Navždy a daleko

• slovenský

Navždy a ďaleko

Dobrodružný / Romantický / Drama

USA, 1992, 135 min

Lehce nadprůměrný film s několika nezapomenutelnými a strhujícími scénami jako je např. finální honička za půdou, slušivým ústředním hereckým duem Cruise a Kidmanové a pro mě legendární díky nadčasové hudbě kouzelníka Johna Williamse. Možná by ale bylo lepší (i kvůli vyznění), kdyby na konci neproběhla ona nechvalně známá reinkarnace zhořklá koňskou dávkou patosu...:)(3.1.2008)

Ano, jistě, je to sice slaďoučký bonbónek zabalený v lesklém obalu, ale když on se tak krásně rozpouští na jazyku, že jeho chuti nemůžu odolat. Navždy a daleko je velmi půvabné dílko o chlapci, který nakonec ke štěstí přišel a k tomu mu napomohla jedna odvážná dívka. A že to bylo trošku naivní, to už k tomu patřilo a dle mého mínění přidávalo na kouzlu. Tom Cruise a Nicole Kidman hráli výborně a jako tehdy ještě manželskému páru jim to na plátně ladilo. Okouzlilo mě prostředí Ameriky konce 19. století, působivá hudba, roztomilý humor a to nejdůležitější - příběh. Jedinou vadou na kráse byl dabing Nicole Kidman, už jsem si přece jen zvykla na jemnější variantu. A ještě jeden poznatek jsem učinila: O mužích se říká, že s věkem zrají jako víno. O ženách bohužel ne. Jestli to ale o nějaké ženě plně platí, pak je to právě Nicole Kidman.(14.4.2010)

Podle zdejších komentářů jsem se radši připravil na typickou hollywoodskou průměrnou nudu, ale konalo se milé překvapení. Příběh byl vcelku chytlavý, oba hlavní hrdinové dostatečně sympatičtí nato, abych jim po celou dobu fandil, nenudil jsem se(!) ani na chvíli, romantika nebyla přehnaná, dokonce se zde objevil i náznak humoru, Williamsova hudba byla výborná (stejně tak Enya na konci) a klišé přišlo až v úplném závěru, takže slušné 4*, spokojenost.(30.8.2012)

Ta chemie mezi hlavní dvojicí je neskutečná a výborně lineárně graduje od oťukávacího úvodu, do emocionálního finále. Nadsázky je tam tak akorát, technicky na úrovni a hudebně skvěle podbarvené. Taková ta poctivá devadesátka se šťavnatým rozpočtem a hereckými esy, která je všeobecně uznávaná a respektovaná, přesto není úplně top kvůli rozvláčnému tempu a nevyrovnané dramaturgii.(23.7.2014)

Tak tenhle film nabitý akcí a dialogy a škádlením, láskou, zvraty osudů a samozřejmě ústřední dvojice, která je obrovským tahounem celého děje.... tohle je moje opravdu hodně srdeční záležitost. Tohle je film, který mě nikdy neomrzí. Vždy se budu těšit na drzost Shannon ve fabrice a soužití bohaté holky a chudého kluka v jedné cimře.. " namydlit a drhnout, namydlit a drhnout..." . Vřele doporučuji. :-))(2.9.2011)

• - Režisér Ron Howard nebyl spokojen s reakcí Kidmanové ve scéně, kdy ze zvědavosti nadzvedává misku, zakrývající Josephovy intimní partie. Bez jejího vědomí tak požádal Toma Cruise, aby si svékl spodní prádlo. Teprve poté se u Kidmanové dočkal výrazu, který požadoval. (CrypzzXD)

• - Boxerské scény boli natočené v čiastočne zrekonštruovanej stanici v Billings. Opustený Price Club v Billings slúžil aj ako továreň na výrobu gumových kurčiat používaných vo filme. Bordel bol postavený vnútri a požiarne čerpadlá poslúžili na vytvorenie dažďa. (misterz)

• - Od Tronu (1982) první americký snímek, který byl natočen na 70mm film. (Lavran)