Pokání

Reviens-moi

Pokánie

Drama / Romantický / Válečný / Mysteriózní

Velká Británie / Francie, 2007, 123 min

Člověk podvědomě čeká dávku kýče a taky že jej dostane. Jenže pokud není cynik, musí jej celá ta obrazová i příběhová nádhera smést. Joe Wright se zbavil svého jediného nedostatku – zmatek v postavách, a předkládá uvědomělou a distingovanou podívanou, jež má tak obrovské srdce, až divákovi emoce chvílemi nestíhají a směs smíchu i smutku zanechává jeden z nejromantičtějších zážitků v novodobé kinematografii. A závěrem snad jenom podotýkám fakt, že z Keiřiny sladké tvářičky konečně vyrostla charakterní herečka a Joe Wright je aktuálním talentem č. 1 celé ostrovní tvorby – za ten fantastický steadycam na pláži by mu jistě smeknul i samotný Brian De Palma.(23.1.2008)

Silně intelektuální zážitek, to bych od apriori romantického filmu věru nečekal. Režisér Joe Wright si ovšem postmoderně pohrál s daným žánrem a nabídl syntézu tradičního britského historického kostýmního dramatu a moderně laděného konceptu artového filmu. Z tohoto tvaru se jakoby logicky ve finále vytratil rozměr velké (tragicky překažené) romantické lásky a romantického činu z jejího překažení vzešlého. Vtip je totiž v pointě celého příběhu - pokání ne coby fyzické podřízení běhu svého života účinné lítosti, ale pouhý intelektuální akt, fabulační složka naračního světa. Nechci spoilerovat, ale (dokonale postmoderní) pointa mne přivedla k úvaze, co vlastně bylo v příběhu reálné a co už jen vyfabulované překvapivou hlavní hrdinkou (samozřejmě při vědomí, že vyfabulované je tu kompletně vše už ve fázi románové předlohy Iana McEwana :-)). Kde je ona hranice, kdy končí prezentovaný příběh a začíná jeho fiktivní část... Joe Wright chytře divákovi již od začátku dává několikrát najevo, že tentokráte je tomu trochu jinak, než jak bývá obvyklé (vracení se v ději, konfrontace úhlů pohledu na tutéž skutečnost) a že si s ním tak trochu pohrává... Rozhodně to není na škodu. Velmi osobitý film a důstojná adaptace výjimečného románu Iana McEwana...(1.6.2009)

Tragický příběh o tom, jak lehce se dá změnit osud….. Film o neštěstí, které přivodí další neštěstí, na jehož konci musíte být zákonitě nešťastní, bude brát útokem Vaše city. Tím spíš, že K.Knightley a J.McAvoy si Vás na 100% získají. A přestože je mé hodnocení ,,nízké“, stojím si za tím, že je to proklatě dobrá filmařina! Mě vadilo, že silný okamžik vystřídalo dlouhé intermezzo, které občas přešlo v nudu. Možná si protiřečím, ale takový jsem měl (a stále mám) pocit. Nevím, kdo (co) za to může, ale JÁ si dám raději Pýchu a předsudek.(18.6.2008)

Král podruhé a úplně jinak. Bylo by příliš snadné a alibistické srovnávat s upovídanou Pýchou a předsudkem. Atonement totiž jede po úplně jiných kolejích, s jediným shodným aspektem. Oba filmy jsou pro mě natolik osobní, že s každou další projekcí rostou. A tak přestože Wright režisér a vizuální perfekcionista stále občas překonává Wrighta vypravěče, výtky mizí právě proto, že audiovizuální stránka překonává ve velkolepých nebo naopak komorních scénách drtivou většinu toho, co jsem v životě viděl. Právě Pokání, jehož knižní předloha je jednou velkou intimní psychologickou studií, není žádným bonbonkem pro adaptaci. Mistr Joe je mezi současnými tvůrci v jednom ohledu naprosto jedinečný. Dokáže vést herce tak, že ve svých rolích naprosto splynou se svou postavou a z plátna tak křičí touha, láska, skryté emoce a bezmocnost. A já cítím, jak křičí právě ke mně a to TAK hlasitě - a já jim rozumím. V tuto chvíli se mi totiž zdá, že některá pokání budou činěna navěky. Štěstí je totiž někdy hrozně daleko.(14.3.2008)

BAFTA Awards - 2: Najlepsi film / Vyprava + 12 nominacii: Najlepsi anglicky film / Rezia / Herec v hl. ulohe - James McAvoy / Herecka v hl. ulohe - Keira Knightley / Herecka vo vedl. ulohe - Saoirse Ronan / Adaptovany scenar / Hudba / Kamera / Zvuk / Strih / Kostymy / Masky a vlasy ________ Ak by som tento film porovnal s PYCHOU A PREDSUDKOM (2005), tak tento je o nieco temnejsi, smutnejsi, dramatickejsi s peknou hudbou Daria Marianelliho, ktory si svojho Oscara urcite zasluzil, ale nemozem zabudnut i na skvelu kameru, hlavne na zaber stovky vojakov pri mori, pricom kamera kracala asi 4 minuty v kuse a bez strihu spolu s Jamesom McAvoyom. Ja fakt neviem, ci je to trik, alebo je mozne vsetko tak naplanovat, aby sa ten dlhy zaber nemusel zopakovat. Nebyt trosku natiahnuty zaciatok filmu a niektore prilis dlhe sceny pocas vojny - ja osobne by som ich trosku skratil, pretoze som bol nedockavy, co sa bude diat dalej - dal by som aj 100%, ale inac bol som s reziou Joea Wrighta spokojny uz na druhykrat. Som rad, ze som tento film mohol vidiet s uzivatelkou Madison, pretoze je to jej oblubeny film a takto ma lepsie vtiahla do deja a vysvetlila niektore drobnosti, ktore mi pocas filmu neboli jasne. Okrem Oscara za hudbu mal film este dalsich 6 nominacii, z toho najlepsi film, alebo herecka vo vedlajsej ulohe Saoirse Ronan. Avsak najlepsim filmom sa stal TAHLE ZEME NENI PRO STARY (2007) a Oscara za najlepsiu herecku vo vedl. ulohe si zobrala Tilda Swinton za dramu MICHAEL CLAYTON (2007). _________ James McAvoy - (Robbie Turner) +++ Keira Knightley - (Cecilia Tallis) +++ Saoirse Ronan - (13 rocná Briony Tallis) +++ Romola Garai - (18 rocná Briony Tallis) +++ Julia West - (Betty) +++ Brenda Blethyn - (Grace Turner) +++ Harriet Walter - (Emily Tallis) +++ Produkcia: Eric Fellner +++(19.2.2011)

• - Při dlouhé scéně na pláži v Dunkirku musel být přítomen i trenér cirkusových koní, které po výstřelu vždy strhnul k zemi. (xjane)

• - Herečka Romola Garai natočila svoje scény za 4 dny. (POMO)

• - Zelené večerní šaty, které ve filmu nosí Keira Knightley navrhla Jacqueline Durran a čtenáři časopisu In Style je zvolili za nejlepší kostým všech dob. (Reiniš)