Příběh z roku 1898 sleduje britského důstojníka Harryho Favershama (Heath Ledger), který se odmítne postavit do čela svého pluku, když zjistí, že jeho regiment odchází do Súdánu kvůli vojenskému konfliktu s "mohamedánskými fanatiky". Přátelé a snoubenka mu pošlou čtyři bílá pírka, která symbolizují zbabělost. Aby znovu získal ztracenou čest, vydá se v převlečení za Araba do Súdánu, aby se mohl dostat za nepřátelskou linii a sloužit britským silám jako špeh a průzkumník. Když je jeho bývalý pluk napaden, Faversham tajně zachrání životy těm, kteří ho předtím označili za zbabělce. (Cinemax)

david666

Kvalitní dobrodružný film, kde se furt něco děje, takže se nenudíte. Lokace jsou hodně realistické, takže se místy budete cítit, že jste přímo na místě. ()

gpx

Ve většině filmu mi unikaly souvislosti, chování postav jsem nechápal a Kate tam vypadala fakt hrozně... ()

Anetulicek

Na prvý pohľad, nie až tak zaujímavé, ale film Vás vtiahne hneď ako sa Heath dostane do Sudánu. Celkom nepredvídateľné situácie. Čierny priateľ mi príde ako nadprirodzená postava, ktorá nad Ledgerom drží stráž. Hlavný hrdina si zachoval česť a príbeh končí happyendom 4* ()

J.Bourne89

Jak jsem pochopil z většiny komentářů, film není pro většinu dostatečně cool a kulervoucí, nejspíše díky nedostatečnému rozpočtu. Já se Vám směji. Je to tu samý filosof a z těch keců je mi blbě :P ()

sue2008

Na film jsem se opravdu těšila, ale bohužel mě nenadchnul. Nějak mi unikala pointa děje a celé mi to přišlo tak trochu (asi trochu moc) přitažené za vlasy (a to nemám moc vysoké nároky) ()

Antiquus

Zacházením s historií mi film silně přípomíná Patriota. Britové jsou před bitvou arogantní kolonizátoři alias zelený mozky, nerozumí domorodcům a dostanou na prdel (ve skutečnosti tu bitvu vyhráli a na prdel dostali muslimové). Obzvlášť přiblblá je scéna s bičováním D.Hounsoua, která je ve filmu asi jenom proto, aby tohle potvrdila a Britové tam vypadali jako úplní pitomci. Nejvíc mi ale zaráží přepisování historie typické pro tyhle filmy (mám tím na mysli především filmy od Mela Gibsona a indických režisérů). Především bitva u Abú Klea (17.1.1885, tj. hlavní bitva ve filmu) je tady líčena jako britská porážka zaviněná podceněním nepřítele, přitom se jednalo o britské vítězství, dokonce o drtivé vítězství (http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Abu_Klea). Celkově povstání ve filmu vypadá, že je namířeno proti Britům. Ve skutečnosti ale Súdán ani nebyl pod britskou nadvládou, ale egyptskou (Britové tehdy sice Egypt fakticky ovládali, ale o Súdán velký zájem neměli). Takže to povstání bylo namířeno především proti egyptské nadvládě a egyptským vojskům, Britové tam přišli až po dlouhém zdržování a dost neochotně na pomoc obleženému Chartúmu, což ale nestihli a Chartům padl. Takže se na tu válku taky rychle vykašlali. Za nějakých 13 let si to ale rozmysleli (mj. kvůli železnici do Jižní Afriky), Súdán dobyli a udělali z něj kolonii. V komentářích je film často srovnáván s Lawrencem z Arábie, spíše bych jej ale srovnával s filmem Chartúm (gen.Gordona hraje Charlton Heston), který se týká stejné války a který se snaží držet faktů a nepředělává si historii, jak se to nějakýmu Indovi hodí. V oficiálním textu je opět je špatně napsaný rok - správně má být přelom let 1884/85. ()

Cor-Angar

Upřímně jsem od filmu moc nečekal a ono to rozhodně nebylo špatný. Díval jsem se na to vlastně jen kvůli Heathovi, který byl jako vždy skvělý, ale i ostatní herci se mi ve svých rolích líbili. Příběh nějak rozebírat nebudu, stačí říct, že jsem se za celou dobu nějak nenudil a v pohodě se dodíval :) Takže bych to viděl na takový průměr, na který se možná v budoucnu ještě někdy podívám. A ty 3* mají rozhodně blíž ke 4* než ke 2* :) ()

BlackMolla

myslím si, že si tento film zaslouží daleko vyšší hodnocení.. vůbec mi to nepřišlo dlouhé, nenudila jsem se, naopak je to okouzlující příběh, chtělo by to více takových! Navíc samozřejmě skvělý výkon Heatha Ledgera ()

Janebuschka

Film mě neskutečně oslovil a nadchl svým příběhem. Jeho myšlenka mi přijde obyčejná a samozřejmá, až je geniální. Na jedné straně zábava a na straně druhé - utrpení, tyranie a smrt. V čase dobrovolné vojenské služby v jakékoliv době, kdy si nikdo nepřipouští, že by: 1.) mohl být nasazen do skutečného boje, 2.) nemusel přežít, 3.) musel sám zabíjet , .... je skvělým námětem k zamyšlení. Považujeme někoho, kdo má sílu si přiznat, že žádný boj ani válka ve jménu kohokoliv za to nestojí, za zbabělce. Nepřiznáme mu, že obrovský boj si musel dokázat "vybojovat" v prvé řadě sám se sebou. Přála bych si, aby i mně Bůh postavil do cesty takového ochránce a přítele.Komentář přidán po několikátém shlédnutí. ()

