Bývalý profesionální špičkový zloděj, John Robie (Cary Grant), má problém. Ačkoliv po skončení války zanechal svého řemesla a dnes žije poklidně ve své vile nad Monakem, policie a místní podsvětí mu nevěří. Příčinou této nedůvěry je řada loupeží, která se v poslední době na Riviéře děje. Bohatým turistkám krade neznámý zloděj z pokoje jejich šperky. Pachatel přesně kopíruje bývalý styl loupeží Robieho, a tak policisté věří tomu, že se Robie vrátil ke své původní profesi. Když policisté dorazí k Robiemu do vily, aby ho zatkli, Robie na nic nečeká a uteče jim. Následně vyhledá svého bývalého kumpána z doby, kdy byl v odboji, Bertaniho. Jemu Robie řekne, že se rozhodl pachatele najít sám, a tím očistit své jméno. Robie má však policisty v patách, a tak mu před nimi z Bertaniho restaurace musí pomoci utéct dcera číšníka Foussarda, Danielle. Ostatně Foussard byl v době, kdy Robie ještě kradl šperky, jedním z jeho kompliců. Bertani kontaktuje Robieho se zaměstnancem pojišťovny Lloyds, H. H. Hughsonem. Ten přistupuje na Robieho nabídku odhalení skutečného zloděje a začíná s Robiem spolupracovat. Robie dostane od Hughsona soupis nejbohatších dam, které se v současnosti na Riviéře nacházejí a u nichž je předpoklad, že se je zloděj pokusí okrást o jejich šperky. Na základě tohoto seznamu se Robie seznámí s Američankami Stevensovými. Robiemu se líbí mladší z žen, Frances (Grace Kellyová). Její matce Jessie je Robie také sympatický. Robieho vyhledá Danielle a varuje ho, že jeho bývalí přátelé jsou z loupeží nervózní a uvažují nad tím, že Robieho zabijí. Robieho tedy tlačí čas. I když se snaží zloděje vypátrat, vůbec se mu nedaří. Ke všemu ho Francine, jak si Frances říká, odhalí. Fakt, že Robie je bývalým zlodějem, jí však nevadí. Jenže situace se pro Robieho ještě více zkomplikuje, když je matka Francine také okradena o své šperky. Francine zprvu věří, že šperky ukradl Robie. Ten se proto musí ztratit. Znovu kontaktuje Hughsona a společně s ním připraví plán, jak skutečného zloděje dopadnout. Robie využije lsti, pomocí které se ho jeho bývalí komplicové z podsvětí pokoušejí vylákat na odlehlé místo. Věří, že zde by mohl odhalit totožnost skutečného lupiče... (TV Prima)

Trailer

Gemini

Jak už tu podotkli někteří jiní, Alfred Hitchcock natočil lepší filmy. Z úcty ke klasikovi dodávám, že i tento žánr - převážně vztahový (víceméně romantický) detektivní thriller - zvládl Mistr se ctí. Nějak jsem ale čekal konec hodný právě jeho, Mistra, a dočkal jsem se toho, co jsem si myslel od dvacáté minuty. Švarný padesátník Grant a podstatně švarnější (leč na druhou stranu značně nesnesitelná) o polovinu mladší nastávající kněžna Grace - BTW v rámci děje velmi žertovně obdivující svůj nový domov - mi také neladili, jejich vztah postrádal lehkost a uvěřitelnou chemii, která byla k vidění třeba v Případu Thomase Crowna (i Aféře). Jediné, k čemu tak nemám absolutně žádné výhrady, a čemu tleskám, je kamera. Barevná;) Nepokrytě zcela účelově tak moc barevná (ohňostroj, kostýmy, ...), že to tehdy muselo brát dech a dnes zaslouží obdiv, a tak velkolepá jak to jenom jde bez davových scén a podobných záležitostí. Téměř úvodní scéna dvou rychle jedoucích automobilů (honička je příliš silný výraz) obsahuje spoustu záběrů lichotících krajině a obrazovému citu toho, kdo za ní stál, ale zbytek filmu je nechutně studiový. Tak či onak, necítím se být osloven, a už vůbec ne ohromen, takže ode mě 70% za - nad rámec už zmíněných pozitiv - výtečné dialogy a nejen v nich obsažený humor. ()

