Můj strýček Archimedes (TV film)

My Uncle Archimedes

(festivalový název)

Drama / Komedie

Česko / Francie / Německo, 2018, 90 min

Můj dědečěk by klidně mohl být Archimedes. Můj děděček byl řecký emigrant a rozhodně zde neměl na růžích ustláno.Moje babička poznala dědečka u nás, a také byla řecká emigrantka.Lituji, že nemohli film vidět..přinesl by jim nostalgii, oživil vzpomínky, oprášil řečtinu , možná by je rozveselil... Já jsem z něj trochu na rozpacích, třebaže nedokážu říci proč. Možná proto,že se lišil od vyprávění mé babičky a dědečka...Možná kdybych se dívala bez vzpomínek na prarodiče, vnímala bych děj jinak. Nicméně herecké výkony byly skvělé...Díky(24.1.2018)

Veľmi dobrý scenár, ktorý vyhovoval hlavne Donutilovi, akoby bol napísaný priamo na neho. Inak celkom dobrá reflexia toho, že český národ bol vždy viac menej uzavretý voči cudzím vplyvom. Či už je to dobré alebo zlé, nech každý posúdi sám. Film obsahuje vkusné množstvo humorných scén, nie je to ale nejaká obr komédia a niektoré scény nie sú veľmi uveriteľné, napríklad odlet balónom.(28.3.2018)

Docela vážné téma, které bylo zpracováno hodně komediálně zejména postavy a jejich dialogy byly napsány na humor. Ondra Vetchý se svým emotivním hereckým projevem a Miroslav Donutil s vesnickým hereckým projevem se hezky doplňovali. Bylo vidět, že budget filmu nebyl úplně bezedný, takže žádný skvostný záběry se moc nekonaly. Je to někde na hraně mezi 3-4, ale dám čtyři, protože jsem se až nečekaně často usmíval a vždy ocením ukázanou tvář našich soudruhů v minulosti. Ještě bych se chtěl pozastavit nad 140 uživateli, kteří hodnotili dříve než film skončil na nich je jasně vidět že lidská hloupost opravdu nemá hranice.(14.1.2018)

Velice dobrá záležitost, což jsem vzhledem ke zkušenostem režiséra Agathonikiadise s hranou tvorbou nečekal. Miroslav Donutil více civilní, jen je škoda rychlého konce a některých nepřítomných dramaturgických zásahů (padesátá léta - menší selanka, Karlova nepřítomnost by měla vyvolat nějaké reakce, trošku více se orientovat na osudy synovce). 70%.(15.1.2018)

• Mlle

Ne-ne. Bohatě mi stačí tyto šílené (české!) rodiny poslouchat v sousedství, ještě se na to dívat ve vysílání, proboha jen to ne. Donutilovských typů je příliš, i když jen tiše sedí na židli a tváří se důležitě. Natož když promluví. Nutno uznat, že mu tyto role líných a neustále nespokojených seladonů a protivných budižkničemu náramně sedí.(20.1.2018)