Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

Chlo0opek

Netradiční pohádka. Samozřejmě námětem samotným, ale např. písně, které se v pohádce objeví, nejsou jen klasické hloupoučké rýmovačky jen na vyplnění ticha, jak to bývá u běžných pohádek, ale je vidět, že na nich autor trochu toho času strávil. Herecké výkony také dobré snad u všech. Nicméně tato pohádka přece jen vybočuje z řady, tak asi nebude jen tak pro každého. Na mne udělala hodně dobrý celkový dojem, proto, sice slabší, ale plný počet. ()

Nick321 odpad!

Rok od roku jsou české pohádky víc a víc dekadentní . Tato by se nepochybně mohla zařadit mezi špičku "odzadu". Vykradený a zdeformovaný příběh z pohádky Sestřička a princ ze snů, namísto původního odloučení a hledání své unesené lásky se zde Jan Komínek, který je mi svým pubertálním stále mutujícím hlasem sympatický jak klíště na pr...., jede v doprovodu svého negramotného avšak bojechtivého tatínka , kterého ztvárnil Lukáš Vaculík (což k jeho herecké historii bylo silně pod úrove) učit , jak se dělá pravý rytíř . Směšně až trapně působí černokněžník Jaromír Hanzlík , který si každou chvíli, kdy dostane záběr, neodpustí poznámku, jak ho baví podvádět a lhát , aby nám to po stopadesátém zopakování bylo už úplně jasný . Téměř všechny postavy se pitvoří, jediný , kdo si z této podivné sebranky zachoval důstojnost byla královna víl Táňa Pauhofová, ostatní důstojnější role nedostaly téměř žádný prostor v pohádce . Jak by řekla Simona Stašová "To muselo dát práci . Přitom taková blbost..." ()

soukyd33

V této pohádce sice láska kouzla neporazí, ale laskavost a srdce na správném místě. Písničky se mi nelíbily. Vlastně se tam moc nestalo. A konec byl všem jasný. Poznámka: Některé postavy byli spíše otravné. Hvězdiček 3 ()

milaninoo odpad!

A nepouči se a nepouči se, kdo pro boha napsal ten scénař? hulič trávy? Ostatně co by se dalo čekat od nových českých radoby pohádek tohle je opravdová TAŠKAŘICE! P.S. tohle nešlo dokokat! ()

Takaru

To je ale zase taškařice. Kvalita textů písní "bezkonkurenční" venku se smraká, myslím na tebe, v ruce mám ptáka atd. Kraus coby úlysný kumpán a jeho "majstrstyk" nakrmeni královny víl šipkou pěkně zezadu, to jenom dokláda hloupost a nepohádkovost téhle slátaniny. Většina hereček je zde sice opravdu k nakousnutí, ovšem tím lehce perverzním způsobem, s královnou matkou v čele, ale ani tohle vlastně do pohádky vůbec nepatří. Ach jo, tak třeba zítra. Dnes sotva za dvě nepohádkové hvězdy. ()

honza.kuzel

Tak ono je dnes těžké přijít s něčím originálním - natož pohádkou. Tahle byla občas i vtipná (některé dialogy, Vaculík) a hezká (hrady, Pauhofová), ale to bohužel nestačí. Nejvíce mi vadil princ, ten byl asi jeden z nejhorších vůbec. Jo a záporák taky nic moc. ()

forLeni

Tak nevim kde zacit. Za prve dialogy - proste mluva dnesni mladeze. Za sruhe dejova fakta - co tam v te dobe delala puska? Kdyz uz chcete natocit pohadku ze stredoveku, zkuste dodrzet dejepisne realie. Za treti hudba - proc musi vsude znit ten teleci hlas a stupidni testy v podani Xindla? Za ctvrte princ - moderni uces, nehezky oblicej, spatne zahrane.A za pate - proc se vsude cpe posledni dobou pocitacove dodana krajina? Jedine pozitivum byla kralovna vil, etericke vily a kostymy vubec. Jinak opet brak, ktery co by brak nezklamal. ()

A_Shearer

Jedna hvězda za snesitelný vizuál, druhá za alespoň pokus o návrat k pohádkám, které mají také nějaké smysluplné sdělení. Jenže jinak bída, obecně chabý Vaculík ještě zvládl tupana obstojně, zbytek ale slabý, zvlášť princezna byla ztělesněním nijakosti. A hlavně ten scénář vedený stylem - teď příjdou sem, teď sem a teď tamhle, udělá se tohle a jedem dál. Žádná scéna není dotažená, vtipná nebo nedejbože dokonce vícevrstevnatá, žádná z několika naznačených zápletek není chytře rozvedená. Když člověk může porovnávat se starýma pohádkama, kde si s každou scénou vyhráli od scénáristy po herce, rozdíl doslova bolí. Škoda, že dneska už málokdo dokáže dělat něco pořádně. ()

Sisyfos

Jediné herecké umění předvedl Lukáš Vaculík a za něj dávám 2 hvězdy. Bohužel Vaculík nemůže hrát všechny postavy najednou, aby to nevypadalo jako amatérské, ochotnické divadlo. Kameře by se šikl filtr pro lepší atmosféru, aby vše nevypadalo uměle a možná i vyměnit kameramana a udělat poutavější záběry než průvodce po krajině České. Pohádka měla navíc, ale jako by si tvůrci nemohli vybrat, co vlastně točí a vše mělo laciný spád. ()

Pimburger

Začnu svým hodnocením. Tato pohádka asi na čtyři hvězdy nemá - jsou to spíše tři - ale zdejší hodnocení je opravdu tristní a psali ho zřejmě lidi, co nedostali nic pod stromeček a nebo si přinejmenším v posledních letech příliš nevrzli. Neříkám, že pohádka je buhvíjaký skvost a k výběru hlavních hrdinů, stejně jako k některým hereckým výkonům, nemám žádné výhrady, ale házet tohle do odpadu mi opravdu nepřijde fér. Pamatuji si dost jasně pohádky z předchozích let a této pohádce - na rozdíl od těch minulých - nechyběl logický děj. Postavy nejednaly jako po lobotomii a příjemný nebyl jen již níže popsaný zápas meče vs. pera, ale rovněž hledání společné řeči mezi otcem a synem. Příjemné bylo i to, že nakonec tvůrci nenechali zvítězit pouze pohled "všechno vyčtu z knížek a okecám", ale Hanzlíkovi bylo nakonec potřeba i pěkně po staru nakopat kugeln. Škoda, že se pohádce nedostalo důkladnějšího propracování, jiných hlavních protagonistů a lepších hereckých výkonů, jinak by to byla skvělá pohádka. Takhle dávám nadhodnocené čtyři hvězdy. ()

Nordy_VH

Pohádka si vzala tu kus z tého pak zase kousek z jiné pohádky a tak vznikl námět a pak scénář a jako bonus napadlo někoho na Kavkách, že to bude vánoční pecka přímo na štědrý večer. Bohužel, herci snad byli nuceni vydat ze sebe to nejhorší a tak jim jejich role nejde uvěřit ani po propíchnutí očí, možná snad ještě Vaculík. Ono celkově to obsazení je celé divné a já si prostě herce s danou rolí nemůžu stotožnit. Princ vypadá, jak kdyby ho právě pustili po 10 letech z hladomorny, záporák Hanzlík to snad ani omylem. Z každé pohádky se snažím najít alespoň něco dobrého, ale tady nic co by stálo za zmínku. Možná to pouštět na FAMU jako materiál k přednášce Jak nenatočit pohádku. Nakonec jsem dal hvězdu ani sám nevím proč, celkem 10%. ()

Rogue_One odpad!

Musím se přiznat, že po prvních pokusech o něco podobného zpěvu jsem zbaběle utekl. A to jsem myslel, že totálně tragických Dvanáct měsíčků, tu nestydatou vykrádačku celých kusů Mrazíka už nic netrumfne. Protože tamten a tenhle odpad jsou jediné české pohádky, které jsem nedokoukal. @Tom_Lachtan: Vy asi budete nějaký ten přelud :D Protože když je tam obstoupí banda chlapů a padne : Ruce vzhůru" tak hláška : "Lupiči" je stejně imbecilní nápad, jako když ve Sharkanadu padají živí (!) žraloci, kteří místo toho aby chcípli začnou žrát lidi. Ono je hódně vidět, že rejža to vůbec nemá v ruce, jakby taky mohl, když 3 roky nic nerežíroval. A scénárista dělal zatím samostatně jediný větší projekt a to Labyrint. Potom se ještě podílel na Kriminálce Anděl. A to má být scénárista pohádky? Kamera: pouhé dva díly nějakého spotřebáku před dvěma lety. "Vánoce na České televizi odstartovaly tím nejhorším. Pohádka Pravý rytíř může sloužit jako definice všeho, co je na žánru špatně" citace Aktuálně.cz. ()

negativ odpad!

Nuda a hrozná hudba. Za mně vypíchnu 2 koniny. Zaprvé - někdo všem neznámý vloží královskému miminu do kolébky "cosi" co zlověstně červeně svítí a ono si to až do dospělosti ponechá, aby to v den osmnáctých narozenin mohlo princeznu pohltit do ohně a poslat do nudného království a pak taky ten "dramatický" závěr, kdy se z jinocha stane pravý rytíř. Svět víl taky úlet. Odpad. ()

pleva

varování: není to úplně Ad Rem, ale už se to nedá milá ČT. Martin Kraus je mizerný herec. Sice to není jediný problém této pohádky, ale můj ano. Když ho vidím, mizí pohoda a většina obyvatel ČR i ve stavu jakkoliv opilém je lepšími a věrohodnějšími ochotníky. Ve všech pohádkách se dementně chechtá, přehrává nebo nedohrává, ale vždy je mimo roli (slušel by mu retardovaný hrdina, kterého by snad trefil správně) Nevím jak funguje JAMU, kterou měl vystudovat, ale to, že jej nechali vystudovat nesmaže ani deset Hogerů. Krom jeho nejsem schopen vidět na obrazovce ani Jana Čenského a úplně nejvíc šoufl se mi dělá z Dany Morávkové. Hrát neumí ani jeden a mohli by mít vlastní pořady i divadlo (vše s varováním pro poctivé poplatníky) Lidé kteří se proviní nezaplacením poplatku za sledování TV, nebo černí pasažéři v MHD by mohli být takto jednoduše trestáni (museli by shlédnout jejich tvorbu). Režie jejich kousků by se mohl ujmout třeba Martin Dolenský, ale asi by tam byla větší konkurence a najdou se mizernější režiséři. A teď k pohádce. Utratit nemalé peníze za výpravu a kostýmy (které nejsou vůbec špatné, kamera průměrná) a zmršit to scénářem, který je úplně nevěrohodný a zbytek zabít otřesnými postsynchrony, mizerným vedením herců a výběrem Martina Krause nemůže skončit dobře. Lukáš Vaculík, který je pan herec to sám zachránit nemůže a rolička Táni Pauhofové je příliš malá (a moc se mi nehodila) ()

dalia

Pro mne je tato pohádka takový průměr, neurazí, nenadchne. Herecké výkony kromě Vaculíka byly nevýrazné, přiznám se, že Hanzlíka jsem nepoznala. Příběh celkem plynul a nenudil, nicméně vadí mi, že nové pohádky se poslední dobou tak nějak křečovitě snaží o "humorný prvek" a stávají se místy až parodiemi sebe sama. To jsem ještě v 90. letech tolik nepozorovala, přitom humor nechyběl ani ve starších pohádkách, aniž by ale urážely inteligenci dospělého diváka. I postavy bývaly tak nějak životnější a byla mezi nimi určitá chemie... Škoda. ()

Gooner007

Věc úplně mimo mísu. Zdlouhavé pasáže, kde se nic neděje, snad aby se natáhla minutáž filmu. Nezáživné! Strojené herecké výkony a upřímně princezna ani mladý Komínek nedosahují na své role, ať už herecky nebo vzhledem, to bez urážky, každý samozřejmě nemůže hrát prince a princezny. Velká reklama se dělala Kornovi, který tam vskutku málo. Ta jedna hvězda je maximálně za Krause a Novotného, kteří se evidentně snažili, ale nezmohli nic. O panu Hanzlíkovi se raději vůbec vyjadřovat nebudu. Zajímalo by mě, kdy budeme opět schopni natočit solidní pohádku. Naposled to byla bambitka a jinak děs a hrůza. ()