• Pharlap

Otřesný film, nad kterým jsem již zlomil hůl. Nejprve jsem si totiž myslel, že něco dělám špatně. Že třeba něco špatně chápu, že se mi nemůže "dostat pod kůži". Ale tím to nebylo. Příčina tkví v tom, že příběh je unylý až hloupý. O nějakém krimi příběhu nelze mluvit. Do toho prostupuje svým idiotským hereckým výkonem Dagmar Veškrnová, která je opravdu "na zabití". Jediné co mi tedy utkvělo v paměti positivnějšího, je docela zajímavý a intensivní hudební podklad.(30.1.2011)

Tento film sice nepatří k vrcholům tvorby Herze, ani ke špičce kriminální komedie, přesto se dá na něj koukat. s kapkou uspokojení, se špetkou napětí i trochou vtipu. Navíc jsou zde kulisy Krkonoš, na které mám krásné vzpomínky z dětství. Zvědavost a touha po odhalení tajemství žene Annu (ukřičená Dagmar Veškrnová) do nového prostředí, do malých dobrodružstvích, do každodennosti všedních dnů horského hotelu a do neukojitelného apetitu. Vrahem nakonec musí být podle tradice ten, na koho je upřena nejmenší pozornost. Z dalších rolí: otcovský příslušník VB Sláma (Ilja Prachař), nenapravitelný sukničkář a lékař Rendl (Josef Abrhám), provozní horského hotelu Petrák (Vít Olmer), rázný šéfkuchař Muraško (Karel Augusta), roztomilý psycholog (Jan Schmid), či sám pan režisér jako host. Krkonoše a co vše se tam může stát...(6.7.2014)

Absolutně nedoceněný film! Má úžasnou dobovou atmosféru, nekýčovitě zachycené prostředí Krkonoš, a to je na něm to nejcennější. Jako detektivka taky obstojí a o skvělých hercích v čele s Dášou V. ani nemluvě! Kvality Herzova filmu zvlášť ostře vystoupí, pokud ho srovnáte se současnými filmovými produkty domácí provenience.(30.1.2009)

• Khotzilla

Zcela ukázkový film své doby a praktický důkaz, že sedmdesátá léta českého filmu a kriminální žánr se zcela minuly: i když má jít primárně o detektivku, chvílemi jakoby se tvůrci (marně) pokoušeli o psychologické drama, detektivní zápletka vypadá, jako kdyby ji vymýšlelo třináctileté dítě, a samozřejmě nechybí typicky otravné "človíčkovství" typu unaveného, ale pochopitelně poctivého policajta Ilji Prachaře. Koukat se pak na to dá dívat tak maximálně jen kvůli hercům - Dagmar Veškrnová je suverénní a je opravdu na zabití, Karel Augusta opět dokazuje, že i malé role zahrál vždy tak, jako by byly hlavní. Malé plus: skvělá hudba.(14.10.2012)

Dagmar Veškrnovou jsem místy opravdu těžce snášel, navíc se mi příliš nelíbil ten velký počet postav, které byly k ničemu, no a za krimi bych celý příběh snad ani neoznačoval. Ale na druhou stranu má Holka na zabití opravdu senzační úvod, skvělou hudbu, několik vtipných momentů a bezvadné pány Ilju Prachaře, Karla Augustu a Václava Lohniského.(17.2.2013)

• - Ve filmu hraje Jiří Lír se svou dcerou Kateřinou. (M.B)

• - Vít Olmer nesměl v té době režírovat, tak mu Juraj Herz nabídl roli. (M.B)

• - Píseň "Až přijde déšť do trávy spát", kterou ve filmu zpívá hlavní hrdinka v podání Dagmar Veškrnové, nazpívala o dva roky později na své LP-album "S písní vstříc ti běžím" Helena Vondráčková. V jejím podání má pozměněný text a soutěžila s ní také na Festivalu filmových písní v Isntabulu. (Willy Kufalt)