Pythonator

Stravitelné, dobře natočené a dobře zahrané historické drama. Kate Hudson je nádherná. Dávám za 4, ale je to jen tak tak, protože kamera stála v podstatě za hovno. ()

fruitixx

Nejlepší je závětečný proslov...vzpomínky z války zůstanou jen na to, jak bojujeme za ty, kteří stojí po mé pravici a levici, státní vlajky a vše ostatní jakoby nebylo... ()

demovka

Je to příběh tří lidí, vztahového trojúhelníku, který naruší válka. Muži měli v minulosti svoji čest, a když ji ztratili, byl to jejich konec.  Harry (Heath Ledger) ji ztratí a snaží se jí dobít zpátky. A to tak, že po svém. Ten rozkol, kdy jeden čestný jde proti všem, si myslím, dělá ten příběh daleko zajímavějším. Kdo by to dnes z těch mladých dokázal? Nabízí se otázka, co se týče vztahů: opravdu ho Ethane (Kate Hudson) milovala, když nedokázala pochopit jeho odlišnost a dala více na názor a zvyky společnosti? Líbí se mi, když příběhy lidí jsou dramatické a zahrnují mnoho let a pak se děj vrátí v kruhu a věci do sebe zapadnou. Stará dobrá Anglie je vykreslena dobře se svými zvyky. Akorát obličeje hlavních hrdinů (Kate Hudson, Heath Legdger) jsou již tak známé, že z filmů čiší moderní pojetí. Možná k tomu přispívá i výprava nebo způsob snímání kamerou. Snažím se pochopit negativní ohodnocení tohoto filmu a vychází mi, že film byl a je míněn pro ženskou polovinu populace. Milovníci akce, kteří nerozumí konverzačním dramatům, ho prostě neocení. Hlavní je, že je to film Heatha Ledgera. Ta jinakost je mu šitá na míru. Má málo replik a vše se mu zračí ve tváři. Celý film ho máte chuť obejmout a zároveň si říkáte: to je borec! ()

Kiridan

Vidět Heatha Ledgera v jiném typu snímku než je u něj obvyklé, bylo svěží oživení mé filmové gramotnosti. Až na pár srdcervoucích scén s Kate Hudson se scénař povedl a u herců musím vyzdvihnout hlavně výkon Djimona Hounsou, který byl velice přesvěčivý a já si jeho výstup na plátně neskonale užíval. Možná by ani nebylo marné přečíst si knihu, dobrá inspirace! ()

Foglis

Nevím, já mám filmy prostě rád a spousta těch výtek co tady čtu, je vhodná snad jen pro absolventa famu, který dělá rozbor pro nějákou studijní práci. Mě jako diváka zajímá především jestli mě film baví a udrží si mou pozornost, tohle mě bavilo a jestli je kamera opravdu špatná (já si teda ani nevšiml, nejsem totiž absolvent famu) nebo režisér nemá cit pro kompozici mi nějak uniklo ()

Toms_606

Výborný děj pro tento žánr jak dělaný. Akorát by vůbec nevadilo když by film místo 124 min trval nějakých 90. Závěr by měl být srdcervoucí doják, avšak toho se ke mně kvůi přehnané roztaženosti nedostalo. Myslím si, že z daného scénáře mohl režisér vytlouct o něco více, ale i přesto mě film vcelku potěšil. ()

jurijuri

Pred niekoľkými rokmi som videl trailer na tento film a celkom ma zaujal. Nanešťastie som naň celkom zabudol a spomenul som si až keď som videl v telke upútavku. Včera som si teda o ôsmej hodine urobil čas, priniesol si pred telku pukance a flašu koly a zapol Magio. Film ma od prvého okamihu upútal krásnymy kostýmami a kulisami. Po tejto stránke je to jeden z njalepšie zvládnutých filmov aký som kedy videl. Dej bol tiež celkom podarený, ale bohužial na môj vkus trocha málo dynamický, miestamy až príliš rozvláčený. Čo ma ale úplne odrovnalo bola zarputilosť Heatha Ledgera. To ako si hrabol až na dno vlastných síl kvôli tomu že dostal 4 pierka. Tie hlúpe pierka predstavovali takú hanbu, že sa rozhodol odísť do sudánskej púšte, do srdca vojnouzmietanej krajiny, aby prieteľom dokázal že nie je zbabelec. Samozrejme podľa amerického vzoru vo filme museli byť zlomové okamihy ,ako napríklad keď sa Heath bije z dozorcom, ktoré nám túto skutočnosť musia dva razy počiarknuť, aby si to divák všimol. Lebo bez toho by sme to zrejme všetci nepochopili. Keby som mal film celkovo zhrnúť, mne osobne sa veľmi páčil pekné scény, dobrý dej, výborný Heath. Dve hviezdy dávam dole za rozvláčenosť a nedotiahnutosť vzťahov medzi kamarátmi. Všetci tí , ktorí dali Heathovi pierko by si zaslúžili, aby bolo vysvetlené, ako ho oni vnímali, a prečo mu ho dali, takto to bolo príliš zjednodušené a v podstate som o nich nemal žiaden obraz. Napríklad, keď išiel do väzenia aby odtiaľ zachránil svojho priateľa v podstate som o tom jeho priateľovi nič nevedel, takže by mi aj bolo jedno či tam zomrie alebo nie. Nakoniec by som ešte rád vyzdvihol scény z boja. Tie sa filmárom naozaj vydarili a nevedl som od nich odtrhnúť oči. ()

Otakara

Bohužel hrozně nedoceněnej film. Heath Ledger podle mě v jedný ze svejch naprosto nejlepších rolí. A super filmová hudba.Hrozně moc doporučuju. ()

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007