Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

Respex

Prvotina od Mistra. Poslední film, který mi z Miyazakiho tvorby chyběl a byl jsem značně skeptický. Nakonec jsem byl velmi velmi mile překvapen a jednoznačně dávám 5*. Precizní animace, neuvěřitelný magický svět, perfektní scénář (možná trošičku spletitější, ale pozorný divák bude OK) atd. Vše opět funguje a já byl nadšen. ()

marusaj

Přes velká očekávání jsem se dočkal ekologické agitace zabalené do fantaskního světa bez velké fantazie, instantních emocí, předvídatelných závěrů a... Miyazaki v tomto zklamal. Je to čistě jeho rozjezd ke spektakulárním klenotům, které stvořil později. ()

sarfian

Dopozeral som to celé, ale moc to na mňa nezabralo. Taká rozprávka...ako keby sa niesla vo vetre, ktorý ju prifúkal ku mne a potom ju hneď aj odvial preč a nič po nej nezanechal. VIDENÉ 1x ()

Kvasekus

Ač nemam japonskou animaci moc rád, tak tohle byla moc pěkná a milá pohádka. Moc pěkná hudba a hlavně poselství, který přináší je strašně dobrý a má smysl. Zaplaťpánbůh ()

TetaJane

Škoda, že takových lidí jako je tato Naushika, není na světě víc! Zajímavý příběh a krásné zpracování (a to anime neholduji). Navíc má tento snímek velmi silné podtexty (ekologický, vztahy mezi národy, vztahy mezi člověkem a přírodou, že lidé jsou nenažraný a sobečtí). Zamysleme se nad sebou a dělejme dobré skutky, protože jinak se nám to všechno jednou vrátí! ()

Dan

Film o dobách dávno budoucích, kdy princové a princezny ještě byli hodni svého jména a chránili svými chrabrými činy nejen svůj lid, ale zdárný běh celého světa. O dobách, jejichž hrdinové činili svá rozhodnutí nikoliv s vidinou osobního zisku, ale z pohledu dlouhočasovosti či věčnosti. O dobách, kdy světy brázdili nejen krvelační zabijáci, ale také hrdinové, kteří se těžce vypořádávali s každým utrpením, jež by měli způsobit. ()

RajAthen

Ač má tento film silně proekologické poselství, nikterak vás s ním neobtěžuje a nechává vás, ať si na to přijdete sami. Představí vám svět budoucna, které mu bych bez potíží uvěřil, kde se lidé perou mezi sebou, ač mají už tak starostí více než dost v tváří v tvář pomalému konci. Právě ona ambivalentnost jednotlivých frankcí, předně brouků, je velmi zajímavá a ukazuje důsledky použití síly. Také je ale pravda, že Naušika má zálibu v opravdu krátkých sukýnkách... ()

vincchuppo

Nádherné! Smysluplné! Dojemné! Všechny princezny a princové v Miyazakiho filmech disponují úžasným charismaten a dobrotou srdce, která dakáže zvítězit nad zlobou a utrpením. V tomto postapokalyptickém světě, kde se po Zemi šíří zhoubný les zkázy plný jedovatých výparů ale není hlavním problémem lidí boj s obřím hmyzem, nýbrž to, že neustále válčí mezi sebou. A princezna Naušika vnáší mezi ně pochopení, odpuštění a lásku. I když jsem od začátku věděl, jak to dopadne, stejně jako u všech Miyazakiho úžasných pohádek, stejně jsem byl na konci naměkko. ***** ()

Joski

Naušika ďaleko prekonáva hranice fantázie, naracie deja, technického spracovania i výtvarného riešenia, ktoré sa vo vyčistenej forme objavujú v Miyazakovych neskorších filmoch. Charakterom pripomína Princeznú Mononoke. Napriek všetkých podobnostiam a súvislostiam v autorovej tvorbe, možno Naušiku považovať za výnimočný, bohužiaľ už dnes tak často nevídaný filmový počin. Odporúčam všetkým vekovým kategóriam. 100% ()

