Rebel in the Rye

Rebel v žite

(festivalový název)

Drama / Životopisný

USA, 2017, 106 min

Klasický dobrý životopisný snímek, který stojí na hercích, kdy Nicholas Hoult svou roli zvládl skvěle, profesionálně, stejně jako Kevin Spacey, od něhož bych nic jiného nečekal. Pořád doufám, že to není jeho poslední role. Film není zbytečně vyhrocený, má celkem klidné plynutí a představuje Salingera i těm, kdo ho tolik neznají.(30.1.2018)

Opravdu výborně natočený životopis autora jedné z nejznámějších knih a zároveň jedné z mých neoblíbenějších. Úchvatná kamera, režie a zejména scénář tvoří společně podmanivé dílo s jinak na tu dobu obvyklým životním příběhem. Film má skvělou atmosféru, výběr představitele hlavní role je vydařený. Film o spisovateli jsem si představoval nudnější.(29.12.2017)

• Necron

Co je tohle za patetickou zbytecnost? Skoda, ze jsem si "The Catcher in the Rye" nestihl precist drive nez jsem videl tohle. @Danny Strong - diky, ze uz nemam zadnou chut ...si to precist. Diky za Kevina, ktery to drzi nad vodou a ktereho uz ve filmu asi nikde neuvidime, diky #MeToo PS: Tesim se na verbaluv koment .)(1.1.2018)

Drobnější americké romány - jako Salingerovi "Chytači v žitě", Amisův "Šťastný Jim", Rothův "Goodbye Columbus, ale také Fizgeraldův "Gatsby" - patřily mezi naši týnedžerskou stravu šedesátých let. Od této doby jsem se jich netknul, nevím už ani, proč jsem je četl tehdy. Navíc ke zfilmovaným biografiím přistupuji dost opatrně. Tahle se mi ale líbila, nejen vzhledem Salingerovi samému, ale i spoustě zajímavých vedlejších postav (třeba mladá Oona později Chaplinová, která snad nejzjevněji předvedla, že manžel může být i 3x starší, pokud má nejen dost peněž, ale především dostatečnou společenskou prestiž; D.T. Suzuki, jehož myšlenky byl interpretovány dost rozporně atd.). Nicméně mě film nepřiměl k tomu, abych se vrátil k Salingerovu dílu, nicméně jsem přitom stvořil (v hlavě) salingerovskou povídku (o tom, jak jsem z ranče tiskaře Franka jel na koni (byl to Quarter Horse) z Hudsonu, New Hampshire, navšítivit J.D. Salingera do Cornishe, též New Hampshire - tehdy byl ještě na živu, dožil se 91 let). Pozn.: V sozučasné době mě leccos pudí porovnávat uvedené americké romány s podobně rozsáhlými romány italských autorů, především Itala Calvina (Nespatřená města, Baron na stromech), které jsou nejen klidnější a světlejší, ale zároveň jsou esencí celoživotních postojů, tedy nejen výbuchů nekontrolvaného mládí.(12.3.2018)

"YOUR FATHER, HE'S JUST JEALOUS BECAUSE YOU'RE A PAID WRITER. HE'S NOTHING BUT A LOUSY JEW PIG SELLER." ------------- Konečne! Konečne poriadny spisovateľský film, ktorý sa téme plne oddal a bol iba o nej a o ničom inom. Desiatky filmov ako napr. Tajomné Okno, Insomnia, Black Butterfly alebo Všemocný sú viac menej o inom a spisovateľ je tam ako sekundárny dôvod. Rebel v žite avšak rovnakým prípadom nie je, možno pre to, že sa jedná o životopisný film spisovateľa. Perfektný debut pre Dannyho, skvelý Houltov výkon, Spacey ešte lepší, o tom sa nemusíme ani baviť. V určitých momentoch film trošku zoslabol, najmä po tom ako sa J. D. vrátil z vojny, celkovo však veľmi ale veľmi dobré. Viac tej intenzívnejšej hudby, tak ako v úplnom závere, nemal by som snáď ani dôvod dlhšie rozmýšľať nad hodnotením.(27.12.2017)