Piková trojka

• Austrálie In the Cut (více)

Piková trojka je moderní kriminální příběh, odehrávající se na Dolním Mahnattanu. Frannie Avery (MEG RYAN) je učitelkou tvůrčího psaní, která je velmi ostražitá vůči navazování nových známostí. Jednoho dne se však setká s detektivem Malloyem (MARK RUFFALO), který vyšetřuje vraždu v jejím sousedství, a za podpory své nevlastní sestry Pauline (JENNIFER JASON LEIGH) s ním naváže vztah, který je zcela otevřeně sexuální. Osvěžující přímočarost jejich poměru ale hluboce podkopává pokračující a dosud neobjasněná série vražd. Po útoku maskovaného násilníka ale Frannie ztratí důvěru ve všechny lidi okolo sebe. V mladého studenta Cornelia (SHARRIEFF PUGH), který sepisuje práci o nevině masového vraha Johna Waynea Gacyho, ve svého bývalého přítele Johna Grahama (KEVIN BACON), který ji pronásleduje na každém kroku, a především v Malloye, který v ní nyní probouzí nejen vášeň, ale také podezření. Neexistuje nikdo, koho by nezávislá Frannie mohla požádat o pomoc - zarmoucená a vystrašená se proto rozhodne vzít záchranu svého života do vlastních rukou. (oficiální text distributora)

salalala

Hodně zvláštní počin, který měl asi ambice mnohem větší, než dokázal naplnit. Jediné, co je v něm konzistentní, je zvláštně odtažitá a hutná atmosféra a specifická vizuální stránka, v níž je všechno jako by rozmazané a některé záběry působí halucinogenně až surreálně. Jinak ale z ničeho nic nevyplývá a nic moc se tu nevyřeší. Kriminální zápletka je jen načrtnutá, nedořečená a na to, s jak brutálními vraždami pracuje, je až s podivem, jak nevýrazná a nenapínavá je. Mezi postavami tu nefunguje vůbec žádná chemie a divák prakticky nemá šanci pochopit, proč se dávají dohromady. Jane Campion jako by se nedokázala rozhodnout, zda točí feministické drama, které má být reakcí na ryze machistické žánrovky, nebo standardní kriminálku s lehce erotickou podzápletkou. O to víc je zarážející, že tu neexistuje jakékoli erotické pnutí a celé je to zoufale nevzrušující a o nějaké romantické náladě a otevřenějších scénách si divák může nechat jen zdát. Meg Ryan je spolehlivá a její obsazení se dá vzhledem k jejímu obyčejnému vzhledu pochopit, stejně tak velmi dobrý je i Mark Ruffalo, jakmile ale mají kooperovat spolu, nefunguje to, neprobíhá žádná chemie a rozhodně není navozen pocit nějaké spalující vášně. Taktéž je zvláštní, že tetování a s ním související klub Piková trojka, které tu hrají podstatnou úlohu, nejsou vůbec vysvětleny a jejich význam zůstává záhadou. Dá se velmi snadno představit, že In the Cut mohlo na papíře vypadat atraktivně a bylo zamýšleno jako artová podívaná s přesahem, výsledkem je ale hodně rozpačitá záležitost s extrémně pomalým tempem, nudnou zápletkou a nezajímavými postavami. 50 % ()

Colonist

Na film jsem koukal jen ze zvědavosti, kolik toho Meg Ryan vlastně ukázala (skutečně jen z počestných důvodů zvědavosti, nejsem úchylný :-) ). No ukázala toho celkem dost. Ale vlastně to za moc nestálo. Celý film se točí jen kolem sexu. O sexu se mluví, sex se provozuje, o sexu se sní. Úvodní šmírácká scéna v baru mě nijak zvlášť nešokovala. Scénář je takový nijaký. Kriminální příběh psychopatického vraha je jaksi v pozadí a pomalu vyplouvá na povrch, takže se člověk nudí. Hlavní postavy také mohly být mnohem lepší. Polda Mark Ruffalo mi přišel děsně nesympatický a Meg Ryan v tomhle filmu zase také není taková kočka. Navíc mi její postava přišla jako největší úchylačka ve filmu, která si klidně nechá přes telefon poradit, aby masturbovala. Tohle prostě není film pro mě. Ani nevím, za co jsou vlastně ty dvě hvězdičky... ()