Pohrobek

Viděl jsem "vyspravenou" verzi, jak ji pro své diváky nachystala ZDF. Ale i kdyby snad měl film trpět nějakými obrazovými nedostatky, nemohlo by mu to příliš uškodit, protože jeho síla je především v samotném příběhu, který se obratně pohybuje ponejvíce na romantickém poli, ale umí i suverénně vstoupit do žánru thrilleru, díky čemuž je např. závěrečná "střešní" scéna nečekaně silná. ()

Matty

Prostředím, množstvím (převážně černého) humoru a dvojsmyslných dialogů i závažnosti zločinu (nejde o život, jenom o šperky) lehčí záležitost, ve které se chytře prolínají klíčová témata Hitchcockovy tvorby: jídlo, sex a peníze. Automobilová honička, nejvýraznější akční scéna, je brilantní ukázkou, čeho lze dosáhnout se zadní projekcí a dobře načasovanými střihy. Jelikož jde ale v zásadě o film neakční a nepříliš napínavý, větší pozornost než režie poutají herecké výkony. Cary Grant je zosobněním elegance. Když po jeho boku navíc stojí Grace Kelly, jedna z hereček, o nichž se lze vyjadřovat jen v obdivných citoslovcích, dojmu dokonalosti k dokonalosti takřka nic nechybí. Škoda, že on bude hrát Jamese Bonda a ona bondgirl leda v mých snech. 75% Zajímavé komentáře: Gemini, Hedka, lord.vader ()

Malarkey

Filmařsky je tento film klasický zážitek od Alfreda Hitchcocka. Místy je film doslova lahodný pro divákovo oko. Nejenom nádherným prostředím francouzské Riviéry, ale i kamerou, kterou si užijete jak u automobilových scén, tak i u záběrů právě na onu krajinu. Cary Grant je pak výborný, ale Grace Kelly tu byla sladkobolná jak z českých prvorepublikových filmů. I ten námět se po 106ti minutách nijak zásadně neodvíjel a napětí si tu vzalo spíš dovolenou, což u režiséra není úplně zvykem. I tak ale příjemný zážitek. Nenapadlo by Vás, že je film z roku 1955. ()

Boss321

Nebudu chodit okolo horké kaše. Alfred Hitchcock natočil daleko lepší snímky než tento, ale pravdou zůstává, že se jedná o celkem slušný romantický thriller (pokud vám toto spojení příde divné, tak věřte, že mne také :). Trochu mě zarazilo, že se v Hitchcockově filmu objevilo tolika romantiky. Ne, že by to snad bylo na škodu, ale ve snímcích, které jsem od něj do této doby viděl, se nikdy nevyskytovalo tolik romantických situací. Duo Kellyová - Grant není vůbec špatné, ale chybí tomu nějaké kouzlo, kterým oplývala třeba dvojice Boghart - Bergmanová v legendární Casablance (to srovnání neberte úplně vážně, spíše jen jako příklad :). Opět mě okouzlila Hitchcockova režie, který s naprostým přehledem zvládl jak situace romantické, tak i dramatické. Jo a Alfredovo cameo nemělo chybu :)........ ()

• Jeden z mála filmů tehdejší doby, ve kterém byly ve více scénách použity záběry z helikoptéry. (Jirka_Šč)
  • Jessie Royce Landis zde hraje potenciální tchýni Caryho Granta. Ve filmu Na sever severozápadní linkou hraje jeho skutečnou matku. (Kulmon)
  • Ve filmu několikrát zazní narážka, že Francie (Grace Kelly) je starší než Danielle (Brigitte Auber). Ve skutečnosti se představitelka Danielle narodila o rok dříve než Kellyová. (Chegi)