Pohádková bytost Perinbaba (G. Masina) řídí ze svého jeskynního světa počasí na Zemi. S pomocí obří peřiny, na které skáče jako na trampolíně, spouští v pravý čas sněhovou vánici, s pomocí kouzelných varhan zase ovládá vichr nebo vánek. Jednoho dne zachrání před kmotrou Zubatou (V. Kaplanová) malého Jakoubka, dítě potulných komediantů. Odvážný chlapec, který se Smrtky ani na okamžik nezalekne, jí pomáhá s vyráběním sněhu. Zároveň skrze kouzelná zrcadla pozoruje, jak lidé na zemi žijí a umírají. Zaujme ho malá dcerka vesnického rychtáře Alžbětka, které Zubatá odvede maminku a která potom vyrůstá s chamtivou macechou. Jakubovi to nedá a přes zákaz Perinbaby uteče do světa lidí. Tímto okamžikem doroste v dospělého mladého muže a stane se opět smrtelníkem. Jenže kvůli lásce je tento odvážný mladík schopen i větších obětí… (Česká televize)

Razzor_82

"Keď maš v srdci lasku, tak to dokažeš." Jakubiskův svérázný styl mě nikdy nějak extra neuhranul. Má to zajímavý poetický vizuál. Na pohádku je to dost drsné.  Jinak průměrný příběh boje dobra se zlem. Ani po mnoha letech jsem tady nenašel nic  výjmečného. 6/10 ()

arkie

Ako decko som to videl v kine, dosť sa mi to páčilo, tak som si to zohnal ... ale vidím, že som bol oklamaný nedostatkom kvalitnejšíc rozprávok. Toto je tak nudné a tie trapné dialógy! Ach bože, také sklamanie. ()

Acrobat

Jakubisko namiesal ten najspravnejsi elixir temnej, putavej, sialenej rozpravky. Takto maju vyzerat. Klobuk dole. Smrt je najlepsia. ()

Joski

Najpoetickejšia slovenská rozprávka, lepšie povedané podobenstvo o živote:-) Paradoxne Jakubiskov naj film aký natočil a zrejme už lepší do konca svojho života nezrealizuje? :-( 100% ()

sanikope

Na Perinbabu som sa pred rokmi tešil, dnes ju už neupozerám. Je to smola ale tento film spáchal už asi pred 10 rokmi vianočnú televíznu samovraždu a vyzerá to tak že resuscitácia nehrozí. Včera som sa dokonca dozvedel že SFÚ (slovenský filmový ústav) prispel na digitalizáciu tejto mŕtvoly 100 000eúr. Viem si predstaviť že tie prachy sa dali využiť i lepšie... A teraz troška k filmu, keby som bol Jakub určite by som si vybral sestru Doru. Dora je oveľa viac sexy a narozdiel od nevýraznej Alžbetky nepôsobí zasnene. ()

Karp

Krásný obraz, zajímavé exteriéry, výborná režie, ale ten příběh... Jako malý jsem Perinbabu nikdy nedokoukal, jako dospělému se mi to již podařilo, ale bez většího efektu. Také mě nemile překvapilo, jak ten film stárne. Co bývalo svěží a neotřelé, působí dnes trochu unaveně a naaranžovaně. Jakubisko jistě srší nápady, ale povětšinou je neumím ocenit, což pochopitelně není chyba filmu. Nicméně je to pohádka a měla by být tedy primárně určená pro děti. A já si nejsem jistý, zda pro děti skutečně je. Anebo nemám smysl pro slovenské pohádky? Nicméně Perinbaba je jistě tou nejosobitější, jakou jsem viděl. V závěrečných titulcích jsem pak také dočetl, že hudbu k filmu složil Petr Hapka. Zřejmě mu v tomto případě chyběl nápad, protože třeba v Létu s kovbojem nebo v žánrově podobnějším Krakonošovi a lyžnících odvedl mnohem lepší práci. U Perinbaby neurazí, ani nepotěší. Jednu hvězdu dolů za příběh, jednu za pomíjivost. ()

LuiCJ

Hneď na začiatok poviem, že knižnú predlohu Pani Zima od bratov Grimmovcov, som nečítal. Aj keď mám vo zvyku tak učiniť pred zhliadnutím filmu, tu to prišlo veľmi spontánne. Bol som náhle vtiahnutý do vianočnej, rodinnej atmosféry. Do momentu ako som si Perinbabu pozrel, mi bolo známych len veľmi málo informácií o filme samotnom. Vedel som, že to režíroval Juraj Jakubisko a to, že je to klasika, ktorú by som si mal pozrieť. Stalo sa a neľutujem. Jakubisko je očividne, čo sa rozprávkovej kinematografie týka, úplný majster. Koprodukcia štyroch krajín sa pod jeho vedením vydarila výborne. Perinbaba je jednoducho vizuálne uchvacujúca jazda dráhami režisérovej fantázie. Po scénaristickej stránke ide taktiež o solídne dielo. Naivitou niektorých diálogov sa dalo bez problémov prekúsať. Preslávená Hapkova hudba to všetko krásne dopĺňala, ba až tvorila jednu z esenciálnych zložiek filmu. Herecké výkony taktiež veľmi slušné (postsynchrón však asi nie je úplne tou najlepšou cestou). Hodnotím to ako vskutku podarenú kultovú československú klasiku. No a jednotlivé miesta, na ktorých sa to natáčalo, raz navštívim. ()

Trixinka

Této pohádce jsem se celá léta jaksi instinktivně vyhýbala. Nevím přesně proč, ale instinkt říkal nekoukej na to. Měla jsem ho poslechnout. Kamarádka mi říkala - lepší pohádku neznám, u nás je to tradiční vánoční, rozhodně to stojí za vidět, určitě se ti to bude líbit. Ha, to jo. Depresivní, nudná, ukřičená pohádka, která snad byla peckou v době svého vzniku. V dnešní době už asi nikoho moc nezaujme. Na pokračování rozhodně nějakou dobu koukat nebudu, a prozatím mi tato pohádka jako ukázka díla J. Jakubiska stačila. Kladně hodnotím pouze prostředí, za překrásnou krajinu a reálie dávám své hvězdičky. ()

wito

rozpravka mojho detstva. vtedy to boli moje asi naintenzivnejsie filmove zaciatky. mrazenie, snenie, ale i temnota mi priniesili nezabudnutelne zazitky... ()

winstonik

Tak toto je nášup slovenskej smutnej rozprávky! So všetkým ako má byť: s mystikou, kresťanskými i pohanskými motívmi, a s Jakubiskovými najsilnejšími zbraňami jeho čias: silným príbehom a 100% výtvarnou stránkou, prepracovanou do každého detailu. Dokonca ani vždy "ofučaná" Vančíková tu nevyznieva nijak zle. Slovenské rozprávky nie sú určené primárne pre deti, nie je to žiadne české hopsasa hejsasa. Čím som starší, tým viac im prichádzam na chuť. Perinbaba je geniálne dielo a jeden z vrcholov Jakubiskovej tvorby, ktorá, žiaľ, silnejúcim vplyvom Deany začala poriadne pokrivkávať. ()

DjMetal

Super pohodova rozpravka, kde kvoli laske sa stane z ´´nesmrtelneho´´ Kubka obycajny sikovny mladik, ktory chce za zenu Alžbetku a to najlepsie, neboji sa svojej kmotry Zubatej.Lietajuci cirkusant :D:D....Mozem ju pozriet hocikedy, ale to caro je najlepsie ked je vonku sneh a zima. Vtedy sa na nu pozera najlepsie. ()

Scraffy

Príjemná rozprávka, ktorá sa na nič nehrá a prináša zábavu pre celú rodinu. Je veľmi milá, okúzľujúca a plná nápadov. Herecké výkony sú super a je sa naozaj na čo pozerať. Hovorte si čo len chcete, ale aj tak Jakubisko patrí zaslúžene k najlepším režisérom, akých slovensko má. ()

HarqAlAda

Rozprávka mimo náš časo-priestor. Milujem ju ja aj moja rodina. Myslím že ju viem naspamäť. Určite hodnotím maximálne subjektívne a zaujatý, no je to krásny rozprávkový príbeh pretkaný fantáziou plný obrazov a kompozícií ktoré ho len umocňujú. Nádhera. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko