Můj strýček Archimedes (TV film)

My Uncle Archimedes

(festivalový název)

Drama / Komedie

Česko / Francie / Německo, 2018, 90 min

Můj dědečěk by klidně mohl být Archimedes. Můj děděček byl řecký emigrant a rozhodně zde neměl na růžích ustláno.Moje babička poznala dědečka u nás, a také byla řecká emigrantka.Lituji, že nemohli film vidět..přinesl by jim nostalgii, oživil vzpomínky, oprášil řečtinu , možná by je rozveselil... Já jsem z něj trochu na rozpacích, třebaže nedokážu říci proč. Možná proto,že se lišil od vyprávění mé babičky a dědečka...Možná kdybych se dívala bez vzpomínek na prarodiče, vnímala bych děj jinak. Nicméně herecké výkony byly skvělé...Díky(24.1.2018)

O poznání vtipnější a svižnější než Podzimní návrat. Oba filmy mají společného nejen režiséra, ale i poslání - vysvětlit příběh řeckých utečenců v socialistickém Československu. U obou jsem měla velmi silný pocit, že jde o ryze osobní zpověď, jakousi satisfakci, vyrovnání se s minulostí. Samo o sobě to nemusí být špatné a může to velice prospět, ale jen potud, pokud má výpověď nějaký přesah. Film by neměl sloužit jako osobní terapie, leč stává se to. Vzniklo tu drama nedrama, krotká komedie, která asi nikoho neurazí, ale nikomu příliš neutkví v paměti. Jako televizní film je určitě únosnější než filmová prvotina Podzimní návrat.(14.1.2018)

Kdejaký nový televizní film má propagaci jako hrom... A výsledek je přinejlepším rozpačitý. A potom se zdánlivě odnikud objeví Můj strýček Archimedes, mile lidská podívaná s perfektní ústřední dvojicí, která mohla snadno být dalším tíživým komunistickým dramatem, ale zaplaťpámbu jím není. Vsadilo se na komediální notu, pečlivě napsané dialogy a odlehčené útěkářské scény málem jako z Haló, haló!, a ta sázka vyšla.(14.1.2018)

Je fajn, že ve výročí po 70ti, respektive 50ti letech vznikl tento film. Adept na vysílání v listopadu či únoru. Mohli ho klidně natočit Řekové, ale já mám rád české herce. Rozjezd i celý děj byl trochu vlažnější, ale především vtip Mirka Donutila jej rozzářil. Jemné připomenutí toho, jací byly komunisti.(14.1.2018)

Moc jsem se bavila! Pekny pribeh umocneny mrazenim v zadech pri pomysleni, ze se jedna o autenticke vzpominky rezisera. Samozřejmě, nad lecčíms člověk musel trošku přimhouřit oči, jinak by lehce nabyl dojmu, že prchat na západ bylo tááák snadné, ale film celkově výborně fungoval, tak co řešit ;) A plne jsem si uvědomila, ze rozpocet filmu je sice dulezity (a zde jde poznat, ze se jedná pouze o tv film), daleko vic ale zalezi na vedeni hercu - dnes jsme se shodou okolnosti divali na Sverakuv Po strnisti bos take s Ondrou Vetchym. Tak toporny výkon hercu (nemluvě o plytkem pribehu) uz jsem dlouho neviděla a o to vetsi radost mam pri shlednuti standardne vyborneho výkonu panu Vetcheho a Donutila. Moc pekne!(14.1.2018)