Fauda

• Izrael Fauda
všechny plakáty
Izrael, (2015–2022), 32 h 52 min (Minutáž: 32–53 min)

Lior Raz, Tsahi Halevi, Samer Bisharat, Neta Garty, Yaara Benben, Doraid Liddawi, Laëtitia Eïdo, Johnny Arbid, Salim Daw, Tomer Capone, Yaakov Zada Daniel (více)

Série(4) / Epizody(48)

Fauda je arabský výraz pro „chaos“, ale jde především o kódové slovo pro evakuaci izraelských jednotek z akce. Mezinárodně úspěšný izraelský seriál sleduje bývalého zvláštního agenta protiteroristické jednotky Dorona, který se rozhodne vrátit zpět do služby, aby dopadl vrcholného teroristu hnutí Hammás Abu Ahmada. Tohoto muže se před svým odchodem z armády pokusil zabít, leč zřejmě neúspěšně. Abu Ahmad je podle posledních informací nejen naživu, ale připravuje zřejmě rozsáhlou teroristickou operaci. (Česká televize)

klukluka

Fauda putuje po druhé sérii do mé seriálové TOP10. Jsem nadšenej ze scénáře i z provedení, úžasně mě baví ty životné postavy a dynamická kamera. Je to akční věc a přitom se u ní vzdělávám, díky Faudě už například vím, že Hamás nemusí být nutně ti špatní, protože v moderní podobě usilují o nastolení míru. Narozdíl od ISIS, které se řadový Arab děsí stejně jako my. A Fatah to jsou pro změnu totální zaprodanci. Fauda je vážně mega dobrá. ()

Zik2

První dvě série Faudy jsou skvělá podívaná, pokud ovšem člověk nezapomene, že mají s realitou jen málo společného. Ve třetí sérii už se začne kouzlo trochu vytrácet se stále stejnými vzorci - jednotka fantasticky přemůže přesilu, izraelský James Bond Doron Cabillio uteče jisté smrti, Palestinci se nakonec postřílí navzájem. Doron by sice v jakékoliv normální armádě dávno šel před vojenský soud za opakované vzpoury, ale zřejmě mu procházejí právě pro nadpozemské schopnosti. Občas někdo z jednotky umře, ale není to Doron, protože série stojí na něm. Třetí sérii sice oživí výlet do Gazy, ale začíná být hodně znát příliš ambiciózní stopáž, která vede k nekonečným scénám o ničem. Kromě toho nelogičnost už jsou příliš doočíbijící. Jinak k realističnosti jsem četl zajímavý článek na izraelském liberálním listu Haaretz: https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-fauda-isn-t-just-ignorant-dishonest-and-absurd-it-s-anti-palestinian-incitement-1.8788542 ()

mira007

Fauda - arabsky chaos, nebo heslo izraelských speciálních jednotek pro akci, která jde do kytek. Lior Raz bývalý člen speciálních jednotek MISTAERVIM a člověk, kterému v devatenácti palestinský terorista ubodal dívku, s kterou chodil tři roky, napsal scénář k seriálu o izraelské speciální jednotce, která jde po krku skupině teroristů v čele s Abu Ahmedem. A navrch si zahrál hlavní roli. Pozitiva toho seriálu jsou jasná : autentičnost, reálnost, uvěřitelnost, civilnost a místy dokumentárnost ve velmi dobrém svižném tempu. Vyjímečné je, že se paralelně sledují jak Izraelci a soukromé osudy několika jednotlivců a zároveň to samé na palestinské straně a člověk si může skoro vybrat komu bude fandit, protože divák někdy pochopí i motivaci těch na té špatné straně. ()

kuboj

Skvělý zobrazení života v izraelsko-palestinským konflktu - a ještě zábavný sledovat. Izraelská jednotka agentů speciálního nasazení, kteří se zaměřují na infiltraci Palestinců v utajení slouží právě k tomu, aby se na ní ukázalo, jak málo se Izraelci a Palestinci liší. Doron tak může překračovat z prostředí svojí rodiny v Izraeli k "fiktivním" životům Araba v Palestině, který nakonec prožívá stejně opravdově, ne-li intenzivněji. Části jeho misí tak slouží jako pokusy, který ukazujou, že by mohlo soužití Židů a Palestinců fungovat, kdyby záleželo jenom na aktuálních mezilidských vztazích. Kdykoli se ale Doron vrátí z utajení, tahle naděje / idyla začíná kolabovat kvůli zátěži konfliktu a jeho historie - špatně nakonec dopadnou všichni, s kým si Doron vybuduje vztahy jako Arab, i jeho blízcí v Izraeli. V první sérii proti sobě stojí Doron a Abu Ahmad, chystající obří útok a premisa série stojí na odhalování toho, že se ani jeden od sebe příliš neliší - oba jsou posedlí svým posláním, oba ale přitom mají a budují silný mezilidský vazby. Na pozadí konfliktu jim ale pořád někdo umírá, někoho zabíjejí a podobě - a ukazuje se to celkem naokázale, na pozadí jako mešity nebo poušť. Druhá série má fungovat podobně, ale nefunguje a je strašná, ale třetí série je ještě o třídu lepší než první. Soustředí se na to, co se stane, když Doronova jednotka důležitýho teroristu zabije, jak to dopadá na lidi v okolí a jak jsou lidi, kteří nechtějí systémem, ve kterém žijí, donucený dělat špatný a horší volby, aby přežili. ()

el.zapikano

Izraelsko-palestinska laska je nehynuca. Sonda do blizkovychodnych zakuti vasniveho vztahu dvoch nezmieritelnych narodov. Co bolo prve vajce ci sliepka? Kto zacal prvy? Izraelci ci Palestincania? Ani po vzhliadnuti tohto serialu na tieto otazky odpovede poznat nebudete. Nadobudnete vsak istotu, ze tento konflikt s velkou pravdepodobnostou nikdy neskonci :( ()

nikoletkaa

Výborný seriál. Moc se mi líbilo, že nebyl zaujatý proti jedné straně, ale vše popisoval z obou úhlů pohledu. Palec nahoru taky za to, že každá série se věnovala jinému blizkovychodnímu konfliktu. Taky to, že jste nikdy nevěděli, která z hlavních postav umře, slušně přidávalo na dramatičnosti. ()

Pawlisman

Co se musí nechat, byl jsem napnutej jak trenky. První epizoda dokonalá. Pak už jen nahoru a dolu to samé. Slabší odvar od Narcos. Nesympatický hlavní neherec, kteří časdí jak o život a pak běhá minutové sprinty. Podobně umělé samé krasavice. A především, škoda, že si seriál opět neodpustil množství akčních nelogičností a hloupostí. To se prostě neodpouští. Ale napětí, to jo, to seriál umí. Dokola.. ()

petikacka

FAUDA se stala mým životem po nějakou dobu. Nikdy by mě nenapadlo, že když jsem kdysi za hlubokého socíku, pořád slýchávala (jako dítě) o napětí na západním břehu Jordánu a potažmo na blízkém východu a o problémech Palestiny s Izraelem a pásma Gazy, že jednou budu sledovat seroš o konkrétních případech. Je to vlastně smutmotristní, že to tak pořád je i když asi v daleko menší míře než kdysi. Musím vysoce ohodnotit neskutečné herecké charisma a chemii mezi herci, které seroš posouvají o několik levlů výše než většina amíckých blockbástrů! Tohle může lidem dát a vysvětlit daleko víc než stokrát psaný novinový článek, který je dnes spíš o "titulku" než o o obsahu. Za mě 100% ()

JM87

Naprosto vynikající seriál. Je to surový, napínavý, relativně realistický. Fakt jsem se bavil u všech třech sérií. Jediný co mi na seriálu trochu vadí je, že tím, jak pracuje s islámskými teroristy, tak běžnej divák může mít pocit, že takovej je každej muslim. ()

JoSte

Hvězdičku srážím snad jen kvůli občasným scenáristickým zkratkám a berličkám. Jinak Fauda ve svém žánru jednoznačně patří ke špičce. Málokde jinde je k vidění taková komplexita a mnohotvárnost zúčastněných stran a postav. ()

Endavour

Tleskám a ještě jednou tleskám. Izraelským borcům se podařilo vytvořit skvělý thriller, u kterého se (díky Bohu) dočkáme čtvrté série. Partička sympatických izraelským zabijáků, kde sice rozkazy v terénu přicházejí z velícího střediska, kde to má pod palcem zkušený veterán Gabi, avšak paličatý a častokrát až šíleně lehkomyslný Doron si bere věci do vlastních rukou, mění plány, co ne vždy končí šťastným koncem. Těžko říci, která série byla nejlepší, osobně lehce favorizuji druhou část, jelikož obsahovala nejméně "hollywoodských" perliček. Tenhle seriál jsem objevil náhodou a nezbývá než netrpělivě čekat na čtvrtou sérii této pecky! ()

lemonova

Téma blízko-východného terorizmu je, našťastie pre nás, stále exotická. O to zaujímavjšie je sledovať ju z bezpečnej vzdialenosti z domáceho gauča.. je to zatiaľ moja druhá seriálová skúsenosť. Prvou bol The Spy a možno preto na mňa zapôsobil o niečo viac. Bol tiež viac osobnejšou výpoveďou. Fauda je seriál akčnejší, strhujúcejší a násilnejší, ale v miere, ktorá vám ako tak dá spávať. Môžeme byť iba vďační, že tento začarovaný kruh násilia nezažívame v našich geografických pomeroch. ()

yvona

Naprosto skvělý seriál nabitý akcí a výborně obsazený i sehraný. Všechno funguje, jak má. Jediné, co mě iritovalo a co je možná jen můj dojem, že v podstatě každá akce byla nakonec úplně zpackaná. A nechápu, kde se tady vzala informace, že hlavní představitelé jsou neherci, nýbrž vycvičení vojáci. Asi někteří nějakou zkušenost s armádou mají, ale všichni mají za sebou i před sebou několikaletou zkušenost před kamerami jako herci. Moc se těším na 4. sérii, která ještě nemá titulky. ()

Rockerman

Jako silně proizraelský smýšlející člověk jsem seriál přivítal, protože Izrael je jediným demokratickým státem na Blízkém východě a proto věřím, že to natočili objektivně. Hon na Abu Ahmada je strhující podívanou, ve které jsem držel palce Doronovi a jeho partě a jsem rád, že jej uvidím i v druhé sérii, na kterou se ze zvědavostí vrhám. ()

papaguy

V jistém smyslu zajímavější, než Homeland. Nechci spekulovat o reálnosti, nereálnosti, takže to beru, jak to je. Bůh pomsty Doron je mírně řečeno přeexponovaná postava. Seriál dost tlačí na pilu, občas je sledování celkem skličující, nic pro třasořitky. Převažuje především izraelský pohled (očima speciální jednotky izraelské tajné služby). Izraelci se s tím nemažou, a ani to nezastírají. Je možné však vidět i pohled z druhé strany barikády. A není vyloženě jednostranný. Kladem je bezesporu vyvážená akce bez nelogičností. Možná by mohlo být více zpravodajství. Vyloženě edukativní je pro tuzemce vykreslení politického, náboženského a společenského kontextu. ()

kondor77

Narozdíl od Palestinců nevidí Izraelci svět černobíle a tento seriál je toho důkazem. Recenzi píši v době vyostřeného konfliktu mezi oběma zeměmi. Kéž by bojovali mezi sebou jen před kamerami... ()