Znamení Raka

• angličtina Sign of the Cancer
Krimi / Drama / Psychologický
Československo, 1966, 87 min (Alternativní 85 min)

Režie:

Juraj Herz

Předloha:

Hana Bělohradská (kniha)

Kamera:

Bedřich Baťka

Zdeněk Štěpánek, Zora Božinová, Lubomír Černík, Ilja Prachař, Josef Chvalina, Karla Chadimová, Věra Vlčková, Eduard Kohout, Václav Lohniský (více)

Jedna vražda a sedm motivů... Jednoho dne je na nemocničním inspekčním pokoji nalezen zavražděný dr. Hahn (J. Langmiler). Přivolaní vyšetřovatelé (V. Lohniský, S. Zindulka) vedou výslechy, ze kterých jim vyjde hned několik podezřelých: Hahnova kolegyně a jeho dlouholetá intimní přítelkyně MUDr. Marie Nováková (Z. Božinová), kterou lékař veřejně podváděl s mladou a pohlednou zdravotní sestrou Jiřinou (V. Vlčková), samotná Jiřina, dále doktor Petera (L. Černík), kterému se nikdy nepodařilo udělat kariéru, starý sklerotický pacient Zima (J. Vlček) a nakonec i nepříliš schopný přednosta kliniky (Z. Štěpánek). Každý z nich měl nějaký motiv Hahna nenávidět. Zatímco policie rozplétá nitky pravdivých i lživých výpovědí, mezi personálem nemocnice se vyjasňují složité profesní i osobní vztahy… Kriminálně psychologický snímek vznikl podle románu Hany Bělohradské "Poslední večeře" a byl prvním dlouhým hraným filmem režiséra Juraje Herze. (Česká televize)

Rosana

Podivně depresivní kriminálka, kdy postavy mluví jak ze sna. Pomalý děj je i tak napínavý. Ačkoliv můžete tušit, kdo je vrahem, přijde mi, že vražda je jen dramatické pozadí vztahů a příběhů, které se odehrávají mezi lidmi v instituci nemocnice. ()

kobejn

Herc je a byl mistr, mistr v tom, jaký si dovedl vytvořit herecký ansámbl, jak dal příležitost i méně známým hercům, kteří třeba jinde příležitost nedostali, v tom, jak se nebál ukázat realitu syrově a střízlivě, že se nebál experimentovat s obrazem, střihem, kamerou, zde si to ozkoušel "nanečisto" v tuctové krimi, aby to pak hned v příštím filmu vše naplno zúročil, podle tohoto filmu bych si ale netroufl hádat, kam to až Herc zavede ve Spalovači. ()

garmon

Nechápal jsem, kde se tohle zjevení vzalo - je to řemeslně nadmíru povedené. A teď jsem viděl Kadárova Obžalovaného a došlo mi to: na tom se Herz učil, dělal tam asáka režie. A tady jen přidal trochu své vrozené panoptikálnosti. Nadějný debut! ()

Sandiego

Dosti netradiční detektivka, leč příliš chladná a ani ne napínavá. Zajímavější je vykreslení postav a jejich ztvárnění. Přesto jsem však čekal temnější atmosféru a větší psychárnu. ()

Marci

Přesně jak napsal Tosim - depresivní, odpudivé, ale pro mě možná proto fascinující. Na tuhle detektivku se můžu - pokud běží v televizi - podívat vždycky, i když dopředu znám děj. Ono tu ani nejde jen o vraždu, ale i o lidi - v tomto případě lékaře a drobnokresbu jejich charakterů (zejména Zora Božinová, Jiří Sovák a Ilja Prachař tu podávají skvělé výkony). ()

topi

Kriminální příběh z nemocničního prostředí staví hlavně na různých podivných postavičkách, které se ve špitále nacházejí, ať už od pacientů, zřízenců až přes lékaře. Škoda, že někteří herci byli předabovaní, ztrácí to jejich tvář a filmu to dost škodí, i když to režisér Herz tak zamýšlel. Na svůj první celovečerní film se Juraj rozhodně nebál experimentovat a tak místy ve spojení s Havelkovou depresivní hudbou snímek působí dost originálně a temně. Skvělé herecké party Ivy Janžurové (pacientka Prokopa trpící rakovinou plic), Pavla Landovského (nemocniční zřízenec) nebo Lubomíra Černíka (alkoholik doktor Petera - role přímo pro něho, neboť ve skutečnosti se potýkal s velkou závislostí na alkoholu, kterou až přesvědčivě mrazivě popsal ve své autobiografické knize Chobotnice). A ještě jedna skutečnost, proč je film zajímavý - odhalené mohutné poprsí Míly Myslíkové! ()

rt12

Celkově slušná ,,plná" trojčička, ale notoricky známé hlasy v jiných tvářích mi nevyhovovala a po celý film mi tato věc rušila. Nemocniční prostředí připomíná spíše zámek hrůzy než cokoliv jiného, prostě typický rukopis Juraje . ()

kinderman

Psychlogická krimi odehrávající se v přesných (depresivních) interiérech skutečné (nikoli studiové) kliniky narozdíl od adorovaných normalizačních seriálů z nemocničního prostředí věrně vykresluje poměry v socialistickém zdravotnictví- včetně kouření, popíjení, děvkaření a intrikování "andělů v bílých pláštích". ()

dyfur

....prišlo mi to,že to trvalo oveľa dlhšie ako 87 minut.Prostredie,kamera zaujímavé, inak nuda,šeď... ()

Martin741

Kvalitna detektivka z prostredia nemocnice . do nemocnice sa chodi umierat, celkovo ma dostala ta ponura, depresivna atmosfera nemocnice. Reziser pan Srdce si jede to svoje a jede to tak, ze vyborne. Ilja Prachara a Janzurova na urovni, celkovo slusny cs film zo 60. rokov : 62 % ()

sator

Nevím jak zaujal film ve své době, ale mne tedy ne. Původní název filmu byl změněn pod dojmem z režiséra Jasného který velmi věřil v astrologii a jednotlivá znamení. Při schvalovací projekci byli barrandovští vedoucí naprosto pobouřeni scénou masturbující lékařky, a nepsat se rok 1966 mohl to být konec kariéry režiséra Herze. ()

flyboyeda

Skvostne mraziva az stisnujici psychologicka kriminalka. Juraj Herz ceskemu filmu zkratka slusi, a to napric zanry. Kez by se u nas jeste nekdy neco podobneho povedlo. Trosku nechapu nektere mistni komentare, zejmena pak ty stezujici si na depresivni atmosferu a nesympaticke postavy, jak prekvapive, omg... :D ()

HonzaBez

Nižší hodnocení tohoto snímku si vysvětluji tím, že nejde o čistou detektivku, resp. že se film věnuje více popisu prostředí nemocnice, zdejších pacientů i vztahů mezi jednotlivými doktory, než samotnému vyšetřování. Této koncepci odpovídá i fakt, že skutečný důvod vraždy doktora Hahna odhalí nakonec nikoliv kriminalisté, kteří na mě přitom v průběhu celého filmu působili jako "šedé myši", ale jedna z lékařek. Ale i když je odhalení vraha celkem překvapivé, pro mě osobně ta detektivní linka příběhu nebyla tím nejdůležitějším. Dost se mi líbilo jednak vykreslení postav některých pacientů (rozhodně nebyla zajímavá jen postava Ivy Janžurové se svými strachy z rakoviny), ale i vztahů plných mocenských intrik a milostných pletek v nemocnici. Za zapamatování pak rozhodně stojí postava starého životem vyčerpaného primáře v podání Zdeňka Štěpánka (a třeba jeden jeho výroků:"Kde jsou doby kdy jsem váhal před každou lží"). Další zajímavostí filmu je předabování některých herců, což mi ale minimálně případě L. Černíka (mluví Sovák) dost vadilo. Pokud už bylo třeba použít dabing, pak podle mě neměl být vybrán někdo tak výrazný. ()

RonaMidu

spousta herců v tak mladém věku,že už je tak pomalu ani nepamatuju,ale v dílku tak prapodivném,že snad se budu muset podívat ještě někdy,abych mu nekřivdila,že se mi to líbilo sotva na tři body.... ()

LadyPupu

Hrůzná atmosféra umocněná černobílým obrazem, na mě pokaždé zapůsobí neskutečně stísněným dojmem. Herzovo vedení herců je skvělé, jejich výkony bezchybné a všemu vévodí Iva Janžurová, která tady v roli na smrt nemocné Prokopy podává neuvěřitelně sugestivní výkon. Znamení Raka rozhodně není klasickou detektivkou, ale spíše dramatem, ve kterém se řeší psychologie jednotlivých postav a jejich vzájemné vztahy. ()

Autogram

Doktorské a doktorsko-sesterské intrigy, a aj tá nemocničná atmosféra bola úplne vlažná. O pacientov až na pár striptízových odhalení tam nejde vôbec a krimi len v minimálnej miere. Aspoň jemne invenčný záver dáva opodstatnenie nazvať to detektívkou. Juraj Herz začínal veľmi nevýrazne, neveril by som, že krátko na to malo prísť jeho vrcholné dielo. ()

klúčik

Film by som zaradil do kategórie dráma a nie krimi. Prostredie nemocnice pôsobí depresívne a v tomto filme dvojnásobne. Aj ja nechápem predabovanie niektorých hercov... Film celkovo hodnotím 50%. ()

klukluka

Většinou to mám tak, že si na film udělám prostor a čas. V tom případě mu zpravidla věnuji maximální pozornost. Jen sporadicky se mi stane, že na film koukám v televizi. Pak může nastat varianta, že mě ten film zaujme, a já se na něj začnu soustředit, nebo mě nechytne, a já to flinkám. A Znamení raka je ten druhý případ. Trochu jsem zbystřil, když tam MM podstupovala nějaké zdravotní prohlídky nebo návštěvy na lékařských pokojích, ale jinak si mě to nepodmanilo, a coby ne příliš pozorný divák jsem nabyl dojmu, že je to víc o medicíně, než o zavražděném doktorovi. Že se Herzovi podařilo zachytit nemocniční atmosféru, že byl precizní v diagnózách a lékařských postupech, jako kriminálka to ale moc nefungovalo. A když, tak příšerně nudná a unylá. Takže sice ne s úplně čistým svědomím, přesto to popravím dvěma hvězdami za Zdeňka Štěpánka, kterého bylo všude plno, když se objevil před kamerou, a třeba za tu vyprsenou intrikánku Mílu. ()

Disease

Spíše psychologická sonda do jedné nemocnice a jejích zaměstnanců, zločin je tam tak nějak do počtu. Herzův rukopis ještě nerozvinutý, ale tísnivá atmosféra se povedla. ()