Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ (CinemArt)

holeys

Těžké situace, které známe z běžného života, jsou zde vyvedeny do extrémního východiska, na kterém je ukázána jejich bezvýchodnost. Přesto, že forma zůstává humorná od začátku až do konce, tak si z filmu může divák odnést mnoho hlubších myšlenek. Jedná se o velmi kvalitní černou komedi, jaká v poslední době nemáv českém filmu obdoby. ()

CreepyJoe

Velmi originální komedie na české poměry až nebývale černá(závěr), cením jistou odvahu natočit to prostě jinak. ()

Ron_F

Černá komedie o tom, co se stane, když slušný člověk už nemůže přihlížet zlu kolem sebe. Této komedii jsem se vyhýbal. Myslel jsem, že to bude blbost. Není! Skvěle obsazený film. Janžurová, Plodková, Liška si drží svůj standard, na Svarinskou se krásně dívá a někteří herci zde excelují, např. Dyková, Leinweberová. Dějově průměrný úvod, nudný prostředek, kdy se paní učitelka připravuje na svůj heroický čin, to se musí přežit, ačkoliv scéna v lékárně byla dokonalá a hláška s fénem v ordinaci také. Poslední třetina filmu je ale mega vtipná. Scény v domě jsou skvělé, jedna perla střídá druhou a konec je luxusní. Hláška: „Tělo bylo postupně postřeleno, zbito, popáleno a nakonec utopeno. Policie předpokládá, že pachatel je profesionál.“ Lol, to mě dostalo. Nebýt nudného prostředku, bylo by to za 4 hvězdy. ()

Mustrum

Pro mě nejlepší role paní Janžurové, představující důchodkyni, která toho hodně snáší, až jednou pohár trpělivosti přeteče. Martin Hofmann zahrál roli amorálního parchanta také skvěle. Také hodně pobavil Pavel Liška hrajícího kriminálníka, který své bývalé učitelce vysvětluje, že kriminální chování není zase taková legrace. Komedie je o tom, co je člověk schopen udělat, když už všechny přijatelné cesty přestaly fungovat. Při mnoha scénách jsem se hlasitě a srdečně smál. ()

milos.bradik

Černá komedie s výbornými hereckými výkony, za ty bych dal klidně pět hvězdiček, výborná Janžurová, Hofmann, Liška, ale i ostatní. Tu jednu hvězdičku jsem dal dolů za to, že nemám rád komunální satiru i když je pravda, že tady jsem výborně bavil prakticky po celu dobu. ()

Matesek

Z počátečních rozpaků a možná i předpojatosti k novému českému filmu jsem sám byl po první třetině překvapen, jaký spád to dostalo. Po příchodu Lišky do místnosti, kdy Janžurová už drží Hofmanna v pasti, nastává sled gagů, slovních smečů, a děj graduje. Najednou žádné drama, ale téměř groteska. A nedůvěra se ztratila, celkově film zaujal a pobavil. A taky zase bylo čemu se v českém filmu zasmát. ()

KritAIk

Znáte tu ženu, co proti systému bojuje, Jak výbušnina, v srdci neklid klokotá? Ona není teroristka, ta myšlenka je krutá, Je statečná bojovnice, co za spravedlnost touží. A přece film její jméno nosí, Což je krok, co trefil mimo, Snímek s tou nálepku krutou, Je to klišé, je to primitivní. Janžurová hraje svoji roli skvěle, Její tvář vzbuzuje respekt, Ale kde jsou nuance, kde jsou příběhové kličky? Jen stereotyp, co není pro diváka přínosné. A když se k závěru blížíme, Co jsme se o systému nového dozvěděli? Nic moc, jen to, že jsou muži zlí, A statečné ženy bojovat musejí. Tento snímek je progresivní jen na papíře, Zklamání z hloubi duše vysílá, Není to kritika patriarchátu, Je to jen obyčejný klišé. ()

E.T.

Režisér Bajgar měl k dispozici hned celou plejádu skvělých komiků -  Ivu Janžurovou, Martina Hofmanna, Tatianu Dykovou, Pavla Lišku, Evu Holubovou… ale až na poslední scénu trapno jen kumulovalo a kumulovalo a humor nikde. Jak je to možné? Proč tento mix hvězd české komiky nefungoval? Je to scénářem, který si režisér sám napsal?  Je na vině plytký a nevěrohodný námět o důchodkyni teroristce/vražednici? Je na vině režie? Ale samozřejmě, že ANO. Je to tím. Ale nejen. Především je to nešvarem drtivé většiny českých komedií třetího tisíciletí, kde se humor “HRAJE”. Herec pobízen režisérem popadne situaci a po očku mrká na diváka “pozor, teď přijde gag!” I ten Zdeněk Troška ve SlunciSAPF se tomu vyhnul a Růžičková a spol. prostě fungují, ať si o tom díle myslíme co chceme. Základem každé humorné scény je to, že se hraje smrtelně vážně. Ale tohle snad už chápou i děti v dramatických kroužcích v ZUŠ, ne? Tak proč ne Bajgar? Iva Janžurová je vynikající herečka. A vynikající herečky jsou často i vynikající komičky. Málokdy naopak. Pro mne je to taková česká Meryl Streep. A tato dáma se nikdy nebála jít i do “hovadin” pánů Lipského a Vorlíčka. A tak šla i do Teroristky. Ale jako zkušená umělkyně se nenechala vmanipulovat do okaté komiky a držela se výše zmíněných zásad. Stejně tak i její pandán Martin Hofmann. U ostatních platilo bohužel ono HAHAherectví. A tuplovaně u Jany Plodkové. Omlouvám se, ale já jsem ji v českém filmu ještě neuvěřil ani jedno slovo. Takže výše udělené hvězdy patří jen a jen ústřední dvojici. ()

Gilmak

Ztvárnění hajzla v podání Ludi je prostě super, člověk mu i fandí a přeje si, aby ta bába dostala mrtvici. Oddychový film. 65% ()

Marcimor

Je to bizarní, přitažené za vlasy a já nevím, co ještě. Ale ruku na srdce, pokud se jednotlivec rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou bez ohledu na následky, které následně ponese (což je v tomto příběhu dost podstatné), jak jinak to může vypadat? Výborné herecké výkony a obsazení hlavních i vedlejších rolí. A o co je pomalejší rozjezd, o to větší jízda je druhá polovina filmu. ()

Kelinej

Tak vtipný, uvolněný, a přitom vážný film o vážném tématu! Chvíli jsem cítil závan svěžích anglických konverzaček, chvíli zase francouzských situačních komedií. Radek Bajgar má nesmírný talent coby scénárista i režisér, navíc dokáže pracovat se špičkovými herci. Snad až na přehrávající Tatianu Dykovou se všichni položili do svých rolí tak, že z nich vytěžili maximum. Snímku hodně pomohla i malebná příroda v okolí Berounky. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (více)