Společenství vlků

• Česko Společnost vlků (více)

Společenství vlků působí povědomě až do okamžiku, kdy si hrdinka obleče červenou kápi, vydá se přes hustý les za babičkou a musí si dávat pozor na vlky. Pak pochyby zmizí a lze si tuto svéráznou variaci na Červenou Karkulku vychutnal se vším všudy. Vztah mladé dívky Rosaleen s její babičkou dalece přesahuje hranice vytyčené pohádkou, stejně jako mluvící vlk není jen místní kuriozitou. Podmanivý film Neila Jordana (Hra na pláč, Snídaně na Plutu) nabízí otevřeně psychoanalytickou hru s jednoduchým pohádkovým příběhem, v níž je všechno podřízeno propracované vizuální stylizaci, netradičnímu vyprávění a především důmyslným dialogům. (oficiální text distributora)

nash.

Každá pohádka se může stát horrorem... stačí trošku pootočit kaleidoskopem...a tenhle i psychologickou halucinací... opět stačí trošku pootočit kaleidoskopem... jeden z nejneobvyklejších vlkodlačích filmů, který zaujme dokonalou atmosférou i vuzálním zpracováním... ()

Vitason

,,A babičko proč máš tak velké oči?"-,,Protože jsem skoro slepá a musím nosit silné brýle." Tradiční pohádku o tom, jak červený plášť zmizel ve vlčích útrobách pojal Neil Jordan hodně po svém a vykouzlil tak vizuální skvost, který mě svojí obrazovou a hudební krásou úplně okouzlil. Škoda jen, že po obsahové stránce mi přišel film trochu prázdný. Sice je babiččina chaloupka přeplněná až po střechu různými symboly, ale Neil Jordan přechází ze snových představ do vyprávění a zase zpět, bez nějakých znatelných přechodů a tak mi toto bloudění ze snu do snu dalo trochu zabrat, protože jsem film sledoval v pozdních hodinách a tak jsem měl občas větší starost o to udržet víčka nahoře než sledovat jestli se pohybujeme pořád na úrovni snu, ale za již zmíněnou vizualitu, originální pojetí a půvabnou hrdinku, která navíc svůj part zahrála velmi dobře musím dát 4* ()

Crocuta

Dokonalá výtvarná stylizace, podmanivý způsob vyprávění, kdy jeden příběh v sobě skrývá další, dívenka na prahu dospívání, jejíž nevinnost je nebezpečnější než vyceněné zuby vlkodlaka, působivé efekty a hlavně vlci různých podob, povah a odrůd - suma sumárum snímek, který si mne získal už při prvním náhodném shlédnutí a jemuž léta neubrala na atraktivitě ani to nejmenší. ()

lena60

Pro mě ideální doplněk k četbě pohádek od britské spisovatelky Angely Carter. Film Společenství vlků byl natočen podle kraťoulinké povídky Mezi vlky, která je jakousi modernější a pokrokovější variantou notoricky známé Červené Karkulky. Adaptace rozhodně zdařilá, přesto si nejsem jistá, zda by mě film zaujal, i kdybych neznala zmiňovanou literární předlohu. ()

rikitiki

Vcelku nejspíš lacině natočená a přiznaně studiová pohádka podmaňuje roztomile sexuální temnou atmosférou a poetickými záběry, kdy například krev zabarví bílý kvítek do ruda nebo babiččin konec. Vtipné jsou odkazy na původní pohádku O Červené karkulce a vlkovy odpovědi, proč má tak velké oči, ruce, zuby. ____ Karkulka je i v původní verzi silně sexuální pohádka, tady to ale Jordan ještě zdůraznil a je jasné, že holčička, která se vydá do nebezpečného lesa oblečená do rudého signálního pláště, není žádné neviňátko. ____ Zbytečná mi připadala současná dějová linie, film by si hravě vystačil se středověkem a vsuvkami v podobě vyprávěných příběhů. Přeměna ve vlka taky mohla být méně naturalistická, tady působila snad i schválně směšně. ___ Jinak ale, všechna čest, nálada filmu je mimořádná, obrazy jsou nápadité a zasahující a příběh se nebojí jít až za hranu obvyklého filmového vyprávění, kdy vše musí být uhlazené a roztomilé. /6. 6. 14./ ()

Jinny

70 %. Neil Jordan rozebral, o čem ve skutečnosti je pohádka o Červené Karkulce. Totiž o ne už tak malých děvčatech, sexu a "vlcích". Což jsou shodou okolností oblíbená témata také autorky předlohy Angely Carterové. Film by ale potřeboval výraznější dramatický oblouk, a tak divákovi v paměti nejvíc zůstane naprosto odzbrojující Angela Lansburyová a flirtování Rosaleen s vlkodlakem. Příběh by se navíc obešel bez zarámování snem a možná by bylo ještě zajímavější natočit ho dnes. ()

GigaPudding

Zpátky do pohádky se Společenstvím vlků, které je sbírkou vlkodlačích pohádek, co se zdají jedné mladé dívce, co se jí odpoledne nechce vylézt z postele. Vedle všech těch labyrintů a podobných je to další z těch fantasmagorických pohádek, co se nebojí nějakých konvencí a jestli se to bude líbit co největšímu publiku. To si asi uvědomí každej až uvidí prvního vlkodlaka jak se proměňuje z člověka ve vlka :). To nebude zrovna nejvhodnější pro nejmenší :). Každopádně je to pohádkové úplně nejvíc v úžasných kulisách s mlžnými lesy a vesničkou a kostýmy a zkroucenými stromy a podobně, prostě hrozně pěkné, ale není zrovna asi nejlepší podle mě, že je to doopravdy jenom sbírka pohádek, protože se skrze vypravěče vždycky přeskočí k úplně jinému ději a jiné pohádce, včetně té o karkulce a takhle to prostě nedrží žádný směr, ale určitě si to zaslouží ještě i tu čtvrtou hvězdičku za tu poslední pohádku, shodou okolností to byla ta karkulkovská o tom jak jde karkulka s košíkem k babičce, ale tentokrát v trochu jiném provedení než by člověk čekal :). A jak už se tu taky zmiňovalo, tak je tu krom sbírky pohádek taky výchovný podtext pro dospívající dívky :). To je na tomhle filmu velmi zvláštní :). Škoda že už se takhle bizarní pohádky jako v osmdesátých letech Labyrint, Společenství vlků nebo Legenda už netočí :). ()

SOLOM.

Prostředí filmu je technicky zvládnuto velmi dobře. Autentičnost pohádkového vzhledu je velice pěkně přeneseno na několik chaloupek, které jsou velmi chudě zařízené, vodu berou z malinkaté studny na náměstíčku, v lese mají důl. Samotný les je průchozí jen po pěšinkách, protože všichni jsou si vědomi, že když odbočí z cesty, tak je čeká nejspíš smrt v podobě vlčích útoků, kteří často dáví jejich dobytek. A uprostřed toho lesa žije jedna stará babička. Chvílemi mi připadalo, že má sklony k feminismu a vlastně celý film se nese v podbarvení sexuality, která v některých pasážích zní i dost krutě a směšně. Jenom vás chci hlavně upozornit, že tento film v žádném případě nesrovnávejte s pohádkou o Červené karkulce. Protože až na pár náznaků s ní nemá zajisté nic společného. Babičku zde nikdo nesežere, místo vlka taky máme vlkodlaka, Karkulka není zas až tak nevinné děvče atd. ()

mm13

Séria dobre natočených symbolických výjavov bez pachu. Miera pôsobivosti je tu podmienená šírkou fantázie a skúsenosťami samotného diváka. Dá sa na tom uletieť, nedá sa tým ale nechať unášať a už vôbec sa niet pred čím brániť. Príliš disciplinované, málo živočíšne. (a táto babička prd vedela) ()

Richie666

Trošičku nesympatické postavy pobíhající na poli několika vyprávěných příběhů, které až překvapivě dobře tvoří úhlavní linii, ale nezvládají vtáhnout diváka do děje. Vizuální stránka filmu je rozporuplná, stejně jako lehce psychedelická hudba, která neutkví. Těžce uchopitelnému pojetí filmu nepřidá ani absence zasazení příběhu do blíže určeného prostředí nebo času. Jediným vodítkem, kterého se tedy můžete lapit, je dost neosobní "once upon a time"... Takže asi proto jsem měl pocit, že film trvá snad dvě hodiny. Pár scén se ovšem povedlo a vycvičit smečku vlků, to taky není jen tak :) ()

joehot

Ale jo, asi se tam mihnula i ta Freudovská analýza prastaré pohádky. Bonmoty typu: "Muž zůstane člověkem dokud se nevysvlékne..." o tom dost vypovídají. Vizuálně podmanivé a režijně poctivé, jen to nemusela chvílemi být taková nuda. ()

corpsy

Priznám sa, že dej ma veľmi nezaujímal. A pre väčšinu divákov bude aj tak trochu chaotický a nezrozumiteľný. To čo berie, je výprava, resp. celková vizuálna stránka filmu. A v tom je snímok majstrovským dielom. ()

sidzej

Po vizualnej a hudobnej stranke podmanive dielo so slusnou atmosferou oscilujucou medzi rozpravkou pre dospelych a hororom s citelnym sexualnym podtonom. Zial ako uz byva zvykom, pri vizualnych orgiach castokrat zlyhava obsahova zlozka a inak tomu nie je ani v tomto pripade (samotny sposob rozpravania pribehu bol vsak zaujimavy). Najhorsie dopadli vlkodlacie premeny ktore v dnesnej dobe svojou umelostou vzbudzuju smiech. Snaha sa vsak ceni a mne sa tento zanrovy experiment vcelku pozdaval. Spolocenstvo vlkov rozhodne stoji za zhliadnutie. 75% ()

curunir

,,Spoločenstvo vlkov" mnohým pripomína Burtonovu ,,Ospalú dieru". Ja som si zase pri tej úchvatnej vizuálnej štylizácii skôr spomenul na Scottovu ,,Legendu". Tieto filmy sú v niečom viac podobné, v inom naopak menej. Majú približne rovnakú stopáž, avšak minimálne pri ,,Spoločenstve" je viac než postačujúca a dobre, že nie dlhšia. Vzhľadom k žánru by som uplatnil skôr priamočiarosť rozprávania. Rôzne odbočky v podobe zbytočného množstva príbehov filmu skôr neprospievajú a viac-menej oddychová snímka s ľahko rodinným razením sa stáva zamotanou, občas možno až nezrozumiteľnou. V tomto prípade by menej bolo určite viac. Nad spomínanými surrealistickými postupmi by som si dovolil zapochybovať a všetko by som skôr videl inšpirované symbolizmom až romantizmom, pričom môžem povedať, že Jordan presne vie, čo točí aj ako to má vyzerať. Ak bude spln mesiaca a ja budem pri dobrej konštalácii, tak možno jednu hviezdičku prihodím. Stephen Rea a David Warner boli viac než uspokojiví. ()

ConanVJ

Na svou dobu pěkný vizuál, ale silně nesympatické obsazení krom Karkulky. Jako horor už to moc nefunguje a jako fantasy o Karkulce to zas není pro děti. Osobně mě to moc nebavilo a dávám 30% :( ()

Astaroth12

Zas jedna z mnohých variácií na červenú čiapočku. Aspoň mne to tak prišlo. Troska tam bolo cítiť a to hlavne z obsahu, bratov Grimovcov. Film je neskutočne ponurý, hlavne tie prechádzky po lese majú bravúrnu atmosféru a i tú ponurosť. Len v niektorých scénach mi to viac pripadá ako účelová komédia a nie nábeh na hororové besnenie. Naozaj som sa nemohol pri niektorých scénach ubrániť pocitu, že režisér sa nevie rozhodnúť či točiť rozprávku alebo horor. A tak z toho urobil nejaký troska hlúpučký mix obi dvoch, mne to až tak moc nesadlo, ale fanúšikov si to určite nájde. Za mna slabé 3*. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury