Epizody(8)

Série bizarních vražd za polárním kruhem odkrývá křivdy minulosti v komunitě švédského důlního města. Francouzská vyšetřovatelka Kahina Zadi přijíždí do malého švédského městečka Kiruna, aby vyšetřila vraždu svého krajana. Zde se pak seznamuje s Andersem Harneskem, s nímž na případu začne pracovat. Jenže vražd pomalu přibývá a vypadá to, že úvodní výjimečně brutální mord byl jen začátkem děsivé série… Za švédským seriálem z roku 2016 stojí autorská dvojice Björn Stein a Mans Marlind, kteří se proslavili především prací na televizním hitu Most. Půlnoční slunce pak podobně jako jejich předešlý úspěšný počin pracuje především s napětím mezi charakterově odlišnými vyšetřovateli, vizuálně nápaditými scenériemi či překvapivými motivacemi postav. (Česká televize)

petikacka

Přitažlivá krása a zároveň chlad krajiny za polárním kruhem...Dobrá ústřední dvojice...Kiruna (tu už jsem v seroších viděla tolikrát, že mám pocit domovského města)...Bizarní vraždy...Jo všechno dobrý, ale...Broen je jenom jeden a ještě tak Trapped...Za mě 75% ()

zahadum

Výborný seriál z netradičného prostredia, mimochodom je tam fakt krásna príroda. Poriadne zamotaný príbeh sa tesne na záver odmotá a viacmenej uspokojivo sa dozvieme čo sa stalo. Švédsko je krajina ústretová voči migrantom...až tak ústretová,že je na samom bode sebazničenia....o to viacej zaráža,že pôvodne obyvateľstvo vlastnej krajiny ďalekého severu žilo a žije v tak silno diskriminačnom ovzduší....na rozdiel od migranrov ktorých zvláčia z konca sveta ku ktorým sa chová sebazničujúco štedro....seriál je samozrejme politicko korektný...v hlavnej úlohe je dokonalá žena...samozrejme tiež nie európskeho pôvodu ....a nesmú chýbať ani homosexuáli..ale to nemení nič na tom,že seriál to je dobrý a zo začiatku poriadny guľáš...postupne to graduje a atmosféra by sa dala krájať... ()

Narciska

Naprosto mě to pohltilo, magická atmosféra, mysteriozní prostředí, skvělé postavy, bravurně vedení herci, výborné herecké výkony, je tam vše. Je jedním z těch vzácných případů, kdy duch seriálu, jeho tempo, nálada a atmosféra, se vam vsáknou pod kůži a váš den pod jejich vlivem bude proměněný. A navzdory tomu, že je to jeden z nejbrutálnějších seriálů, které jsem kdy viděla. Po jeho shlédnutí se však rozprostře v duši absolutní klid. Možná za to mohou lidé, jak důstojně kráčí středem toho, co se kolem nich děje, možná za to může slunce, které nezapadá... ()

Rockerman

Most to nejspíš nepřekonává, ale oba scénáristé se opět vyznamenali a jejich rukopis je poznat. Příběh je odlišný, ale vystavěný podobným způsobem, jako Bron/Broen, jen ta Saga Norén chybí. Zato je tu poměrně sympatická Kahina (prý Francouzka) a trochu nerozhodný Anders, jež tvoří ústřední dvojici seriálu. Všech osm dílů jsem zhltnul s napětím a zaujetím. Vřele doporučuji! ()

yvona

K jednotlivým komentářům Necrotonguea nelze nic dodat. Naprosto vystihují šlichtu, se kterou jsem jen ztratila čas v plané naději,že se to zlepší. Nezlepšilo a bylo mi až do poslední chvíle úplně jednou, co se kterou postavou bude. No, na druhou stranu ... žádný strach, na teplouše a rasisty nebylo zapomenuto. Snad by se ve světle současných požadavcích na filmovou tvorbu dal seriálu vyčíst fakt,že tam nehrál ani jeden černoch. Velké mínus :))) ()

Faila

Perfektní kriminálka s tématem, o kterém jsem opět neměla ani tušení. Plusové body tedy dávám i za předložení pro mě zcela neznámých informací. Zpracování čisté, zajímavé a jako snad u všech severských seriálů se mi i zde nesmírně líbí civilní herectví bez patosu a připitomělostí. ()

FeroFabus

Mám velice rád severské kriminálky, ale tohle mi připadalo hodně překombinované. Napětí a spád to mělo, ale bylo tam i několik zbytečností až nelogičností. Proč hlavní vyšetřovatel i když má dceru musel být gay a jeho milenec se vyspí se ženou. proč ta francouzká policistka musela být původem z Libanonu a jaký smysl měla postava jejího syna, kterého od narození neviděla a teď za ní přijede do Švédska. Jaký smysl měla postava té staré Thajky, kterou zabije ten Francouz mi také uniklo. A Sámové už dávno nejsou pronásledovanou menšinou. Zkrátka ne všechny severské kriminálky dosahují Kvalit MOstu, Zločinu či Milénia. ()

anitae

Na začátku mě zaujala vražda přidělaním na vrtuli, ale potom už to byl úplnej paskvil. Všehochuť severu - teplý prokurátor, francouzská sebepoškozující se vyšetřovatelka, Kiruna, Alžír, 22 viníků, uran, Sámové a věčně svítící slunce. Nějak nechápu vysoké hodnocení. ()

Gixian

Většinu času krásná atmosferická podívaná. Bohužel scénář je podivná překombinovaná slátanina, takže celkově nijak nenadchne. ()

tranquill

Tentokrát není sever mrazivý, ale silně mysteriózní. A především hodně komplikovaný, co se příběhu, vztahů a dějových linií týče. Takže je o čem přemýšlet (nebo naopak není?) téměř do poslední minuty. ()

Franc1s

Ani nevím jak jsem na tenhle seriál narazil, ale ještě že jsem na to narazil!! Opět perfektní švédský temný krimi-thriller, kde se několik dílů vůbec nechytáš, jen koukáš na ty brutální vraždy, snažíš se zapamatovat střípky, jako dvojce vyšetřovatelů, aby to na konci do sebe vše pěkně zapadlo a ty zjistil, co tomu všemu předcházelo... Někdo vraždí občany jednoho městečka, ví se že jich bude 22, dvojka vyšetřovatelů se do toho pouští i se svou minulostí a zjišťují, že to nebude žádná prča.. Nádherné záběry severské přírody, pěkně vše zamotáno, za mě spokojenost, jen bohužel moc okatých berliček, kdy si tvůrci chtěli co nejjednodušeji helfnout a jak ti to dojde, víš co přijde.. i tak neva, tady se dá přimhouřit očko :) A několik linek příběhu zůstalo otevřených, takže snad bude další série. 8/10 ()

bearmeedek

Půlnoční slunce mě docela oslovilo. Samozřejmě má své mouchy, ale napadlo mě, že vlastně většina zemí, které jsou umístěny jakýmkoliv směrem od středu Evropy, má své "úchylky". Nejsem žádný znalec severských detektivek, ale určitě toto bylo pro mě daleko záživnější, než něco dánského (?), co jsem viděl v poslední době. Určitě bylo zajímavé, že vraždy byly každá jinak provedena a vyvolávaly otázky. Co se týká té policajtky s francouzským státním občanstvím, tak ta se svými psycho úlety a vizemi asi neprotivila jen mě. ()

markotter

To že, tam je napsáno, že je to od tvůrců Mostu je jednak jen poloviční pravda a jednak tam něco chybělo - Martin a Sága. Zbytečně komplikovaný až překombinovaný s nesympatickejma policajtama - bohužel podprůměr. ()

Inozuka

Koukal jsem se hlavně kvůli prostředí ... Laponsko mě láká, a ač jsem tam zatím nebyl, určitě to v následujících letech napravím. Případ slušně zamotaný, navíc spojený se sámskou mytologií, takže i poučný ... Co mě ale od začátku štvalo, bylo zmatení jazyků. Všichni mluvili česky (v originále zřejmě anglicky), ale občas do toho vletěly titulky, když se přešlo na sámštinu. A když mluvila francouzská vyšetřovatelka se svým francouzským šéfem, opět se konverzace odbývala v češtině - což mi přijde hodně na hlavu. Tohle fakt nemám rád a seriál to shodilo o třídu dolů - například v nedávno uvedené podobné sérii V pasti vše bylo v pořádku - islanďané mezi sebou mluvili česky (islandsky) a pokud se objevil nějaký jiný jazyk byl s titulky. Na druhou stranu výborné bylo vyvrcholení beze slov, pouze s hudbou - trochu inspirace Requiem za sen, ale i tak super ... ()

Hannibal1913

Na most ani zločin to jako detektivka rozhodně nemá. Ale zase je to taková lepší cestománie... Hlavně velký plus za kvalitní švédskej rasismus. ()

RajAthen

Zážitek. Kriminálka s labužnickými vizuálními záběry v zemi, kde slunce nechodí vždy spát. Velmi zajímavý rozměr upozadění původního laponského obyvatelstva a jeho bohat kultury. Popravdě si myslím, že turecká protagonistka si nemusela ukradnout pro sebe tolik prostoru, někdy zbytečně její drama zastiňovalo aktuální děj. Pohled cizince na situaci však byl jistě přínosný. Méhu zaručit, že minimálně poslední dva dny začne skutečně vše dávat smysl.:) ()

Durgas

Mám zmiešané pocity. Miestami dosť dobré, hlavne na začiatku a v strede seriálu. Prostredie a tá mnohojazyčnosť super. Škoda, že to už na konci bolo také prehnané a miestami veľmi nelogické. Ale aj tak príjemný zážitok. ()

boni

Těžké hodnotit. Plusy jsou tradičně kvalitní zápletka a pozvolně budované napětí s precizní gradací, tedy prvky typické pro mé oblíbené nordic noir dílka, a dále opravdu nádherné scenérie. Mínusy můžeme hledat a také nalézt v době vzniku. Bohužel tady je ta snaha nacpat tam vše moderní tak strašně křečovitá, že to působí jako velký rušivý element po celou dobu seriálu. Ještě bych bral Alžířanku, Sámy a občasné narážky na tohle téma, kdyby to nebylo tak jednostranné a často fakticky lživé. Vzhledem k roku vzniku, kdy vrcholila uprchlická krize, je tahle křeč ve stylu "všichni Francouzi a Švédové, vy zasraný rasisti, podělte se s neandrtálci o svoji těžce vydřenou civilizaci, protože vlastně ani vy tady nejste doma", poslední platí hlavně pro Švédy, dosti nechutná. Abych se oslím můstkem vrátil, tak nacpat tam ještě do hlavních postav utajeného gaye, utajeného bisexuála, starého Švéda, jenž si nechá přivézt manželku z Thajska, jež ho samozřejmě ihned bezpodmínečně miluje až na věky, a další, to už je komické na stejné úrovni jako smutné. Velká škoda, neb jinak to je kvalitní podívaná. ()

coinneach

Utajený seriálový klenot, který ve vás bude vyvolávat hodně nepříjemné pocity a přesto od něj neodtrhnete oči. Alžírsko a Švédsko si ještě nikdy nebyly tak nablízku. ()