Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

Biopler

Na počudovanie Hitchcockovmu dielu chýba poriadne napätie. Romantická linka Grant - Bergman mi nestačí. Navyše tu mi akosi viac vadí teatrálnosť ústrednej dvojice. Príbeh je ako-tak fajn, zaujímavá zápletka. Fajn finále žehlí horší dojem zo začiatku. ()

sonoluca

Přiznám se že nejsem schopen plně dešifrovat dokonalost tohoto netypického Hitchocka - herci, kamera, režie... všechno výborné, u finále člověk ani nedýchá, ale na plný počet mi to nestačí. Uvidíme napodruhé ()

Adiemus

Nechápu tak vysoké hodnocení. Ne že by šlo o špatný film, natočit ho jiný režisér, pravděpodobně hodnotím výš, ale v kontextu Hitchovy tvorby, kde u mne excelují filmy Okno do dvora, Mrtvá a živá a (pokud jde o Caryho Granta) Na sever severozápadní linkou, nemůžu hodnotit jinak. Ano, Cary v poněkud nezvyklé roli, jenže... ()

sanikope

Zo začiatku som nevedel ktorým smerom sa bude film uberať, a tak som trocha tŕpol čo sa to tam na začiatku deje. Hrdinovia boli viac-menej rušiví ale po pár minútach som sa naladil a od ich príchodu do Ria bolo všetko fajn. Jediné čo si asi s prvých minút zapamätám bude fantastická ožratá jazda autom, skutočne takéto úžasné spracovanie som asi nikdy nevidel. Pri poslednej polhodinke ( čo býva vo väčšine filmov najväčším problémom režisérov ustáť nastavené tempo) však Hitch zvýšuje tempo na plné obrátky a všetko akoby bolo perfektné. Pri tom ako sa film blížil ku koncu som si vravel že Hitchovi to tento krát ale ide. A vydržalo mu to až do poslednej sekundy, nenaťahuje, netrápi divákov v záverečných scénach válcuje sám seba. Mnohé jeho filmy utrpeli práve tým. Ale neva v každom jeho filme je vidieť kúsok génia. V Notorious je len škoda nie až tak vydareného rozbehu.... ()

junxi91

Trošku podivný film s tématem lásky a špionáže, který mě přesvědčil o tom, že mi Hitchcockovy filmy moc nesedí. Je duben 1946 a Alicia Huberman, dcera usvědčeného nacistického špiona, je rekrutována vládním agentem T.R Devlinem, aby se infiltrovala do organizace nacistů, který utekla do Rio de Janeiro po skončení války. Ten si ji odchytne na jednom večírku a během cesty autem ukáže policistovi svůj průkaz, takže Alicii projde řízení pod vlivem. Pak u něj Alicia přespí a je nasraná, že je to polda a neřekl ji. Alicie nejprve odmítá zapojit se do špionáže proti Němcům, ale po vyslechnutí nahrávky rozhovoru s jejím otcem, ve kterém se projevuje jako americká vlastenka, která miluje Ameriku, souhlasí. Během čekání na podrobnosti jejího úkolu se do sebe ti dva zamilují, i když Alicia má za sebou spoustu chlapů. Devlin pak dostává instrukce, že Alicia má svést Alexe Sebastiana, jednoho z přátel jejího otce a předního člena německé špionážní skupiny Farben. Devlin se snaží přesvědčit své nadřízené, že Alicia se pro tuto práci nehodí. Také se dozvídá, že Sebastian byl kdysi zamilován do Alicie, což by mohlo situaci pomoci. Devlin pak Alicii klidně oznámí tyto instrukce a Alicia to vnímá jako zradu - Devlin jen předstíral svou zamilovanost kvůli tomu, aby ji získal pro špionáž. Devlin vymyslí způsob, jakým se Alicia sejde se Sebastianem v jezdeckém klubu - prostě jí splaší koně a Sebastian jej zkrotí. Sebastian pozve Alicii na večeři k sobě do sídla, kde je také několik jeho obchodních partnerů - nacistů. Další den se Alicia sejde s Devlinem a kapitánem Paulem Prescottem z americké tajné služby a dostane instrukce, aby si pamatovala národnosti a jména všech přítomných. Jeden z hostů je rozrušen z láhve vína na krbu a způsobí tím scénu před Alicíí. Pánové pak řeší, že Erik opět dělal problémy, je nebezpečný a je tedy nutné se jej zbavit. Erik se pak omlouvá, že je mu špatně a chce jet domů, a jeho kolega se nabízí, že jej odveze. Ano, mají v plánu se jej zbavit, ale tak, aby to vypadalo jako nehoda. Alicia také mluví s Devlinem o tom, že Sebastian je její nový chlap. Sebastian nabídne Alicii sňatek, ona o tom informuje Devlina a ten s tím chladně souhlasí. Prostě city, zamilovanost a sračky. Po návratu z líbánek oznámí Alicia Devlinovi, že na kroužku klíčů od domu, které jí dal manžel, chybí klíč od vinného sklepa. Devlin si dá dvě a dvě dohromady a navrhne Alicii, aby uspořádala velkolepou párty, které se také zúčastní. Alicia ukradne klíč od sklepa a společně s Devlinem se to tam vydají prozkoumat. Devlin není opatrný a rozbije láhev, která je plná černého písku, který obsahuje uranovou rudu. Devlin urychleně uklidí střepy a písek a na místo dá jinou láhev. Sebastian jde do sklepa pro šampaňské, a tak jdou Devlin s Alicií ven a začnou se líbat, aby zakryli stopy. Devlin odchází a Sebastian si všimne, že mu na kroužku chybí klíč od sklepa, který tam ráno zase najde. Nedá mu to a vydá se do sklepa, kde najde sklo a písek z rozbité láhve. Tohle byla asi ta nejnapínavější scéna a jediná část filmu, která mě skutečně bavila. Sebastian musí Alici umlčet, ale nemůže ji prozradit svým kolegům, protože by tak odhalil svou vlastní chybu. Situaci probírá jako vždy se svou starostlivou matkou, která navrhne řešení - pomalé umírání Alicie na otravu. A tak maminka se synáčkem otráví Alicii kávu a způsobí ji nevolnost, kterou ona svádí nejprve na kocovinu. Sídlo navštíví lékař a Alicia si uvědomí, že byla otrávena, je slabá, nemůže chodit, a tak je odvedena do svého pokoje, ze kterého byl předtím odstraněn telefon. Devlin je z toho znepokojen, a tak navštíví Sebastiana a vplíží se do Alicina pokoje, kde se dozví o otravě. Vyznají si opět lásku a Devlin ji odvádí po schodech pryč společně se Sebastianem a jeho matkou, a to před zraky Sebastianových kumpánů. To byla také dost napínavá scéna. Alicia prostě musí do nemocnice, a Devlinovi se povede s ní odjet, zatímco nechává Sebastiana na pospas jeho podezíravým kumpánům. No, trocha napětí tam byla, občas mě to také bavilo, ale ten příběh by se dal nacpat do jedné hodiny a vůbec by mu to neuškodilo. A ty scény o vyznávání lásky mezi Devlinem a Alicií mě fakt sraly. Hezcí lidé a jejich složité vztahy, to není nic pro mě. () (méně) (více)

pekl

Velké zklamání. S Hitchcockem jsem se zatím mockrát nestřetl (pouze klasika Okno do dvora, Psycho, Ptáci) , tak možná perly teprve objevím. Ale spíš myslím, že ne. Je to všechno zoufale „out of time“. Pořád jsem čekal, kdy už se konečně stane něco neočekávaného, mysteriózního, tajemného, něco čím nás režisér „převeze“, zkrátka něco „hitchcockovsky“ zvláštního. A ono ale vůbec nic… V dnešní době film ocení možná pár klasicky filmově vzdělaných fajnšmekrů, kteří znají „mistra“ nazpaměť. Jinak je to (z dnešního pohledu) jen lehce předvídatelná a naivně napsaná banalita… ()

Rattlehead

Krásný příklad toho, jak Sir Hitchcock umí stírat rozdíly mezi dobrem a zlem. Kdo je tu vlastně nejkladnější postavou ? Většinu děje očividně Claude Rains, Zato Cary Grant se opravdu kladně projeví vlastně až na konci filmu. A Ingrid Bergman ? Práci v Brazílii přijímá spíše z unuděnosti, pak klidně vleze do postele špióna, aniž by ho milovala. Skutečným monstrem se zdá být Rainsova matka, ale ani zde to není tak jednoznačné - co je špatného na tom, že má ráda svého syna a snaží se ho ochránit ? Úžasné jsou scény, ve kterých se vražedným nástrojem stává hrnek kávy. A pak samozřejmě záběr, kdy napřed vidíme celou obrovskou vstupní halu, a kamera se pak postupně přibližuje až na detail ruky, ve které drží Ingrid Bergman klíč od sklepa. ()

Rimland

Sice je to ve výsledku hlavně romantický film (romantický thriller?), což je docela škoda, protože celá ta špionážní linka je více než zajímavá a slibná, ale čert to vem, když je to do puntíku tak skvělé. ()

JohnnyBoy

Slovy Woody Allena: "Ten film jsem viděl snad padesátkrát a stejně mám vždycky strach, že Granta a Bergmanovou na konci na těch schodech prostě vodprásknou. Můžete mi vysvětlit, jak je tohle možný?" ()

Ernie_13

Zaciatok sa sice trocha pomaly anezazivne rozbiehal, ale postupne film nabral grady no a neskutocne napinavy zaver mal u mna podobu pocas pozerania ako finale hokejoveho zapasu. Vazne napatie na konci nemalo chyby. Musim uznat, ze herecky v tomto filme nik nejak moc nedominoval, hlavne Cary Grant bol dost nevyrazny, ale mozno si to scenar tak trocha vyzadoval. ()

Asdas

Na prvý pokus je to na Hitchcocka príliš nalinkované bez nejakého výraznejšieho zvratu ,samozrejme ako je zvykom technicky dokonalé a medzi Carym Grantom a Ingrid Bergman je nádherná chémia len ja som očakával viac . ()

MaxForValue

"Vo víne je pravda, po pravde bolí hlava". Toho vína by som sa ale nenapil. Sťažka 4* hlavne kvôli neodolateľnej Ingrid a brilantnému záveru. ()

kubilov

O chybný překlad u nás ocejchovaný Hitchcockův Notorious je skvělým příběhem dvojité agenty, která je shodou okolností i dcera odsouzeného a již odstraněného nacistického špiona, jehož jméno se snaží očistit. Proto teda udělá ale snad úplně cokoliv. Nevadí ji totiž vdát se, nastěhovat se k novému manželovi a jeho despotické matce, i když její srdce samozřejmě tíhne někam úplně jinam. Děj se odehrává v poválečné Jižní Americe, konkrétně v Rio de Janeiru, což je vzhledem k faktům logický krok, přesto však není pravůbec důležitý. Ve filmu to roli hraje veškerou žádnou. Jinak tedy Ingrid je okouzlující + skvělá herečka, což jsou shodou okolností i přívlastky, kterými lze označit i Caryho Granta, tudíž je asi jasné jak jim to spolu ladí dohromady. ()

Hawaj

V tom filmu se nic neděje, jenom Ingrid je úchvatná a má svůj prostor vyniknout. Oproti Casablance naprostá nuda. Opravdu škoda. ()

Nalimator

Spíše je to love story se špionážním podtextem. Některé klíčové scény sice byly dramaticky vygradované, ale logicky moc nefungovali-např. nevšimnout si, že na svazku 4 klíčů jeden chybí je dost nepravděpodobné. ()

PlayEasy

Netradiční Hitchcock, kdy se jedná spíše o skvělé drama než o napínavý Thriller, ale to je zde pouze výhodou, protože oba herci předvádějí skvělý výkon, atmosféra stále houstne a poté skvělý konec. Jiný jsme v Hitchově filmu ještě ani nezažili :-) Holt klasika všech klasik a naprosto právem! 80% ()

Clariss

BEZ PAJÁNU.. dabing-bez koordinace-působilo to dost komicky##herecké výkony-adekvátní##technické proporce nehodnotim## a ten typický milostný vztah se mi hnusil..typičnost bože..a zítra se za tyhle kecy budu blamážovat.. ()