Zahradnictví: Rodinný přítel

• Česko Zahradnictví: Tři sestry (více)

Filmová trilogie Zahradnictví se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky (1999). Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů. Rodinný přítel je melodrama odehrávající se ve 40. letech za německé okupace. Tři mladé ženy a dvě děti čekají na návrat svých vězněných mužů a otců. Válkou vynucenému rodinnému společenství obětavě pomáhá rodinný přítel a lékař Jiří. Film je příběhem lásky, která nesměla být naplněna, vypráví o věrnosti, touze, vině a lásce, o odchodech a návratech, o rodině, rodičích a dětech. Jde o rodinný portrét viděný pohledem žen, které osud svedl dohromady. (CinemArt)

Strike

A znovu... řemeslnou laťku držící si Hřebejk + neexistující scénář a dramaturgie Jarchovského. Prvních deset minut gestapácké zatýkání kvůli...asi letákům. Poté 60 minut obsahujících dvě scény: Vánoce a pohřeb. Obě pomalé a zoufale nicneříkající. Následuje návrat Fingerovy postavy z lágru a pokus na navázání na Pelíšky. Plus se najednou vrátí postava Karla Dobrého, který byl na začátku asi dvě minuty. Moc jsem to nepochopil. Pravděpodobně se vysvětlení této a dalších věcí dočkáme v dalších dílech. Ano nalákalo mě to, ale jinak Rodinný přítel jako samostatný film neobyčejně selhává. ()

LuccinyFilmy

První věc, co mě asi po půl hodině sledování napadla, bylo, že to snad nemůžou myslet vážně, že to je trilogie. S těmi samými postavami. Jakmile člověk pozná, až jak moc bude osnova příběhu primitivní, nemá Rodinný přítel v podstatě šanci ... unuděni předvídatelnými (ne)událostmi, začnete počítat všechny ty nelogičnosti: manželky vězňů si během války žijí jako v bavlnce, v milionářském výstavním domečku, žádná nemusí povinně pracovat, s ničím se trápit; ve 40. letech bylo běžné, aby prvorodičkám bylo 40 a jejich manželům 50; vyjet si jen tak v noci sama mezi vojáky osvoboditele je super nápad... Tak trochu se bojím toho, co se bude dít v následujících dílech. Bude to ještě horší? ()

dawe787

Na můj vkus se Hřebejk po 5 letech zase dostává do formy a film jsem si moc užil! Dokonce přemýšlím kvůli mé netrpělivosti, že bych další díly shlédl i v kině. Snad budou natočeny ve stejném duchu a osolí to pořádnými zvraty vzhledem k době 50.let. Zdejší hodnocení nechápu, ale pomalu si na to zvykám a přestávám se tím řídit. ()

Fifer

Ty nekonečné hejty českých kritiků na české filmaře jsou čím dál otravnější. Musím se sám nutit víc a víc ignorovat jakékoli recenze, protože na první díl Zahradnictví jsem do kina nešel právě kvůli té obrovské vlně negativních recenzí. Druhý díl si nyní vede podobně. Přitom první díl je přijemný a dobrý film. Ano, je příliš dlouhý, ale mnohé kritiky jsou zcela mimo. Prý se ve filmu nic neděje, to je častá výhrada. Není tomu tak, ale to bez spoilerování nemohu dál rozvíjet. Také je otázka, jak by zápletka filmu fungovala, kdybychom dostatečně dlouho nebyli s náhradní rodinou. Také komediální pasáže mě bavily: popletený blázen do kaktusů byl vtipný, stejně jako epizoda se zabíjením husy či s ruským vojákem. Ondřej Sokol je příjemný a jako oblíbený strýc, který to umí s dětmi, je věrohodný. Nečekal jsem od filmu zázraky, ale byl to příjemný večer a mrzí mě ta obrovská vlna hejtů. ()

Mlle

Příběh, ve kterém se mnoho neobvyklého nestane, ale jako bychom se sami stali součástí jedné předválečné rodiny. Mých pět hvězdiček patří tentokrát v první řadě neuvěřitelné architektuře, produkci, výpravě, kostýmům, které – současně s šarmantním herectvím dětských i dospělých herců – vtahuje do děje více než symbolicky. Díky nim se divák cítí v době konce druhé světové války jako doma a je v ní rád – ačkoli ji současníci prožívali velice krušně. ()

Bozvav

Námět zajímavý, Ondřej Sokol výborný, ale jinak dost bídné. Rodiny zatčených a odsouzených spolupracovníků odboje si žily v klidu a v pohodě ve vilce v relativním dostatku. SSmani se k nim chovali při vyšetřováí vlídně a ohleduplně, A když se vrátil jeden z uvězněných z koncentráku, tak měl špeky na břiše. Jinak byl celkem redy.  Jako fakt? Rusák projíždějící domem na koni a brající si jídlo, to mělo nejspíše naznačit stinější stranu osvobozování ruskou armádou. Na osobu bez znalosti  historie by to mohlo působit tak, že Ti Němci nebyli až tak hrozní, ve srovnání s necivilizovanými Rusi, což je silně zavádějící. Chápu, že vlastní  příběh nebyl o válce, ale spíše o mezilidských vztazích na pozadí válečných událostí, ale přece jen, detaily jsou někdy velmi důležité.  Za mne slabší průměr a to ještě jen právě díky Sokolovi. ()

Sydonai

Po úvodních 30 minutách jsem věděl, že je něco špatně. Film absolutně postrádá jakýkoliv hlubší příběh, protože to, co se odehrává na plátně 130 minut, by logicky jakýkoliv jiný tvůrce dokázal zkrátit na cca 15 min (s rezervou). Herecké výkony dost nestálé a moje nálada klesající. Jediné co mi utkvělo v paměti byla krásná výprava, která dýchala retro atmosférou. ()

Faila

Nečekala jsem nic světoborného a byla jsem velmi mile překvapena. Komická i tragická stránka mi sedly, příběh je velmi zajímavý a zpracovaný je víc než dobře. ()

Olík

Co dodat? Nedá se svítit, ale hádám většina bude srovnávat s jedním z nejlepších snímků tuzemské kinematografie Pelíšky. A když budeme k tomuto prequelu přistupovat tímto způsobem, tak zápas musí skončit hozením ručníku do ringu ještě před gongem prvního kola. Neucelené melodrama s natahovanými scénami (asi nějaký vánoční fetiš pánů), místy zmatené jako deděček na LaserGame. Samozřejmě, že v tomto "sokolím období" to nejde bez špatného herce i moderátora Ondřeje Sokola....ženské osazenstvo v pořádku. Něco rozpracováno, něco dokončeno.... možná příslib věcí dalších, možná pohřbení celé trilogie. ()

Hovado

Mám Hřebejka i Jarchovského rád, ale tohle byl krutě nevyužitý potenciál. Tak silná látka a tolik chladné emoce, téměř nijaké (až na malinké výjimky)... Málo vyhrocené scény, mohlo se víc tlačit na pilu a city... Mohlo to být drama téměř epických rozměrů, ale kde ten film chtěl stát? Chtěl být drama, komedie či jiné Pelíšky? No, byl jsem vcelku zklamaný, čekal jsem mnohem více. A to mnohem více... Škoda... ()

salamandrr

Pelíšky to nejsou, no neva. Čekal sem srandu, ta tam není, to mi teda va... Válečný filmy můžu, ale tady většina padne do zapomnění. ()

Stíba

Působí to na mě jako díl seriálu, který je zcela vytržený z nějakého kontextu což mi zde přišlo jako značný problém. I mimo to je to ale takové nemastné neslané dílo kde se nejvíce povedl vizuál ale třeba takový Ondřej Sokol na mě působí tak nějak sebeparodicky a nemohl jsem jeho roli za celou dobu uvěřit. Uvidíme co do skládanky přinese pokračování ale byť se opravdu snažím k filmu hledat cestu tak zklamání zatím určitě převažuje a nevím jestli ty 3* nejsou až příliš. ()

Rockerman

Není to zdaleka tak špatné, jak to tady většina vykresluje. Samozřejmě, zapomeňte na Pelíšky. K těm se Hřebejk ani nepřiblížil. Přesto tvrdím, že to je pozoruhodné dílo a docela se těším na další dvě části. Možná malinko povrchní, ale jsou tu i velice silné scény. Určitě k nim patří nečekaný Jindřichův návrat z lágru nebo kreace Sabiny Remundové, jako Mařčí (herecky asi nejlepší). Silných 60% ()

tranquill

"Já nejsem hrdina, já jsem zahradník a zahradníci se hrabou v hnoji..." Kvalitní herecké výkony, retro atmosféra, melancholie. ()

anitae

Dlouhá nuda, které nepomohl ani rodinný přítel Sokol, kterého nakonec necháme odejít na tyfus, aby uvolnil místo Jindřichovi. ()

bearmeedek

Chápu, že zmínka tvůrců o filmu Pelíšky není jen uvedením do souvislosti, ale i reklamním tahem na komerční masy diváků. Kteří budou asi velmi zklamáni. To porovnávání nebyl můj případ, ale bohužel musím tentokrát souhlasit s hodnocením místní "hvězdičkové elity". Nechci opisovat všechny zmíněné "vady", ale film, který měl opravdu veliký potenciál, dopadnul (ti dva ho nechali dopadnout) hodně mdlým dojmem. Strašně zdlouhavé, klidné scény v potemnělých obrazech. V klidu byly podány i tragické události, dokonce i gestapo při zatýkání jednalo klidně. Filmu chyběly větší emoce, humorné vsuvky, pocitové kolísání. Pokud to byl záměr, tak mě to nepřesvědčilo o těžkosti té doby. Český film mám rád a o to větší je mé zklamání. Podle pár hodnocení na csfd a mé konzultace po filmu, se to ale některým ženám může líbit. Další díl ale koukat a hodnotit budu. ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST