Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohledná servírka z krkonošského hotelu Bobí vrch Gita (Ž. Veselá) zahyne pod koly auta svého milence, který ji zabil kvůli obavám, že na něj dívka vyzradí nezákonné machinace s valutami. Gitu krátce nato začne hledat její sedmnáctiletá kamarádka Anna (D. Veškrnová). Naivní dívka, která vyrostla v dětském domově, chce původně jen padesát korun, které kdysi Gitě půjčila. Každý v hotelu se domnívá, že Gita prostě odjela za lepším, jak se tu už mockrát stalo. Jenže Anna začne v domnělém odchodu spatřovat řadu nejasností – Gita si například před svým zmizením nevyzvedla drahé boty, které si nechala opravit. Anna využije situace a nastoupí na Bobím vrchu jako pomocná síla v kuchyni. Nepotrvá to dlouho, a bude potřebovat pomoc… (Česká televize)

(více)

Recenze (209)

Matty 

všechny recenze uživatele

Skutečnou holkou na zabití je zde Dagmar Veškrnová, jejíž afektované herectví ve větších dávkách duševnímu zdraví rozhodně neprospívá. Nejspíš si toho byl vědom i Juraj Herz, který závěrečnou třetinu milostivě přepustil pohotovým příslušníkům SNB. Přes český pokus o giallo, psychologické drama a morbidní komedii se tak film dokodrcá až ke standardní socialistické detektivce. Dokonce i s automobilovou honičkou jako z nějaké céčkové západní žánrovky. Přechody mezi žánry neprozrazují jakýkoli tvůrčí koncept. Herz se snaží, aby to byla legrace, ale zase ne moc velká. Prozrazuje nám něco o minulosti protagonistky, ale ne dost, abychom s ní mohli soucítit. Zřejmě aby vyhověl požadavku zábavy, která bude pro lid a zároveň nastaví zrcadlo přežitkům minulé doby (ačkoli není jasné, o jaké přežitky zde vlastně jde, neboť největších prasáren se dopouští šéfkuchař v horské chatě, logicky vlastněné státem). Hudba nás upozorňuje, že vrahem mohl být prakticky kterýkoli z mužů. Ti se ale na druhou stranu beztrestně a v jednom kuse vysmívají naivitě protagonistky i ostatních žen, které jsou sexisticky redukovány na stvoření pěkná, ale neschopná samostatně myslet. Zobrazení žen v normalizačních komediích jako hloupých třeštidel, u nichž je pravděpodobnější, že se přizabijí při mytí nádobí, než že vyprodukují vlastní myšlenku, by zasloužilo obsáhlejší rozbor. Problém je, že filmy jako Holka na zabití vás svou úmorností o veškerou energii k analytičtějšímu uvažování připraví. 50% ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Zábavná kriminální tipovačka s tehdy začínající Dagmar Veškrnovou má obrovskou výhodu v tom, že se při jejím sledování stává největším a nejprozřetelnějším detektivem samotný divák, neboť tipování vraha mladé dívky je po většinu času lehce napínavé, protože zkušený Juraj Herz třímá režijní otěže v rukou poměrně pevně. Velká škoda, že scénář je až tuctový, ale Herzovi se z něj podařilo vytřískat relativně koukatelný snímek, který sice v podstatě ničím neohromí, ale divákovi sympatie jsou na jeho straně. 60% ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Dagmar Veškrnová zase zbourala jednu naivní. Film ve výsledku je docela nuda, ale na druhou stranu musím říct, že mě na první pohled dokázal zaujmout, hlavně teda díky Dagmar. V neděli dopoledne jsem tak po obědě přestal cokoliv dělat a zaměřil se na Dagmar. Postupem času jsem ale pochopil, že tahle kriminálka je spíš o Dagmar, než o vrahovi. Ještě jsem ale neviděl českej film, co by se odehrával na Sněžce, takže i z tohodle pohledu se film musí náležitě ocenit. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Zima už klepe na dveře ne dvěma prstíky, ale hned celou pěstí a tak člověk místo trajdání po venku raději zalehne a mrkne na nějaký ten filmeček. Nebo já tedy určitě! Na nějaký ten horor nebyla zrovna nálada a tak jsem samozřejmě nepohrdl detektivkou. No, zrovna nejšťastnější volba to tedy nebyla – to nebudu lhát, protože bohužel již nebožtík Juraj Herz natočil už mnohem lepší filmy, ale tak průměrná podívaná se z toho nakonec přece jenom vyklubala. Smůlou je, že jediná vražda proběhla hned na začátku a potom už mělo tempo příběhu dost vlažné tempo. Sice se do toho pokusil vložit i humorné okamžiky, ale ani ty nebyli zrovna dvakrát excelentní. Dagmar Havlová-Veškrnová se role ztřeštěné Anny zhostila jakžtakž obstojně, ale i ona předvedla mnohem lepší výkony. Tady si párkrát profoukla ofinu, sežrala co se dalo, no a pak se sama nechala „nafouknout“ a následující rok porodila… ()

donkocicak 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film s velmi dobrou muzikou, Boban Ondráček byl zkrátka pan skladatel, za zmínku stojí i ústřední písnička "Až půjde déšť do trávy spát", vyšla na desce v podání Heleny Vondráčkové. Mám rád Herzovy filmy, Holka na zabití není čistokrevná detektivka, spíše dramatický příběh, místy humorný. Ale to je dáno ztřeštěností hlavní postavy, dívky Aničky. Zaujme bezpochyby i policista Ilja Prachař a upocený kuchař Karel Augusta. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (20)

  • Píseň "Až přijde déšť do trávy spát", kterou ve filmu zpívá hlavní hrdinka v podání Dagmar Veškrnové, nazpívala o dva roky později na své LP-album "S písní vstříc ti běžím" Helena Vondráčková. V jejím podání má pozměněný text a soutěžila s ní také na Festivalu filmových písní v Isntabulu. (Willy Kufalt)
  • Natáčení probíhalo v Peci nad Sněžkou, Praze, Sněžce a Horní Malé Úpě. Horská chata se jmenuje Žižkova bouda a najdeme ji 2 km nad Pecí pod Sněžkou, stojí dodnes. (M.B)
  • Původní scénář počítal s tím, že děj bude odehrávat v zimě. Juraj Herz nechtěl v zimě točit, tak přesunul děj na léto. (M.B)

Související novinky

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (více)

Reklama

Reklama