kalap

Ja už len doplním, čo má okrem iného pobavilo a to veta s filmu: Niektoré ženy nevedia fajčiť pero, lebo nemajú zmysel pre vtáka. Smial som sa pol dňa, ja viem poviete si je to hovadina a zas taká veľká sranda to nebola, ale pre mňa ano, mne stačí málo a som vďačný za každé pírko šimravý:)) ()

sek

Artistní, nekonečně dlouhý, byť po formální stránce zajímavý trhiller. Do nekonečna můžete rozebírat prostřihy na americkou vlajky, na utíkající ženy a dívky i na všudypřítomný symbol majáku. Ale to je asi tak všechno, co se s tímhle uměním dá dělat. ()

Lord.Jim

Nejlepší film s Meg Ryan (pro mě). Bylo to dokonalý, pomalý, krásný, naprosto zvláštní a eroticky velmi zajímavý. Atmosféra úžasná. Čas plynul a nic se zdánlivě nedělo... ()

SallyZen

To bylo zas něco! Těšil jsem se na tento film, jelikož tu hráli skvělí herci, ale to, co jsem viděl bylo dost špatné. Scénář - to nejhorší, nápad na film - obyčejný a délka filmu zbytečně dlouhá. Jediný, co mě opravdu hodně bavilo byl herecký výkon Marka Ruffala. On tento znechucený a docela nudný film aspoň trochu vytáhl z toho nejhoršího. A Meg taky nic moc. 35% :( Čekal jsem víc. ()

Martin741

Meg Ryanova dopadla biedne, coz je velka skoda. Ja si ju pamatam ako herecku vybornych filmov ako harry Potkal Sally - to este v 90. rokoch. PO roku 2000 uz Meg Ryanova vyhasinala, vyhasinala az zhasla uplne. tento film je otrasny, rezisersky cira rutina, bez invencie, dialogy su len slaboduche vatovo plane plky. Jane Campionova je typicky zenska reziserka - toci filmy pre zeny, toto je typicky zensky film : 15 % ()

Streeper

Jako mysteriózní film to funguje asi nejlépe. Kolem thriller to prošlo velkým obloukem. Správný thriller má být napínavý, šokující, nepředvidatelný, tohle je pravý opak. Hodně nudné, dialogy dlouhé a o ničem. Meg Ryan jako herečku ani moc nemusím, raději bych tam viděla Nicole Kidman, myslím, že by mi do té role sedla lépe. Mark Ruffalo byl naopak skvělý. Konec je předvídatelný, už od půlky filmu jsem tušila, kdo za tím stojí, takže žádné překvápko se nekonalo. Co bych ale vyzdvihla jsou sex scény, které jsou realistické. ()

Topco

Moderný noir urobený ženskou rukou s dráždivo nejednoznačnými postavami, erotickým dusnom a temnou mizanscénou. ()

Juto

Nespojitá, niekedy fascinujúca zmes nálad, asociácií a účinkov. Je to agresívne, pochmúrne a krvavé. 6/10 ()

otík

Těžko říct, co vedlo dosud neposkvrněnou Meg Ryan k účasti na zfilmování tohoto hodně šokujícího erotického thrilleru, ale pravda je taková, že společně s Markem Ruffalem vytvořili kontroverzní pár, který před sebou ani diváky nic neskrývá. Dalším překvapením je dobrá dusná atmosféra, kterou umí režisérka budovat, ovšem scény plné krve jsou přece jen snad až moc naturalistické. A nutno uznat, že závěr byl poměrně překvapivý. Přes všechnu chválu jde ovšem o hodně divný a hodně pomalý film. ()

farmnf

V produkci Nicole Kidman tu uvidíte story o tom, že vrah je zahradník, kurva , ale nakonec to není zahradník. Je to kámoš zahradníka. Film je zajímavý pouze tím, že vážně uvidíte kouřit ptáka, alespoň kousíček (asi si to Nicole prosadila) a Meg je zpocená, ožralá, ubrečené a ukazuje kozy. Tím klady končí, zápletka jako tisíce jiných, předvídavý děj a typické americké žvanění o sexu , kouření atd. a melancholické vzpomínání na rodiče a další trapnosti. ()

venison

Když jsem film viděla před 10 lety, vůbec se mi nelíbil.. Myslela jsem, že jsem na něj třeba ještě moc mladá, nemám z něj rozum a dostatek zkušeností.. Dneska už můžu s nadhledem říct, že je to pěkně debilně obsazená krávovina s naprosto příšerným scénářem, kterej těží jen z nahých ňaděr Meg Ryan, která snad prvně dostala nějakou "dospělou" roli.. ()

VanTom

Nějak se vášnivé vzplanutí usedlé učitelky k neotesanému policistovi s (upozaděným) kriminálním vyšetřováním brutálních vražd nedoplňovalo a absolutně jsem nevěřil, proč by k němu měla cítit rozervanou touhu, obzvlášť když s ní zametal jako mačistický hulvát. Určitou neuchopitelnou atmosféru ovšem případ měl a celkově nebyl charakter Meg Ryanové úplně prázdný, nicméně jedna relativně odvážná erotická scéna dobrý film nedělá. 5/10 ()

IvyH

Film se točí kolem života učitelky tvůrčího psaní Frannie (Meg Ryan). Na pozadí jejího příběhu se odehrává vyšetřování vraždy, do kterého ji vtahuje charismatický detektiv Malloy (Mark Ruffalo). Na Frannině zahradě se totiž našla mrtvola dívky, sama Frannie pak zjišťuje, že tu dívku zahlédla pár hodin před vraždou, jak orálně uspokojuje muže s vytetovanou pikovou trojkou na ruce. Malloy ve filmu plní úlohu jakéhosi „male fatale“. Jeho motivace či background není zcela objasněn, a tak se pro Frannie nakonec kvůli své vytetované pikové trojce na ruce stává také jedním z podezřelých z vraždy. To jí však nebrání v tom, aby sama po Malloyovi zatoužila a jejich vztah se dostává do role jednoho z nosných pilířů filmu. Jakoby si však Frannie a Malloy vyměnili role, jež tradičně v thrillerech jejich postavy zastávají. Mužský hrdina, osamělý detektiv, se mění v osobu, které se věci prostě „dějí“, a nositelem příběhu se stává Frannie, jež skrze svůj vztah k Malloyovi odkrývá nejen události související s vraždou, ale i své vlastní touhy. V Campionové filmech už ženy přestaly vystupovat jako pouhé objekty sledování, i když se nám to sama Campionová snaží namluvit vulgárním sexuálním nábojem, jež v sobě postava Frannie skrývá, a explicitními erotickými scénami. Co se u filmu nevyplácí, je jeho žánrovost. Vyšetřování vraždy diváka vede k označení thriller, jemuž by slušel přívlastek erotický kvůli otevřenému sexuálními vztahu Frannie a Malloye, přesto však spadá Piková trojka svou atmosférou i do škatulky film noir. Děj se skoro celý odehrává v pološeru, v pochybných čtvrtích s pochybnými lidmi (Frannin bývalý přítel John), nápadná je těkavá kamera či rozostřený obraz. S takovou atmosférou potom rezonuje Frannina vlastní nejistota – ohledně neodhaleného vraha či kvůli své touze po Malloyovi. O co více se nám pak režisérka snaží přiblížit postavu Frannie (například skrze její vize o seznámení rodičů), o to míň se dostává prostoru ostatním postavám, takže ani motivace skutečného vraha zde vyřešena není. Divákovi tak nezbývá nic jiného, než se spokojit s neuceleným filmem, jehož žánrové fragmenty se rozplývají v koncepčně ne tak docela zvládnutém scénáři. Závěr filmu by měl sice potvrzovat Franninu schopnost být svou vlastní paní osudu, její návrat k Malloyovi však působí spíše jako podvolení se své vlastní touze. ()

deckardx

Trosku me prekvapilo ze Meg Ryan se podvolila takovemu filmu, na ktery u ni nejsme zvykli.. Takova temna nalada v celem filmu nejak ozarila i me a nak me to postupem casu prestavaslo bavit a tesne pred koncem sem i usnul... To neni dobra vizitka filmu... ()