Sen noci svatojánské

Midsummer Night's Dream, A

Sen noci svätojánskej

Komedie / Fantasy / Romantický

Itálie / Velká Británie / USA, 1999, 116 min

Veľmi príjemná adaptácia s krásnou a dobre zvolenou hudbou a výborným hereckým obsadením, ktorému kraľuje trojica Tucci - Kline - Everett. Nie je síce jednoduché odsledovať komplikované verše, ale tým silnejšie film zapôsobí. Prvá polovica mala síce pomalší rozbeh, ale druhá polovica a hlavne záver sú úchvatné. Aj vďaka skvelému koncu za 5. A už len jedna veta na záver - "Let me play the moon."(11.8.2010)

Teď už vím, o čem je Sen noci svatojánské, film mi základní děj krásně přiblížil. Ale opravdu jen přiblížil. I když zde byla zřetelná snaha režiséra o živou a věrnou napodobeninu Shakespearova díla, byly tu i hluchá místa. Ve filmu se sešla celá řada známých herců, některé výkony byly velmi zdařilé, nakonec tedy udílím čtyři body místo tří.(19.3.2012)

Ak Luna zľutuje sa,odpustí mi pýchu,slabosť z ľútosti, nech ožiari mi cestu striebornú a pošle mňa,fanynku pokornú na výlet do zázrakov ríše. Nazriem i do tajnej skrýše. Ach,chyba,oslie uši mám, nechcem,no aj tak vytrvám hľadiac na lásky bytosti v úžase,nežnej starosti. Vďaka za príjemný to sen, viem,nepatrím ja sem, no bicyklujem celkom rada. Vraj-k ochotníkom padaj! Chcem zotrvať tu navždy, tu,v krajine elfov,víl, je tu šťastný každý, ani ty sa nemrač,Will.(14.3.2009)

Podobně jsem si při čtení této Shakespearovky představovala filmové zpracování co se týče těch lesních exteriérů a všech nadpřirozených bytostí. Co se týče hereckého osazenstva, nemám nikterak velké prostesty. Snad možná Oberona jsem si představovala staršího. Nicméně se ani ztvárnění Everettem nebráním. Naopak mě překvapila Calista Flockhart, kterou jsem vždy měla zafixovanou jako Ally McBeal. A troufám si říct, že byla jednou z nejvýraznějších postav, ještě spolu s Christianem Balem a Kevinem Klinem. Ten ostatně předvedl velmi dobrou "hru ve hře" a ta story o Pyramovi a Thisbě bylo to nejlepší z celého snímku.(29.5.2010)

Zpracovat klasiku, jakou je Shakespeare, se musí umět. Tenhle film to nepotvrdil dost přesvědčivě. Sice v něm hrají Kevin Kline, Stanley Tucci, Michelle Pfeiffer nebo Christian Bale a další, ale tohle hvězdné obsazení nestačí pro dobré uchopení náročné látky, která zde má podobu neobvyklého experimentu. Občas se objeví skvělá scéna výborně obrazově ztvárněná, a hned po ní zase přijdou nudné scény, jejichž vynechání by pomohlo k celistvějšímu vyznění filmu. Jako celek má film hodně rušivých míst, a naštěstí, v zásobě celou řadu zvučných hereckých jmen.(30.10.2010)