Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

PoprockCZ

Na televizní film celkem fajn. Škoda, že to shazují Donutilovy dialogy, které jsou velmi strojené a nepůsobí autenticky. ()

Sa.sa

Krásný film ze smutné doby kdy se sny rozplinuly a ukázala se skutečnost... Pan Donutil i pan Vetchý jsou opravdu herci s velkým H... ()

KiR0

"Geniální" nápady na útěk v podání pana Donutila jsou prostě bezchybné... aneb "tak vidíš ty vole, tebe by zavřeli tady a mě tam" ()

adaben

Rozebíhalo se to poněkud pozvolna až skoro těžkopádně, ale pak to bylo velmi příjemná podívaná s náladou. Zasloužili se zato určitě svými výkony i herci a to včetně Dany Černé z Činoherního klubu. Jako bonus bylo kvalitní obsazení i menších rolí /Zindulka, Dvořák, Herfortová, Dulava aj./ A zápletka s balónem pobavila, ale zápletka s Donutilovou emigrací mne vysloveně rozesmála a překvapila. Ten přídavek k roku 68 mi přišel už příliš zkratkovitý, ale koneckonců celkový dojem nepokazil. ()

honza.g

Další ukázka toho, že ČTv peníze nevyhazuje, ale to, co jí zbude po splnění její primární funkce (jako veřejnoprávního média), tak umí investovat do rozvoje české tvorby (ne všechno se povede, ale v průměru jsou výsledky ČTv jako investora řádově lepší, než u investorů soukromých, kteří - údajně - lépe hospodaří, což se projevuje hlavně minimální odvahou dát prostor nevyzkoušeným tvůrcům). I v tomto případě jde o povedený snímek, který má opravdu český šmrnc, navzdory původu režiséra i tématu. Má to vtip, odpovědnost k historickým faktům a přes určitou předvídatelnost děje určitě nenudí. Nejde o žádnou bombu, je to "jen" jednoduché a přece působivé. ()

LoneGunman

Velmi příjemné překvapení! Jednak se mi líbí námět, který pracuje s přece jen méně známou kapitolou naší historie, jakou přítomnost řeckých emigrantů je, jednak jsem si užil i zpracování tohoto tématu v podobě příjemně jemné komedie. Na velkém plátně by to pochopitelně neobstálo ale mezi televizními filmy poslední doby jde o jeden z nejlepších počinů. Velmi příjemně strávený čas u televize! Díky České televizi a jen tak dál! ()

aftershave

Vezmi několik dobrých herců, natoč s nimi sled nesouvislých obrazů, přidej několikrát prdel a a trochu komunistického útisku a máš úspěch zaručen.......vybráno z příručky pro začínající režiséry. Nečekal bych dílo pro náročného diváka, ale tohle mě fakt překvapilo. Bohužel nemile. ()

hujerita

Na Tv film úplne super, v podstate som chcel dať 4 hviezdy, ale ak dá niekto Kameňáku aspoň dve, tak tento film si zaslúži maximálny počet. Celkovo som sa bavil úplne super (Pověsí ho...) Mirek Donutil je že dosť dobrý a super a Ondro tiež, aj keď som sem tam od neho zaregistroval základnú chybu že odrazu prízvuk a dokonalá čeština. Jednoducho povedané bavil som sa. Áno ten koniec bol dosť hurá systém, ale celkovo za jedna. ()

jjemi

Půvabné zpracování smutné části naší historie. Hodně jsem se smála i si zaslzela. Konečně někdo připomněl a alespoň zábavnou formou zpracoval téma řecké imigrace. Za čas opět ráda shlédnu. Donutil a Vetchý se výborně doplňovali jako dvě strany jedné mince. ()

Tonula

MŮJ STRÝČEK ARCHIMEDES je nedotažená filmová zkratka doby mezi lety 1949 a 1968. Hraný film o Patu a Matovi padesátých let je bohužel o ničem. Hrdinové jsou špatně vykreslení, vypadá to, že na film nebyl čas nebo peníze a možná ani jedno z toho. Humoru je málo a děje také. Pro diváka je to ztráta času, těžko něco chválit. Zdá se, že cokoliv, co kritizuje 50. léta nebo dobu socialismu, je nutně zfilmováno, aniž by to mělo nějaké vyšší cíle nebo hodnoty. Přitom i tu dobu bylo možné ztvárnit s vtipem (Pelíšky, Tankový prapor, Kolja...). Tady chybí úplně všechno. Trochu mi to připomíná právě filmy z 50. let, které musely být natočeny, aby umělci dokázali svou lásku ke stávajícímu zřízení a nenávist k minulé společnosti. S odstupem jsou filmy i jejich tvůrci dost trapní. Předpokládám, že přesně tak bude vypadat toto "dílo" za nějaký čas. Z úcty k hlavním představitelům filmu 15%. ()

to08.net

Chytrá komedie, kde skvělé obsazení zaručilo excelentní vykreslení postav, i potřebnou tonalitu celého příběhu. Je dobré mít naši historii zpracovanou i tímto způsobem-) ()