Můj strýček Archimedes (TV film)

My Uncle Archimedes

(festivalový název)

Drama / Komedie

Česko / Francie / Německo, 2018, 90 min

• Mlle

Ne-ne. Bohatě mi stačí tyto šílené (české!) rodiny poslouchat v sousedství, ještě se na to dívat ve vysílání, proboha jen to ne. Donutilovských typů je příliš, i když jen tiše sedí na židli a tváří se důležitě. Natož když promluví. Nutno uznat, že mu tyto role líných a neustále nespokojených seladonů a protivných budižkničemu náramně sedí.(20.1.2018)

Názov filmu zvádza, že pôjde o rozprávanie z pohľadu chlapca, ale tak to nie je, okrem pár momentov, keď rozprávač potrebuje objasniť situáciu. Dalo sa očakávať, že hlavné vtipné momenty budú vyplývať z jazykových nedorozumení. Ale film v podstate nie je komédia a rýchlo to prejde na vážnejšiu nôtu, ako žiadna cesta nevedie k opusteniu socialistickej rezervácie a ako sa v nej rýchlo stratia akékoľvek ideály. Okrem tých ideálov o slobode, k čomu je na konci veľmi pekný preslov. –––– To jsou přeci hrdinové. A hrdiny nemůžeme dávat do basy! –––– To nemůžeš žít jako my? Držet hubu a krok. Nevyčnívat.(14.1.2018)

Moc jsem se bavila! Pekny pribeh umocneny mrazenim v zadech pri pomysleni, ze se jedna o autenticke vzpominky rezisera. Samozřejmě, nad lecčíms člověk musel trošku přimhouřit oči, jinak by lehce nabyl dojmu, že prchat na západ bylo tááák snadné, ale film celkově výborně fungoval, tak co řešit ;) A plne jsem si uvědomila, ze rozpocet filmu je sice dulezity (a zde jde poznat, ze se jedná pouze o tv film), daleko vic ale zalezi na vedeni hercu - dnes jsme se shodou okolnosti divali na Sverakuv Po strnisti bos take s Ondrou Vetchym. Tak toporny výkon hercu (nemluvě o plytkem pribehu) uz jsem dlouho neviděla a o to vetsi radost mam pri shlednuti standardne vyborneho výkonu panu Vetcheho a Donutila. Moc pekne!(14.1.2018)

Veľmi dobrý scenár, ktorý vyhovoval hlavne Donutilovi, akoby bol napísaný priamo na neho. Inak celkom dobrá reflexia toho, že český národ bol vždy viac menej uzavretý voči cudzím vplyvom. Či už je to dobré alebo zlé, nech každý posúdi sám. Film obsahuje vkusné množstvo humorných scén, nie je to ale nejaká obr komédia a niektoré scény nie sú veľmi uveriteľné, napríklad odlet balónom.(28.3.2018)

Docela hezká a srandovní pohádka o komunistovi z Řecka, který utíká do země zaslíbené komunismu, Československa, aby po zkušenostech se zdejšími "Komanči" znova usiloval o rychlý návrat zpět! Dobré výkony Vetchého i Donutila, ale trochu mdlé tempo na to, že se tu střídají pokusy o útěk jeden za druhým. Určitě však je to lepší průměr naší televizní tvorby.(19.1.2018)