Můj strýček Archimedes (TV film)

My Uncle Archimedes

(festivalový název)

Drama / Komedie

Česko / Francie / Německo, 2018, 90 min

"Takovej hodnej kluk a takovej debil..." Sice televizní, ale krásná a vtipná podívaná o paradoxu dvou různých a přece podobných existencí, kterou si Mirek Donutil i Ondra Vetchý vychutnali. A když jsme u Ondry, tak mi režie trochu připomenula jeho nádherná Báječná léta pod psa... A proto také stejně hodnotím.(4.3.2018)

Veľmi dobrý scenár, ktorý vyhovoval hlavne Donutilovi, akoby bol napísaný priamo na neho. Inak celkom dobrá reflexia toho, že český národ bol vždy viac menej uzavretý voči cudzím vplyvom. Či už je to dobré alebo zlé, nech každý posúdi sám. Film obsahuje vkusné množstvo humorných scén, nie je to ale nejaká obr komédia a niektoré scény nie sú veľmi uveriteľné, napríklad odlet balónom.(28.3.2018)

Můj dědečěk by klidně mohl být Archimedes. Můj děděček byl řecký emigrant a rozhodně zde neměl na růžích ustláno.Moje babička poznala dědečka u nás, a také byla řecká emigrantka.Lituji, že nemohli film vidět..přinesl by jim nostalgii, oživil vzpomínky, oprášil řečtinu , možná by je rozveselil... Já jsem z něj trochu na rozpacích, třebaže nedokážu říci proč. Možná proto,že se lišil od vyprávění mé babičky a dědečka...Možná kdybych se dívala bez vzpomínek na prarodiče, vnímala bych děj jinak. Nicméně herecké výkony byly skvělé...Díky(24.1.2018)

Je fajn, že ve výročí po 70ti, respektive 50ti letech vznikl tento film. Adept na vysílání v listopadu či únoru. Mohli ho klidně natočit Řekové, ale já mám rád české herce. Rozjezd i celý děj byl trochu vlažnější, ale především vtip Mirka Donutila jej rozzářil. Jemné připomenutí toho, jací byly komunisti.(14.1.2018)

Režisér Agathonikiadis je původem Řek a tento film natočil jako autobiografickou vzpomínku, když se po válce s rodiči jako malý řecký migrant dostal do komunistického Československa. Zajímavý pohled na tehdejší uprchlíky, kteří utíkali z Řecka před režimem do země, kde si mysleli, že komunismus a Stalin je nejlepší volba a lidskost sama. Vážné téma, které kdyby ubralo na humornějších a méně uvěřitelných situacích, bylo by určitě ku prospěchu celého snímku. Neboť zfilmováno je to velmi dobře, Donutil mě po dlouhé době herecky bavil a velmi potěšilo obsazení minimálně půlky divadla Husa na provázku a také brněnské lokality, kde se film natáčel.(20.1.2018)