Nejtemnější hodina

• USA Darkest Hour (více)

Gary Oldman v roli jedné z největších osobností 20. století. Winston Churchill na počátku 2. světové války musí učinit zásadní rozhodnutí. Hrozba Německé invaze je bezprostřední a on jako premiér Velké Británie musí v této temné hodině během krátké chvíle semknout národ a změnit průběh světových dějin. (CinemArt)

petikacka

Gary Oldman v roli nerudného, věčně opilého a neustále kouřícího Winstona Churchilla, kterého ztvárnil naprosto fenomenálně. Nenapadlo by mě ani ve snu, že mě bude bavit a naprosto mě přiková k sedačce výsostně politický film se šílenou stopáží a přesto se to stalo. Vzhledem k tomu co všechno se muselo stát než premiér vyzval Anglii potažmo Angličany do války, je opravdu lepší když se to jeden dozví až o mnoho let později...Pro mě to byl naprosto úchvatný filmový zážitek. Za mě 90% ()

tomo41

"You can not reason with a Tiger when your head is in its mouth." Ako dosť nuda. Remeselne je ten film bezchybný, ale emočne nefunguje. Neviem sám či je to skôr nezvládnutým rozprávaním, alebo skôr slabým námetom. Kažodpádne Gary Oldman predvázda fantastický výkon. ()

barteca

Opus z největších. G. Oldman je excelentním převtělením W.CH, po Zlatém glóbu mu přeji i Oscara. Stejná historická událost byla v poslední krátké době zachycena i v Dunkerku, v The Crown a v Their Finest. Zajímavé. Po shlédnutí na mne dorážela otázka, které hodnoty jsou pro dnešní generaci v nejlepších letech tak zásadní, aby za ně šla položit život..... ()

Flagg

Dialogy občas trochu drhnou, a zpomalené záběry by si mohl režisér odpustit (větší klišé by ve filmech člověk pohledal)...Ale Gary Oldman je zkrátka špička, a když jako Churchill plamenně řečnil na jednáních vlády nebo před parlamentem, běhal mi mráz po zádech. A na to já vždycky rád slyším. ()

Mallinali

Joe Wright se vykašlal na témata, která ho interesovala jako súdánská epidemie pásového oparu a vrátil se k tomu, co mu jde nejlépe. K příběhu ze staré dobré idealizované Anglie. Jasně že to není úplně dokonalý film. Churchill byl navzdory častému sebepochybování natolik silná a vnímavá osobnost, že by se těžko šel poradit do metra. A i kdyby tam šel, přiznejme si, že by starého imperialistického jezevce asi moc nezajímal názor černocha. Taky tam až na malou zmínku o zajetí (a útěk z vězení) během Búrské války chyběly větší odkazy na Winstonovo divoké a krvavé mládí, na jeho devatero talentů (např. skvěle maloval) atd. Ale vše pomohlo fungování samotného filmu a přenositelnosti Churchillova odkazu do 21. století. Několik scén mě tam vyloženě citově vyždímalo, třeba vybombardování zbytku zraněných vojáků nebo úvodní i závěrečné zasedání parlamentu. O Oldmanově výkonu nebo Marianelliho hudbě nemá cenu mluvit a protože Wright ukočíroval svou výraznou režii tak, aby nespadla za hranu kýče, je to subjektivně na pět hvězd. ()

Brusíček

Napětí, které by se dalo krájet, tu rezonuje po celou stopáž, Gary Oldman se role ujal opravdu mistrně. Ale od filmu jsem čekal trochu více, ne pouze Churchillovu podporu lidí z metra, ale třeba celého davu na náměstí, vojáků v posádkách, rodin doma, celého národa... přesto snímek vnímám kladně. 75%. ()

Saur.us

Operace Dynamo válcuje Oscary. Nejdříve Ch. Nolan a jeho fantastický Dunkerk a teď J. Wright a jeho sonda do politického zákulisí. Výborný životopis, který opět ne úplně dokonale vystihuje skutečné události, ale dramatičnosti neporučíš, který by ovšem bez G. Oldmana byl poloviční. Nejen, že přes dokonalou masku by jen těžko někdo hledal G. Oldmana, filmového chameleona, ale především díky jeho mistrovskému herectví mu jeho W. Churchilla každý věří. A i přesto, že jde opravdu o Nejtemnější hodinu, díky svéráznosti hlavní postavy nechybí ani humor a vtip. A samozřejmě špetka sentimentu a patosu, která ale naštěstí není ke škodě. ()

theSaint

Toho Oscara měl dostat Daniel Day Lewis. Gary byl sice ve své roli dobrý, ale primárně těží ze své masky. Obávám se, že stejný výkon by předvedl každý druhý kvalitní herec. V porovnání se seriálem 'the Crown' nemůžu říct, že by mě Gary odrovnal, dokonce se musím přiznat, že Churchilla jsem si více užil v podání Johna Lithgowa a to nemusel být ani kompletně přetvořen. Tak trochu politické rozhodnutí, domnívám se. ()

vito_corle

Nejtemnější hodina vypráví příběh o jednom z největších anglických mužů historie - premiérovi Winstonu Churchilovi, který převzal odpovědnost za Anglii za 2. světové války. Byla to asi nejtěžší chvíle jeho života. Často sám rozhodoval o osudu celé své země a jejich obyvatel. Film popisuje jeho politiku, myšlení, rozhodování, kterým se snažil ubránit Anglii proti nacistickému Německu. Film je nejen válečný, ale i soukromým psychologickým dramatem Churchila. Nerudný děděk, se kterým by nikdo nevydržel v místnosti ani vteřinu. Byl to protivný mrzout, který byl nesnesitelný i pro svoje okolí -manželku, sekretářku. Ale byl to i geniální politik, který naplánoval operaci Dynamo, aby zachránil vojáky z Dunkerku. Aby byl trošku polidštěný, viděli jsme dědka v osušce, dědka, který snídá whisky, dědka, který sám o sobě někdy pochybuje a musí se jít poradit do metra. Scéna v městské dopravě je fakt úžasná. Kdoví, co by se dozvěděli politici, kdyby si sem tam koupili lístek na bus. Film se mi líbil a Gary Oldman jako Churchil byl k nepoznání. Nedivím se, že dostal Oscara. Právem. ()

Warhorr

Gary Oldman - Myslel jsem si, že tohle nikdy nenapíšu, ale byl to pro mě ten nejpřesvědčivější a zároveň nejlepší herecký výkon, který jsem kdy viděl. Myslel jsem si, že De Nira aka Jake LaMottu v Zuřícím býkovi nebo Brodyho jako Szpilmana v Pianistovi už nikdo nepřekoná a ejhle co přišlo o skoro 40, popřípadě 15 let později. A po všech těch Gumpech, Babbitech, Corleonech, kteří taktéž zaslouží velké uznání, přichází na scénu Gary jako Winston Churchill, muž, hozený do těch největších britských sraček, v kterých byli všichni a všechno proti němu. Když jsem ho pozoroval, měl jsem pocit jakobych se nedíval na Garyho Oldmana ale opravdu na Winstona Churchilla. Klobouk dolů maskérům. Ještě nikdy jsem neviděl tak realistický výkon hlavního představitele. Na ''stará'' kolena ze sebe vypotil vše co se v něm skrývá. Zcela zasloužený Zlatý glob i Oscar. I když je snímek převážně o Winstonu Churchillovi, tak toho ukazuje ohledně Dunkerku více než Dunkerk od Nolana. Lidem, kteří se tomuto tématu moc nevěnují nebo ho vůbec neznají, je zde podán takový malý globální pohled na tuto operaci a konečně si i můžou udělat představu o co tam vlastně šlo. Objevují se tu taktéž důležitá jména jako lord Gort, admirál Ramsey, pojmy jako operace Dynamo apod, které se v Nolanovém snímku neobjevily. Film doprovází taktéž i skvělá hudba. Poprvé co jsem v kině zažil, že na konci filmu lidé tleskali, myslel jsem si že se mi to snad zdá. Film perfektně znázorňuje, že válka se nemusí odehrávat vždy jen na bitevním poli, ale taktéž v politických kruzích, v kruzích do kterých byl zamotán a hozen Winston Churchill. Kdoví jak by se historie prolínala, nebýt jeho osoby a jeho nejdůležitějších rozhodnutí pro Anglii. ()

Sydonai

Gary Oldman opět jednou dokazuje, že je to pan herec. Dvě scény mě až dohnaly k slzám jak byly silně a emotivně pojaté. Filmu rovněž prospívá, že zbytečně nezabíhá do zbytečných historických detailů, které mohly v tomto případě být spíše na škodu. 80% ()

anatheman

Rozhodně to není čistých 5 hvězdiček, ale já je z úcty k Wrightovi nakonec uděluji. Kdybychom měli Nejtemnější hodinu srovnat kupříkladu s Královou řečí, nebylo by dlouhé přemýšlení o tom, zda jsou oba filmy na stejné kvalitativní úrovni... Proč ale jsem nakonec tak štědrý? Hlavně kvůli tomu, že mě překvapilo uchopení látky. Když o tom tak přemýšlím, lze tento film vnímat jako pomyslný sequel k výše zmíněné Králově řeči. Rovněž můžeme propojit Nejtemnější hodinu s Nolanovým Dunkerkem a Wrightovým Pokáním, když tento přístup dovedeme ad extremum. :-) Scénář je na velmi vysoké úrovni. Myslím si, že jsem dlouho neviděl film, který by tak rychle uplynul. Je to vskutku blitzkriegové tempo. :-) Velice poutavé jsou všemožné monology či dialogy v bouřlivém parlamentu či v potemnělých kabinetech. Proč? Protože Oldman. Pokud nedostane Oscara, bude už něco špatně. Alespoň čerstvě obdržený Zlatý glóbus o něčem svědčí. Gary zkrátka ztvárnil onoho nejvýznamnějšího politika 20. století naprosto dokonale. Sice se nabízí možnost srovnání s Johnem Lithgowem z Koruny, ale není třeba se do této komparace pouštět, neboť výše zmínění borci zahráli Churchilla v rozdílných životních epochách. A oba to zvládli brilantně. Musím též zmínit to, že mě velice potěšil výběr i ostatních herců. Například vizáž Bena Mendelsohna je velice blízká skutečnému Jiřímu VI. No a na závěr nezbývá připomenout Lily James, která onu Nejtemnější hodinu neustále prosvětluje. Takže abych to shrnul: Total conservatism, total cigar, total British! = 5*! ()

Majkak

Winston Churchill se musí rozhodnout, zda půjde do války za situace, kdy je 300.000 anglických vojáků uvázlých v Dunkirku s reálnou nadějí na návrat maximálně 10 % z nich (že to dopadne jinak, mohl jen odvážně doufat). Američani dodržovali neutralitu a ostatní už se vzdali, nebo je Hitler obsadil dřív, než se na něco reálného zmohli. Mír zaručí, že nebudou zbytečně umírat mladí angličtí muži. Churchill si však stojí za tím, že proti se Hitlerovi musí bojovat do poslední kapky krve. Není jednoduché obhájit tento názor. Film se odehrává od nástupu Churchilla do cca evakuace z Dunkirku. Představuje Churchilla jako sympaťáka s jeho slabostmi a pochybnostmi. Nerve city hlubokou psychologií spíš jen mile polidšťuje. Skvělý Gary Oldman v roli Churchilla přidává celému dílu na věrohodnosti. ()

Vodny

Jeden z mála filmů, kde jsem nevnímal herce jako někoho, kdo svojí postavu hraje, ale vnímal jsem celým svým srdcem postavu, o které film je. Samozřejmě k tomu velkou měrou přispělo také nalíčení Garyho Oldmana a v této věci mě napadla báječná věc. Co kdyby se všichni herci jednou za čas ve svých filmech nalíčili tak, aby vypadali jako někdo jiný, ať už známý či úplně neznámý, anonymní člověk? Možná by tak některé herecké schopnosti a dovednosti vynikly mnohem více, když by nebyly postihnuty stigmatem známých obličejů a rolí, se kterými si některé herce spojujeme a budeme spojovat navěky. Tady ale nehrál Gary Oldman Churchilla, tady hrál Churchill sám sebe a to je ta největší pocta, kterou mohu herci udělit. Doufám, že podobně to bude cítit také porota na Oscarech. ()

hazaba

Gary Oldman je skvělý a už jen kvůli němu stojí za to film vidět a člověk si jej zapamatuje. Výborně natočené. ()

Ben Nevis

Tato životopisná sonda doplňuje dřívější Královu řeč a Dunkirk. Dva filmy z této trojice naznačují, že druhou světovou vyhrála dobře připravena řeč do rádia. Dunkirk naznačuje, že taková sranda to nebyla. Stačí 70 let od války, aby se degradovala na romantizováni lidské nezlomnosti (když ještě nepadla jediná bomba na Londýn). Zmrzačené mrtvoly a hořekující příbuzní už vyšli z módy. Teď k samotnému filmu. Churchill je tu vylíčen jako dobrák od kosti, který byl zvolen jindy rozhádaným parlamentem jako zachránce VB před Hitlerem. Nicméně dramatizace jinak nezáživné zápletky je udělána perfektně. ()

Ombak▼Penari

Skvělý Gary Oldman ve velmi kvalitním, lež nikterak vybočujícím či novátorském dramatu. Jako portrét osobnosti naprosto vyhovující. Při sledování společně s Dunkerkem si lze dopřát skvělý tematický večer. ()

Amy Adams bude ženou v okně

Amy Adams bude ženou v okně

27.07.2018

Režisér Joe Wright (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) si jako svůj další projekt vybral adaptaci knihy The Woman in the Window, která neskrývá svou inspiraci v hitchcockovském thrilleru Okno do dvora… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST