Kill Bill

• Irsko

• Kanada

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2003, 111 min

„Keď raz budeš veľká a bude ťa to stále trápiť, budem ťa čakať.“ Neviem, ako by to dopadlo, keby to Quentin Tarantino s bratmi Weinsteinovcami "nasilu" nerozdelili na dve časti, ale to je už fuk. KILL BILL (1) je bizarná, exotická a erotická kombinácia množstva filmárskych postupov, štýlov, žánrov (vrátane anime!), atmosfér a šialených nápadov (pípanie civilného mena "Nevesty"), aká by nikomu normálnemu v Hollywoode neprešla. Tarantino skáče z nohy na nohu, humor (návrat dcéry zo škôlky) strieda geniálna akcia (Tarantino vo videopožičovni zrejme naozaj videl všetky filmy na svete). Pomsta, káva, Uma, Bill, bosé nohy, hlava Lucy Liuovej, tehotenský test a veľa ďalšieho. Kino Považan 2003(6.3.2005)

Rozhodne to neni nejlepsi akcni film, jak prohlasil Quentin Tarantino, navic bych ho ciste za akcni urcite neoznacil, ale presto to je vyborna zabava. Sice se tady toho nedozvime moc o postavach a vetsinu filmu zabiraj souboje, ale vubec to nevadi. I kdyz je souboju fakt hodne, tak nenudi, nepusobi ve filmu nucene a jsou skvele natoceny. A to, ze misty prejdou do cernobila mi taky nevadilo, protoze to aspon pusobilo zajimave a ta cernobila mela zajimavy kontrasty. Co se mi ve filmu libilo nejvic, bylo, ze i kdyz jsou souboje sebekrvavejsi, litaj vsude nohy a hlavy, tak jsou porad brany s humorem a nadhledem. Cemuz taky hodne pomohla skvela Uma Thurman. Taky se mi hodne libila vynikajici kamera, se spoustou zajimavejch zaberu a skvela hudba. A nejoblibenejsi postava? Buck co prisel na "fuck".(24.8.2005)

Božská hudba, několik svkělých nápadů, bohužel to je všechno roztžený na dva kusy, tak jsem z kina odcházel takovej rozpůlenej. Závěrečná bitka je zbytečně dlouhá a čekal jsem ji o něco lepší. Mám i soundtrack a řekl bych, že je lepší než film. To ale nic nemění na tom, že se už těším na druhý díl. Snad mi vše vysvětlí.(31.3.2004)

Kill Bill je určitě nejslabším filmem Quentina Tarantina. Bez diskuze zůstává, že je to bravurně natočená americká variace na kung-fu filmy, efekty a trikové scény jsou dotaženy do dokonalosti, ocenit se dá i dobře zvolená hudební složka filmu, ale pak už výčet kvalit tohoto díla končí. O kvalitách herectví se nedá příliš hovořit, když není co hrát a většina scén se soustředí jen na akci, nějaké hlubší myšlenky se nedočkáme, vždyť je to nepokrytě proklamovaný brak, umělecké ambice žádné, jen dobře zvládnutá filmařina... Ale stačí to? Zvláště když jsme u Tarantina zvyklí na novátorské postupy, vytváření či redefinování filmových žánrů, mistrnou práci s herci a scénáře, které posouvají měřítko z brakové četby na zfilmované dílo s uměleckou úrovní. Kde jsou ty skvělé filmové hlášky, které překročily hranice svého mateřského filmu a na celém světě vstoupily do řeči diváků jeho filmů? Ano, jsou tu jistě vizuálně nádherné obrazy, ale ty dnes umí (skoro) každý, (pseudo)symbolika asijských bojových umění a mystérium podivného východního příběhu o ženě (sic bělošce), již zaživa pohřbili a ona přeživšíc se začne mstít a sama samotinká v rámci krevní msty pobije armádu nepřátel. Jsou tu také výborné animované sekvence, které v duchu japonských filmů manga vyprávějí ty nejnaturalističtější sekvence filmu, které by natočeny klasickou kamerou zvedly hranici přístupnosti někam nad třicet let věku diváka:-) Pohříchu ale musím konstatovat, že tyhle kratičké mangy jsou mnohem lepší než hraný zbytek filmu. A to, i přes potoky až řeky krve, nudného a zbytečného filmu... PS: Jediná zajímavost je snad ta, že Tarantino téměř kompletně vykradl syžet francouzské filmové klasiky Nevěsta byla v černém...(22.1.2007)

• gudaulin

Starší tarantinovky mám opravdu rád, i když se pohybují v oblasti žánrů, kterým zrovna neholduju, tak je Tarantino dokázal natočit nápaditě a s přidanou hodnotou, kterou musí ocenit každý filmový fanoušek. A´t už šlo o Gaunery, Pulp Fiction nebo Jackie Brown, vždycky jsem našel něco, co mě obohatilo. Kill Billem začala u Tarantina éra filmů bez přidané hodnoty, které sice můžou fanoušky žánru fascinovat svou "čistotou", ale mě obchází velkým obloukem. Kill Bill je hold akčním východoasijským filmům, což je záležitost, která mě naprosto neoslovuje. Postavám schází byť jen minimální hloubka,o scénáři ji zbytečné hovořit. Jak napsal Cival, je to "naprosto prázdná, samoúčelná hovadina, jíž se nedostávají emoce ani psychologie postav." Já dodávám, že má slušnou kameru a hudbu, za což si ode mě zaslouží jednu hvězdičku. Cival tutéž "samoúčelnou hovadinu" odměnil třemi, což mě překvapuje víc, než pět hvězdiček od nadšeného žánrového fanouška...Celkový dojem 25 %.(16.2.2008)

• - Ve scéně, kdy nevěsta (Uma Thurman) přiletí do Tokia, prochází kolem billboardu s cigaretami, na němž je ona sama. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Tarantino si najal mistra Yuen Wo-Pinga pro choreografii čínského kung-fu a Sonnyho Chibu pro choreografii samurajských scén, aby zaučily Umu Thurmanovou tak, aby bylo dosaženo bojových scén jaké si představoval. (beran-ek)

• - Spoiler: Zbraně, které použilo The Deadly Viper Assassination Squad při masakru v kostele, byly M4A1. Colt, jímž střelil Bill (David Caradine) Beatrix (Uma Thurman) je Hartford 'Pinkerton' .45. (Velorahex)