Svět legendárního spisovatele J.D. Salingera působivě ožívá v tomto snímku odhalujícím detailní pohled do životních zkušeností, které formovaly jednoho z nejproslulejších, nejkontroverznějších a nejtajemnějších spisovatelů naší doby. Snímek "Rebel v žitě", odehrávající se v barvitém prostředí New Yorku poloviny 20. století, sleduje mladého Salingera (Nicholas Hoult), který se snaží hlasitě vyjádřit, udržuje bouřlivý vztah s mladou hvězdičkou Oonou O'Neillovou (Zoey Deutchová) a přežívá hrůzy druhé světové války na evropských bojištích. Právě tyto zážitky daly vzniknout jeho mistrovskému dílu Kdo chytá v žitě, které mu přes noc přineslo slávu (i neblahou proslulost) a přimělo jej stáhnout se na zbytek života z očí veřejnosti. Film, v jehož hlavních rolích se představují Kevin Spacey a Sarah Paulsonová, nabízí vábivou sondu do života a doby nepochopeného génia, který porušil pravidla a redefinoval americkou literaturu. (Cinemax)

Trailer 1

Real Tom Hardy

"YOUR FATHER, HE'S JUST JEALOUS BECAUSE YOU'RE A PAID WRITER. HE'S NOTHING BUT A LOUSY JEW PIG SELLER." ------------- Konečne! Konečne poriadny spisovateľský film, ktorý sa téme plne oddal a bol iba o nej a o ničom inom. Desiatky filmov, ako napr. Tajomné Okno, Insomnia, Black Butterfly či Všemocný, sú viac menej o inom a spisovateľ je tam ako sekundárny dôvod. Rebel v žite rovnakým prípadom nie je, možno pre to, že sa jedná o životopisný film spisovateľa. Perfektný debut pre Dannyho, skvelý Houltov výkon, Spacey ešte lepší, o tom sa nemusíme ani baviť. V určitých momentoch film trošku zoslabol, najmä po tom, ako sa J. D. vrátil z vojny, celkovo však veľmi, ale veľmi dobré. Viac tej intenzívnejšej hudby tak, ako v úplnom závere, nemal by som snáď ani dôvod dlhšie rozmýšľať nad hodnotením. ()

Malarkey

Životopisné filmy osobností, které pro mě do té doby nic neznamenají, to u mě mají vždycky těžké. Salinger si mě ale v podání Nicholase Houlta docela získal. Stejně tak i Kevin Spacey v jeho klasické roli mentora. No a celkově vlastně film splnil vše, co jsem od něj požadoval. Dokonce to došlo až tak daleko, že mám nevýslovnou chuť si přečíst Co chytneš v žitě a přemýšlet nad tím, jak takový námět dokáže vymyslet člověk, kterému nikdo v jeho okolí nevěstí nic dobrého... ()

tron

„Byť osinou v prdeli si môže dovoliť len úspešný spisovateľ.“ Musím sa priznať, že ako sa mi do toho spočiatku vôbec nechcelo a nechápal som, prečo to pani manželka chce tak strašne vidieť, tak napokon ma to zaujalo a takmer som chcel dať 80%. Nakoniec nemôžem, lebo to má dosť veľa nudných miest, herci sú mimo Houlta a Spaceyho vyloženým krovím a obsahuje to viacero okamihov, ktoré sú WTF (nočné prepadnutie), nedotiahnuté do konca (podozrivo krátka pasáž z vojny) alebo čudným spôsobom šumiace do prázdna (psychopatickí stalkeri). Páčili sa mi všetky tie preslovy o písaní, umelcoch a spisovateľoch, takisto zachytenie doby mi prišlo správne autentické a páčila sa mi výprava v druhej polovici, kedy sme opustili vojnové zákopy, univerzitné učebne a mestá a ticho sa vnorili do krásnych amerických lesov, z ktorých kde-tu vykúkajú domy. Kniha Kto chytá v žite bola jednou z najhorších, akú som v ten rok čítal. ()

misterz

Niečo pre tých, čo radi píšu. Takže mne veľmi milá téma. No ale neradil by som taký prístup, že skutočný spisovateľ nevydáva. A kde je zmysel písania? To asi Salinger nedomyslel. Alebo aj áno, ale vo filme to vyznelo inak. Písať do šuplíka je blbosť, riešenie, ktoré by malo byť iba dočasné na "dozrievanie" práce. Opäť ma tu ale milo prekvapil Nicholas Hoult, no a Kevin Spacy... ťažko si predstaviť lepšieho predstaviteľa do role stárnuceho učiteľa tvorivého písania. Nadpriemer. 75/100 ()

jojinecko

4,5*/5...tento film je presne taky ako bol JD Salinger. Nepristupny a zaroven povie vsetko, v detailoch, v celku, v psychologii, v motivacii, v prezivani. Herci boli famozni, najma Hoult a Spacey (sakra, skoda ho!), presvedcivi aj v tych najpodstatnejsich scenach...a to co je na tomto filme to naj a je to slovami neopisatelne, je ten presah, ktory vyvovala myslienky, mozno preto, ze som sa v niektorych "divnych" crtach JDS nasiel (niekedy bohuzial:) a knihu milujem... a jeho rozhodnutie chapem, hoci moze vyzerat ako cudak. Film robený s láskou, citom a stavim svoju hlavu, ze Strong je fanusik na total, ale taky spravny, pozorujuci, negrlorifikujuci, prezivajuci...a cenim si, ze siel absolutne nekomercnou cestou, aj preto je tento film skor odsudeny na zaujem fajnsmekrov, nie milionovych mas...a uz mlcim ako JD, sam viem ako to je a povedal som vsetko :))) ()

• Salingerovu knihu „Kdo chytá v žitě“ měl u sebe vrah Johna Lennona, psychicky nemocný Mark David Chapman. (noelcoward73)

Související novinky

Kdo si zahraje mladého Tolkiena?

Kdo si zahraje mladého Tolkiena?

29.07.2017

Když se na velkém plátně objevili Truman Capote, Jane Austenová, James Barrie, Edgar Allan Poe nebo P. L. Travers (a brzy nás čeká A. A. Milne), proč by neměl dostat biografii J. R. R. Tolkien? Jak…