Můj strýček Archimedes (TV film)

• Německo

Mein Onkel Archimedes

My Uncle Archimedes

(festivalový název)

Drama / Komedie

Česko / Francie / Německo, 2018, 90 min

Docela vážné téma, které bylo zpracováno hodně komediálně zejména postavy a jejich dialogy byly napsány na humor. Ondra Vetchý se svým emotivním hereckým projevem a Miroslav Donutil s vesnickým hereckým projevem se hezky doplňovali. Bylo vidět, že budget filmu nebyl úplně bezedný, takže žádný skvostný záběry se moc nekonaly. Je to někde na hraně mezi 3-4, ale dám čtyři, protože jsem se až nečekaně často usmíval a vždy ocením ukázanou tvář našich soudruhů v minulosti. Ještě bych se chtěl pozastavit nad 140 uživateli, kteří hodnotili dříve než film skončil na nich je jasně vidět že lidská hloupost opravdu nemá hranice.(14.1.2018)

"Takovej hodnej kluk a takovej debil..." Sice televizní, ale krásná a vtipná podívaná o paradoxu dvou různých a přece podobných existencí, kterou si Mirek Donutil i Ondra Vetchý vychutnali. A když jsme u Ondry, tak mi režie trochu připomenula jeho nádherná Báječná léta pod psa... A proto také stejně hodnotím.(4.3.2018)

Tak tomu říkám vyšperkovaný příběh. Správné postavy, herci, hlášky i děj. Dva úplně obyčejní lidé, možná v některých bodech až primitivové (jeden Čech a jeden Řek) vymýšlejí, jak se bezpečně dostat do Čech. A samozřejmě se jim ne a ne dařit. To vše je doplněné o skvělé hlášky typu "doufám že ho to zanese na východ" nebo "tak milý člověk a takový debil" či "Chci zadní nohy, svině", apod. že prostě nejde tento film mýt nerad. Česká televize se s koprodukcí Německa a Francie opět předvedla. Tohle rád uvidím kdykoli jindy. Ač z doby přetemné, tak vtipné a nijak příběhově nenucené. 75%(14.1.2018)

DOJÍMAVÉ. Opravdu velké překvapení z novinkové tvorby českého filmu. Jedinou chybu zde je, že se takový krásný snímek vůbec nedostal do kin, pouze byl jednou a bez výraznější propagace odvysílán rovnou v televizi (a že by si filmové plátno a velkou pozornost zasloužil!)... Hromadná migrace řeckých občanů do ČSSR (zejména do Brna) koncem 40.let coby útěk z vlasti před tamnější občanskou válkou patří k tématům historie, o kterých se u nás moc nemluví a vrámci atraktivního poznávaní národní historie prostřednictvím hraných filmů je Můj strýček Archimedes velikým přínosem. Film vzniklý na základě autentických vzpomínek autora a režiséra současně zachytává na události a dojmy lidí v poúnorových dnech československé republiky (všudypřítomné budování socialismu, pokusy o ilegální emigraci, začátek vykonstruovaných procesů). K tomu na závěr krásná myšlenka o mezilidských vztahích a slobodě. O tom ten film pak především je. Upoutává zde poetické ladění některých scén a pěkně zvolené exteriéry, stejně jako odlehčená až místy humorná forma vyprávění a hvězdné herecké obsazení. ... Nemám rozsáhlý přehled v porevoluční tvorbě, ale tohle vnímám jako doposud nejzajímavější počin Miroslava Donutila i jako jeden z nejlepších hereckých výkonů Ondřeja Vetchého. 90%(15.1.2018)

Komediální drama nebo dramatická komedie? Zkrátka kočkopes. Tyhle filmy mně osobně už začínají nudit. Nic podstatného nesdělují, na nějaké hlubší antikomunistické poselství je sráží lehce přiblblý humor a zároveň nejsou ani moc komedií, protože padesátá léta u nás byly fakt něco odporného a kdo o nich něco ví, těžko tam hledá snad kromě Černých baronů veselé momenty. Nechat to v rovině drama, neřekl bych ani popel. Ale to by tam nešel strčit ,,mistr'' Donutil a jeho průvpovídky. Tenhle film byl vyjímečný snad jedinou věcí a tou je vlastně sám příběh řeckého komunisty. Docela jsem se divil, proč má dneska někdo potřebu točit film o tom jak to tu měl řecký komanč těžké a jak musel se soudruhy emigrovat k nám do spřátelené socialistické země, kde se mu pak stýskalo po teple, olivách a moři. Vetchý naštěstí záhy procitá u prohlašuje, že u nás komunista zlý... Od poloviny film také zvážní a na konec se snaží být vážný už zcela což na mne působilo značně nevyváženě. Scénář celkově vždy něco načnul a pak nedokončil. Buď to mělo mít dva díly, nebo se něco mělo rovnou vynechat... Celkem oceňuji snahu hodit film z hledisky výpravy do padesátých let, spíše však než vyvěšené vlajky a mega Stalinův portrét zaujme poválečné vybavení domácností a třeba i vily ,,po Židovi'' (mimochodem ty lehké děvy v té vile ubytované tam se souhlasem úřadů byly co ?). Přejezd do Vídně, útěk v balónu (ona už sama návštěva Töpfera) i ve vlaku (který jel mimochodem na druhou stranu) už byl hodně za čarou. Někomu to možná přijde romantické, ale kdo četl Útěky přes Železnou oponu, ví jak se stát opouštěl těžko a kolik lidí na hranicích bylo lapeno, nebo rovnou zabito... Takže ano, beru jako novou informaci, že nám sem do republiky po válce do Brna prchlo na 300 Zorbů, ale tím to hasne. Ondru Vetchého mám rád, ale ani jemu ani Daně Černé jsem jejich řeckou národnost nevěřil i když mateřtinu vydatně šišlali. Tři husí brka. * * *(16.1.2018)

• - Tanec, který řečtí partyzáni tančí s dívkami z nevěstince, je tanec Sirtaki, známý též jako Zorbův tanec. (majky19)

• - Scény z husí farmy se natáčely v Křižanově. Úřad, ve kterém soudruzi jednají o ubytování řeckých partyzánů je budova Divadelní fakulty JAMU v Brně. Nevěstinec, ve kterém jsou ubytování řečtí partyzáni, je situován do Zámku Hoštice. Scéna na nádraží, kam řečtí partyzáni přijíždějí, byla natočena na nádraží v Lednici. Scéna, kdy má Archimedes (Ondřej Vetchý) s Penelopou (Dana Černá) rande, se odehrává v Denisových sadech v Brně. Svatba Archiméda a Penelope je natáčena v Kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Brně-Husovicích. Dům, kam se Archimédes společně s rodinou nastěhuje, sídlí na ulici Františkánská v Brně. Scéna, kdy Karel (Miroslav Donutil) říká Archimédovi, aby na něj počkal před hospodou, se natáčela v Brně na Petrově. Scéna, kdy Goldstein (Tomáš Töpfer) uprchne horkovzdušným balónem, se natáčela v Lesním lomu v Brně-Líšni. [Zdroj: Filmovamista.cz] (majky19)

• - Píseň, kterou píská Archimédes (Ondřej Vetchý) společně s jinými soudruhy na schůzi, je Internacionála – hymna dělnického hnutí. (majky19)