Nezničitelní

• Česko Co se nepromíjí (více)

Zacharyovi hospodaří na farmě na Divokém západě. Jejich otec William byl zabit indiánským kmenem Kiowů, a tak rodina ve složení matka Mattilda, bratři Ben, Cash a Andy a nevlastní sestra Rachel, kterou matka a nejstarší Ben velmi ochraňují. Rodina Zacharyových se přátelí a obchoduje s velmi nábožensky založenou, ale také rasisticky uvažující rodinou Rawlinsových. Jejich syn Charlie si na Rachel myslí a rád by se s ní oženil. Ben, jako hlava rodiny, z toho není zrovna nadšený, zdá se, že k Rachel chová jiné než bratrské city. Jeho odpovědi na Charlieho dotazy, zda mu Rachel dají, jsou spíše vyhýbavé. V kraji se náhle objevuje starý muž se šavlí a jedním okem, Abe Kelsey, a rozhlašuje, že Rachel je Indiánka, kterou Will Zachary ukradl Kiowům. Ben a Cash ho za to chtějí zabít, ale nenajdou ho. Tato zpráva se rozšíří až ke Kiowům, kteří chtějí svou sestru zpět. Výměnou nabízejí tři koně. Ben nesouhlasí. Rachel je potomkem bělochů a z obchodu nic nebude. Když později Charlie přijede s květinou oficiálně požádat o její ruku, Ben nerad souhlasí. Nadšený Charlie se vrací domů a cestou je zabit Kiowy. Rawlinsovi jsou zděšeni, a zejména matka Rowlinsová obrátí svůj žal proti Rachel a nazve ji špinavou Indiánkou. Otec Rowlins nechce mít se Zacharyovými už nic společného, dokud se Indiánky nezbaví. Ben se rozhodne očistit Rachelinu pověst a vydá se po Kelseyho stopě. Přiveze ho k Rawlinsům a chce, aby řekl pravdu. Rawlins mu nechá dát kolem krku smyčku a pod hrozbou smrti ho žádá, aby řekl pravdu. Kelsey opakuje, že Will Zachary našel indiánské dítě, a když ho Kelsey chtěl zabít, Zachary mu to nedovolil a vzal holčičku domů. Když byl Kelseyho malý syn zajat Kiowy, chtěl Kelsey, aby Zachary vydal Indiánům jejich dítě, ale Zachary to odmítl a Kiowové chlapce zabili. To přesvědčí Rawlinse, že Kelsey mluví pravdu. Mattilda už to nemůže poslouchat a podtrhne stoličku, na které Kelsey stojí, a oběsí ho. Rawlins a ostatní farmáři se od Zacharyů odvrátí, pokud nepošlou Rachel zpět ke Kiowům. Ben Zachary jako hlava rodiny odmítá... (TV Prima)

TheRoller

Režisér bol dobrý. Obsadenie bolo dobré. Námet bol dobrý. Čo tomu chýbalo? Dobrý scenár. S lepšími dialógmi to mohol byť skvelý film. Nadčasová, skôr psychologická dráma westernom šmrncnutá ako klasický western samotný, zobrazujúca vtedajšiu skutočnosť. Väčšina filmu, okrem záverečnej časti, sa ťahala ako sopeľ, ako týždeň pred výplatou, ako... proste to bolo dlhé. Audrey zvykne spraviť z podpriemeru niečo oveľa viac. Tu jej to síce vyšlo najmenej, ale vyšlo. 65% ()

Lukyn007

Docela dobrý western, který ale místy balancuje na hraně komedie a vážnosti. Ale přijde mi to docela dost rasistické. Kdo je rudoch, ten si zaslouží smrt. Tato dějová linka má pak své opodstatnění ohledně jedné postavy, což se mi docela líbilo. Ale žádné velké drama z toho tvůrci nevyždímali. Což je škoda. Potenciál měl film velký. Na tento film bych se asi nikdy nepodíval nebýt vy víte koho. I ve venkovských šatech a téměř bez makeupu byla naprosto úžasná. 60% ()

JohnSmith

Přítomnost Lancastera a Hepburn není záruka úspěchu. Film se děsně táhne a je tak trochu o ničem. Jako většina Hustonových filmů. ()

blackJag

Huston film sám označil za svůj nejméně oblíbeny a asi ho i chápu, byť námět snímku je zajímavý a z dnešního pohledu snad i kontroverzní. Film není natočený špatně, herci si odvedli to své, ale patetika a afekt, kterými scénář vyloženě bují, musela být protivná už v době vzniku, natož tak teď, nehledě k tomu, že indiáni jsou zde vykresleni jako úplní idioti - nebo jak si vyložit jejich počínání v akčním finále? 50% ()

Han22

Joj to byla kravina. Westernová rasistické melodrama. Zpočátku je to jen nuda k nepřežití o dvou farmářských rodinách, kterou narušují jako vždy zlověstní a zákeřní rudoši a také starý blázen s děsivým tajemstvím. A teď si trochu u 60 let starého filmu zaSPOILuju. Zhruba po 80 minutách je děsivé tajemství odhaleno - adoptovaná dcera je indiánka! Strašný šok! Sousedé je opustí, všichni honáci je opustí, dokonce jeden z bratrů hned zapomene že se sestrou žil celý život a chce ji vrátit rudochům. Hrdinka se z toho šoku málem zabije. Navíc mezi těmi všemi city si tvůrci hrají s (polo)incestem. No telenovelní scénář musel psát někdo po lobotomii. Proč tedy dvě hvězdičky? Inu Lancester a Hepburnová hrají jak o život, ve vedlejší roli je skvělý Wiseman jako přízračný voják (alias Dr. No) a na konci přijde famózní obléhání domu rudochy s desítkami mrtvých, kde se nešetří ani krví a úmrtími. Zkrátka konec je vynikající, ale výš to fakt nevytáhne. ()

Alf

uznávám, že Ben má své charisma, ale bylo by asi lepší jej neposlouchat, určitě by podstatně ubylo mrtvol... jinak jako film slušné řemeslo. ()

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: rok výroby MCMLVIX. Těžko říct, kde udělali soudruzi z Hollywoodu chybu a co chtěli tím nesmyslným římským letopočtem sdělit, ale 1960 to asi nebude - tipnul bych si, že mělo jít o rok 1959, ke kterému se dá dopracovat vypuštěním znaku „V“. -------- Doplňuju o den později: V monografii John Huston (autor Vladimír Hendrich, vydal Český filmový ústav, 1991) je u filmu Co se nepromíjí rok výroby 1959. ()

fisikk

Další film s mojí oblíbenkyní, kde na 100% ovládla svoji roli, a člověk nestačí žasnout. Hlavní dvojice do sebe zapadá jako puzzle. Konec mě již tolik nenadchl, protože nejsem přílišná fanynka westernu, ale kdo by to pro Audrey nevydržel, že? A Roger je opravdu sympaťák. ()

MickeyStuma

Děj je velice jednoduchý a však po dramatické stránce rozvinutý. Vlastně je to takový filmový literární román. Námět příběhu je ve své podstatě platný i dnes. V bílé rodině žije mladá indiánská žena, která ani sama o svém původu nevěděla. Když to nějaký podivím prozradí, začnou se dít věci. Máme tu křesťanský pohled a hlavně ten rasistický. Všichni se jí chtějí zbavit a do toho se jí snaží vyzvednout indiánský kmen Kiowové, ke kterým patří. Dějově jde tedy o to, jestli se jí podaří uchránit a nebo bude indiánům vydána. Dobrá možnost na tipování. Jenomže očekávaná westernová bitva se nekoná. Ale jo, občas se tu vystřelí, ale to jen když je to nevyhnutelné. Akce tu tedy příliš není a tak rodokapsoví diváci snímkem pohrdnou. Příběh je však vystavěn dobře. ()

cyright

typický hollywoodský old school western, tedy samá trapnost a hloupý patos. hrdinná čtyřčlenná americká rodinka bez skrupulí statečně postřílí nejméně stovku indiánů... no, indiánů - to je silné slovo, jelikož ti uměli bojovat.. tohle je spíše banda jakýchsi tupých idiotů, kteří jen do zblbnutí jezdí na koních v kruhu kolem domu a čekají, až je statečný farmář jedinou přesnou ranou pošle do věčných lovišť, jednoho po druhém.. lidský život, potažmo ten indiánský, tu nemá vůbec žádnou cenu a Benova osvícená věta "to puška zabíjí, ne ty" to celé podtrhuje. hvězdička za původně zajímavý rasový motiv a dobu vzniku, která tak trochu omlouvá moje střídavé záchvaty smíchu a pláče. ()

haWranka

Mno... Audrey mám opravdu ráda. A westerny (pokud mají nějakou úroveň) vlastně taky. Ale tohle byla docela hrůza. Děj předvídatelnej, jiskření mezi A. a B. nikde, akční scény ubohý. Navíc jediná sympatická postava, ten indián co krotil koně, tam byla jenom opravdu krátce. Pro mě vážně zklamání. ()

Petulka88

Už dlouho jsem neviděl takhle zbytečný film. Tady se prostě celé dvě hodiny nic neděje (možná až na samotný závěr). Všichni se tady mají moc a moc rádi, takže spolu pořád jen mluví, mluví a mluví. Občas si zabrnkají na klavír nebo si zahrají naháněnou s koštětem. Něco se začne dít až v okamžiku, kdy osadníkům Indiáni rozsekají klavír (asi 15 minut před koncem). Tohle je prostě nuda ve své nejčistší podobě. ()

PavelU

Z těch názvů jsem zmatený, dle originálu mi hned došlo, že se to jmenuje stejně jako ten western s C. Eastwoodem. Nezničitelní působí trošku divně, ale v jistém kontextu děje to tak lze zhruba brát. Co se nepromíjí je asi nejblíže termínu Neodpustitelný. Nejsem angličtinář, tohle bych ale v našich podmínkách pojmenoval jako Stará křivda, Dávné tajemství, Původ apod. Film samotný příliš rychle neplyne, moc rozvleklý děj, ve kterém je řada omáčky okolo. Hudba mě moc nebrala, zachraňují to jen obě hlavní postavy, poměrně slušný finále a to, že ten příběh aspoň dává smysl. Obecně dost slabý film, od něhož jsem čekal přece jen víc. ()

bearmeedek

Nebudu začínat tím, že se jedná o netradiční western. Protože: co je tradiční? Western je široký pojem, stejně jako třeba „sportovní film“. V první řadě je na tomto filmu raritní, že jednu z hlavních rolí na amerických pláních hraje Audrey Hepburn. Sedm let po Prázdninách v Římě a rok před Snídaní u Tiffanyho. A je to zajímavé, vidět ji s dlouhými vlasy, na koni nebo s puškou v ruce a přitom sledovat její nezaměnitelnou křehkou tvář. Film samotný nejprve probíhá ve stylu příjemného retra na pozadí dvou honáckých rodin. S objevem starého tajemství vyskočí rasový problém, na který naváže nebezpečí ze strany indiánského kmene. A toto se drsný honák rozhodne řešit rázně – vyhladit tento kmen. ()

Adiemus

Přiznávám, spletl mě název totožný s Eastwoodovým filmem. Drahnou chvíli jsem se podivovala, jak se tenhle paskvil mohl dostat do top westernových filmů, ale odhodlaně jsem vydržela do konce, jestli přece jen nedojde k vylepšení. Inu, nedošlo. Námět nebyl špatný, jenže to zpracování... TOHLE že natočil John Huston? Jako by šlo o divadlo přenesené na plátno - toporné dialogy, přehrávání herců - Lillian Gishová mě iritovala pokaždé, aniž otevřela ústa, až jsem měla díky jejímu pomatenému pohledu dojem, že užívá nějakou přírodní drogu. Kupodivu si s ní si s ní příliš nezadala ani Audrey Hepburnová, ačkoliv u ní šlo spíš o předimenzovaná gesta; čekala jsem, kdy začne teatrálně lomit rukama. Ani zbývající sourozenci a sousedé z tohoto rámce nevybočili. Jakž takž jsem snesla Burta Landcastera - ale byl to vážně tentýž herec, co natočil Rodinný portrét? K tomu předvídatelný vývoj vztahu hlavní dvojice... Jediné, co mi nevadilo, byla hudba. ()

rivah

Western s nesmyslně obsazenou Audrey Hepburnovou, taky je tu k vidění Lilian Gish a Burt Lancaster. Ale moc obohacující to podívaná není. ()

Elegnor

Audrey je roztomilá, ale ty dialogy jsou divný, zvraty v chování postav nelogický a závěr (SPOILER ALERT) s nekonečně indiánama, pár bělochama a neohroženýho bráchy s koltem?! Ale no tak.. ()

ostravak30

Když sám režisér řekne, že film nemá rád a kritici míní, že jsou Nezničitelní jeden z nejhorších filmů mojí milované  Audrey Hepburn, tak to už o něčem svědčí. Je to další z řady filmů, které popisují odpor či nenávist k indiánům. Pravda, zde hodně na teoretické bázi. K přímému souboji dojde až na konci a i tak je hodně zvláštní. Skoro hororová postava pak byla starého vojáka Abe Kelseyho. Ve své délce hodně stojí na dialozích a vzájemných vztazích víc než na nějaké akci. Téma je rasismus, postoj i indiánům. Ti správní jej samozřejmě odmítají, ale tento film poukazuje, kde se bere a jak moc je v Američanech zakořeněný. Tak nějak ale většina tvůrců i filmových hrdinů zapomíná, že to byli právě osadníci a kolonizátoři, co původní obyvatele zdecimovali a mnohdy i vyhladili. ()

Orhalmi

Netradiční zajímavý western. Prvmí půlka si koleduje o vypnutí, druhá nemá chybu. Zajímavý námět. Oba hlavní protagonisté zahráli s¨co měli. Burt Lancaster macho man a Audrey Hepburn roztomilou dívenku. Jako vždy. Dialogy je třeba poslouchat s odstupem. Konec vyzývá k zamyšlení a při přenesení do současnosti vyznívá až absurdně. Holt jiná doba jiné mravy. Ale příliš mrtvých pro jednu věc. ()