amim

"Insects and humans cannot live in the same world. You know that." Zcela upřímně mi Naushika přišla mnohem emotivnější než tolik podobná Mononoke. Rozhodně se nedá říct, že by se Mijazaki na Naushice teprve rozehříval, protože přichází s typicky zajímavým prostředím, skvělými charaktery a nádherným příběhem. Hisaišiho hudba je opět naprosto bezchybná (společně se sountrackem z Howl´s Moving Castle řadím na nejvyšší příčky Hisaišiho tvorby) a naplno dokresluje emotivní bitvu industrializace proti "nehostinné" džungli. Naushika je hrozně podobná Mononoke a zároveň natolik jiná. U Mononoke najdeme epické velkolepé momenty, Naushica na mě působí komorněji a intimněji. A musím říct, že mi Naushičin přístup sedl asi o trochu víc. ()

diodoros

Jeden zo začiatočných filmov Hajaa Mijazakiho. Tradične skvelá animácia, hudba Džóa Hisaišiho patrí k najlepším v rámci Mijazakiho filmov (a to je čo povedať), výborne vykreslené charaktery a najmä úvahový, prepracovaný a ekologický dej s viacerými zvratmi a protivojnovým posolstvom. Film skutočne na zamyslenie, ktorý bez citového vydierania a gýču dokáže vyvolať emócie nad tým, čo divák vidí a skutočne ho "donúti" priznať si, že všetko, čo film zobrazuje - ekologická katastrofa, rozširovanie "pustatiny" a najmä nekončiace vojny medzi vymierajúcimi ľudmi, ktorí napriek boju o holý život a hrozbe "vyhynutia" ľudstva neustále vedú krvavé, zbytočné a chamtivé spory o moc namiesto toho, aby sa spojili - má reálny základ a môže viesť k podobnému výsledku aký vidíme vo filme... Skutočne krásny film s viacerými silnými scénami, krutými momentmi a s výborným posolstvom, ktorého jedinou slabinou je záver (ktorý by mal byť v rámci deja skôr tragickejší), ktorý však napriek všetkému silu príbehu vôbec nenarušuje. ()

Mik_e

Anime je kouzelný žánr. Kde jinde by vedle sebe mohly být tanky z první světový, kosmický lodě, stíhači co vypadají jak Tie fightery, kalasnikovy, a rytiri s musketama. No, koho tenhle eintopf neodradil, ten si to užije. Protože Naušika za to stojí a troufám si říct, že se mi to líbilo víc než do nebe opěvovaná Mononoke Hime. Hezká animace, chytlavá hudba, a opět úžasný hrdinský příběh za záchranu přírody. Jenom hlavní hrdinka nemusela být jak chytrá horákyně, oblečená neoblečená. Šatičky pěkné, ale klidně mohla mít i něco pod nima. :) ()

