Nejhorší zvuk, který můžete uslyšet v ráji, je zaklepání na dveře. Jennifer Lawrence a Javier Bardem hrají v thrilleru matka! manželský pár, jehož idylické soužití v nádherném domě v lůně přírody naruší nezvaní hosté, kterých neustále přibývá. (Cinemart)

SLOTH

Pro mě asi nejlepší Darren. Problém je v tom, že Darren není pro mě. Film má tolik symbolismu, že se asi nikdy nedovíme, který je ten "správný". PS: Jennifer Lawrence takových 90% filmu chodí, nebo něco uklízí. ()

JASON_X

Ohavný paskvil Noah byl tedy bohužel opravdu předzvěstí propadu kvality Aronofskyho tvorby a ne jenom nešťatným a ojedinělým excesem, jak jsem doufal. Protože touhle neuvěřitelně slabou kafkovsko-multialegorickou slátaninou se jeho scénáristicko-režisérský pád završil. Před tímhle způsobem nudného pseudointelektuálního a pseudosurrealistického pseudoartu dávám všemi deseti přednost jeho přímočařejším a psychologizujícím starým kusům jako Black Swan, Wrestler, nebo Requiem for a Dream. A na tomhle filmu není nejhorší ze všeho afektovaná teatrálnost, uječenost, rozvláčnost, nebo nesympatická Jennifer, ale permanentně se třesoucí, švenkující a vyzoomovaná ruční kamera, kterou natolik bytostně nesnáším, že milého Darrena obratem nakvašeně vyhazuju ze své režisérské Top 10. ()

Necrotongue

V první polovině filmu jsem se dost nudil a celkově mě snímek spíš iritoval, než že by mě udržoval v napětí. Nemůžu si pomoct, ale připadal jsem si jako při sledování invaze barbarů s rádžastánskými kořeny do obydlí běžných, přizpůsobivých obyvatel. Stále jsem čekal na velký zvrat v závěru, ale k mému překvapení film skončil tak, jak se podle všech indícií dalo očekávat. ()

Aja2001 odpad!

Po úplném znechucení jsem stále přemýšlela co asi chtěl tou slátaninou autor říct. A jediné co mě napadlo, že se jedná o matku zemi a to co jí děláme. ()

luka4615

Bez debat ten největší "bizár" letošního roku, protkaný průhlednými metaforami s vyzněním, nad nímž můžete buď kroutit hlavou nebo ho vynášet do nebes. Režisér Darren Aronofsky tedy stvořil další film, který velmi radikálně rozděluje jeho fanoušky na dva nesmiřitelné tábory. Zhruba do první poloviny stopáže, kdy se napětí, které je protkáno dechberoucím biblickým poselstvím postupně zvyšuje, jsem patřil k té nadšené části. Nicméně od poloviny druhé se snímek "zvrhne" do místy až absurdní podívané, u níž jsem vskutku litoval, že si režisér a celý film neudržel skvěle načrtané tempo z první poloviny. Mother! je tedy v mých očích průměrnou podívanou, u níž si, podle mého názoru, mohou "pozéři" a jiné existence "honit triko", že zcela pochopili vyznění filmu a úmysl režiséra. Jsem docela rád, že tohle mě zcela minulo. „You give, and you give, and you give. It's just never enough.“ ()

mm13

Ako by som rád, môcť vysoliť plných päť a napísať ku nim iba "No pekne". No je to len Aronofsky, ktorému jeho prehľadná alegorická doslovnosť tentokrát vyšla o čosi lepšie, než v prípade Fontány alebo Čiernej labute, ale stále je to len prehľadná alegorická doslovnosť... nech je tu tých alegórií - šikovnejšie, či menej šikovne previazaných - koľko chce. ()

Morholt

Buchta bydlí s manželem v baráku, do kterého jim v prvním kole vpadne pár magorů a v tom druhém hodně magorů. Do toho má samozřejmě nějaké halucinace a taky chce strašně moc dítě. Co se zvratu týče, tak ten byl z mého pohledu úplně mimózní, ale jestli jsem to dobře pochopil, tak běž, drahý Aronofsky, do p*dele. Ale abych jen nehanil, tak těch pár vypjatých scén, ve kterých učinkovali Harris a Pfeiffer bylo fajn a bordel na konci měl také své okamžiky, ale to je stejně málo. Navíc Lawrence, na které to celé stálo, byla příšerná, ačkoliv uznávám, že je to asi i tím, že jí nemám rád. Každopádně tak jako tak, Aronofsky se od dob Wrestlera pořádně neprobral a obávám se, že už ani neprobere. 25% ()

