Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

PORTER44

Hodně slabá pohádka,herecké obsazení docela dobré ale zbytek, příběh nezáživný a nudný,efekty nic moc bylo vidět že rozpočet nebyl žádný zázrak sice jsem to vydržel do konce ale příště už ne. ()

padina

Slibný začátek - meč kontra kniha. Tím větší zklamání. Pořád jsem čekala, kdy "chlapec" uplatní své načtené vědomosti a moudrosti, a těšila jsem se, že dojde ke konfrontaci dvou koncepcí "pravých rytířů" - síly proti moudrosti/intelektu. Marně. Představitel silové stránky rytířské povahy Vaculík skvělý, syn ovšem nejen slabý, ale i hloupý, z načtených knih nenačerpal ani zbla vědomostí, které by se mu mohly hodit (např. aspoň že chtít mečem propíchnout čaroděje je nesmysl). Kdy, kde a jak se z chlapce stal pravý rytíř, a hlavně čím se to tak výrazně projevilo, mi zůstává záhadou. Nebýt tatíka Vaculíka, měla by princezna absolutně smůlu. Krom toho nechápu, kam se poděli z našich pohádek pohlední princové a krásné princezny. Na tyhle se moc dívat nedalo. Jedna hvězda za Vaculíka, protože jediný celkem typově odpovídal rytířům, kteří fakt byli magoři, a navíc i celkem hrál. ()

vyhnalek

Po hodině jsem naštěstí zapomněl, o čem to celé bylo... Vlastně pamatuju si nějaký rychlý úvod, který ani pořádně nepřestavil jednotlivé hrdiny, ani jejich motivace. Děj filmu je posouván větami typu: "Četl jsem, že kdesi na východě je spálená země, tak bychom mohli jet tam..." a tak dále, a tak podobně... I letos prosím Českou televizi, aby se na další vánoční "výpravnou" pohádku vykašlala. Koncesionáři děkují předem. ()

Honey007 odpad!

Asi netřeba hodnotit...to byla taková křeč, že její přetrpění až do konce vyžadovalo značnou dávku sebezapření. Nezbývá než rychle zapomenout. 0% PS: Námět a scénář Petr Hudský zdá se býti oním zakopaným psem. ()

Filmjunkie

Slibující napětí mezi otcem a synem, králem a princem, válečníkem a intelektuálem, vše je zkaženo nelogickým scénářem. Také nelogické použití skvělé krajiny: putování přes Spálenou zemi a zpátky sem a tam jako za roh do trafiky. Princezna svým půvabem by klidně mohla být švadlenou nebo kuchařkou. Nevšimli jsme si, že by mezi ní a princem cokoli jiskřilo. Nevyužitý potenciál. ()

waxtrax

Marnost , marnost. Ale ! Pozor je tu jedna velká pozitivní změna. Na Štědrý večer jsme byli svědky pohádky kde se neřvalo, neběhalo odnikud nikam (pro dojem akčnosti) a dokonce nepadala vulgární či slangová slova. A to se např. vůči Dvanácti měsíčkům musí ocenit ! ()

tseidlova

Nuda, předvídatelnost, absolutně neatraktivní princ. Žádná chemie mezi hlavními postavami, nepochopitelně odevzdaná princezna, bez napětí, charisma či vtipu. Hvězdy dávám za Hanzlíka (měla jsem co dělat, abych ho poznala!), přeludy a toho trpajzlíka. ()

BStone

Průměrná až lehce podpůměrná televizní pohádka, kterou zachraňuje výborný Vaculík a k nepoznání změněný Hanzlík. Každopádně se na to dalo dívat až do konce, což kvituji s povděkem 40% ()

pafca4

Proč proboha místo tří nových pohádek na Vánoce nenatočí jednu pořádnou, nad jejímž scénářem by strávili více času? Větší rozpočet by umožnil i lepší ztvárnění. U pohádky jsem nedokázala udržet pozornost, nudila mě... ()

stanslon

Za tu obludu (prý to byl Hanzlík) dávám jednu hvězdu (a samozřejmě pár jakž takž sličných děvčat a ty dojemné líbačky na konci). Jako pohádka naprostá sračka (s odpuštěním). A na ČT 1 už třetí od vánoc. Je zbytečné ji nějak komentovat. Ti mladí, co neznají krásné české pohádky, protože jsou mladší třiceti let a jsou odkojeni na produkci USA je mohou považovat za úžasné. Chápu, že někdo má rád holky a jiný vdolky, ale tohle je síla. Viděl už někdo hezkou českou pohádku, natočenou v novém století? ()

Loffa

No nečekal jsem zázraky ale tohle bylo vyloženě zklamání,celkově nudný děj nevylepšily ani Vaculík s Hanzlíkem,řekl bych že ze tří letošních nových vánočních pohádek byla tato nejslabší. ()

Profík

Když už vykrádám, tak aspoň s citem a dobře, ale tohle se nepovedlo. Jediná zajímavá postava byla Vaculíkova, jinak to byla dost hrůza. Hlavní záporák čaroděj byl spíš směšný. Ten základní nápad nezněl špatně, otec, který se chce spíš ohánět mečem versus syn, který na to půjde s rozumem, to mohlo být dobré, ale to by musel být lepší scénář. Tohle byla slátanina s jedním wtf momentem, když byla víla střelena kuší do zad. 30%. ()

RoboCZ

Ano souhlasím již zmiňovanými názory. Kdyby místo dvaceti pohádek, které stály za starou botu, udělali jednu pořádnou. A není to jen o penězích, ale i o hercích. Pak dávat do pohádky modernu je taky prákovina. I přes mojí kritiku si tahle pohádka zaslouží dvě hvězdy, protože to je ještě koukatelné. ()

Valpurt

Myšlenka dobrá, zpracování slabší. Poprvé to silně zaskřípalo, když se rytíř po návratu z šestiletého válčení dozvěděl, že má syna, přestože mu jeho žena psala denně dopisy. Pokud žena ví, že muž neumí číst, asi nemělo smysl je posílat. Ale budiž, zkratka a nadsázka. Potěšil úvodní pokus o boj proti genderovým klišé, bohužel toto bohulibé úsilí tvůrci zazdili postavou trofejní princezny, která byla stejně jako apatické víly pouhou kulisou. Z dalších výrazných nelogičností lze jmenovat loupežníky číhající na pocestné na hranici země, do které nikdo nechodí (o čemž přepadené bez problému informují), lpění zlého čaroděje na sňatku (proč prostě svoji zajatkyni nezprzní dle libosti bez ohledu na nějaké lejstro?) či setkání čaroděje a princezny s rodiči (kteří jednají a hovoří jako by se s dcerou neviděli pár hodin). To vše lze tolerovat a snad i opomenou, bohužel se ve filmu vyskytly scény, které se do pohádky nehodí. Střelu z kuše do zad královně vil jsem rozdýchával podstatně déle, než sama zasažená, a při scéně, kdy hlavní protagonista zbije útočícího psa, jsem nevěřil vlastním očím. Nejsem z těch, kdo si myslí, že pohádka je žánr určený pouze dětem, přesto bych příště tvůrcům doporučil méně explicitního násilí a více propracované chování a motivaci postav. ()

benden

Myslím, že i ta 1* je až až. Kdysi jsme byli na pohádky doslova filmová velmoc. Naše pohádky se hrály v cizích televizích hlavně v tehdejší západoněmecké a měly velký ohlas. Ale bída českých pohádek posledních let je až neskutečná. Kde se poděly všechny ty nápady, které dělaly z pohádek film, na který se těšila celá rodina? ()

JerryPilsen

Slušná normální pohádka,v kontextu doby okonce nadprůměrná.Sráží jí ale některé nelogičnosti,ikdyž pohádce se lecos odpustí.Lokace výborné,na televizní formát i dobrá kamera.Co jsem nepochopil byla motivace hlavního záporáka. ()

k.rakonos

Bída, bída, ale za ty kostýmy a vizuální stránku budu víc než přející a dám dokonce 2 hvězdy. Ale pohádka dějem slaboučká, nic nového, jen vybrakování děje z jiných pohádek, slabší herecké výkony, i když Vaculík a Kraus se celkem snažil. Jitce Ježkové to sluší čím dál víc, Táňa Pauhofová by měla přibrat, vypadá skoro jak anorektička. ()