Bývalý profesionální špičkový zloděj, John Robie (Cary Grant), má problém. Ačkoliv po skončení války zanechal svého řemesla a dnes žije poklidně ve své vile nad Monakem, policie a místní podsvětí mu nevěří. Příčinou této nedůvěry je řada loupeží, která se v poslední době na Riviéře děje. Bohatým turistkám krade neznámý zloděj z pokoje jejich šperky. Pachatel přesně kopíruje bývalý styl loupeží Robieho, a tak policisté věří tomu, že se Robie vrátil ke své původní profesi. Když policisté dorazí k Robiemu do vily, aby ho zatkli, Robie na nic nečeká a uteče jim. Následně vyhledá svého bývalého kumpána z doby, kdy byl v odboji, Bertaniho. Jemu Robie řekne, že se rozhodl pachatele najít sám, a tím očistit své jméno. Robie má však policisty v patách, a tak mu před nimi z Bertaniho restaurace musí pomoci utéct dcera číšníka Foussarda, Danielle. Ostatně Foussard byl v době, kdy Robie ještě kradl šperky, jedním z jeho kompliců. Bertani kontaktuje Robieho se zaměstnancem pojišťovny Lloyds, H. H. Hughsonem. Ten přistupuje na Robieho nabídku odhalení skutečného zloděje a začíná s Robiem spolupracovat. Robie dostane od Hughsona soupis nejbohatších dam, které se v současnosti na Riviéře nacházejí a u nichž je předpoklad, že se je zloděj pokusí okrást o jejich šperky. Na základě tohoto seznamu se Robie seznámí s Američankami Stevensovými. Robiemu se líbí mladší z žen, Frances (Grace Kellyová). Její matce Jessie je Robie také sympatický. Robieho vyhledá Danielle a varuje ho, že jeho bývalí přátelé jsou z loupeží nervózní a uvažují nad tím, že Robieho zabijí. Robieho tedy tlačí čas. I když se snaží zloděje vypátrat, vůbec se mu nedaří. Ke všemu ho Francine, jak si Frances říká, odhalí. Fakt, že Robie je bývalým zlodějem, jí však nevadí. Jenže situace se pro Robieho ještě více zkomplikuje, když je matka Francine také okradena o své šperky. Francine zprvu věří, že šperky ukradl Robie. Ten se proto musí ztratit. Znovu kontaktuje Hughsona a společně s ním připraví plán, jak skutečného zloděje dopadnout. Robie využije lsti, pomocí které se ho jeho bývalí komplicové z podsvětí pokoušejí vylákat na odlehlé místo. Věří, že zde by mohl odhalit totožnost skutečného lupiče... (TV Prima)

Trailer

PetrPan

Velké očekávání a mírné zklamání. Z filmu si odnáším poznatky, že Grace Kellyová byla skutečně krásná, Cary Grant romantický hrdina a Hitchcock slušný režisér dobrodružných filmů s detektivní zápletkou. Jenže tohle všechno už jsem věděl, navíc pokud srovnám Chyťte zloděje třeba s Na sever severozápadní linkou, vím kam sáhnout pro nenáročnou podívanou. Tak i vzhledem k faktu, že identitu onoho zloděje jsem vytušil ( a správně) velmi brzy, za tři. ()

Malarkey

Filmařsky je tento film klasický zážitek od Alfreda Hitchcocka. Místy je film doslova lahodný pro divákovo oko. Nejenom nádherným prostředím francouzské Riviéry, ale i kamerou, kterou si užijete jak u automobilových scén, tak i u záběrů právě na onu krajinu. Cary Grant je pak výborný, ale Grace Kelly tu byla sladkobolná jak z českých prvorepublikových filmů. I ten námět se po 106ti minutách nijak zásadně neodvíjel a napětí si tu vzalo spíš dovolenou, což u režiséra není úplně zvykem. I tak ale příjemný zážitek. Nenapadlo by Vás, že je film z roku 1955. ()

Joe321

Takové standartní krimi bych řekl. Nicméně se na to dobře kouká hlavně díky dialogům Granta a opět nádherné Kelly. Dálé také krásným exteriérům. Třeba záběry při úvodní honičce jsou jak z katalogu cestovní kanceláře. Chyběl mi nějaký dramatičtější moment. Klasické Hitchcockovo objevení se na plátně tady bylo hodně vtipné. -"Doesn't it make you nervous to be in the same room with thousands of dollars worth of diamonds, and unable to touch them?" ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Chyťte zloděje je romantickou kriminální komedií s charismatickým hrdinou na způsob Jamese Bonda. Odlehčený sarkasmus je nedílnou součástí mluvy i pohybů. Elitní zdobnost přispívá k obrazovému pestrobarevnému bohatství. Cary je příkladným vzorem zábavného a vynalézavého společníka, Grace nenuceně rozhazuje svůj decentní šarm do dáli, hrdina bojuje o svoji čest proti všem, napětí se ukrývá v akci a rychle uhání vpřed za další porcí nenucené zábavy. Hlavní postavou rozvernější kriminálky je John Robie alias Kočka (příjemný Cary Grant), na francouzské riviéře usazený Američan. Pohodlí přítomnosti je zasaženo zemětřesením nesnesitelné připomínky společensky temnější minulosti. Podezření cení zuby a nevybíravě zastrašuje. Řešením je hra na vícero koček, tmavá noc, přizpůsobivost a upřímnost opojení. Hlavní ženskou postavou je Frances Stevens (elegantní Grace Kelly), naivní mladá Američanka. Rodinné bohatství je prokletím soukromí, fascinovaně vzhlíží k nezkrotnému duchu mužského hrdiny. Oboustranné svádění může započít svůj rituál. Výraznou postavou je Jessie Stevens (zajímavá Jessie Royce Landis), Francesina matka. Bezstarostně si užívá výsad svého postavení a nepropadá davové panice před drzostí obratného zloděje. Důležitou postavou je H. H. Hughson (sympatický John Williams), zástupce pojišťovny, znepokojený novou vlnou velkolepých krádeží luxusních šperků. K výraznějším postavám patří také Bertani (Charles Vanel), francouzský provozovatel restaurace a dávný Johnův kamarád z kriminálních i odbojářských časů. A také dospívající místní dívka Danielle Foussard (příjemná Brigitte Auber), zamilovaná do Johna, dětinský vztek je její odpovědí na přehlíživost své nenaplněné touhy a uznání. Z dalších rolí: Daniellin otec a vrchní číšník Foussard (Jean Martinelli), Johnova spolehlivá hospodyně Germaine (Georgette Anys), neúnavný francouzský policejní komisař Lepic (René Blancard), či nespokojený hromotluk z restaurační kuchyně (William 'Wee Willie' Davis). Chyťte zloděje je žánrovou zábavou starého střihu. Chyťte zloděje je předobrazem Bonda. Příjemně pobaví, i když neohromí. ()

lesumir

Díky To Catch a Thief jsem se na hodinku a půl vrátil zpátky do sluného léta, které mi v době sychravého počasí tolik chybí! Společnost mi dělala uhrančivá Grace Kelly, bože, jak to je úžasná ženská a sympatický fešák Cary Grant, kterého mám v téhle vážné poloze raději, než v komediich, kde přehrává. Je to jednoduchý příběh a nemá tu pravou Hitchovu nahustěnou atmosféru, ale to vůbec nevadí, je to příjemná romantická krimi se skvělou dvojící, kde chemie funguje a klasická Alfredova stopa je těžce znát (jedině dobře). Rozhodně nesouhlasím, že Kelly se víc hodí ke Stewartovi a Eva Maria Saint ke Grantovi. __ Vidím, že většinu z vás překvapuje Hitchův sklon k romantice, ale to není vůbec nic ojedinělého. Hitch byl těžký romantik a skoro v každém jeho filmu to šlo znát. Co takové Rear Window, Notorious nebo Rebecca :-) ()

• Když John Robbie (Cary Grant) odchází ze hřbitova a baví se s Francine (Grace Kelly), opírá se o její auto. Ta ho poté chytne za ruku a řekne mu, že ho miluje. V detailním záběru se její ruka ale posunula a drží Johna za rukáv. (Chegi)
  • Ve filmu několikrát zazní narážka, že Francie (Grace Kelly) je starší než Danielle (Brigitte Auber). Ve skutečnosti se představitelka Danielle narodila o rok dříve než Kellyová. (Chegi)
  • Scénárista filmu John Michael Gates pro snímek adaptoval původní román stejného názvu spisovatele Davida Dodge. (Pavlínka9)

Související novinky

Gal Gadot a remake Hitchcockova thrilleru

Gal Gadot a remake Hitchcockova thrilleru

12.01.2022

Studio Paramount Pictures chystá remake klasického romantického thrilleru Alfreda Hitchcocka z roku 1955, Chyťte zloděje. Ten se točil kolem postavy bývalého profesionálního lupiče v podání Caryho… (více)