junxi91

Ekologicky laděné japonské anime, vyprávějící o době, kdy bylo lidstvo téměř vyhubeno po Sedmi ohnivých dnech. Po této katastrofě zůstalo pár zbývajících míst nebo knížectví, která však nejsou zrovna jednotná. Po katastrofě zůstalo na Zemi Moře zkázy, což není nic jiného, než obrovská jedovatá džungle plná hmyzu. V ní a jejím okolí musí každý nosit masku, jinak se otráví a zemře. Nic pro mě teda. Jedině Naušika, princezna z Větrného údolí se snaží zjistit, jak tohle Moře zkázy funguje a jak by s ním mohlo lidstvo koexistovat. Prostě je to vnímavá, otevřená holka se zvláštní silou a spoustou porozumění a se svým bílým kluzákem dokáže plachtit a létat jako pták. Dokonce komunikuje se zdejšími obrovskými korýši, zvanými Obroni. Při svém zkoumání se setká s mistrem Jupou a získá od něj malou veverku zkříženou s liškou, zvanou Tet. Později nad Větrným údolím prolétá loď sousedního knížectví Tolmekia, která však následně ztroskotá. Z trosek se podaří zachránit Princezna Lastelle z Pejity, dalšího knížectví, která prosí, aby byl náklad zničen. Obsahoval totiž embryo gigantického stvoření, oheň chrlícího Obřího válečníka, přesně toho, který způsobil oněch Sedm dní zkázy. Do Větrného údolí dorazí Tolmécká armáda v čele s Kushanou, která zavraždí Naušičina otce. Tolmekia je totiž známá svou militantností. Naušika v návalu hněvu zabije několik vojáků, načež jí hrozí smrt, dokud tomu neučiní přítrž onen Mistr Jupa. Dojde k vyjednávání a Větrné údolí se dobrovolně podřídí silnému a bojovnému knížectví. Kushana má v plánu vzkřísit ono embryo Obřího válečníka, a tím zničit jedovaté Moře zkázy. Vyrazí směrem do Pejity s několika rukojmími a s Naušikou, ale jejich let je nad džunglí napaden Pejitským válečníkem Asbelem a oba spadnou do hnízda Obroňů. Naušika opět prokáže své schopnosti a Obroně uklidní. Následně Albela zachrání, při letu je však přepadne obří vážka a oba se propadnou do tekutého písku. Dole zjistí, že zde je džungle čistá a není nutné mít masku. Prostě a jednoduše džungle zachytává veškeré jedy a tím čistí půdu. Naušika s Asbelem poté uniknou, ale najdou Pejitu zničenou hmyzem a přeživší mají v plánu udělat to samé ve Větrném údolí a poslat na něj hmyz. A tak si musí Naušika pospíšit a zachránit Údolí před Obroni, kteří jsou naváděni pomocí zraněného mláděte přímo na její domov. Nakonec Naušika vyplní staré proroctví, o kterém mluvila stará a slepá Obaba. Prostě to byla taková nevinná fantasy s jednou hlavní a stoprocentně kladnou hrdinkou, se starým mistrem a bojovníkem Jupou a s dvěma znesvářenými knížectvími, z nichž jedno chtělo vzkřísil Obřího válečníka a druhé zase zničit ostatní pomoci Obroňů z Moře zkázy. Prostě každý měl své záměry, jak celý svět ještě více zničit, jenom šlechetná Naušika tomu všemu zabránila. ()

Allegro.g.

Tento film se dost podobá Miyazakiho pozdější Laputě, do které mu sice ještě něco chybí, ale ... co si budeme říkat. Dokonalý fantastický svět vymyšlený do těch nejpodivuhodnějších detailů uhrane okamžitě. Možná je to celé moc zmilitarizované, zekologizované a akční, ale kdo vidí do Japonců? A kdo do nás samotných? Takovéhle anime jsou čiré jak nezkalená voda. A nejlepší je LIŠVERKA! ()

diabolique

No,...k animacii a urovni vytvarneho spracovania sa nebudem vyjadrovat. Miyazaki je jednoducho japonsky Disney...Naushika si vas hned ziska a verte mi, ze pri tomto sa budete smiat, budu vam behat zimomriavky po chrbte a slzy tisnut do oci.Pribeh je naozaj dramaticky a zaver tejto nadhernej fantazie je cisty utok na vase city a (aspon pre mna) jedna dojimava scena za druhou...je to klenot. ()

Lokran

platí tu totéž co u laputy, mononoke a cesty do fantazie, které jsem zatím viděl. on je prostě magor a ten největší génius, konec:)) 95% ()

vojta1

Hayao má hlavu narvanou ekologickými vesmíry k prasknutí. Míti tolik fantazie, asi bych skočil z okna a nechal se zachytit duhovou houpací sítí. Evropský divák, který má plný hltan i zuby klišoidních pohádek o vítězství dobra nad zlem se zas a znovu rád podívá na kterýkoliv Hayaův příběh, v němž je od počátku jasné, kdo se umazal černou a kdo bílou barvou. Fascinace létáním zakódovaná v našich DNA naší neschopností se odlepit od země je primární devíza pohádek. Každý se rád sveze na křídlech jeho prazvláštně prastaře moderních létajících strojů, vznášedel, letadýlek, vesmírných lodiček a košťat. Neustále se opakující motiv setrvávání v oblacích skutečně ulehčuje aspoň ten večer, který člověk stráví s jeho filmy. Pohádka je mistrovský žánr stejně jako kterýkoliv Trier nebo Bergmann a Hayao je král svého oboru lechtajíce toho prcka, co sedává někde hluboko v nás. ()