Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

revere

Velké zklamání. Filmařsky kopíruje Obecnou školu, která mi svou atmosférou pokaždé učaruje. Jenže tady tomu kouzlu schází vtip dialogů, dílčí pointy drobných epizod a nakonec i finále samotné. Při některých pokusech o vtip jsem se styděl. Celkový střih působí nepřehledně a postavy nezaujmou. Škoda. ()

ssarka

Ach jo, manželství Voříškova a Vetchý... rozdíl asi milión let... pětiletému klukovi vykládají pohádku o pokusu vraždy babičky... učitel vypravuje dětem,jak Němci ustupují!!!!!!!.obsazeni opět kompletní Cimmrmani a jedna za druhou další scenáristické hovadiny ...ach bože,Svěrací už jsou v pekle taky ()

Mistr119

...aneb jak pohledět na konec světové války z vesnického pohledu. :) 4. hvězdičku si zasloužily nadčasové momenty typu "Здравствуй, как тебя нестыдно". :) ()

robbez

Film je hlavně žánrově nevyhraněný, tak trochu o všem a o ničem. Mají to být idylické vzpomínky na dětství nebo drama o válce a rodinných vztazích? V podstatě nefunguje ani jedno z toho a film je jen jakýmsi volným řetězením obrazů a historek bez silného příběhu. ()

Mark1983

Když to řeknu bez emocí, jedná se hlavně napoprvé o koukatelný snímek, který sice špatný, ale bohužel - vynikající též ne, což na Vratné lahve Po strništi bos nemá. ()

Joachim36

Sorry jako, ale tento film je o hodně lepší než na 67%. Mrzí mě že jsem na něm nebyl v kině. Je to jako pohlazení a poetický exkurz do dětské duše. Moc se mi líbí ten Indiana Jonesovský styl, kterým je film natočen a hudba jako z pera Johna Williamse. Líbí se mi, že se ve filmu odehrává vlastně jen obyčejný lidský život v kulisách protektorátu. Žádný přehnaný dramata, a přesto to člověka drží napnutého až do konce. A člověk si opravdu vzpomene na svoje dětství a to jsem vyrůstal v 90. letech. Jen paní Špalkové měli vysvětlit, že výhodočeský akcent není takhle přehnaný. To mi fakt trhalo uši. ()

lu1

Překvapivá děsná nuda. Vetchý tentokrát v roli tatínka vůbec nefungoval, Tříska mi připadal toporný, role nesedla ani jindy skvělé Petře Špalkové. No a Kaiserův vynikajicí Vlk a krásná kamera už tu bídu nezachránili. ()

Sidenius

asi nejsem ta správná generace která tento film ocení. Osobně mi to přijde jen jako další daleko slabší díl obecné školy kde se v každé z povídek seznámíme blíže s rodinou i když krom tatínka a maminky nás asi ostatní členové vůbec zajímat nemusí. Nic moc situace musí zachraňovat plejáda opravdu dobrých herců. Českého lva za kameru si ale po zásluze zasloužil. ()

Poryv

Po strništi bos je mozaikou vzpomínek, které rámují válečné období. Je to jako otevřít deník a prohlížet si útržkovité poznámky, které se zjeví a obrácením listu zmizí. To, co se může jevit jako poezie jedinečných, zapamatovatelných okamžiků, je zároveň slabinou celého filmu. A to slabinou natolik ubíjející, že je těžké se na film vůbec dodívat. Zatímco v Obecné škole se dařilo osobní vzpomínky univerzalizovat, odmazat mezi nimi dělící čáru a zároveň nabídnout poutavou nit přirozeně se prolínající celým příběhem (Igor Hnízdo), ve filmu Po strništi bos tyto snahy selhávají. Vše působí příliš vykonstruovaně, nepřirozeně, předvídatelně, upovídaně. Hned první scéna, kdy kluci čůrají z mostu na vlak a nechtěně zasáhnou německé vojáky, je zbytečně gradována situací, kdy vojáci vlak zastavují, šplhají na most a vrhají se na pronásledování malých teroristů. V momentě, kdy Edův otec zuřivě trhá příručku rad pro holubáře na obdelníčky záchodového papíru, neboť holubi se vznesli a nevrátili, v duchu prosíte, aby vtip nebyl dovršen očekávaným, “nenadálým” příletem. V tu chvíli holubi přilétají. Další short story může začít. Když si jako včelař amatér Edův otec pochvaluje včelařský ochranný oblek, mužete si být jisti, že po chvíli nastane humor s píchnutím od včel. Jediným zábleskem, kladným vykolejením se tak paradoxně jeví odvážný přestřel, kdy je demonstrován příběh, kterak jeden z členů party přišel ke svému zmrzačení. Transportérem zatlačené “gumové” nohy do trávníku alias Drápalík fungují cimrmanovsky absurdně a tedy skvěle. Cimrmanovský feeling se tak náhle vynořuje jako záchranný kruh, který se však vznáší na moři nostalgických, separovaných, neobratně uchopených vzpomínek zcela osamocen. ()

markeeth

Nebylo to úplně ono, myslím nebyly to úplně Svěráci, kteří bývají domyšlení a dotažení. Trochu mi přišlo, jakoby jeden druhému trochu zdvořile ustupovali na úkor výsledku. Ale skvělá kamera, výprava, takových filmů u nás nemáme moc. ()

mjech

Jako já chápu, že mezi mladými herci není z čeho brát, ale vážně se nenajde herečka, která by paní Libuši Šafránkové alespoň po ty kotníky sahala? Útěchou Terezy Voříškové může být snad jen to, že ani ostatní herci nehráli zrovna naplno. Vlastně to vypustil i pan režisér/scénárista. ()

Pavlo

Film s dobrou výpravou a dobrým obsadením, ale so žiadnou pointou. Je to bezduché. Pôsobí to skôr ako hraný dokument na medziľudské vzťahy a zobrazenie vidieka v Čechách na sklonku 2. svetovej vojny. ()

Chlo0opek

Tak nějak film, bez kterého bych se klidně obešel. Sice dobře natočen, ale po stránce příběhu již nic moc. Slabší 3*. ()

kodwin

Nemyslím si, že Po strništi bos je o moc horší než Obecná škola, ale nabízí již viděné, a také slabší příběh (pokud o příběhu lze hovořit) a méně hlášek. Trochu jsem se obával, že svěrákovská poetika už sklouzne ke kýči, ale nestalo se. Je to příjemná podívaná z neveselé doby. Pořád nadprůměrný český film. ()

ghoston

Jako dobrý, ale mladej by už neměl starýmu kecat do scénářů a soustředit se jen na režii a mít pokoru, protože mám pocit, že tam, kde jejich filmy scénáristicky nefungují a vržou, tak je to právě díky mladýmu a on příběhy psát neumí! Mladej si myslí jak je chytrej a starej ho má rád a nechce si proto dupnout. :-) ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka