Key Largo

• USA Key Largo (více)

Frank navštíví krachující hotel, který vede zmrzačelý James Temple a jeho snacha Nora, vdova po Frankově příteli z války. Vládu nad hotelem přebral Johnny Rocco a jeho gang. Zpočátku je Frank k Roccově chování k jeho milence-alkoholičcce lhostejný, avšak vražda dvou Indiánů ho dovede k přesvědčení, že Rocco musí být zastaven. Frankova jediná šance přichází, když ho Rocco donutí, aby mu pomohl doplavit se i s gangem na Kubu. (oficiální text distributora)

Zagros

Poměrně málo známý výborný thriller, či dramatická kriminálka o jedné velké bouři, osamělém chátrajícím hotelu, několika gangsterech, Indiánech a nezhojených následcích války. I na malém prostoru s několika postavami a dobrým scénářem se dá sehrát velmi napínavý příběh bez velkých gest. Nejvýše bych vyzvedl právě příběh, který se v úvodu pomalu probouzí a z lehké ospalosti postupně nenápadně přechází do vysokého napětí, aby během druhé půlky diváka doslova přikoval k obrazovce. Alespoň se mnou se mu to podařilo. Druhým velkým plusem je perfektní obsazení charismatickými herci a jejich skvělé herecké výkony. Humphrey Bogart je klasika, ale tady ho možná překonal Edward G. Robinson a jeho grimasy v podobě Johnnyho Rocca. Líbili se mi hodně ale všichni, stejně jako celý film… čtyři hvězdy. ()

Revolver

Toto je poprvé, kdy mě Huston zklamal. Key Largo je zcela obyčejný snímek, stavící především na zajímavém námětu a strhujícím výkonu Edwarda G. Robinsona. Ale to bohužel nestačí. ()

Hanys_

Doufal jsem přece jenom v o dost hutnější atmosféru. Na těch pár metrech čtverečních s blížícím se hurikánem v zádech šlo rozehrát rozhodně zajímavější příběh i ho ukončit trošku elegantněji. Edward G. Robinson fenomenální. 6/10 ()

F.W.Colqhoun

John Huston mi byl doposud znám jen jako představitel Noaha Crosse v Polanskiho Čínské čtvrti. Nyní je mi o píďu jasnější, na jaké tradice v Polanskiho neo-noiru upomínal. Zasazení příběhu do exotických lokací si příliš neužijeme. Výhledy do rajského prostředí Keys jsou rámované molem u hotelu a palmou, která během bouře prorazí okenice zabarikádovaného hotelu. Milovníky katastrofických scén skromě potěší jen miniatury likvidované přílivovou vlnou a krátký výlet na člunu, jenž se díky oblaku umělé mlhy mohl dost dobře odehrát na koupališti v Podolí. Jednota místa a času dávají prostor jen vyloženě divadelní partituře mezi provozovateli a osazestvem hotelu. Jaksi mezi osciluje jediná zajímavá figura v podání jako obvykle rozervaného Hupreyho Boggarta, který si tváří v tvář tupému zlu s xichtem Edwarda G. Robinsona dle očekávání tříbí priority. Přestože film skýtá jen kulisní podívanou a předestírá dosti vousatá morální dilemata, od nudy jej nakonec zachraňuje puncovaná klasičnost a hlavně drobné režisérské nápady, které neztratily na dráždivosti - jako když hlavní ývl opakovaně tiší některé promluvy k ctnostné dívce na neslyšný šepot a nenechá diváka domáknout se jejich tušeného hnusu. ()

farfalla

Černobílý film noir z poválečné Floridy. Je adaptací stejnojmenné divadelní hry Maxwella Andersona z roku 1939, která měla 105 repríz na Broadwayi v letech 1939 a 1940. Věčšina děje se odehrává v hotelu, skoro v jedné místnosti. Emoce tady bublají pod povrchem v zájmu přežití. ´Key Largo´ je čtvrtou a poslední spoluprací Bogarta a Bacallové po ´To Have and Have Not´ (1944), ´The Big Sleep´ (1946) a ´Dark Passage´ (1947). Obsazení herců je velmi dobré a ti také hrají přirozeně ve svých rolích a své výstupy využívají ku prospěchu scén, např. scéna s písní ´Moanin´ Low´. Pravděpodobně za ni dostala Claire Trevor jako Gaye Dawn svého Oscara. Bogart se mi líbil víc v tomto filmu než v ´The Maltese Falcon´. Tady ho viditelně baví hrát s ostatními. Režisér skvěle budoval atmosféru i zvraty v ději. Hurikán je perfektně zachycen a uvěřitelný i bez digi triků. Záběry hurikánu byly natočeny pro film ´Night Unto Night (1948). Také Bogartova soukromá jachta se jmenovala Santana. ()

Mikino00

Výborný, ale jednoduchý thriller z deštivé Floridy, s výbornými herci, hlavně Robinsonem, kterému role mafiánského bosse sedla. Slabší 4 hvězdičky. ()

toi-toi

Robinson a Bogart kráľujú trošku zvláštnej gangsterke, ktorá by sa viac tématicky hodila do rúk Hitchcocka alebo iného majstra thrillerov. No Huston dokázal vždy s Humhreyho vytiahnuť len to najlepšie a to sa potvrdilo i pozvoľna gradujúcom Key Largo. ()

Curunír

Skvělý noir film s uhrančivým Bogartem, krásnou Bacallovou a skvělým záporákem Robinsenem. A ten závěr na lodi je naprosto úžasnej. ()

MickeyStuma

Snímek s aspekty Noir má všechny ingredience v zájmu nepopiratelné filmové klasiky. Gangsterské drama natočené tři roky po světové válce cíleně odráží fašistické tendence, kdy se leckdo snaží k dosáhnutí svého zájmu používat násilí. Naopak hlavní postava se takřka moralizačně snaží zachovat svou chladnou tvář s tendencí se bránit. Jedná se o adaptaci hry Maxvella Andersona, který se v nejrůznějších verzích používá dodnes. Gangsteři během hurikánu čekajíc na uzavření dohody zadržují v poloprázdném hotelu rukojmí a snaží se uniknout. Nic víc, nic míň. A stačí to. Sice to po tolika letech nemusí úplně nadchnout, neb se převážně jedná o konverzační etudu, ve kterých se probírá hrdinství či naopak zbabělost, takže to po divácké stránce může i nudit, ale když se do toho divák plně dostane, projeví se výborný snímek s odkazem na gangsterské počiny z třicátých let. Atmosféra je kupodivu energická a latentně výbušná už od samého začátku. Nejefektivnější je samozřejmě zúčtování na volném moři v samém závěru. Jedná se o jeden z nejlepších studiových filmu své doby odrážející stále se vyrovnávající společnost s následky prohibice a války, na který mohou být tvůrci pyšní. ()

Biopler

80 minút sa vo filme nič poriadne nedeje, až na komické konanie policajta, ktorý na to doplatí životom. Pekné konverzačky kladných postáv, kde zbližovanie Bogarta s Bacall trčí z plátna aj bez slov. Ináč však scenár šuští papierom a replikami kedy jedna postava vyzýva druhú nech niečo povie a tá len sucho odvetí že teda nič nepovie... no spánombohom, zišlo by sa to prestrihať, lebo ak sa drvivá časť príbehu odohráva na minime priestoru, potrebujete mať v rukách buď kvalitný scenár, alebo natoľko zaujímavé postavy, ktoré nebudú nudiť. Postavy sú však ploché, nijako zvlášť nerozvedené charaktery, celý čas sa čaká na Godota, rozumej Ziggyho z Miami. Nechápem Boggyho, že do takéhoto projektu šiel. Na konci by jeden čakal drámu na lodi, no nedočká sa, lebo je to tak lacno spravené, že to bolí. Záporák Rocco v podaní Edward G. Robinsona taktiež neoslnil. ()

clara.bow

Sakra dobré  kriminální drama se skvělým Humphreyem Bogartem, jeho ženou Lauren Bacall, L.Barymorea, majitele hotelu a opět charakteristická role Edwarda G.Robinsona v roli mafiána Rocca. Za zmíňku stojí i výborný výkon Claire Trevor v roli alkoholičky a bývalé pěvecké hvězdy. Frank - Bogard, přijíždí na přání přítele, který padl ve válce do  hotelu, který vlastní invalidní James Temple a jeho snacha Nora, vdova po Frankově příteli z války. Vládu nad hotelem přebral Johnny Rocco a jeho gang. Zpočátku je Frank k Roccově chování laxní, ale  vražda mladého policisty a posléze naprosto zbytečná smrt dvou Indiánů ho dovede k přesvědčení, že Rocco musí být zastaven. Frankova jediná šance přichází, když ho Rocco donutí, aby mu pomohl doplavit se i s gangem na Kubu.....je veliká bouřka, a síly hurikánu slibují, že si oceán nenechá nic líbit...MHCB ()

Bounded

Obyčejný noir, kterému by daleko více slušela divadelní prkna. Na 101 minutách ale na obrazovce nezaujme. Z mafiánů není cítit nebezpečí, částečně je to chyba scénáře, částečně je to dost slabým castingem. Humprey Bogart sice v závěru filmu vezme otěže do svých rukou a přidá pár bodíků k hodnocení, ale jednou to úplně stačilo. ()

beso74

Zbierka parádnych hercov v noirovej dráme, ktorá vychádza z divadelnej hry a to je miestami tak trochu na škodu (Takmer celý film sa odohrá v jedne - dvoch miestnostiach). Film z čias hollywoodskej zlatej éry, keď sa ešte zaporák a klaďas od seba nejako líšili je koncertom parádnych hercov, v ktorom dominuje trio Humphrey Bogart, Edward G. Robinson a Lauren Bacall. Psychologická štúdia človeka ktorý sa stal kedysi hrdinom a aj napriek vlastnému rozumu a presvedčeniu má nim byť opäť. Aby svoj osud naplnil, musí sa postaviť jedincovi bez morálky a zábran, s úplne pokrútenými hodnotami a pohľadom na česť. ()

megajalec

Toto je škoda. Nech mi nikto nepovie, že sa z tohoto námetu nedalo vyťažiť viac...Viac strachu, viac silných momentov, viac hutnej atmosféry, viac noiru, viac... ()

pollstro

Formálně uzavřený kriminální film odehrávající se během jedné noci, který se vyznačuje stupňujícím se napětím a poměrně těžkou hustotou celkové atmosféry. Vskutku povedená studie lidského chování v krizové situaci pod nadvládou gangu situované v přímořském hotelu na Floridě během blížící se bouře, která ještě víc umocňuje stísněnou klaustrofobickou atmosféru uvěznění. Neloajální idealistické smýšlení, které se tematicky blíží ke ztrátě naděje, idealismu a celkovému sociálnímu rozpoložení, je mezi jednotlivými řádky dialogů lehce čitelné. Téma odvahy, strachu, osudu a správného zachování je v takto tíživé situaci mnohem více zřetelné. Humphrey Bogart svoji postavu ztvárnil skvěle a po celou svoji dobu zůstává na pozadí celého dění a chytře vyčkává na správný moment, který se bohužel v neprospěch vyústění příběhu odehrává na vzdálené lodi na moři, kde se veškerá úzkostlivá a stupňující atmosféra hotelu logicky rozprchla do mlhavého neznáma. ()

brasek

Silne komorný príbeh, v ktorom postrádam napätie. Zápletka síce nie je zlá, ale nemôžem povedať, že by nejako extra pútala. ()

meda2016

70% ...tedy hodně dobré, ale 4* dát nemohu. Aniž bych nosil sovy do Athén, k magickému herectví Bacallové a Bogarta dodám, že vzájemná špičkující se jiskřivost začne být po více filmech ohraná. Bakallovská ženská inteligence se pak zdá samoúčelná. Komorní filmové scény jsou vždy umocňujíci a tady se povedly. Konec z červené americké knihovny odpouštím. Zrovna tomuhle noir by pomohla barva. ()

Bogrant

Ekvivalent a predchodca všetkých dnešných moderných hier nervov, ktoré sa odohrávajú prevažne v jednej miestnosti, a kde dialógy sú tou najväčšou zbraňou. Bogart ako obyčajný hrdina vie presne kedy má čo povedať a kedy zasiahnuť a stojíte na jeho strane hneď od začiatku. Naopak Robinson je famózny gauner, ktorým pohŕdate, no i tak vás jeho prejav fascinuje. Finále taktiež obstojné, hoci mohlo byť ešte o niečo viac vygradované. Na svoju dobu však okuľahodiaci film. ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall