Můj strýček Archimedes (TV film)

• Německo

Mein Onkel Archimedes

My Uncle Archimedes

(festivalový název)

Drama / Komedie

Česko / Francie / Německo, 2018, 90 min

DOJÍMAVÉ. Opravdu velké překvapení z novinkové tvorby českého filmu. Jedinou chybu zde je, že se takový krásný snímek vůbec nedostal do kin, pouze byl jednou a bez výraznější propagace odvysílán rovnou v televizi (a že by si filmové plátno a velkou pozornost zasloužil!)... Hromadná migrace řeckých občanů do ČSSR (zejména do Brna) koncem 40.let coby útěk z vlasti před tamnější občanskou válkou patří k tématům historie, o kterých se u nás moc nemluví a vrámci atraktivního poznávaní národní historie prostřednictvím hraných filmů je Můj strýček Archimedes velikým přínosem. Film vzniklý na základě autentických vzpomínek autora a režiséra současně zachytává na události a dojmy lidí v poúnorových dnech československé republiky (všudypřítomné budování socialismu, pokusy o ilegální emigraci, začátek vykonstruovaných procesů). K tomu na závěr krásná myšlenka o mezilidských vztahích a slobodě. O tom ten film pak především je. Upoutává zde poetické ladění některých scén a pěkně zvolené exteriéry, stejně jako odlehčená až místy humorná forma vyprávění a hvězdné herecké obsazení. ... Nemám rozsáhlý přehled v porevoluční tvorbě, ale tohle vnímám jako doposud nejzajímavější počin Miroslava Donutila i jako jeden z nejlepších hereckých výkonů Ondřeja Vetchého. 90%(15.1.2018)

Kurňa, tady jsem vycítil potenciál velikosti Donutilova ega. Jenom si to představte, trocha víc péče, celovečerní film…to by ještě Hřebejk valil bulvy. Tohle je přesně ta látka, s kterou si naše kinematografie umí poradit snad úplně nejlépe….vesele o neveselých tématech. Ok, pojalo se to televizně, což není tak úplně na škodu, ale ta péče tomu viditelně chyběla. Dvojice Vetchý –Donutil, par excellence…Donutila poslední léta zrovna dvakrát nemusím, ale tady bez výhrad. Škoda druhé poloviny příběhu, z které se stal pouze sled rádoby vtipných pokusů o Archimedův návrat do vlasti s tím, že byla cítit rezignace na ostatní vjemy. Skrátka se nemohu zbavit dojmu, že to celé šlo udělat lépe….ač na televizní počin, těžký nadstandard a díky za něj.(22.3.2018)

"Takovej hodnej kluk a takovej debil..." Sice televizní, ale krásná a vtipná podívaná o paradoxu dvou různých a přece podobných existencí, kterou si Mirek Donutil i Ondra Vetchý vychutnali. A když jsme u Ondry, tak mi režie trochu připomenula jeho nádherná Báječná léta pod psa... A proto také stejně hodnotím.(4.3.2018)

• Brtniik

Film mne velmi zklamal. Měl jsem za to, že pan Vetchý hraje výhradně v dobrých kouscích a jak vidno neplatí to bez výhrad. Čekal jsem nějaký popis života Řeků u nás, třeba i humorně pojednaný, ale vznikla z toho podivnost, kterou bych přirovnal k sérii Pat a Mat. Jasně, spíchnout doma luftbalón vč. soudobých hořáků – žádný problém. Natož fórek s cestou do Vídně! Přece lidé nejsou takto hloupí - vyjma těch, co nás chtějí ubavit až k smrti. Zvlášť tehdy, kdy lidé byli o dost životaschopnější. Pro úspěch filmu nestačí jen nadávat na komanče (tedy doufám)! Je jméno Archimedes v Řecku opravdu tak běžné? Mě to zavedlo na jiný možný okruh. P.S.: Tento článek jsem fakt nečetl! https://kultura.zpravy.idnes.cz/prvni-dojmy-muj-strycek-archimedes-donutil-vetchy-georgis-agathonikiadis-1tf-/filmvideo.aspx?c=A180114_155157_filmvideo_spm(17.1.2018)

• Mlle

Ne-ne. Bohatě mi stačí tyto šílené (české!) rodiny poslouchat v sousedství, ještě se na to dívat ve vysílání, proboha jen to ne. Donutilovských typů je příliš, i když jen tiše sedí na židli a tváří se důležitě. Natož když promluví. Nutno uznat, že mu tyto role líných a neustále nespokojených seladonů a protivných budižkničemu náramně sedí.(20.1.2018)

• - Scény z husí farmy se natáčely v Křižanově. Úřad, ve kterém soudruzi jednají o ubytování řeckých partyzánů je budova Divadelní fakulty JAMU v Brně. Nevěstinec, ve kterém jsou ubytování řečtí partyzáni, je situován do Zámku Hoštice. Scéna na nádraží, kam řečtí partyzáni přijíždějí, byla natočena na nádraží v Lednici. Scéna, kdy má Archimedes (Ondřej Vetchý) s Penelopou (Dana Černá) rande, se odehrává v Denisových sadech v Brně. Svatba Archiméda a Penelope je natáčena v Kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Brně-Husovicích. Dům, kam se Archimédes společně s rodinou nastěhuje, sídlí na ulici Františkánská v Brně. Scéna, kdy Karel (Miroslav Donutil) říká Archimédovi, aby na něj počkal před hospodou, se natáčela v Brně na Petrově. Scéna, kdy Goldstein (Tomáš Töpfer) uprchne horkovzdušným balónem, se natáčela v Lesním lomu v Brně-Líšni. [Zdroj: Filmovamista.cz] (majky19)

• - Tanec, který řečtí partyzáni tančí s dívkami z nevěstince, je tanec Sirtaki, známý též jako Zorbův tanec. (majky19)

• - Píseň, kterou píská Archimédes (Ondřej Vetchý) společně s jinými soudruhy na schůzi, je Internacionála – hymna dělnického hnutí. (majky19)