Kill Bill

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller

USA / Japonsko / Čína, 2003, 111 min

Pět hvězd je opravdu málo...."Kill Bill" je jako sen...napůl noční můra, napůl zenová báseň. Od úvodní sekvence, jejíž údernost žádný film co znám nepřekonal, po neskutečně poetické finále - souboj s O-Ren Ishii. Ve chvíli kdy Nevěsta po strašlivém masakru otevírá dveře do nádherné japonské zahrady, sevře se vám srdce. A zůstane tak po celou dobu konfrontace dvou žen a jejich mečů...Vlastně jsem se vyjádřil špatně, srdce jsem měl sevřené od začátku do úplného konce, v každém okamžiku jinak, ale bylo to tam..."Kill Bill" nepůsobí jenom v jednotlivostech, zařezává se vám pod kůži jakožto celek. Tím vším chci říct jednu věc - Quentin Tarantino je umělec a nikdo mi to nevyvrátí... "Bang bang, he shot me down, bang bang, I hit the ground."(13.10.2003)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Děj?: Uma Thurman se mstí. A Tarantino? To je umělecký Bůh i zvrhlý magor zároveň. Hodnocení filmu by podle předchozího výroku mohlo být 5* a zároveň odpad, záleží na úhlu pohledu. Když odhlédnu od gejzírů (místy černobílé) krve a hromad končetin, vidím překvapivě svěží film. A skvělou hudbu. Tarantino geniálně zúžil příběh zločinu a pomsty na akt pomsty samotný, bez vedlejších odboček a kliček, a roztáhnul ho do dvou zcela akčních filmů. Potěšily mne experimenty: různé barevné filtry, vložené animované sekvence, nebo třeba zesílení sytosti barev až k nevydtržení - když Uma přichází do prolézačkami a dětskými hračkami obklopeného domu své černé nepřítelkyně. Idylka. Pak to začne... Je libo trailer? http://www.youtube.com/watch?v=-czwy-aVbbU(15.7.2009)

Naprosto formálna záležitosť, avšak taká "žranica pre oči" , že s hodnotením proste nemôžem inak. Čo stojí určite za zmienku (okrem geniálneho prejavu Lucy Liu v yakuzáckom koncile) je to ako neuveriteľne je QT schopný zmixovať hudbu a obraz - hudba western + obraz anime, hudba veselý rock and roll obraz Umin break dance s katanou (tak pri tej scéne som skoro zomrel od smiechu), hudba praveké disco od Santa Esmeralda + príprava na záverečnú sekanicu. Myslíte, že to nejde dohromady ? Tak si to pozrite a pochopíte čo to znamená vybrať geniálny soundtrack (spolu s Plážou a Pulp Fiction môj najobľúbenejší). Dvojka je jednoznačne lepšia ale z úplne iných dôvodov. P.S. Najkrajšia nebola ani Uma ani Lucy, ale Julie Dreyfus.... aj bez tej ľavačky.(13.6.2004)

Ano, Tarantino je úchylný na krev, ale také je to režisér, který kašle na trendy a tak v době kdy na nás měly pomalu začít útočit vesmírné invaze v každé léto se jen tak rozhodl natočit film o samurajích, cti a kung-fu. Divák nemusí mít obavy zda by Quentin nedokázal zvládnout dialogy nebo soundtrack. Zvolený soundtrack považuji za jeden z jeho jasně nejlepších co kdy použil. PS: Nejoblíbenější scénou je pro mě setkání dvou kamarádek po letech na začátku filmu. 85%(4.2.2013)

Pryč je doba, kdy se točily filmy o životě. Ať žije doba, kdy se točí filmy o jiných filmech. A Tarantino je genius této nové epochy. Ukazuje nám, že citovat a vycházet není totéž, co krást. Po gangsterských Reservoir Dogs a Pulp Fiction nám opět ukázal, že umí. Jeho styl prosvitá skrze právě jmenované filmy i nový Kill Bill aniž by se dalo říci, že se napodobuje. Zatímco předchozí filmy byli založeny především na vtipných dialozích, Kill Bill má westernovou polohu filmu, kde se nekecá. Zatímco ovšem klasický western si svou pomalost a úspornost uchovává, jak v dialogové, tak v soubojové fázi - Kill Bill je jiný. Vychází s klasických honkongských kung – fu, kde když se přestane mluvit, film se teprve rozjede. Souboj je pro kung-fu film tím, čím je hudební číslo pro muzikál. Děj sice dopředu neposunuje - to ovšem nevadí, protože právě kvůli tomuhle jste na ten film přišli. Ta dokonalá choreografie, ty barvy, ta krása pohybu, dokonalý soulad Je to již otřelý postřech, že boj a tanec jsou dvě překvapivě si blízké formy lidské činnosti. Ovšem, to jak již jsem naznačila Tarantinův styl nedělá. Jeho styl spočívá především v inteligentní schopnosti citovat, aniž by měl člověk pocit, že jen opakuje, co bylo řečeno. Řeklo by se, že Tarantino vykradá celé úryvky z jiných filmů a tvoří ve pro žánru zaběhnutých klišé. Jenže Tarantino má tolik pro tvůrce důležitou schopnost ze starého vytvořit nové. Potrpí si na zajímavé hrádky se strukturou vyprávění. Užili jsme si ho již v Pulp fiction, ale Kill Bill zdá se nezaostávat. Neotřele působí i vložení celé animované, či spíše anime – sekvence. Podtrhuje tak, stejně jako ony pro kung -fu žánr charakteristické hudební vložky, ono lehce východní vyznění filmu. Cítíme však, že tu jde jen o hru. Tarantino nenapodobuje, Tarantino si pohrává s lehkostí člověka, který se na kung-fu filmy díval zřejmě pět let v kuse a teď je pro něj proto tento způsob vyjádření ten nejpřirozenější. Nevím, proč o tom pochybovat, že jde opět o další Tarantinův kultovní film. Už se těším na pokračování.(23.1.2004)

• - Ve scéně, kdy nevěsta (Uma Thurman) přiletí do Tokia, prochází kolem billboardu s cigaretami, na němž je ona sama. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V animované scéně otec O-Ren Ishii bojuje s mužem v modrém obleku, kde mu chytí ruku v páce a zlomí mu ji. Avšak tlačí špatným směrem a ve skutečnosti by se mu tedy ruka pouze ohnula v lokti. (Illithune)

• - Když „barman“ položí nůž na držátko, směřuje nahoru, v dalším záběru však směřuje doprava. (Worry77)