Lyrické vyprávění o citově se probouzejícím dvanáctiletém děvčátku, které se jako jediný člověk dokáže spřátelit s nezkrotným černým koněm... Příběh je zasazen do krásné jihočeské přírody a byl realizován ve spolupráci se Státním plemenářským ústavem v Písku. Vedle několika domácích cen získal několik mezinárodních uznání, zejména na festivalech věnovaných filmům pro děti a mládež (Benátky, Cannes, Mar del Plata). (oficiální text distributora)

zette

Presto, ze mam ke konim spise negativni vztah, me tento film velmi zaujal. At uz laskou male holky (vyborna Jorga Kotrbova) ke zvireti, tak hlavne pribehem a zpracovanim. Kachyna mel neskutecny cit a smysl pro detail a po technicke strance nebyl v nicem horsi nez Vlacil. Nadherne plasticky obraz, dobra hudba. Nemam co vytknout a Trapeni povazuji za jeden z nasich nejlepsich rodinnych filmu... ()

laik_60

kluci ! kam jdete ... na dálnici koukat na naklaďáky Ach jo tak táto Kachyňova prvotina vyvolala vo mne nostalgicke spomienky na roky v ktorých sa točil tento film, a ked sme v dedine postávali (alebo blbli) pri hlavnej ceste a rátali sme počet nákladných aut prechádzajúcich okolo nás. V sobotu to bývalo tak 6 -7 aj to isli s drevom z lesa na vlakovú stanicu. Film nádherne vystihuje obdobie v ktorom sa dej odohráva so špecifickým zameraním na dušu a city mladéej Lenky. ()

Mylouch

Drobný režisérův úkrok od Krále Šumavy. Příběh venkovského dospívání v duchu Předtuchy, obohacené o zvířecí tematiku, se scénářem plným detailů, s výjimečně bohatou invenční poetikou kamery (J.Illík) i režie a expresivitou hudby. Šikovná Jorga ve skutečném věku hrdinky a další dětské výkony ve filmu bez velkých hereckých jmen, který by krásně fungoval i beze slov. "Stačila hraběti, bude dobrá i pro soudruha." ()

dr.fish

Mladá Jorga Kotrbová už to tehdy měla v sobě. Ona se jen tak plácá po okolí statku, za sebou partu obdivovatelů, celkem nic moc se neděje a stejně je to dobrej film. 75% ()

sator

Na rozdíl třeba o Lyšáků Myšáků, který má přesah do dospělého filmu je tento spíš dětským... ()

danliofer

V posledních dnech na mě padla taková ta nostalgie, kdy má člověk chuť si pustit něco z naší starší kinematografie. A jsem moc ráda, že jsem takto nečekaně objevila takový malý filmový skvost. Kachyňovy filmy mám moc ráda. Avšak obrazově mě ještě žádný takto nezasáhl. A co se týče ztvárnění příběhu herci, je to film, po kterých v současné době, jako by se slehlo. Jak tu někdo napsal, že dnes jsme bombardováni veskrze ukecanými filmy, plnými zbytečných slov, namísto abychom si vystačili se silným příběhem, kde slov skoro není třeba. Hodněkrát jsem si u některých scén říkala, že už bych na toho mlátiče koní zařvala (hlavně, když u toho byli svědci) a nečekala tak dlouho jako hrdinka. Bylo naprosto evidentní, že kůň byl obětí lidské zvůle. Jsem moc ráda, že film skončí dobře (omlouvám se, pokud to někdo nechtěl číst dříve). ()

HonzaBez

Herecký debut mladičké Jorgy Kotrové. Jde nejen o úžasně poetický snímek (s řadou dokonalých záběrů kamery), ale i lidsky silný příběh o sblížení odvážného děvčete s klučičími rysy s týraným koněm. Lenka si díky svému temperamentu lépe rozumí s kluky než holkami, za což sklízí posměch. Ale nezdá se, že by to nějak těžko nesla. Co ji ale trápí je, když vidí, jak lidé na statku zachází s vraníkem jménem Primus. Ten je hodně divoký, ale zdá se, že není zlý. Jen na vlastní kůži až příliš pocítil bič. Lenka má sice ze začátku k Primusovi respekt, ale postupně se k němu dokáže přiblížit jako nikdo jiný. A tak je nakonec trápení konec. ()

Master19

Typické Kachyňovo poetické vyprávění, tentokrát o trápení s jedním černým koníkem. Nevím nakolik to dřív děti dávaly, ale v současné době je to pro malé diváky, rozmazlené nabušenými řachandami, nekoukatelné. ()

Autogram

Dospievajúce dievča v hlavnej úlohe, to nie je pre Kachyňu nič nezvyčajné. Dokonca je postavou, ktorá nezíde zo scény, za čo majú obaja moje uznanie. Malá zaklinačka koní, ktorá má rada chlapčenskú spoločnosť a hry, objavila svoju prvú lásku inde a prežíva ju veľmi intenzívne. V snoch aj v skutočnosti, až ju tá láska ide utrápiť. Poetický film s minimom deja, ktorý ma dokázal zaujať, ale nie výnimočne nadchnúť. –––– Jsi zlý. Proto tě nemají rádi. Kdybys byl hodný, nebili by tě. ()

ghatos

Lyrické, umělecké...logicky z toho vyplývá, že to děj ani pořádně nemá. Pěkné kompoziční obrazy, pocitová filmařina. 56%. ()

prezdivaka

Musím vzdát hold Karlovi Kachyňovi i Josefu Illíkovi. Vím jak Kachyňa jako studovaný kameraman dbal na obraz. Tento film není příliš známý, ale jeho obrazová stránka je mimořádná. Herci jsou naprosto civilní a přesvědčiví. Jorga Kotrbová, kterou miluju ve filmu Utrpení mladého Boháčka, ukazuje, že měla mimořádný talent už od dětství, ()

Candida

Je to už dlouho, co jsem ten film viděla, ale pamatuji se, že mě svým výkonem zaujala mladinká Jorga Kotrbová. ()

Schlierkamp

Lyrický příběh o vztahu dospívající dívky a divokého koně. Copaté děvče v rozpuku si zahrála Zlatovláska J. Kotrbová, svou roli pojala velmi citlivě a jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co snímek dokáže nabídnout. Autoři zjevně kladli důraz ve velké míře na vizuální stránku filmu, neboť kamera je prostě úchvatná. Co záběr, to nádherná kompozice přírody, kameraman J. Illík se vyznamenal. Příběh samotný mě zaujal už méně, v celkovém porovnání s Kachyňovými rannými filmy Závrať a Naděje ho hodnotím jako nejslabší. ()

GIK

Pro mě nezáživný příběh. Takové dost velké trápení. Konec ušel. Zednářská symbolika: 33: „Od Hudečka dostal tři facky.“ „ Nekecej, že tři!“; vesmír: „Ta letěla!“ „Až k Venuši.“; „Kup mi dvacet GLOBUSek.“ ()

mira.l

"Svátečním kartáčem!" .... plesk:). Krásný pro mně doteď neznámý film a první role tehdy čtrnáctileté Jorgy Kotrbové, která byla ... skvělá. Krásný příběh přátelství mladé holky a koně. Trochu přivřu oko nad více či méně nápadným poukázáním na úspěchy socialismu a soustředím se na to, jak tu Karel Kachyňa zachytil především ten dětský svět venkova počátku 60. let. A nejen dětský, Tatra 111, na pískovně bagr, na kterém není asi jediná hydraulická hadice, na vsi se pořád jezdí na koni, běhá se bosky, po vsi se prochází slepice, husy... to všechno už dneska není pravda. ()

dogma97

Kachyňovy filmy mám hodně rád, ale tady mi trochu vadí soustředění na vizuálně efektní záběry a okaté aranžování scén na úkor celkové přirozenosti příběhu. ()

PaRi

Film mého dětství. Bože jak my kluci jsme copatou Lenku platonicky milovali a na film chodili stále dokola. Z nostalgie přidávám jednu hvězdu. ()