Pravý rytíř (TV film)

Pravý rytier

Pohádka

Česko, 2016, 79 min

• blackrain

Tohle dílo si dovolila ČT nasadit na Štědrý večer? Opravdu kvalitní ukázka toho, kam ve skutečnosti jdou naše peníze z poplatků. Za tohle si platíme? Co to má jako znamenat? Příběh měl dobrý potenciál a pár slušných nápadů se tu vyskytlo, ale tyto ingredience byly spláchnuty do záchodové mísy spolu s penězi. Herci špatní, dialogy špatné. Všechno se jenom odněkud někam vleklo. Vytratila se vřelá pohádkovost. Nemá náhodou pravý rytíř vykonávat hrdinské a ušlechtilé činy? Kde ty byly? Postava Lukáše Vaculíka stála za starou bačkoru a byla úplně mimo, i když se snažil něco hrát a svou postavu prodat. O rytíři Vincetovi a princezně ani nemluvím, to byla kapitola sama pro sebe. Jediný, kdo za něco stál, byl černokněžník. Musím smeknout před maskéry, ti odvedli skvělou práci, protože jsem ho poznala až na konci. Jaromír Hanzlík je k nepoznání a jako jedniný si svou postavu snad i užíval. Táňa Pauhofová jako královna vil působila jako z úplně jiného příběhu. Tohle byl divný slepenec čehosi. V České televizi by si konečně měli uvědomit, že tudy cesta opravdu nevede. To už tady umí točit pohádky jen Troška se Strachem a Svěrákovci? Bože, kam jsme to dopracovali.(3.1.2017)

• mchnk

Velmi slušné prostředí je, žel přírodo, zašlapáno, a tím pádem k ničemu, celkovou absurditou skoro ve všech směrech. Děj i vývoj či chování většiny postav, casting a moderní hudba. Dialogy jsou dokonce na bázi stupidity nováckého seriálu pro mládež. Jakkoli poté moralizovat je v tomto tvůrčím bahně zcela zbytečné.(22.12.2017)

• Wacoslav1

O špetku lepší než Piráti z Karibiku co nám slíbili vyjetou princeznu, ale pořád nic moc. Co se pohádek týče, tak tenhle žánr už pro mě co jsem vyrostl není přitažlivý, ale přesto mě dokáže fascinovat do jakých sraček se dneska propadnul možná bych měl ještě přehodnotit ty starý kousky... A nebo radši ne, konec pitvání.10%(20.1.2017)

• Skuby47

Pohádky jsou pro diváky celoživotní láskou. Sledují je jako děti a později se svými dětmi a vnoučaty. Jiné nároky má každý na pohádku vysílanou v sobotu odpoledne a mnohé nedostatky ji odpustí a jiná očekávání a přísnější měřítko má na novou štědrovečerní pohádku. Televize má za úkol natočit za nemalý příjem z koncesionářských poplatků alespoň 2x ročně něco pořádného a to pohádku na Vánoce a zábavný pořad na Silvestra. Štědrovečerní úkol a očekávání velkého počtu diváků zatím letos televize nesplnila. Nová pohádka mne neoslovila ani příběhem ani hereckými výkony, byla rozvláčná a bez náznaku jakéhokoliv humoru i když vtipné příležitosti by se našly. Začátek se rozjel zajímavě, ale pak následovala jedna velká nuda a celkové zklamání.(24.12.2016)

Jásat není nad čím, ale rvát si vlasy zoufalstvím už u téhle pohádky, nezbude člověku na hlavě ani chlup pro děsivou příležitost, kdy se jako divák setká se slátaninami mnohem horšími z let minulých, nebo s letošní Slíbenou princeznou, kterou bych slíbila tak zubaté s kosou a litovala bych snad i té kosy. Pravý rytíř má mnoho negativ, nedomyšleností a sem tam, vlastně docela zhusta, se vyskytne i nějaká vyložená pitomost; demonstrativním výčtem: Teodor má po šesti letech války šestiletého synka, o němž nevěděl, protože si nebyl při svém analfabetismu schopen přečíst dopisy své ženy, královi se ovšem bez zjevného časového odstupu vzápětí po konci války narodí dcerka. Královny jsou snad těhotné jinou dobu než devět měsíců? Vincent je o ca šest let starší než princezna, přesto vedle ní vypadá jako její mladší bratr (ve skutečnosti jsou od sebe představitelé věkem vzdáleni o rok, není to pravidlem, ale tady jde zkrátka vidět, že je ten kluk strašný ucho). Vzdálenost říše čaroděje od říše vodní víly se plynule mění, jak je zrovna podle režiséra pro spád děje potřeba. Královna víl pomateně sundává náhrdelník se svou duší z krku a jak to boží tele s ním mává nad hladinou; přesně to dělá každý s artefaktem, v němž je zakletý jeho osud i osud jeho říše. Hlavní hrdina se chová jako pako, i když uznávám, že jeho koníčky a zájmy jsou mi bližší, než třeba sledování fotbalu (obrážení turnajů, ať to převedu na středověké poměry). K mé úlevě, když byl hlavní hrdina intelektuál, neměl nikdo tendenci zajistit rovnováhu světa tím, že by princezně dal do ruky meč. Rodiče hlavního hrdiny jsou sympatický pár, docela se mi líbila píseň v titulcích a i když jsem nebyla nijak oslněna, podle komentářů a hodnocení jsem to čekala neskonale horší. Je tedy pravdou, že pokud byl Vincent (nebo se to pravé rytířství vztahovalo k Teodorovi?) pravý rytíř, nechtěla bych vidět ty, kteří by byli shledáni levými.(30.12.2016)

• - Dvě hlavní víly, které doprovázejí rytíře Theodora (Lukáš Vaculík) k tajné chodbě, ztvárnily herečky Alena a Barbora Mudrovy, ktere jsou ve skutečnosti jednovaječná dvojčata. (karolina.val)

• - Film se natáčel na hradech Landštejn, Roštejn, v Dolském mlýně, Hřensku, Kamenici, v brdských lesích, Kestřanech, Mostě, Bedlnu u Jesenice a v Jindřichově Hradci. Pohádka se natáčela mimo jiné i na hradě Loket v Karlovarském kraji. Příprava veselky a definitivní přemožení čaroděje v závěru pohádky se odehrávaly na hradě Roštejn nedaleko Třeště. (rakovnik)

• - V komparzu si zahráli členové divadelního souboru Karla Čapka z Třeště. (Brtniik)