Bílá velryba

• USA Moby Dick (více)

Slavný americký režisér John Huston (1906–1987) převedl na filmové plátno celou řadu klasických děl americké literatury. Uvést lze například snímky Maltézský sokol (1941) podle detektivního románu Dashiella Hammetta nebo Sbohem, armádo (1957) podle protiválečného románu Ernesta Hemingwaye. Jednu z vrcholných filmových adaptací Johna Hustona ovšem představuje Bílá velryba (1956), kterou natočil podle nejvýznamnějšího románu Hermana Melvilla. Velkolepý dobrodružný snímek líčí příběh mladého námořníka Izmaeala, který se společně s harpunářem Kvíkvegem přidává k posádce velrybářské lodi, která vydává na vzrušující lov bájné bílé velryby přezdívané Moby Dick. Lodi velí kapitán Achab, který v minulosti přišel v souboji s Moby Dickem nejen o nohu, ale i o duši. Pomstychtivý kapitán je odhodlaný za velrybou plout klidně až do horoucích pekel a žene loď vstříc fatálnímu sebevražednému dobrodružství na rozbouřeném moři. V napínavém snímku o lidském souboji s přírodou podává famózní herecký výkon Gregory Peck v roli kapitána Achaba, jehož touha po pomstě dovádí až na samou hranici šílenství... Snímek uvádíme s restaurovaným televizním dabingem, který obsahuje několik dodatečně nadabovaných pasáží, které se v původním televizním dabingu nedochovaly, nebo byly vystřiženy. (Česká televize)

Compadre

Gregory Peck je achab jak víno...do tohohle slavného velrybářského dobrodružství jsem byl ponořen takovým způsobem, že jsem se v něm málem až utopil :) ()

VanTom

Nepříliš životná adaptace klasického románu zhusta deklamovala knižní biblická podobenství, ve vykreslení posedlosti kapitána Achaba se však držela v celkem klidných vodách. Vzhledem k rozverně dobrodružnému tónu snímku z něho démoni prostě tolik nesálali, i přes nezpochybnitelné charisma Gregory Pecka. Snad všechny scény mi připadaly o něco delší (zdlouhavější), než by měly být, a časté popěvky námořníků vysloveně iritovaly. Reálná plachetnice na moři samozřejmě zestárla méně, než trikové miniatury, které už spíše shovívavě rozesmívaly, než aby dramaticky napínaly. ()

mirec88

Tak toto je veľkofilm ako sa patrí. Gregory Peck ako Achab je neskutočný a do tejto úlohy sa doslova vžil. Vynikajúce spracovanie nemenej vynikajúcej knihy. 5 hviezd ako vyšitých. Ako sa vraví, starý, ale dobrý. ()

Autogram

Toľko trápenia a utrpenia pre jedného bláznivého fanatika. Ale to je typicky „ľudské“, že ľudia dokážu celkom zbytočne bojovať nielen proti veľrybe, ale aj proti iným ľuďom a pritom, ako tá posádka, nasledovať akéhokoľvek bláznivého vodcu, ktorý ich vedie len do vojny a do záhuby. Film ma ale z väčšej časti neuspokojil a dve hodiny kecov vedúcich k jednej akcii v štýle modelov Karla Zemana bolo príliš. –––– A Bůh seslal obrovskou rybu, aby spolkla Jonáše... –––– Ano, všichni ji vidíme, ale to ještě neznamená, že je to pravda. ()

European

Výkon Gregoryho Pecka považuju sice za jeden z nejlepších v dějinách kinematografie, ale sice se mi přesto moc nelíbil. Možná jsem si to v hlavě představoval jinak, ale hlavně je to způsobeno (na můj vkus) příliš rychlím tempem filmu, který mi bránil v tom, abych si ho mohl pořádně vychutnat. ()

Aqualung

Román jsem nečetl, ale tenhle film jsem viděl několikrát.Je tu několik rovin.Na počátku je nejspíše prohraný boj s Moby Dickem, který Achaba zle poranil.A následuje msta, či spíše pokus o mstu.Ovšem.Ovšem...,a v tomhle momentě začíná příběh...Mstít se živočichovi??? Lze předpokládat dost vysoký stupeň inteligence u těchto savců.Nicméně pořád zůstávají zvířaty. Achab to přesunul do osobní roviny a Moby Dick je cosi jako,ale teď mne nenapadá přesné přirovnání. Snad terč, snad zlé svědomí, snad Ďábel, nebo dokonce Bůh? Nebo zdroj velrybího tuku?Tak to poslední určitě ne! Ono to bude asi od každého něco. Meritum je v šílené tenzi pomstít se a ve mstě jako takové, kterou se tu spisovatel i režisér snaží vykreslit jako zlo, které plodí jen další zlo.Zřejmé je to z jednoho rozhovoru mezi kapitánem Achabem a kormidelníkem Starbuckem. Posedlost mstou je děsivá a přivádí člověka povětšinou do pekla.V lepším případě jen do neštěstí.Navíc, tak silná osobnost, kterou beze sporu Achab je dokáže zmanipulovat a oblbnou celou posádku, nebo téměř celou.....Nicméně problesknou jasné momenty, kdy se někteří členové posádky snaží zabránit další cestě Pequodu do pekel.Marně! Paralely v historii najdeme jistě mnohé...A to gesto Achaba již zamotaného do lan, která ho drží na hřbetě velryby je silným momentem, nesmírně silným.A jistě to není jen pozvánka na cestu do pekel.Nebo ano?A co je vlastně Moby Dick?Je to Bůh? Snad.A ten bez rozdílu trestá zlo, a sice jak Achabovo, tak těch, kteří se jím nechali svést a ovládnout.V tom vidím silné poselství jak filmu, tak Melvillova románu.Nabudu se obírat hereckými výkony protagonistů podrobněji.Jsou bez výjimky vynikající.....Hodnotím vysoko,hodně vysoko!!! ()

milancecil

Ponurý příběh velrybářské výpravy vedené zkušeným kapitánem Achabem, stárnoucím velrybářem, zatrpklým, na těle i duši zmrzačeným, naplněným nenávistnou touhou, s níž v životě míří už jen za jediným cílem, temným a krutým, pomstít se bílé velrybě, vinou které roky on tak trpí, stůj co stůj, za každou cenu, bezohledně vůči celé posádce i k sobě samému, vstříc záhubě, výborné, silné, převážně obrazově působivé drama, již dlouho filmová klasika, která si ale myslím zaslouží stále diváckou pozornost. ()

Danoboss

Aby sme neboli len nekritickí - tie "efekty" veľryby boli strašné, dokonca aj keď prihliadneme k roku natočenia. Aj predtým aj potom sa točili filmy zo "superzvieratami", či už to boli obrovské mravce, obrovská gorila, prehistorický netvor... a všetky pôsobili vierohodnejšie ako ten kus niečoho čo sa divnými pohybmi vynáralo z vody a malo vyzerať ako veľryba. Ostatná časť filmu bola v podstate bez chyby a šialený kapitán Achab si musel získať každého. ()

Sdoom

Ztotožnil bych se s částí Mattyho komentáře, že je film fajn pro ty, komu se nechce číst slavná Melvillova kniha. Ovšem s tím rozdílem, že po zhlédnutí mám spíš nutkání se do Melvillova díla pustit, jelikož mě toto filmové zpracování svou atmosférou dost zklamalo a nevěřím, že takhle mizerné to je i v předloze. Achab v Peckově podání mi zdaleka nepřijde tak démonický, jak by se slušelo, velryby včetně Moby Dicka sou spíš směšné než hrůzu nahánějící a vypravěč Ishmael nemá žádný prostor něco předvést. A tak pro mě nejsympatičtějšími postavami jsou Starbuck a Queeqeg. Výprava, kamera i hudba jsou ale fajn, pusté moře vtáhne do děje, a tak se nedá říct, že bych byl vyloženě zklamán. Stejnětak se ale bohužel nedá říct, že bych byl nadšen. ()

tempus

Po dočtení předlohy jsem si myslel, že je to nuda (aneb vizte jeden z pramenů oceánských dobrodružství), ale zfilmovat by byl dobrý nápad (tlustá kniha a půlka jsou popisy kolem (někdy zajímavé, ale většinou nikoliv)), protože by to mohlo odsýpat a získat na poutavosti. Spád to mělo, ale poutavost nikoliv. Bylo to stejně neosobní jako kniha (a to je psaná ich-formou). Když to vemu kolem a kolem stejně je to dobře, že jsem se na to podíval jako na klasiku (se správně vykresleným Achabem). ()

miklaras

Bílá velryba je krásná literární předloha a slavné filmové zpracování je zatraceně dobrá záležitost. Peck jako Achab, to je prostě balada. ()

KoRner

Na svoju dobu veľmi vyspelý film a technicky veľmi dobre zvládnutý. Tým rozprávaním o zle a neukázaním veľryby až do poslednej chvíle mi pripomenulo Čeľuste a myslím, že práve tento film stojí za Spielbergovou inšpiráciou. Film zdobí neskutočne charizmatický Gregory Peck, ktorý aj napriek okolitej temnote a neustálym hláškam o pomste vôbec neprehráva. Výborné spracovanie legendy a skrytý odkaz kam sa až môže ľudstvo zahnať, ak nerešpektuje Zem a jej oceány. ()

CSSML

Skvělé zpracování knižní předlohy a zároveň další lahůdka s Gregory Peckem, který vypadá sice mlaději, než by měl, ale hraje famózně. Z protestanského kázání o proroku Jonášovi mrazí v zádech. Pro kluky každého věku povinnost, ženy a dívky možná zůstanou raději na souši. – Baví mě, jak tu někteří pláčou nad ulovenými velrybami. ()

Loki_Six

"At sea one day, you'll smell land where there be no land. On that day, Ahab will go to his grave, but he'll rise again within the hour. He will rise and beckon. Then all, all save one, shall follow. Morning, shipmates. Morning. May the heavens bless you." ()

Han22

Jeden z těch mála filmů z roku 1956 (spolu s Desatero přikázání), na které jsem se opravdu těšil. Bílá velryba neboli Moby Dick je tak trošku předchůdce Čelistí a sestřenka všech těch monster sci-fi a hororů 50. let. Ale jen trošku. Většinu času je to klasický dobrodružný film s přesahy do dramatu, ve kterém fanatický kapitán Achab se zfanatizovanou posádkou pronásleduje "nevinného" kytovce. Cestou si krátí veselým a krvavým vybíjením jiných velryb, u čehož by dnešní ekofanatici nejspíše vypnuli film a šli protestovat do Hollywoodu. Gregory Peck, který většinou hrával krásné klaďáky je tady odpudivý psychopat a táhne celý film. Bohužel, když není na scéně, je to trošku nuda, zbytek posádky je nezajímavý a to včetně hrdiny Ishmaela, který by měl být mladík, leč díky castingové minele ho hraje 40letý herec. No a ty náboženské kecy taky nepotěší. Nicméně závěrečný fight s Moby Dickem je takový nářez (na dobu vzniku), že si to 4* zaslouží. PS SPOILER! Konec "všichni zařvou" jsem fakt nečekal. ()

matias32

Prekvapivo sa zub času nezahryzol príliš hlboko. BIELA VEĽRYBA stavia na jedinú kartu. Na kartu s kapitánom Achabom a slepou pomstou k nenávidenému Moby Dickovi. Celý čas je snímok nemastný, neslaný a troška nudný, ale s príchodom veľkej bielej potvory dej dostáva potrebné grády a záverečné zúčtovanie s Achabom, posádkou a aj samotným Pequodom mi stačilo na 4*. P. S. Greenpeace(ákom) to radšej nepúšťajte.:-) ()

J.F.B.

“I'll follow him around the Horn, and around the Norway maelstrom, and around perdition's flames before I give him up.“ Začátek (přibližně první dvě třetiny) filmu byly až příliš rozvláčné, a i když tam bylo pár vcelku povedených scén jak na pevnině, tak i na moři, které mne však nijak zvlášť nezaujaly. Naštěstí se vše změnilo příchodem výtečně natočené bouře, a hlavně samotným finále, kdy došlo na souboj se samotným Moby Dickem. Nejdříve mne moc nechytl ani Peckův kapitán Achab, což se ale opět na konci změnilo. Jeho herecký výkon byl celkově z obsazení nejsilnější, ač třeba i kazatel, hraný Orsonem Wellesem, byl poměrně působivý, stejně jako zajímavá postava prvního důstojníka Starbucka (Leo Genn). Na rozdíl od nich je vypravěč/hlavní hrdina postavou značně nevýraznou, což je možná trochu na škodu, ovšem jeho příběh samozřejmě není hlavním tahounem filmu, kterým je bezesporu Achabova touha dostat velrybu. Takže to možná až tak velký problém není. ()

Prochy38

Asi už kultovní snímek. Bohužel jsem nečetl knižní předlohu, tak nemohu srovnávat. Jako film velmi povedené. G. Peck výborný. A na rok 1956 si myslím, že i ty efekty na moři včetně velryb byly na výbornou. Závěr moc povedený. Na mě hlavně působily chorály, které pěli námořníci... I takto lze natočit souboj člověka s přírodou. Tehdy ovšem měla ještě příroda šanci.... ()

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (více)