Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

(více)

Recenze (116)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Scénář přímo vybízí k poetičnosti, k ódě na sílu přátelství, jenže to by se musel látky ujmout jiný režisér a vdechnout jí trochu života. Karel a Archimedes se stávají protagonisty mnoha vtipných situací, ale i těm chybí šťáva. Režijně je film velice slabý, spoléhá se pouze na kvalitní práci hereckých matadorů, což sice pomáhá, ale ani ti nejlepší herci nedokážou sami vytáhnout film z šedi. ()

Brtniik 

všechny recenze uživatele

Film mne velmi zklamal. Měl jsem za to, že pan Vetchý hraje výhradně v dobrých kouscích a jak vidno neplatí to bez výhrad. Čekal jsem nějaký popis života Řeků u nás, třeba i humorně pojednaný, ale vznikla z toho podivnost, kterou bych přirovnal k sérii Pat a Mat. Jasně, spíchnout doma luftbalón vč. soudobých hořáků – žádný problém. Natož fórek s cestou do Vídně! Přece lidé nejsou takto hloupí - vyjma těch, co nás chtějí ubavit až k smrti. Zvlášť tehdy, kdy lidé byli o dost životaschopnější. Pro úspěch filmu nestačí jen nadávat na komanče (tedy doufám)! Je jméno Archimedes v Řecku opravdu tak běžné? Mě to zavedlo na jiný možný okruh. P.S.: Tento článek jsem fakt nečetl! https://kultura.zpravy.idnes.cz/prvni-dojmy-muj-strycek-archimedes-donutil-vetchy-georgis-agathonikiadis-1tf-/filmvideo.aspx?c=A180114_155157_filmvideo_spm ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Komediální drama nebo dramatická komedie? Zkrátka kočkopes. Tyhle filmy mně osobně už začínají nudit. Nic podstatného nesdělují, na nějaké hlubší antikomunistické poselství je sráží lehce přiblblý humor a zároveň nejsou ani moc komedií, protože padesátá léta u nás byly fakt něco odporného a kdo o nich něco ví, těžko tam hledá snad kromě Černých baronů veselé momenty. Nechat to v rovině drama, neřekl bych ani popel. Ale to by tam nešel strčit ,,mistr'' Donutil a jeho průvpovídky. Tenhle film byl vyjímečný snad jedinou věcí a tou je vlastně sám příběh řeckého komunisty. Docela jsem se divil, proč má dneska někdo potřebu točit film o tom jak to tu měl řecký komanč těžké a jak musel se soudruhy emigrovat k nám do spřátelené socialistické země, kde se mu pak stýskalo po teple, olivách a moři. Vetchý naštěstí záhy procitá u prohlašuje, že u nás komunista zlý... Od poloviny film také zvážní a na konec se snaží být vážný už zcela což na mne působilo značně nevyváženě. Scénář celkově vždy něco načnul a pak nedokončil. Buď to mělo mít dva díly, nebo se něco mělo rovnou vynechat... Celkem oceňuji snahu hodit film z hledisky výpravy do padesátých let, spíše však než vyvěšené vlajky a mega Stalinův portrét zaujme poválečné vybavení domácností a třeba i vily ,,po Židovi'' (mimochodem ty lehké děvy v té vile ubytované tam se souhlasem úřadů byly co ?). Přejezd do Vídně, útěk v balónu (ona už sama návštěva Töpfera) i ve vlaku (který jel mimochodem na druhou stranu) už byl hodně za čarou. Někomu to možná přijde romantické, ale kdo četl Útěky přes Železnou oponu, ví jak se stát opouštěl těžko a kolik lidí na hranicích bylo lapeno, nebo rovnou zabito... Takže ano, beru jako novou informaci, že nám sem do republiky po válce do Brna prchlo na 300 Zorbů, ale tím to hasne. Ondru Vetchého mám rád, ale ani jemu ani Daně Černé jsem jejich řeckou národnost nevěřil i když mateřtinu vydatně šišlali. Tři husí brka. * * * ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Příjemná záležitost, na které je sice občas vidět menší televizní rozpočet, ale sleduje se pěkně a je fajn, že se ještě takhle dokáže udělat za skromných podmínek milý obyčejný film z těžké doby, kde se ale pro tentokrát místo smutku sází spíše na jemmný humor a přátelské hodnoty mezi dvěma zprvu odlišnými lidmi v podání velice solidní herecké dvojice Donutil-Vetchý. Jen škoda některých nelogických lapsů. Hlavně konec je sice v něčem poetický, ale ještě by potřeboval trochu pročesat. Jinak ale pěkně. ()

Olík 

všechny recenze uživatele

Kurňa, tady jsem vycítil potenciál velikosti Donutilova ega. Jenom si to představte, trocha víc péče, celovečerní film…to by ještě Hřebejk valil bulvy. Tohle je přesně ta látka, s kterou si naše kinematografie umí poradit snad úplně nejlépe….vesele o neveselých tématech. Ok, pojalo se to televizně, což není tak úplně na škodu, ale ta péče tomu viditelně chyběla. Dvojice Vetchý –Donutil, par excellence…Donutila poslední léta zrovna dvakrát nemusím, ale tady bez výhrad. Škoda druhé poloviny příběhu, z které se stal pouze sled rádoby vtipných pokusů o Archimedův návrat do vlasti s tím, že byla cítit rezignace na ostatní vjemy. Skrátka se nemohu zbavit dojmu, že to celé šlo udělat lépe….ač na televizní počin, těžký nadstandard a díky za něj. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • Tanec, který řečtí partyzáni tančí s dívkami z nevěstince, je tanec Sirtaki, známý též jako Zorbův tanec. (majky19)
  • Píseň, kterou píská Archimédes (Ondřej Vetchý) společně s jinými soudruhy na schůzi, je Internacionála – hymna dělnického hnutí. (majky19)
  • Scény z husí farmy se natáčely v Křižanově. Úřad, ve kterém soudruzi jednají o ubytování řeckých partyzánů je budova Divadelní fakulty JAMU v Brně. Nevěstinec, ve kterém jsou ubytování řečtí partyzáni, je situován do Zámku Hoštice. Scéna na nádraží, kam řečtí partyzáni přijíždějí, byla natočena na nádraží v Lednici. Scéna, kdy má Archimedes (Ondřej Vetchý) s Penelopou (Dana Černá) rande, se odehrává v Denisových sadech v Brně. Svatba Archiméda a Penelope je natáčena v Kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Brně-Husovicích. Dům, kam se Archimédes společně s rodinou nastěhuje, sídlí na ulici Františkánská v Brně. Scéna, kdy Karel (Miroslav Donutil) říká Archimédovi, aby na něj počkal před hospodou, se natáčela v Brně na Petrově. Scéna, kdy Goldstein (Tomáš Töpfer) uprchne horkovzdušným balónem, se natáčela v Lesním lomu v Brně-Líšni. [Zdroj: Filmovamista.cz] (majky19)

Reklama

Reklama