Listeroman

I když jsem to vůbec nepochopil a musel jsem si přečíst o co vlastně šlo, film mě bavil. Bylo to hlavně tím, že příběh (alespoň mně) neodhalil svoje tajemství a nechal mě hádat. Připadal jsem si až trošku trapně, že jsem to celé neprokoukl, ale co už. Určitě je lepší nevědět celý film o co jde, než odhalit zápletku hned na začátku. ()

RelaxMan

Velká škoda, že rejža D. Aronofsky něco bere nebo se pomátl a měl bych navštívit svého psychiatra. Přitom 2x u mě zabodoval a to filmy " Černá labuť " a " Wrestler ". Pak následoval velmi špatný " Noe " a teď tohle. Mohlo to vše, ale dopadnout úplně jinak. První půlka je dobrá. J. Lawrence hraje skvěle, přímo na Oscara. Výborná je i kamera, ale pak se to zvrtne v těžkou megašílenost. Film jde ke dnu jak Titanic. Co říci na závěr: Mr. Chocholoušek čeká. ()

ScarPoul

Návrat ku koreňom, ale cez prizmu debilnej poetiky. Čo v zásade zamrzí, pretože magické svety, ktoré sú priznané sú pre mňa funkčnejšie než snaha o intelektuálny presah a o fakt že si veľa vecí treba domyslieť a prijať momentom, kedy príde koniec. Pôsobí to trochu samoúčelne. A to je môj jediný problém s filmom. Inak je to natočené skvelo. Herecky je to uvedomelé a každý s hercov má niekoľko silných scén. Je to nervy drásajúce. Posledných 30 minút je aj skvelo vyhrotených. Samému mi bolo pri veľa scénach nepríjemne. Lawrence konečne dokazuje, že je herečka hodná oscara. Ale vravím.. Nemusel sa Aronofsky snažiť byť silou mocou tajomný. Nefunguje to. Plus poetika jeho filmov má veľmi ďaleko od tej Lynchovskej, ktoré si podobný prístup vyžadujú. Ale ako film kde žerú mäso novorodenca a mlátia ženy je to v rámci americkej tvorby veľmi nepríjemné, veľmi nekonvenčné a možno práve preto hodné vašej pozornosti. ()

Gwaihir

Buďto je pan Aronofsky génius, nebo totální cvok, což ale asi není nic zase tak objevného. Každopádně, tenhle jeho počin se dá hodnotit v podstatě jakkoli, takže se nad tím budu muset ještě hodně zamyslet. Jedno je však téměř jisté, a sice to, že jej velmi pravděpodobně nebudu chtít znovu vidět, ať bude výsledek mého zamyšlení prakticky jakýkoli. (ČSFD premiéra - Kino Atlas) ()

maseer2

krutopřísný metaforický mindfuck, který vám buď sedne, anebo ne.. za mě silné 4*, takže je asi jasné, do jaké skupiny se řadím :) ()

BoPo

Zvláštny film. Ako keby Charlie Kaufman dostal za úlohu urobiť remake Rosemary má děťátko. Príbeh je zmätený. Nedáva záchytné body a ani odpovede. Na miesto toho chrlí podivnosti a postavy. Takže človek očakáva nejaký zásadný zvrat. V pravom slova zmysle síce úplne nepríde, ale záver určite stojí za to, pretože depresívnu a psycho atmosféru vygraduje do ďalšieho levelu. Navyše sa mi prvý raz stalo, že mi Jennifer Lawrence fakt sadla. Matka! je film, ktorý nenadchne, ale zaujme a zostane v pamäti. ()

Tommassi3

"Neboj !! Už jsme v bezpečí !!" Tohle je zde právě ta jediná jistota, že bezpečí je pouhý přelud, neu(spo)kojená touha.. Aronofsky buduje hororovou, nepříjemně hutnou a neutěšenou, atmosféru beznaděje tak sofistikovaně, až jednoho zamrzí, že režisér se nedokáže realizovat pouze na půdorysu ryze žánrového filmu.. Jeho nesmírně vrstevnaté, co do výkladu, podobenství silně asociuje Fontánu, kde rovněž jako by toužil sdělit tak moc, aby nakonec nesdělil vůbec nic.. V matce! však všechna ta poselství, všechny ty apely, všechna ta kritika směřují k jedinému cíli, a já tak přistupuji na režisérovu hru a nechám se opájet vší tou až bolestivou nejednoznačnou spirálou alegorií, tou hrůzou, prostřednictvím absolutně skvostného řemesla ovšem.. Mistrovský biják, jehož další projekce na sebe zřejmě nenechá dlouho čekat.. Mistrovský biják s oscarovou Jennifer Lawrence, která mě nyní definitivně přesvědčila.. ()

