Mise

• Česko Misie (více)

Silné a velmi vzrušující drama, ve kterém hrají hlavní role nositelé Oscarů Robert De Niro (Lovec jelenů, Zuřící býk) a Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Příliš dokonalá podoba, Kafka). V hlubině amazonských pralesů se v 18. století usiluje bývalý obchodník vzdělávat zaostalé indiány. Když je život domorodých obyvatel ohrožen, musí se však obrátit k meči a zapomenout na modlitby... (Rangelone Film)

0verseer

”For me there is no redemption, no penance great enough.” “There is. But do you dare to try it?” “Do you dare to see it fail?” Nerovný boj dobra zastupeného hŕstkou odhodlaných ľudí proti štátnej moci, peniazom a korupcii (hádajte na ktorej strane bola církev) v komorne ladenom snímku zasadenom do exotického prostredia Južnej Ameriky. Presvedčiví predstavitelia hlavných postáv v podaní De Nira a Ironsa, podmanivá hudba pod taktovkou Morriconeho a mnoho emočne silných momentov. ()

DarweyD

“Neměl jste jinou možnost vaše eminence, musíme pracovat ve světě, takový svět je... ne, seňore Hontare, takovým jsme svět učinili my.” Jeden z nejsilnějších soundtracků vůbec ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,4/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 64%, Audience Score - 87% | FDb.cz - 84.3% | Úžasná dobrodružná klasika s nádhernou kamerou i výpravou a k tomu jako vždy skvělý Robert De Niro i Jeremy Irons v hlavních rolích a už tehdy sympatický začínající Liam Neeson. No, a nesmíme také zapomenout na úžasnou hudbu Ennia, kterou jsem si po skončení filmu znovu pustili a zaujala nás ještě více než u filmu. Mise určitě není dokonalý snímek a v polovince to při "kněžských" intrikách mírně ztrácí, ale skvělý závěr a silný konečný masakr s úžasným poselstvím (které je už dnes skoro na nic...) musí dostat každého. Sice to podobně jako u Deer Huntera není čistých 5*, ale přesto skvělý film. 85% ()

Hawaj

Odzbrojující strhující příběh muže jehož mysl i tělo projdou strastiplnou epickou cestu od uzurpátorské sobecké agrese k pokoře a pokání. To vše v kulisách Jižní Ameriky v dobách dobývání. Zní to jako recenze z otravného křesťanskýho magazínu, ale není. Film mě naprosto ohromil a byl to zážitek, který ve mně zanechal velký dojem. Prostě jeden z těch filmů u kterých si říkáte jak někdo může být takový talent a stvořit tak dechberoucí dílo. ()

ostravak30

Nejen Američané mají svá traumata, Evropané čile obchodovali s otroky a území si podmaňovali tak, že plenili, zabíjeli a neštítili se ničeho. Místo, aby se od indiánů učili znalostí přírodě a moudrosti, a zároveň respektovali jejich zvyky, byť nám mohly přijít jakkoli barbarské, považovali je za podružné. A to už se nebavíme o žádné nevyspělé civilizaci, ale šlo zkrátka o území a zdroje. Chamtivost převládla a tak se střílely i děti, ženy. A smutné je, že o pár století později nepoučeni jsme dělali totéž. Na Roberta De Nira jsem si po rolích mafiánů musel zvyknout. Stejně neobvyklá mi přišla role Liama Neesona. Naopak Jeremy Irons jako by se pro podobnou roli narodil. Film je vizuálně krásný. Je vidět, že si tvůrci dali záležet na výběru exteriérů, ale i rekvizit či kostýmů. ()

Loom777

Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásku bych neměl, jsem jenom dunící kov a zvučící zvon. Kdybych měl dar proroctví, rozuměl všem tajemstvím a obsáhl všechno poznání, ano kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všecko, co mám, ano kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Láska nejedná nečestně, nehledá svůj prospěch, nedá se vydráždit, nepočítá křivdy. Nemá radost ze špatnosti, ale vždycky se raduje z pravdy. Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne. Proroctví - to pomine; jazyky - ty ustanou; poznání - to bude překonáno. Vždyť naše poznání je jen částečné, i naše prorokování je jen částečné; až přijde plnost, tehdy to, co je částečné bude překonáno. Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě, usuzoval jsem jako dítě; když jsem se stal mužem, překonal jsem to, co je dětinské. Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mne. A tak zůstává víra, naděje, láska - ale největší z té trojice je láska. mé oblíbené verše. Když si je předčítá DeNiro na cestě za vírou, běhá mi mráz po zádech. Nic mi na tomhle filmu nevadí tolik, abych ho nemohl zbožňovat. ()

Pierret

Lidské a pravdivé... linie příběhu, kdy obchodník s otroky začne přemýšlet o světě a lidech v něm trochu jinak, to je úžasné. Samotná scéna zabití bratra stojí za shlédnutí celého filmu, podobně "pokání". Otrokář poznává Boha a přes něj pak podstatu lidství, aby se nakonec vzdal i "oficiální verze" Boha a přizpůsobil ho sobě a situaci, ve které žije. Politický podtext je přinejmenším stejně podstatný jako příběhy dvou nejdůležitějších postav. Projevuje se sice jen v náznaku, ale zato naráží na základní pilíře lidského svědomí. Kdo zvítězí? Zdravá morálka snažící se o vzestup lidské osady, kde jsou si všichni rovni, nebo majetní rolníci, kteří se bojí konkurence? Ten, jenž ohrožuje (byť jen příkladem, že to jde jinak) privilegované-nepracující a přijímající zisky v ekonomickém systému, ten ho vyviklává, stavá se nebezpečím a nakonec kořistí. ()

jachnicka

Jsem ateista, ale po zhlédnutí tohoto filmu jsem zapochyboval. Víra je silná, ale církev prohnilá. Nej film o víře, odpuštění a pokání. Přesvědčivý Irons, jako vždy výborný de Niro. ()

Lewaso

Když jsem jako mladý divák se vydal s Jeremy Ironsem do džungle, nevěděl jsem, co mě čeká. Ten film změnil celé moje myšlení ohledně působení Španělů v Jižní Americe. Rozhodně víc než Dobytí ráje. ()

Weissik

Smutný film o jezuitech, kteří v 16. století přinesli mezi jihoamerické indiány víru v jediného Boha jenom proto, aby tato křehká novota byla zničena v zájmu mamonění a politické nadvlády. Tradičně vynikající výkony Roberta de Nira a Jeremyho Ironse. Zejména z výkonu de Nira mi šel místy mráz po zádech. Jeho vyjadřování emocí, kdy po zabití bratra putuje s jezuity do pralesa mezi indiány s úplně zbytečným nákladem zbraní a zbroje za sebou, je naprosto uchvacující. ()

Weirdman

6/10... Ani neviem čo si mám o tomto filme myslieť. Jeho výpovedná hodnota je taká, že ani 5 súčasných amerických filmov dokopy nie ja tak angažovaných, ale podľa mna dosť zlyháva v tempe a vo vývoji príbehu. To by nebol problém ak by sa sústredilo na postavy, ale okrem De Nira sú všeci veľmi jednotvárni. Prvá polovica je príšerne rozvláčna a ani scéna pokánia ma akosi do kolien nedostala. Keď sa potom ten cirkevný pohlavár začne presúšať po misiách celkom sa to rozbehne, aby to všetko skončilo zas zbytočne naťahovaným záverečným bojom, ktorého výsledok je dopredu jasný a rovnako jasné, a tým pádom neveľmi úspešné, je aj brnkanie na city... Film si rozhodne zaslúži pozornosť a šancu každého diváka... Ale či ho aj divák dopozerá a zanechá v ňom dojem je už otázne. Zo mňa výšumel celkom rýchlo... ()

DooFooS

A lidé nepřestanou, dokud se nevyhubí sami a vždy začínají s těmi nejslabšími a nejslušnějšími. Teď jen nevím, jestli je to evoluce, nebo degradace. ()

milanko8

Božská hudba Ennia Morriconeho dělá tento film při nejmenším o stupeň lepším. "Kdybych měl tak velikou víru, že bych hory přenášel, ale lásku bych neměl, nic nejsem. A kdybych rozdal všechno, co mám - ano, kdybych vydal sám sebe k upálení, ale lásku bych neměl, nic mi to neprospěje. Láska je trpělivá, laskavá, nezávidí, láska se nevychloubá a není domýšlivá. Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, smýšlel jsem jako dítě, usuzoval jsem jako dítě. Když jsem se stal mužem, překonal jsem to, co je dětinské. A tak zůstává víra, naděje, láska. Ale největší z té trojice je láska." ()

Jastřabík

Tady vůbec nejde o indiány ... je to film natočený křesťany pro křesťanského západního člověka. Ideový - sebemrskačský - podtext nepříjemně výrazný. Všichni členové Církve jsou kladné postavy a ona dokonalá poslušnost původních obyvatel je směšná a nevěrohodná. Jediný platný argument pronese hlavní záporná postava (...), když se ptá, jaký je rozdíl mezi jeho plantáží a plantáží jezuitů, mezi bičem a peklem, mezi fyzickým trýzněním a psychickým. De Nirova postava prochází vývojem stejným jako původní obyvatelé - hřešící ('pohané' v případě indiánů, 'vrah' v případě De Nira) a pak uvědomělí křesťané až do konce. Film je to pěkný, herecké obsazení dokonalé a hudba skvělá, ale kvůli tomuhle hloupému významu, který zneužívá problém otroctví pro oslavu ideálu křesťanství, když víme, že právě křesťanský světonázor usnadnil likvidaci a zotročení původních obyvatel ... ne díky. Vrcholem je ten citát z Matouše na konci. ()

megajalec

Zdieľam nadšenie z videného. Krásny príbeh zasadený do ešte krajšej prírody, uveriteľný a emocionálne veľmi silný. Dokonalá súhra hlavných predstaviteľov, v záverečnej scéne im to ide aj bez slov a divák je dojatý. Keď sa k tomu pripočíta dokonalá hudba majstra Morriconeho (najmä zvuk píšťalky a k tomu pridaný chór - balzam na dušu, ktorý som si po filme dobrú pol hodinu púšťal), výsledok je skvelý filmový kúsok. Trochu ma mrzí, že som film pozeral rozdrobene, na viac krát, sľubujem ešte jedno pozretie a piata * určite príde ()

Screenname

Krásná přiroda protkaná velmi silným příběhem. Unikátní hudební doprovod krásně podbarvuje velmi dobře prožité výkony herců, až na konci musí člověk utřít slzu. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration