Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

zmirix

Hodně jsem se zasmál a celkově mi přišla podařená. Dal bych čtyři ale všichni dali tak málo,že jsem dal 5. ()

adaben

Poněkud tuctové, navíc nepovedený zvuk, princezna nedostala pomalu příležitost se nám ukázat a vyniknout,možná jen Lukáš Vaculík si zaslouží uznání, ale nezachránil. ()

NikoKovac

Já nevím, pohádku jsem neviděl, tak nedávám hodnocení, ale z komentářů místních mi občas přijde, že ty pravé pohádky jsou pro vás snad jen ty socialistické, kde soudruzi nenásilnou formou cpali dětem do hlavy tu svoji nechutnou propagandu už od raného věku. Přitom můj názor je, že je lepší sice tenhle typ pohádky, než klasika znásilněná bolševickou propagandou (jako třeba Krkonošské pohádky nebo Dařbuján a Pandrhola, kterou sice z pro mě neznámýho důvodu mám rád, ale ta propaganda tam smrdí na sto honů), případně Zdeňkem Troškou. ()

sunny.day

Hezké pohádka, rozhodně nesouhlasím s těmi špatnými komentáři, co tu jsou .. náhodou si myslím, že pro děti může být i dobrým příkladem .. ukázat, co je dobré a co špatné, co je důležitější a co je méně důležité .. přesně to, co by mě měla pohádka dětem přinést .. samozřejmě má svoje mouchy, záporák není tak, jak má být .. a překonání zla je na můj vkus tady až příliš jednoduché .. průměrná pohádka, ale tak špatná, že bych ji už nechtěla vidět, rozhodně ne .. 55% ()

Frisko

Pohadka ma pohadkovy charakter, je klidna, neurvana, neni vulgarni apod. Ale je to taky pekna slepenina nekolika motivu a nesouvislosti. Mlady princ v podstate nemusel nijal zvlast vyuzit sve intelektualni schopnosti, aby potvrdil sve presvedceni pacifismu a take se ani nemusel nijak zvlast ohanet mecem, aby uznal presvedceni otce ze bez sily to nekdy nejde. U otce to bylo podobne. Asi to nebude pohadka ktera se zaradi mezi nesmstelne kousky ceske kinamatografie, ale nadruhou stranu urcite neurazi. ()

u_vox odpad!

Dramaturg Maxa je pro ČT skutečně prokletím. Pod takovouhle produkci by se nepodepsal snad ani stážista. ()

SNCIS

"Ne, že budete pryč 5 let." - "Do 5 jsme doma." Starouš Lukáš Vaculík v akci. Příběh je pohádková klasika o zachraňování princezny. Kostýmy slabší, efekty děs a herci obstojní, až na Hanzlíka! Ten tam vyloženě nesedí. Úvodní + závěrečná píseň zpívá Xindl X, který se tam i mihne jako přelud a to je +. Celkově hodnotím pohádku, tak že se nepovedla! - 30%. ()

mauriceDODO

Jedina postava, s níž se lze identifikovat, a která má nějakou charakteristiku, je bojovny Vaculík. Svou roli zvládl skvěle, proto jedna hvězda... ()

PinkButterfl

Vôbec nerozumiem, prečo je táto rozprávka tak slabo hodnotená. Aj kvôli slabému hodnoteniu som sa jej dosť obávala, ale bola som veľmi milo prekvapená. Konečne dobrodružná rozprávka, ktorá bola plná napätia. Do poslednej chvíle som tŕpla, akým spôsobom napokon "dobro" zvíťazí. ()

MrAldridge

Dokoukal jsem, ale bylo to utrpení. Liberální námět, že na všechno stačí knížky a obkecat to, tak jak to je dnes v módě u různých studentů tak moderních humanitních věd. Princ, který by měl být klaďas, udatný chlap a příběh by měl táhnout a diváka držet u obrazovky je zde extrémně nesympatický, zženštilý, hnusný buzíček s ušima jak pánve na palačinky, beďary krytými pěti milimetry make upu a hlavně s hubou plnou sraček. Do toho pedofilní přehrávající čaroděj a Puhofová, která dělá ve filmu jenom "uuuf, ech, oooh, aaau", jakoby dabovala scénu nějakého soft porna. Ještě, že Vaculík je trochu zábavný. Nikdy více. ()

zuzam

Jednu hvězdu dávám za hezké kostýmy a lokace, ty se opravdu povedly. Námět není špatný, ale jinak je pohádka nudná, rozvleklá, dialogy jsou opravdu hloupé, pokusy o vtip vůbec nefungují. Černokněžník působí trapně a Martin Kraus se sice podobá Belmondovi, ale bohužel vůbec neumí hrát. Postsynchrony to taky vůbec nevylepšují. ()

Jirkacek

Česká pohádka Pravý rytíř od svého natočení v roce 2016 úspěšně unikala mé pozornosti celé tři roky, ale o letošních vánočních svátcích roku 2019 jsem si ji ze své pohádkové knihy hříchů odmazal. Paradoxně jsem se trefil do televizního vysílání a tak jsem ji regulérně shlédl na obrazovce české televize, ačkoliv už dva roky tato pohádka okupovala místo v mém počítači. Když už jsem se takhle trefil, rozhodl jsem se vydržet do konce 79 minutové pohádky, i kdyby čert na koze jezdil. Nicméně žádný rohatý se v tomto televizním filmu neobjevil, což byla škoda, protože čerti jsou moji nejoblíbenější pohádkové postavy. Přesto jsem byl spokojen, jelikož Pravý rytíř nebyl na vymyšlené postavy skoupý, když nabídl regulérní království s čaroději, kouzly a vílami. Děj byl zasazen přibližně do první poloviny 15. století, což jsem odhadl podle tvrze Kestřany a hradů Landštejn, Roštejn, kde se pohádka natáčela. Bezpečně jsem poznal také populární Dolský mlýn, říčku Kamenici při plavení na voru a Jindřichův Hradec. Příběh začal návratem krále Jakuba (Jiří Korn) a jeho věrného rytíře Theodora (Lukáš Vaculík) z několikaleté války domů, přičemž se každý z nich odebral na své sídlo. Theodor po příjezdu na tvrz ho s radostí přivítala manželka Alžběta (Jitka Ježková) a také šestiletý syn Vincent (Michael Decastelo), jenž se narodil až po odjezdu svého otce. Maminka z něj zatím vychovala slušného kluka s uměleckými sklony, což se tatínkovi nelíbilo a začal jej převychovávat na rytíře. Brzy se královi Jakubovi a královně Elišce (Markéta Zehrerová) narodila dcera Isabela a věrný rytíř jí přinesl dary. Během audience u krále se u dětské kolébky objevil tajemný člověk, který princezně vložil do kolébky tajemný drahokam a pak zmizel. Pak jsme se přenesli v čase, kdy už princ Vincent (Jan Komínek) měl přibližně 24 let a i když jej tatínek něco naučil, čtení se nevzdal a stal se tak moudrým a rozvážným člověkem. Udatný rytíř Teodor se v něm však vzhlížel a naplánoval mu celý život a neustále mu říkal, co má dělat. Jednoho dne, když bylo princezně Isabele (Lucie Černá) 18 let, tak se drahokam rozzářil červeným světlem a když jej odnesla ven, najednou zmizela a zůstal po ní jen ohnivý kruh. Samozřejmě král Jakub dal vyhlásit, že ten kdo dceru najde, dostane půlku princezny a celé království. Nebo opačně ? No to je jedno, důležité bylo, že když se dozvěděl rytíř Theodor, prahnoucí po boji, okamžitě se vydal ji hledat a pochopitelně vzal sebou i syna, kterému měl pouze radit v boji a dohlížet na něj. Cestou se zastavili v hospodě na jídlo, kde se setkali s věčně hladovým rytířem Bernardem (Michal Novotný) a jeho přítelem Damiánem (Martin Kraus). Za dalším hledáním princezny se pak vydali spolu, přičemž díky Vincentovým znalostem z knih věděli, že se mají vydat na východ do spálené země, kde vládl ohnivý a zlý čaroděj (Jaromír Hanzlík). Byl to právě on, kdo před lety vložil do kolébky drahokam, který v 18 letech přenesl princeznu do jeho spáleného království, aby z ní udělal svou ženu. Jednoho dne se skutečně podařilo čtveřici zachránců dorazit na černokněžníkův hrad a vzápětí s ním svedli předem prohraný souboj. Potom rytířům nabídl zajímavý obchod - když mu z říše víl přinesou náhrdelník jejich královny (Tatiana Pauhofová), propustí všechny i s princeznou domů. Samozřejmě s výměnou souhlasili a tak se vydali na další putování, tentokrát do pěkné země plné květin a radosti. Cestou však na ně čekaly přeludy, které je lákaly, aby sešli z cesty, čímž se pak ocitli v jejich moci. Tyto přeludy působily na slabé stránky každého z nich, takže hladový rytíř Bernard uvízl v Dolském mlýně na parádní hostině. O něco později zase rytíř Theodor nezvládl provokace jiného přeludu, kterým byl rytíř (Tomáš Jeřábek) jenž ho nazval zbabělcem. Od té chvíle sváděl Theodor věčný souboj na krásném gotickém mostě nad řekou. Do říše víl tak dorazili jen Damián a Vincent, přičemž oba očekávali zlou čarodějnici a ona to byla krásná víla. Bohužel vychytralý Damián ji střelil šípem, zmocnil se náhrdelníku a ukradl vor, na němž za vílou připluli. Vincentovi bylo víly líto, protože o ní četl v knihách jako dítě a věděl, že není zlá, takže tušil, že si pohádku o zlé čarodějnici černokněžník vymyslel. Zraněná víla mu sdělila, že se zlý čaroděj nesmí zmocnit jejího náhrdelníku, protože v něm sídlí její duše a síla a že se jí tak chtěl pomstít za to, že se nechtěla stát jeho ženou. Vincent rychle zamířil za Damiánem, ten však k čaroději dorazil dříve a náhrdelník mu předal. Ten jej hodil do ohně a drahokam měl do úplňku shořet a tím se pak čaroděj měl zmocnit říše víl. Vzápětí přišel Vincent a marně bojoval s čarodějem, který za odměnu proměnil Damiána v koně a svého sluhu (Marek Němec) ve psa. Aby neublížil také Vincentovi, souhlasila Isabela se sňatkem a tak jej propustil a s princeznou se vydal do jejího království, aby se spolu vzali. Mezitím se probral rytíř Theodor z přeludu a také připlul k víle, která jej vyslala pro svůj drahokam na opuštěný černokněžníkův hrad. Dvě hlavní víly (Alena a Barbora Mudrovy, které jsou ve skutečnosti jednovaječná dvojčata) doprovodily rytíře Theodora k tajné chodbě a ten skutečně náhrdelník zachránil a vílu tak osvobodil. Vzápětí se přenesli do království krále Jakuba, kde se schylovalo ke svatbě a čaroděje proměnili v psa. Pohádka tak dobře skončila, a mne potěšilo, že přinesla jedno důležité poselství všem divákům, neboť při dobrodružném putování rytíř pochopil, že ne všechno se dá vyřešit mečem a jeho syn si zase uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Nebyl to sice kdovíjaká kvalitní pohádka a spousta událostí se dala předpokládat, ale potěšily mne záběry krásných hradů a přírody, což vhledem k tomu, že se jednalo o televizní film, nebylo úplně jasné. I k tomu jsem při hodnocení přihlédl a i když jsem původně zamýšlel udělat pohádce dvě cípaté, rozhodl jsem se nakonec jinak. Suma sumárum, pohádka Pravý rytíř ode mne dostala tři pravé hvězdičky ***. () (méně) (více)

Birdalone

Pohádka, na kterou se vždycky ráda podívám znovu a vysloveně si užívám Vaculíka jako otce rytíře a přeludy, které lákají pocestné z cesty. Je pravda, že ve srovnání s klasikou to pořád ješte není ono, ale s ohledem na aktuální českou pohádkovou produkci je to velmi slušné. Navíc krásné kostýmy a povedená hudba. Čtyři hvězdy dávám už jen proto, že si to Pravý rytíř zaslouží vytáhnout aspoň na 60 procent. ()

milos.bradik

Tak ten námět nebyl špatný, ale jako celek to spíš působí jako parodie. Docela se mi ovšem líbil ten Vaculík, který mi připadal jako Don Quijote a to i s tím směšným "rytířským"  nalíčením s parukou a vousy. Hanzlík taky vypadal spíš směšně, ovšem pořád lepší než ten mladíček bez výrazu, který princeznu nakonec osvobodil. ()

sun.eagle

Bylo to vlastně docela hodně blbé, ale zapůsobilo to kouzlo vánoc nebo co, ale mě to v té záplavě těch nepovedených českých pohádek posledních 30 let vlastně docela sedlo a já to kupodivu zkouknul celé. Taky to možná bylo poblouznění mysli a působení  konjukce jupitera se saturnem, co je jev co se stane tak jednou za sto let a stejně to asi budu mít s touto pohádkou. ()