Rebel in the Rye

Rebel v žite

(festivalový název)

Drama / Životopisný

USA, 2017, 106 min

Klasický dobrý životopisný snímek, který stojí na hercích, kdy Nicholas Hoult svou roli zvládl skvěle, profesionálně, stejně jako Kevin Spacey, od něhož bych nic jiného nečekal. Pořád doufám, že to není jeho poslední role. Film není zbytečně vyhrocený, má celkem klidné plynutí a představuje Salingera i těm, kdo ho tolik neznají.(30.1.2018)

Film, na který jsem se hodně těšila, předně proto, že Salingerovu knížku mám hodně ráda a jelikož je "částečně autobiografická" čekala jsem od filmu příběh, ala Holden. Film ale nezachycuje to období Salingerova života, kterým byla kniha (alespoň po striktně dějové stránce) inspirována. Pozornost je tady věnována tomu, za jakých okolností se Salinger ke psaní a to nejen "Kdo chytá v žitě" dostal. Musím říct, že první přibližně třetina mi přišla jako sice zajímavý, ale poměrně dlouhý rozjezd, obsahově nepříliš bohatý, až mě to mrzelo, jestli by měl být film celý takový. Potom ale všechno dostalo spád a musím říct, že pro mě Kdo chytá v žitě dostalo ještě trochu jiné rozměry, protože Salingerův životopis od pana Slawenskiho jsem nečetla, takže o jeho životě jsem věděla předtím, jen minimum. Moc se mi líbilo obsazení filmu, jen myslím, že některým pasážím mohlo být ve scénáři věnováno více času (třeba po návratu z války) a některým méně (hlavně tedy v úvodu a ke konci). Ale jinak myslím, že je to celkem povedený snímek i když, jak už tady bylo řečeno, je pro člověk určitě hodnotnější, pokud četl knihu okolo které se to všechno motá. Za mě je hodnocení někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.(11.2.2018)

Človek by povedal, že neexistuje nudnejšie povolanie ako spisovateľ. Veď čo už môže byť zaujímavé na tom, že niekto sedí na zadku a píše. Našťastie však spisovatelia (tí dobrí) skôr než niečo napíšu, tak aj niečo zažijú. Salinger toho nepublikoval veľa, preto nie je problém si väčšinu toho prečítať v dvoch knihách. Z toho, čo som čítal, som usudzoval, čo asi zažil. Teraz konečne viem, že som sa trafil len čiastočne a skutočnosť je zaujímavejšia ako to, čo som si predstavoval. To je dobre, lebo film podľa mojich predstáv by nebol zďaleka taký dobrý. Aj keď . . . úplne ma neuchvátil.(20.6.2017)

"YOUR FATHER, HE'S JUST JEALOUS BECAUSE YOU'RE A PAID WRITER. HE'S NOTHING BUT A LOUSY JEW PIG SELLER." ------------- Konečne! Konečne poriadny spisovateľský film, ktorý sa téme plne oddal a bol iba o nej a o ničom inom. Desiatky filmov ako napr. Tajomné Okno, Insomnia, Black Butterfly alebo Všemocný sú viac menej o inom a spisovateľ je tam ako sekundárny dôvod. Rebel v žite avšak rovnakým prípadom nie je, možno pre to, že sa jedná o životopisný film spisovateľa. Perfektný debut pre Dannyho, skvelý Houltov výkon, Spacey ešte lepší, o tom sa nemusíme ani baviť. V určitých momentoch film trošku zoslabol, najmä po tom ako sa J. D. vrátil z vojny. Celkovo však veľmi ale veľmi dobré. Viac tej intenzívnejšej hudby, tak ako v úplnom závere, nemal by som snáď ani dôvod dlhšie rozmýšľať nad hodnotením.(27.12.2017)

• Lacike

Neviem sa rozhodnut, ci je to nudne natocene alebo bol Salingerov pribeh proste nezaujimavy. Ale skôr bude na vine rezia, kedze ani Salingerova ucast v druhej svetovej nie je podana dvakrat napinavo. Pritom islo o zlomovu udalost, ktora navzdy Salingera zmenila. Jedine co funguje je linia medzi Salingerom a jeho ucitelom Burnettom (fantasticky Spacey). Ich spolocne rozhovory su neskutocne zabavne a vyvoj ich vztahu ma ako jediny zaujimal. Vsetko ostatne vratane Salingerovho milostneho zivota pôsobi skôr otravne. 5/10.(1.1.2018)