Sen noci svatojánské

Midsummer Night's Dream, A

Sen noci svätojánskej

Komedie / Fantasy / Romantický

Itálie / Velká Británie / USA, 1999, 116 min

A not-quite-Kenneth-Branagh movie. Další shakespearovská adaptace snažící se přilákat co nejširší publikum třemi pytli velkých, zvučných jmen (amerických i britských, podle Branaghova receptu), oku lahodicí výpravou a náležitě zpřístupněným (rozuměj masivně proškrtaným) textem, podepřeným spoustou situační komiky. Bohužel, Hoffman u mě příliš nezabodoval, jakkoliv jsem doufal v opak, a myslím, že ze všeho nejvíc je na vině právě jeho slabá, nejistá režie. Bez ohledu na to, kolik zářivých hvězd filmového a divadelního nebe se mu podařilo dát dohromady, nikdo ze zúčastněných mi nepřivodil ono žádoucí spokojené mravenčení v zádech a i když pár pěkných výkonů tu je (především ve vedlejších rolích), herci v hlavních rolích jsou sice pohádkově krásní, ale to je asi tak všechno – celou dobu jsem měl pocit, že spíš než na adaptaci Shakespeara se dívám na reklamu na kosmetiku. Michelle Pfeiffer, například, je sice okouzlující, ale často jsem pochyboval o tom, že rozumí tomu, co vlastně říká (viz její scény s Oberonem, ve kterých ostatně není ani stopa po nějaké vzájemné přitažlivosti), Oberon Ruperta Everetta může vystavovat hruď jak chce, ale při tom svém sotto voce mumlání a hlesání mě nikdy nepřesvědčil o tom, že to je mocný a pyšný král víl. Z čtveřice milenců si mě nezískal nikdo: všichni mladí a krásní a občas roztomile přihlouplí, ale z textu hry toho nikdo moc nevytěžil (vinen je podle mě opět režisér). Lépe si vedou herci v podpůrných rolích. Kevin Kline je zábavný jako ctižádostivý tragéd-amatér Bottom (Klubko), třebaže v oslí podobě občas přehrává, a jeho slavný monolog „I have had a most rare vision“ je kus dobře odvedené herecké práce; Roger Rees, ostřílený shakespearovec a můj velký oblíbenec, vypadá, že si docela užívá roli frustrovaného režiséra-amatéra Petera Quince; David Strathairn je přesně obsazený jako aristokratický, neřku-li snobský Theseus; Bernard Hill zanechá stopu v paměti jako výborný Egeus a Stanley Tucci jako poťouchlý, plešatý Puk s decentními růžky a poněkud cynickým náhledem na svět zachraňuje dost scén v čarovném lese. Monte Athena (Toskánsko, 1890) nabízí líbivé prostředí pro rané a pozdní scény a období, do kterého Hoffman příběh přesadil, má svou atmosféru, ale co se samotného čarovného lesa týče, byl jsem opět zklamán – třpytivý les vybudovaný ve studiu z ne zrovna přesvědčivých kulis mi ze všeho nejvíc připomínal kombinaci harému a parfumerie. Chuť mi trochu spravila až závěrečná inscenace ‘Pyrama a Thisbe’, která si sice mohla odpustit ten plakátově moralizující závěr, ale mě rozhodně pobavila. Sečteno, podtrženo, tenhle neškodný Sen mě příliš nenadchnul, ale vlastně mě ani nijak zvlášť neurazil a díky několika opravdu pěkným výkonům ve vedleších rolích a navzdory Hoffmanově režii mi připravil chvílemi docela dobrou zábavu, ke které se ovšem nejspíš hned tak nevrátím. // LEPŠÍ VERZE: O žádné výrazně lepší verzi Snu nevím, pro srovnání je ovšem jistě zajímavá televizní adaptace od BBC, která vyměnila voňavou zeleň za tlející močály a nasadila všeobecně ponurý tón, byť ten myslím ne uplně vždy funguje, jak bylo zamýšleno.(23.12.2006)

Ak Luna zľutuje sa,odpustí mi pýchu,slabosť z ľútosti, nech ožiari mi cestu striebornú a pošle mňa,fanynku pokornú na výlet do zázrakov ríše. Nazriem i do tajnej skrýše. Ach,chyba,oslie uši mám, nechcem,no aj tak vytrvám hľadiac na lásky bytosti v úžase,nežnej starosti. Vďaka za príjemný to sen, viem,nepatrím ja sem, no bicyklujem celkom rada. Vraj-k ochotníkom padaj! Chcem zotrvať tu navždy, tu,v krajine elfov,víl, je tu šťastný každý, ani ty sa nemrač,Will.(14.3.2009)

Teď už vím, o čem je Sen noci svatojánské, film mi základní děj krásně přiblížil. Ale opravdu jen přiblížil. I když zde byla zřetelná snaha režiséra o živou a věrnou napodobeninu Shakespearova díla, byly tu i hluchá místa. Ve filmu se sešla celá řada známých herců, některé výkony byly velmi zdařilé, nakonec tedy udílím čtyři body místo tří.(19.3.2012)

Nečekala jsem od toho nic. Víly, elfové, čarovný les, neopětovaná láska...Myslela jsem, že to bude slabé. Ale -jak už je u mě zvykem- jsem se spletla. Vážně skvělý scénář --> verše, které krásně podtrhly romantický děj a připomenuly nám vyjímečnost Shakespearova díla. Na druhou stranu, nebylo to zase tak nic extra. Jen mě to mile překvapilo a víc už si na to ani nevzpomenu. Pro mě nejlepší roli sehrála Calista Flockhart.(22.11.2011)

Veľmi príjemná adaptácia s krásnou a dobre zvolenou hudbou a výborným hereckým obsadením, ktorému kraľuje trojica Tucci - Kline - Everett. Nie je síce jednoduché odsledovať komplikované verše, ale tým silnejšie film zapôsobí. Prvá polovica mala síce pomalší rozbeh, ale druhá polovica a hlavne záver sú úchvatné. Aj vďaka skvelému koncu za 5. A už len jedna veta na záver - "Let me play the moon."(11.8.2010)