Bílá velryba

• USA Moby Dick (více)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

upas

démonický kapitán achab v podání gregoryho pecka z oceánu povstal a do oceánu se vrátil... po částech. ()

HONXX

Film si v ničem nezadá se svou knižní předlohou, jak v dobrém, tak špatném. Melvilleův románu hutností děje zrovna neoplývá, je plný filozofických úvah. Což se promítlo i ve filmu. Zdlouhavé monology značně brzdí plynulost. Jestli je to plus či mínus musí posoudit každý sám. Osobně mám jasno – nudil jsem se. Na druhou stranu akční scény působí živě a uvěřitelně, ovšem nejsou hlavním poselstvím Bílé velryby. ()

Gero

Lepší střízlivý kanibal, než opilý křesťan vraví hlavná postava, ktorá mi miestami pripomína Ewana mcGregora. Originálne a neskutočne atmosférické. K tomuto počinu sa určite ešte vratím a nie, len raz.. Režiserský chameleon Huston a vždy famózny Peck robia z tohoto diela radosť z pozerania filmov aj po 60-tých rokoch. 120% ()

junxi91

Knižní předlohu jsem nečetl, takže nevím, do jaké míry odpovídá filmová adaptace originálu. Dílo vypráví dobrodružství námořníka jménem Ishmael, který dorazí do městečka New Bedford v Massachusetts, aby se přidal k lovcům velryb. V hospodě je mu nabídnut pokoj s pacifickým domorodcem a harpunářem jménem Queequeg, se kterým se po prvotním nepříjemném setkání v pokoji spřátelí a řekne dobrou hlášku: „Raději střízlivý lidožrout než ožralý katolík.“ Queequeg a Ishmael se společně přihlásí na velrybářskou loď jménem Pequod, které velí zahořklý a zlověstně vypadající kapitán Ahab, který je posedlý lovem obrovské bílé velryby jménem Moby Dick, která jej připravila o nohu. Těsně před vyplutím jsou Ishmael a Queequeg varování mužem jménem Elijah, že celá posádka kromě jednoho muže přijde během výpravy o život. A tak začíná velrybářská výprava, spojená s krutým lovem velryb, jejich porcováním a výrobou tuku do olejových lamb. Ahab je posedlý honem na Moby Dicka, zatímco se na palubě objeví jistá opozice proti jeho fanatismu a pomstě, kterou představuje první důstojník Starbuck. Ten však na svou stranu nikoho nedostane. A tak loď pluje kolem světa, nahání velrybu, bojuje s tajfunem, a Queequeg se rozhodne nechat pohřbít v dřevěné rakvi, ale na posledná chvíli si to rozmyslí. Nakonec přece jenom dojde k lovu Moby Dicka a dopadá to tak, jak prorokoval muž jménem Elijah. Film se silným křesťanským podtextem (kázání ve velrybářském kostele na začátku), a se silným motivem pomsty jednoho bezohledného kapitána, který žene svou posádku vstříc jisté záhubě. ()

DarkMatter

Velmi zdařilý film podle legendární knihy. Atmosféra se nezapře naopak je umocněna filmovou patinou. I v dnešní době plné počítačových efektů totiž film působí velmi věrohodně. Ty dvě hodiny utelky jako voda. Příběh se skutečně musí brát z pohledu 19. století, protože jinak by v dnešní době, kdy jsou velryby na pokraji vyhynutí, působila zápletka poněkud malicherně a odpudivě. ()

lenzi

Je jasné, že z literárnej predlohy sa dá sfilmovať iba epická zložka románu. Napriek tomu si myslím, že Hustonovi sa to podarilo dokonale, na čom má významnú zásluhu aj Peckov kapitán Achab. ()

stuplik20

Tento film som pozeral hlavne kvôli hlavnému hercovi a námornej tematike. Ako vždy Gregory Peck splnil svoju úlohu obávaného a tajomného kapitána na 100%. Viac menej som bol až prekvapený že som priam hltal každú minútu . Nakoniec som sa trochu zamyslel :) ... musím začať pozerať iba staršie filmy a novým nechať menší priestor. Dnešné snímky sú skoro všetky predvídateľné v deji a oveľa slabšie po hereckej stránke. Konečné hodnotenie 4*. ()

Rimland

První z Hustonových dobrodružně laděných chlapáckých filmů, co jsem viděl, který se neodehrává v nějakém sluncem spalovaném zapadákově, nýbrž v povětšinou chladných širých vodách. A zase atmosféra jako hrom. Hned prvních deset minut ve mně vyvolalo neskutečnou chuť zalézt během bouřlivé noci do nějaké té zaplivané špeluňky v přístavu a hltat se zdejšími otrlými mořskými vlky rum po deckách, zabékat si nějakou tu námořnickou lidovku a tančit jak kozáci u ohně. Pak se druhý den ráno probudit s mírným bolehlavem, nasát ten studený slaný vzduch do plic a vyplout s multikulturní bandou pověrčivých otrhanců na oceán pobít pár těch masivních mořských savců... No, dobře, to by asi nebyl úplně můj šálek čaje - takže jen vyplout na oceán... ()

topi80

Jsem velkým fanouškem všech filmů odehrávajících se na plachetnicích na moři. Rozhodně tomuto dílu musím přiznat, že se mu zatím snad nejlépe podařilo přenést na plátno tu dřinu a tvrdé podmínky, co to "povolání" námořníka obnášelo. Novější filmy tohle prostě neumí. Leč se značnou provinilostí musím říci, že příběh jako takový mě nijak nepohltil. Umanutost kapitána ve mně nevyvolala patřičné emoce, spíše jsem nad ním kroutil hlavou. A protože ani další postavy nebyly nějak zajímavé (snad jen svým kolektivním chlapáctvím drsných lovců), jen těžko se došplhávám aspoň k nadprůměrnému hodnocení. Pokud jde o osudové setkání s pořádnou rybou (či savcem), stále u mě neochvějně vede Orka zabiják. ()

vitac.

Poctivé námořnické dobrodružství s pohlcující atmosférou. Jestli při tom nedostanete mořskou nemoc, tak rum ucítíte určitě (zvlášť pokud si ho předem připravíte, což já neudělal, ale vám to doporučuju:)). Zpracování je velmi věrohodné a i více než po padesáti letech to (skoro) celé vypadá realisticky a opravdově. Možná dokonce lépe než některá dnešní počítačová veledíla. Filmu nechybí ani správná porce dramatičnosti a patosu (např. výklad jednoho z námořníků o slaných velrybách se jmény... přednes skoro jako "true story" z desky Manowar:)) a mystiky (proroctví před plavbou, bezvětří). Bez debat stojí za zhlédnutí, čtyři hvězdičky! ()

kedu

textově velmi staromódní a chvílemi neživé, ale v rámci dobové manýry a snahy o co nejvěrnější adaptaci nezbývá než hluboce smeknout ()

darthvader77

Všichni lidé mají v duši kousíček kapitána Achaba. Každý se za něčím žene, bez ohledu na ostatní, beze smyslu a s děsivou posedlostí. Znepokojený vichr vane celým snímkem, od chvíle příchodu do přístavu. Divákovi po zátylku běhají brabenci už od prvního pohledu na kapitána Achaba, jeho záda jsou, co do strašidelnosti jen stínem jeho obličeje. Eliášova prognóza vyděsí víc než celá armáda nestvůr. A od chvíle vyplutí na moře se rozehrává extrémně nebezpečná hra. Kapitán Achab je šílenec, který ovšem dokáže přimět lidi, aby ho následovali (scéna s Eliášovým ohněm, džbán s grogem) jediný kdo vidí pravdu, o ní ostatní nedokáže přesvědčit. Achab zachází čím dal tím dál za hranici lidského rozumu, finančních povinnosti a nakonec i lidské morálky. Závěrečný útok na Mobydicka je masakrem, kapitán Achab zavelí a všichni krom jednoho jdou ke dnu s ním. Dokonalý film ctící bezpochyby perfektní a určitě mnohem lepší obraz předlohy. A to je pro mne dostatečným důvodem odpovědět na volání Henryho Mellvila pustit se do čtení. ()

Jehan

Viděl jsem poprvé kdysi jako kluk. Už tehdy mě fascinoval Queequeg a démonický Achab posedlý pomstou. Až v dospělosti jsem se seznámil s literární předlohou (inspirován paradoxně Jacquesem Cousteauem) a nestačil se divit mnohovrstevnatému a úžasnému Melvillovu textu, u kterého mi došlo, že nejde poměřovat velrybářské řemeslo 1. poloviny 19. století dnešními pohledy na lov inteligentních kytovců. Je v něm mnoho nadčasových poselství. Film je skvěle obsazený. Děj filmu je oproti knize samozřejmě přímočarý a vše, včetně charakterů, je zjednodušené. Triky z dnešního pohledu roztomile průhledné. To nevadí. Co zaujme, je skutečnost, že v posádce má každý svou cenu bez ohledu na etnický původ. To nebylo samozřejmé ani v Melvillově době, ani o 100 let později, kdy se film točil. Skvělý film. ()

mosem

Film, na který jsem se opět podíval po přečtení knihy. Nemám v tomto případě jednoznačný názor, jestli je lepší kniha nebo film. Kniha je mnohem rozsáhlejší, má spoustu filozofických odboček. Film naopak svojí v té době klasickou délkou působí akčněji, je spíše svým způsobem zábavnější. V tomto směru si musí každý najít svou odpověď.Stejně jako každý si musí odpovědět sám na otázku, kterou tímto románem nastolil Melville - zdá má smysl se hnát za nedosažitelným cílem, a co vše stojí za oběť této snaze. Já nejspíš mezi knihu a film kladu rovnítko. Pokud jde o film, ačkoliv jsem "Peckovec", v tomto případě nemám pocit, že by to byla jeho nejlepší role. Snad je to časem, kdy film vznikal, a já se na jeho aktéry dívám dnešním pohledem. Na mne nejvíc působil Queequeg, svým stoickým postojem i v nejneklidnějších situacích. Působivá byla kazatelna v kostele ve stylu lodního korálu, zaujal i rybářský tanec na počátku filmu. Působivá byla kamera při lovu velryb. Film který splnil očekávání a představuje nejpůsobivější zpracování románového příběhu na plátno. ()

route60

Gregory Peck jako vždy výborný až jde zněj strach, naprosto perfektní Achab a také film a je jen škoda že toto výborné dílo Johna Hustona dávají poměrně málo v českých televizích ()

Bumerang

Tohle, že vzniklo v padesátých letech? Takové efekty?! Jednoznačně 5 hvězd! Gregory Peck vystřihnul úžasného zmetka! ()

djbarrel

Celkem zklamání. Možná je to ale i tím, že jsem dost očekával. Bohužel se ve filmu skoro celou dobu prakticky nic neděje, pořádná akce se dostaví, až ke konci filmu. Kapitán Achab mě nepřišel vůbec démonický jak mnozí píší, spíš jen posedlý a nic víc. To jsem nečekal. Hlavní hrdina - vypravěč taktéž za moc nestál. Co se týče lovu velryb, podání bylo až nechutně realistické, ale mělo to jistý romantický a dobrodružný šmrnc té doby. To je to lepší, to horší byl náš Moby Dick. Bohužel vypadal dost nerealisticky. Je sice možné, že před 50 lety to mohlo mít větší úspěch, ale s tímhle si filmaři moc práce nedali. Celkově se sice jedná o podařený dobrodružný film, který se snaží jít i trochu do hloubky, ale pro mě spíš zklamání. 68 % ()

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)