jsem věřil každé gesto a Keira Knightley? Přes její lehce anorektický typus mám pro ní slabost, film od filmu herecky roste a její tvář zde vyzařovala noblesní krásu hvězdy stříbrného plátna předválečné éry. Hlavní hudební motiv mi pak pořád zní hlavou a vyhánět ho z ní určitě nebudu :o)(26.12.2007)

Tragický příběh o tom, jak lehce se dá změnit osud….. Film o neštěstí, které přivodí další neštěstí, na jehož konci musíte být zákonitě nešťastní, bude brát útokem Vaše city. Tím spíš, že K.Knightley a J.McAvoy si Vás na 100% získají. A přestože je mé hodnocení ,,nízké“, stojím si za tím, že je to proklatě dobrá filmařina! Mě vadilo, že silný okamžik vystřídalo dlouhé intermezzo, které občas přešlo v nudu. Možná si protiřečím, ale takový jsem měl (a stále mám) pocit. Nevím, kdo (co) za to může, ale JÁ si dám raději Pýchu a předsudek.(18.6.2008)

Drama, potažmo válečný drama nemam obecně zrovna v lásce, moc je nevyhledávám a ještě s romantickodramatickou linií už vůbec ne. A možná i proto mě tenhle film zrovna moc extra nezaujal hned od začátku, sice je to všechno perfektně natočený, muzika skvělá, hlavně teda ten motiv jako s psaním na stroji je geniální a herci výborný, hodně mile mě překvapila Keira Knightley, která je tady fakt perfektní a dost pravděpodobně sem jí líp hrát ještě neviděl, snad jen ty dobový účesy ji zrovna moc neseděly. Ale stejně mě to moc nebralo, ani nevtáhlo do děje a musim teda říct, že dost podstatnou část filmu sem strádal. Nicméně Joe Wright pak rozehraje opavdu neskutečnou emocionální hru, která mě úplně chladným nenechala a závěrečná zpověď a vysvětlení mě úplně rozsekalo a v podstatě donutilo dát nevyšší hodnocení, jinak bych šel rozhodně níž, protože zas tak skvělý to neni.(29.12.2007)

Dlouhé nestříhané záběry jsou poslední dobou v módě. Napsané, natočené a zahrané perfektně, vše spěje ke zřejmému konci, který však není proto méně působivý, zvláště v porovnání s Brioninou knihou. Přesto na poli romantických dramat z poslední doby nejvýše držím Barevný závoj, a to pro čistě subjektivně mě bližší postavy. Britská filmařina se každopádně opět vyznamenala. Změna hodnocení: Tenhle film si maximum prostě zaslouží.(1.2.2008)

• - Keira Knightley je ve skutečnosti o tři roky mladší než Romola Garai, ale hraje její starší sestru. (HellFire)

• - Spisovatel Ian McEwan byl sice s výsledkem práce Joa Wrighta spokojen, i tak si ale neodpustil trochu kontroverzní komentář: "Trochu to připomíná demolici, převádění 130 tisíc slov z knížky na 25 tisíc ve scénáři." (Camp_nou)

• - Keiru Knightley plánoval režisér původně do role 18-tileté Briony, ale po přečtení scenáře se Keiře šíleně zalíbila postava Cecilie a trvala na ní. (POMO)