Dale

Tak Darren sa nám dal na psychedelické drogy... Nestačí byť len originálny, je fajn, aby film aj dával aspoň trochu zmysel. Inak Jennifer aj Michelle sú výborné, takisto kamera, ktorá sa v prvej polovici nevzdiali od Jennifer na viac ako desať centimetrov, ale najdôležitejší na filme je príbeh a tu je kameň úrazu. Ešte keď sa zjaví prvá psychopatka Michelle, dá sa to stráviť, no keď prídu synovia a potom smútiaca rodina, tak už je riadne psycho a to nehovorím o nájazde fanúšikov. Mega WTF. ()

Seabeast

Dost možná první Aronofsky, který mě totálně minul. Hloubavějšímu divákovi myslím alegorický význam neunikne a vazby na biblické vyjádření taktéž nelze přehlédnout. Jennifer Lawrence symbolicky ztvárňuje "Matku Zemi/Přírodu" a Javier Bardem jakožto "Pan Stvořitel" z křesťanského pojetí. Obecně se jedná přesně o typ abstraktního filmu ve kterém se rád babrám a přemítám o významech, ale matka! mě doslova a do písmene nebavila. Víc než chuť přemýšlet se dostavovaly pocity totální křeče a hysterie, která mi nemá co sdělit či předat. Afektovanost je z toho cítit na sto honů a zkrátka mě sledování a herecké výkony docela iritovaly. Je mi líto Darrene, tohle nebylo vůbec pro mě. ()

vurhor

Takové to, když si Aronofsky začne trochu hrát na Lars von Triera. Už jen tahle informace napovídá, že diváka čeká ujetě pitoreskní "what the fuck" podívaná, na kterou někteří jedinci budou čumět asi jako na ohlášení, že Rozner se stal ministrem kultury. matka! je silně alegorický film, který když prokouknete hned v první třetině, zbytek filmu už vůbec nepůsobí moc zmateně nebo šíleně. A právě během té první třetiny, kdy mi hrdě stouplo ego asi o 65454632 levelů, protože jsem onu alegorii pochopil, říkal jsem si: ,,Tyvole, to zatím není vůbec špatný." Ovšem pak se nám Darrének trochu utrhne ze řetězu a začne na člověka valit extrémní klišé, přehnanou brutalitu a ujetost na takovém levelu, že ono bizarní kouzlo ze začátku filmu a jeho přirozené vyprávění, je totálně pohřbeno pod snahou co nejvíce diváka šokovat. Jako já chápu, co tím měl pan režisér na mysli, ale mohl se, hošan jeden, trochu krotit a zůstat spíše u onoho jemnějšího stylu. Takhle bude člověk jen obracet oči v sloup. Ve výsledku je matka! velice nadějně začínající snímek, který spadne do pěknýho bordelu. A je to škoda, protože Aronofsky je dobrý rejža, plus filmy podobného typu umí. Průměrné 3* ()

corpsy

Aronofsky nikdy nebol tradičný filmár. V obraz svoj pretavil žánre, ako napr. biblický epos ( NOE ), deziluzívny - rozumej psycho - thriller ( ČIERNA LABUŤ ), alebo ´´junkieyard´´ opus ( REQUIEM ZA SEN ). Čo to zablúdil aj do fantasy ( FONTÁNA ) a do sociálne ladenej drámy ( WRESTLER ). Kam zapasovať MATKU!, len aby som nespoileroval, je nesmierne ťažké. Už len to, že sa v niektorých komentároch a recenziách ( a dokonca tagoch ) spomína horor, je dosť...ono vlastne celý film je sledovanie na ihlách. Každý motív, každá scéna, vás prinúti urobiť si vlastný ( predčasný ) záver, len aby vám tá nasledujúca všetko zrútila, ako mávnutím čarovného prútika. A poviem to rovno, stále neviem či som to všetko v závere pochopil, ako to bolo zamýšľané. A ktovie, či to vedia aj sami tvorcovia. A práve to, mi robí pri sledovaní takýchto filmov radosť. ()

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

Darren Aronofsky našel svůj další projekt

12.01.2021

Režisér Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) prostřednictvím své produkční společnosti Protozoa Pictures spojí síly se studiem A24 při natáčení dramatu pod názvem The Whale. Snímek bude… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson