Potopa

Polsko / Sovětský svaz, 1974, 316 min (Alternativní 177 min)

Dvoudílný historický film Potopa natočil režisér Jerzy Hoffman podle stejnojmenného románu klasika polské literatury Henryka Sienkiewicze. Jeho děj se odehrává v 17. století, kdy do Polska vnikli Švédové pod vedením krále Karla Gustava a kdy zrada některých velmožů, jako Radziwillů umožnila, aby zaplavila celé kraje jako potopa. Sienkiewiczův román má komplikovanou konstrukci s rozsáhlým epickým dějem s mnoha vedlejšími motivy.

Tvůrci se soustředili především na osobní drama statečného olšanského důstojníka Andrzeje Kmicice a na plastický obraz Polska, které povstalo proti Švédům. Zachovali maximální věrnost předloze, museli se však vzdát některých částí, které nebyly pro sevřenou filmovou tabuli rozhodující. Dominantní postavou filmu je Andrzej Kmicic, kterému dal Daniel Olbrychski nejen románovou statečnost a mužnost, ale i mnohem větší psychologickou hloubku. Výborná kamera Jerzyho Wójcika vyjádřila režisérovu koncepci jak v panoramatických masových scénách v exteriéru, tak ve scénách, natáčených v reálném prostředí historických zámků. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Další z monumentálních filmů o historii Polska. Stopáž je monstrózní. Výprava, kostýmy, hromadné scény i koně jsou opět ve vynikající a vysoké kvalitě. I ta romantická linie zdá si mi lépe propracovanější. Je to snad až arogantní odvaha, když se někdo pokouší stvořit něco tak mohutného. Ale povedlo se. Sice je pravda, že Švédové jsou hybnou silou, ale především se zde řeší vnitrostátní potyčky, intriky, občanské bojůvky a osobní potřeby, které jsou nadřazené nad státní. Hrdina příběhu, vojenský velitel Andrzej Kmicic (skvělý Daniel Olbrychski), prodělává ukázkovou proměnu. Mění jeho lidské vlastnosti, utlumuje jeho krvavou nespoutanost a divokost, dává mu šanci na napravení všech svých zločinů a chyb a dělá z něj ideál muže i hrdinu národa. Osudová femme fatale je zde urozená a ctnostná Olenka Billewiczówna (Malgorzata Braunek), vzbuzující žádostivost u nejednoho urozeného muže. Stranu Zla, zrádců a intrikánských prospěchářů zastupuje litevský kníže Janusz Radziwill (Wladyslaw Hancza), toužící po královské koruně, neméně ambiciózní a navíc prostopášný Boguslaw Radziwill (dobrý Leszek Teleszynski), Radziwillův vojevůdce Kuklinowski (Arkadiusz Bazak), a švédský král Karol X Gustaw (Leon Niemczyk). Stranu Dobra a Pravých Poláků zastupuje starý známý a věrný vojevůdce Michal Wolodyjowski (Tadeusz Lomnicki), důvtipný vojevůdce Jan Onufry Zagloba (Kazimierz Wichniarz), věrný Kmicicův pomocník Soroka (Ryszard Filipski), svérázný Kiemlicz (Franciszek Pieczka), jeho synové Damian (Leslaw Janicki) a Kosma (Waclaw Janicki), královský vojevůdce Stefan Czarniecki (Wieslaw Golas), a samozřejmě polský král Jan II Kazimierz (Piotr Pawlowski). Je to monumentální až monstrózní dílo, které si ale překvapivě dokázalo udržet slušnou kvalitu. ()

Cheeter

Stará dobrá polská klasika. Je to sice dlouhý tak, že by to klidně vydalo za menší seriál, ale to určitě nevadí. Příběh jak má být, i řada menší linií. Válka, láska, zrada, překvapivé rozuzlení. Prostě musím doporučit, pokud máte pár hodin věnovat tomuto snímku. ()

C0r0ner

Stejně jako u podobného Ohněm a mečem - film je to bezesporu kvalitní, perfektně natočený (kostýmy, lokace, bitvy) a historicky přínosný, ale postav by mohla být polovina a stopáže ještě méně, takže dohromady taktak tři hvězdičky. 50% ()

zette

Vypravny historicky velkofilm z polske koprodukce se Sovetskym svazem je ve vsech smerech dobre odvedene dilo. Avsak jsem si jisty, ze jednou za zivot videt staci... ()

majo25

Veľkolepá historická dráma zo 17. storočia z územia poľsko-litovského kráľovstva, ktorá rozpráva o horkokrvnom vojakovi. 4,5 hodín je riadna sledovacia fuška, ale oplatí sa ju vidieť už len z dôvodu kombinácie takých velikánov, ako sú režisér Jerzy Hoffman a spisovateľ Henryk Sienkiewicz. Velkolepá výprava a nákladné scény je to, čo asi najviac uchváti diváka. Mierne komplikovaný dej, dlhá stopáž, viaceré laxne spravené súboje a scenár asi to, čo ho naopak odradí. Hodnotenie: 70% ()

fray

Jeden z mála filmů co se přesně drží knižní předlohy a proto co se týče obsahu, tak je to opravdu dokonalé. Vůbec tomu neškodí to, že film je dlouhý víc jak tři hodiny. Ten kdo četl knihu musí být filmem nadšen. Já určitě, protože většinu věcí jsem si při čtení představoval naprosto stejně. Samozřejmě, že kniha je lepší, ale tak už to většinou bývá. Považuji to snad za nejlepší film podle knižní předlohy (z těch co jsem viděl). 80% ()

nevermore

Výborný film pro náročnějšího diváka a milovníky historie.. Již dlouho jsem nebyl nějakým filmovým počinem tak nadšen. Ti herci, ta naturálnost scén. Symfonie 300 minut a dal jsem to na jeden zátah, ani mi to nepřišlo... Všem, co mají něco společného s tímto filmem skládám poklonu. ()

mirec88

Úžasný historický film, navyše celkom verne opisujúci knihu. Poliaci vždy vedeli ako natočiť svoje dejiny verne, dramaticky a pútavo. Ďalší film z radu trilógie Henryka Sienkiewicza vyšla na výbornú. ()

Jezinka

Kouzlem starých historických filmů jsou davové scény, kde na nás nemrkají digitální obličeje. Právem patří polská jízda mezi jejich rodinné stříbro. I když jako zastánkyně dialogů bych více ocenila chybějící postavy Anuše a Ketlinga, než pohledy na mašírující vojáky. ()

Sipora

Mohutná historická freska, která musela stát strašně peněz. Na některých filmech se čas nepodepisuje, na některých ano. Potopa patří do té druhé skupiny (věrnost knižní podobě zdaleka není vše); tak starý film a je teprve z roku 1974! Myslím, že je to dáno i tím, že jsem film viděla s českým historizujícím dabingem, zatímco originál zní ve skutečnosti o poznání lépe. Proto hodnotím více body, než jsem původně měla v úmyslu. Ten historický obraz je velkolepý a věrný, a herecký výkon Daniela Olbrychskeho taktéž. ()

Fordzy

Nádherný Románový epos a jeden z nejlepších historických filmů všech dob s všudy přítomnou špínou a krví, omračující výpravou, epickými bitvami, krásnou hudbou, perfektní kamerou ( Jerzy Wójcik), dokonalou Scénografií a famozními hereckými výkony v čele s nepřekonatelným Danielem Olbrychskim v hlavní roli rozpolceného šlechtice Ondřeje Kmicice a neméně Tadeuszem Lomnickim ve vedlejší roli plukovníka Michala Wolodyjowského přezdívaného "Nejlepší šavle Polska". Býti Polákem, tak se dmu pýchou. Velká škoda, že Čeští filmaři okrem Husitské trilogie nikdy nenatočí snímek, který by se alespoň částečně přibližil velkoleposti této Polské trilogie (Pan Wolodyjowski, Potopa, Ohněm a mečem). // Viděna remasterovaná, širokoúhlá, dvou dílná verze z roku 2013. Trailer 95% ()

Dragonlanc

Historická trilógia Henryka Sienkiewicza: "Ohňom a mečom", "Potopa" a "Pan Wolodyjowski", ktorá sa odohráva v 17. storočí, keď vrcholila veľkosť a sláva poľského kráľovstva sa postupne venuje trom veľkým vojnám, ktoré viedli Poliaci v tomto období - vojna proti ukrajincom, kozákom a tatárom počas povstania Bohdana Chmelnického (Ohňom a mečom); vojna proti dovtedy neporazeným Švédom (Potopa) a vojna proti Turkom a Tatárom (Pan Wolodyjowski). Všetky vojny začali pre poľsko katastrofálne ale nakoniec viedli k veľkým víťazstvám. Filmy pomerne verne sledujú knižnú predlohu a patria k tomu najlepšiemu medzi historickými filmami. Pomerne verne je tu zobrazená slávna poľská ťažká jazda - okrýdlení dragúni, ktorých neskôr ešte dlho využíval pri svojich výbojoch aj Napoleon a objavili sa dokonca aj v Mexiku, kde ich služby využíval samozvaný cisár Maximilián, neskôr porazený a popravený Juarezom. Ešte ako malý som čítal knižné predlohy, ktoré mali rodičia a potom neskôr v televízii nedočkavo sledoval jednotlivé časti filmu, ktoré STV dávala vzhľadom na ich dĺžku ako trojdielny, resp. päťdielny seriál. Možno len doporučiť všetkým milovníkom dobrých historických filmov, kde si na svoje prídu jak milovníci bojových scén, jednak romantici. Hoci je zaujímavé, že napriek tomu, že historicky časovo nasledujú filmy v poradí "Ohňom a mečom", "Potopa" a nakoniec "Pan Wolodyjowski", tak boli sfilmované v presne v opačnom poradí "Pan Wolodyjowski (1969)", "Potopa (1974)" a nakoniec "Ohňom a mečom (1999)". ()

Mikino00

Nakonec hodnocení snižuji, velkovýpravný zajímavý snímek, kde se neustále něco děje na poli válečném či politickém zaujme právě výpravou, postavami a bitvami. Co ale co dost sráží film, je fakt ,že hlavní hrdina doslova vstane z mrtvých během filmu asi 5x. Dále by neškodilo lepší choreo bitev. ()

strikeman

Jerzy Hoffman a jeho legendární zpracování ještě legendárnější románové trilogie Henryka Sienkiewicze. Je škoda, že se takové historické skvosty netočily i u nás, když to Poláci zvládli s takovou bravurou, že se směle mohli měřit s hollywoodskou velkoprodukcí, ba ji i v mnohém předčit (no možná Vávrova husitská trilogie se tomuto dílu alespoň velmi nesměle přibližuje). Rozsáhlý druhý román z trilogie o polských dějinách by bylo těžké vměstnat do filmu se standardní stopáží, a tak vznikl nákladný pětihodinový snímek s obrovskou výpravou. Výsledek stojí za to a jako kdysi vášnivý obdivovatel a čtenář Sienkiewiczových knih, nemohu než uznale pokývat hlavou - duch psaného se velmi věrně podařilo přenést na plátno a z kdysi zapáleného čtenáře se stal nyní zapálený divák... ()

Páně

Po prvním dílu Sienkiewiczovy trilogie v podání Jerzyho Hoffmana, tedy Panu Wolodyjowském, jest Potopa ještě výpravnějším a epičtějším počinem. O takovýchto filmech jsme mohli u nás v tehdejším Československu pouze snít. Naprosto úžasně trefená atmosféra tehdejší doby a těžkých časů! Ovšem poklonu největší je třeba složit velkolepým bitevním scénám a především jejich jezdeckým částem. Myslím, že z tohole se celý slavný Hollywood učí ještě dodnes. Hoffmanův dvorní herec Daniel Olbrychski odvádí svou poctivou práci. Potopa je výstavním klenotem Polského filmu dob minulých, ale co říci rozhodně má i v současnosti. ()

RedDuck

Sice tu nejsou fešácké kozácké či tatarské kostýmy a místo nich nudné švédské uniformy, hlavní postava Kmicice a její vývoj je něco kvůli čemu považuji tento druhý film trilogie za nejlepší. Dialogy tradičně nic moc, souboje na kordy jsou však už výrazně méně směšné než u staršího Pana Wolodyjowskiho. Jisté přehrávání, teatrálnost a patos zde filmu vyloženě sluší. ()

brumbrum

Hodne roztahana historicka zalezitost. Nie je to vyslovene nepozeratelne, ale kukat 5min na to, jak sa delo taha za konom z kazdeho zorneho uhla: nocojaviem.. Navyse, ten Kmicic mi neprisiel vobec ako "muzny" ani ako "statocny" - skor totalny chobot, nedokvaseny pubertiak, co si kompenzuje chybajucu muznost strelbou, chlastom a nasilim. Debilne reci, debilne ciny, vacsina rozhodnuti komplet spatna. A ta jeho akoze prekrasna pipka, hm, tak teda mohli urcite najst hodne krajsiu Polku pocitam. 3* ()

horovska

Knihu Henryka Sienkiewicze jsem četla už před mnoha lety. Děj už bych si nepamatovala, ale do mých představ a pocitů se tato filmová verze zapasovala naprosto přesně. Civilní herecké výkony, syrovost prostředí, vše bez příkras a laciných efektů. Skoro jsem měla pocit, jako by mne filmaři vrátili o pár století zpět. Ovšem nesměla by k tomu hrát ta podivně stylizovaná hudba. Ta, spolu s několika trapnými dialogy, mne přiměla stáhnout hodnocení o jednu hvězdičku dolu. ()

ROBOTER

Poláci mi opět dokázali, že dokáží natočit skvělý historický velkofilm! Úžasná je bitevní scéna na konci druhého dílu, kdy se polská jízda s připevněnými křídly rozjede proti švédským mušketám a pikenýrům. A nejlepší joke celého filmu: - polský král Jan Kazimír: "...odkud bereš, pane, takový důvtip?" - pan Zagłoba: "Tajný recept, prosím. Musíš v kapse neustále nosit konopné semeno a po troškách je žvýkat. Tím potom rozum velice sílí. Protože v konopí je olej, jak víme, a od toho oleje roste pak člověku hlava, prosím." :oD ()

Seminář 70mm filmů

Seminář 70mm filmů