Ztracená stopa

The Lost Track

Drama / Dobrodružný

Československo, 1955, 81 min

• Tsunami_X

Oslavná pohádka o klucích, kteří bojují za dobrou věc a mají chápavé velitele. Díky tomu, že Kachyňa nebyl bezpohlavní straník, ale filmový režisér, a to v téhle době nebylo běžné, se na to dá dívat. Jen je potřeba přistoupit na hru, že jsme všechny tyhle záležitosti už nejednou viděli. Ale hýbe se to, je to barevné a chvílemi se vám skoro zdá, že byste toho rozvratníka chtěli dostat i vy.(5.4.2010)

V první řadě snímek ze života naší Pohraniční stráže, v níž jsou mladí chlapci i ostřílení vojáci trpící zcela běžnými problémy, točícími se především kolem odloučení od svých lásek a otázek poslušnosti a kamarádství. Hlavní zápletkou snímku je příběh vojína Pavla Kříže (Eduard Cupák), který si nepadl do noty s poručíkem Růžičkou (Zdeněk Dítě), - spíš kvůli několika nepatrným malichernostem, ale svou roli v tom hrají i Křížova zasněnost a nepříliš vojenská povaha, která bere velmi vážně známost s Janou (Eliška Kuchařová). Poručík Růžička kvůli svému situování do odlehlé pohraniční oblasti přišel o svoje děvče a svým způsobem zatrpknul. Ke slovu příjde i náznak milostného trojúhelníku této trojice. Kříž má příležitost stát se celým chlapem a vojákem díky historce s nepřátelským škůdcem, který je buď sám převaděčem, nebo jim zajišťuje terén, anebo dokonce slouží záměrům nepřátelských agentů. Tato postava je od začátku ve svém konání velmi nápadná, ale kupodivu se jí dostane dost prostoru k tomu, aby ukázala dokonce to, že o svém počínání není tak úplně přesvědčena. Ocitne se tu i tajemný cizinec, který tahá za nitky - ten symbolizuje to pravé imperialistické zlo ze Západu. Karel Kachyňa se neomezil na slušně dramatické zpracování filmu - pokulhává možná závěrečná akční situace -, dost se věnoval i milým tématům vztahu pohraničníků a jejich psů i lyrickým momentkám šumavské přírody.(11.9.2006)

• ripo

Když se rozhodovalo o tom, který z herců má být na titulcích dobrodružného filmu „Ztracená stopa" uveden velkým písmem, bylo by se málem zapomnělo na Bojara, Hassa, Bleska a Ťapku. To jsou psí hrdinové filmu a jeden z nich v něm hraje opravdu hlavní roli. Autoři tohoto filmu neměli dosud mnoho zkušeností v natáčení s „němou tváří". Laureát státní ceny Karel Kachyňa, režisér filmu, a ostatní spolupracovníci přistupovali proto k výberu představitelů psích rolí s netajenými obavami. Odborný poradce jim uspořádal přehlídku nejlepších, ale rozhodování bylo těžké — rozdíl mezi psy byl jen v barvě. Jedno však měli všichni psi našich pohraničníků společné: nebylo radno se k nim přibližovat. Přišli právě z výcviku se svými psovody a chovali se proto „služebně". Vrčeli a ukazovali tesáky. A měl se s nimi točit film... Vedoucí produkce už předem počítal náhrady bolestného a způsobených škod. Ukázalo se, že tyhle obavy byly trochu přehnané. Bojar a Hasso byli z gruntu dobráci a za několik dnů si na své nové pány, Eduarda Cupáka a Ilju Racka, zvykli. Větší problém byl, jak naučit psy jejich rolím. Odborní cvičitelé psů sice dovedli naučit Bojara přeskakovat skoro tři metry vysokou ohradu a jiné kousky, ale dokázat, aby Bojar před kamerou projevoval své city, aby chvíli vrčel, štěkal, hryzl Zdeňku Dítěti nebo Iljovi Rackovi ruku a vzápětí na to, aby se tvářil přijemně, s tím si museli filmaři poradit sami. Postupem času si pracovníci štábu vypracovali celou metodiku práce s psími hrdiny. Většinou nešlo užívat filmařských triků. Složité aranžmá vyžadovalo často na Bojarovi obtížnou hereckou akci. Tehdy bylo nutno úmorně hledat společnou řeč, hledat způsob, jak dosáhnout splnění režijního záměru. Barevný dobrodružný film „Ztracená stopa" o životě psovodů Pohraniční stráže vytvořili převážně mladí tvůrčí pracovníci. Režisérem byl laureát státní ceny K. Kachyňa, který doposud pracoval společně s laureátem státní ceny Vojtěchem Jasným, a „Ztracená stopa" je jeho první samostatnou režijní prací v hraném filmu; kameraman Jaroslav Kučera, absolvent FAMU, debutoval hraným filmem „Dnes večer všechno skončí" a autor hudby Miloš Vacek spolupracoval se Svatoplukem Havelkou na barevném dokumentu „Lidé jednoho srdce", samostatně složil hudební doprovod k filmu „Dobrodružství na Zlaté zátoce". Také většina rolí byla obsazena mladými herci, z nichž někteří stáli před filmovou kamerou po prvé. Filmový přehled 21/1956(3.2.2010)

Dík Cupákovi mělo hodně podprůměrných snímků vyšší sílu ducha.!(14.6.2009)

• Ruut

Ťapka rulez! Ať žijou hrdinní pohraničáři, uvědomělé kombajnistky a moudří slovenští pastýři. Smrt proradným neoholeným, zamračeným, nesympatických imperialistickým zvědům! Jen pro "pamětníky" nebo hodně otrlé jedince.(26.11.2006)

• Big Bear

V roce pětapadesát bych asi klidněji spal, kdybych věděl, že mě střeží takováhle rota se znakem Psohlavců na límečkách uniforem... :-) A teď vážně. Tohle je další film z těch šílených let, zde se nebuduje, zde jde také o vážnou věc a to ostrahu hranic. Jak víme, na hranicích se vyskytují zlouni a ty je třeba chytat. Na osudu jednoho z čerstvě nasazených pohraničníků, který má neustálé problémy s velitelem, protože jak on sám říká - není správný voják - nám Kachyňa předvedl jak to měli tehdá kucí složité. Jako svého psa dostane navíc polodivokého Bojara, který se každého bojí, ale který si útlocitného Cupáka zvolil za pánička. No, nakonec to budou možná právě oni dva, kteří dopadnou místního škůdce... Ale to se nechte přkvapit! Jako pejskař dávám o hvězdu víc, snad i proto, že tátá měltaké německého ovčák a kupodivu se jmenoval Bojar. Dvě lahvičky s jedem. * *(7.2.2016)

• Chrustyn

Naivní dobrodružná pohádka o českém "Rexovi", který vyřeší více než skupina vojáků.(30.5.2012)

• fragre

Jeden z těch filmů, který je tak zábavně blbý, že jeden neví, zda by jej neměl brát jako komedii. Příběh-plakát o nezkušeném mladíkovi z kterého vojna udělala chlapa. Pitomost takovýchto příběhů (ať vznikaly na Východě či na Západě, neb soudruzi imperialisté v tvorbě takovýchto šlaků nezaostávali) je do nebe volající a tvůrci těchto kravin by si zasloužili další 2 roky zelených prázdnin. Vždy, když v takovém filmu zazřím figuru přísného, ale spravedlivého velitele, kroutí se mi prsty na nohou. Nečekaně srandovní je závěr, kdy hlavní hrdina, který se "pochlapil", odchází (po dlouhém vášnivém polibku) ruku v ruce s milenou děvou. Když si jeden uvědomí páně Cupákovu sexuální orientaci,musí uznat, že byl opravdu dobrý herec. Jen ty šumavské exteriéry si zaslouží hvězdičku.(29.1.2011)

Pekný Československý film. 70%(28.2.2011)

• zette

Hezky az kycovite natoceny film o pohranicnicich. Nejvice mi lezou na nervy takovi ti hodni a chapavi velitele, kteri provazi temer veskerou socialistickou filmovou tvorbu. Pribeh naivni, stejne jako chovani postav. Ale jako nenarocny dobrodruzny film s jiz archaickym nadechem to muze fungovat.(4.10.2014)

Film, ktory siel normalizacnym sudruhom pekne po chuti, Sumava vskutku na urovni : 55 %(31.5.2016)

• sator

O hodných pohraničnících co nám strážili mír....(3.6.2013)

Vojenský film natočil agitačný film o pohraničníkoch. To je jedna strana mince... Druhá strana sú dobrí herci, krásna príroda a dobrá kamera... Ten kto ma rád vlčiakov, tak si pošmakuje ... Filmu dávam 50%.(26.9.2011)

Vypada to jak zapomenuty kresleny pribeh "rychlych sipu", transformovany do filmu s pohranicarskou tematikou. Natocene je to slusne, je to naivni a jsou tam pejsci. Hlavne teda Tapka... :-) 3+(15.6.2014)

• ghatos

Pohraničník je kámoš a jeho pes taky. V roce 1956 to byla filmová součást masivní (vojenské) státní propagandy. Jasně se vymezili pevné politické body, přes které nejel vlak. Zahlédl jsem na výcviku i Majora Zemana :) . 29%.(5.2.2016)

Ač silně propagandistické a schematické,stále dobře natočené a zahrané.(20.3.2007)

Hodně povedenej kousek o pohraničářích kteří mají ke své práci na pomoc 4nohé pomocníky.Psovod Cupák si jako jediný dokáže poradit s nabroušeným a téměř zatraceným psem Bojarem a s jeho pomocí dokáže usvědčit baču který se snaží dělat vše proti režimu.(23.10.2009)

Je to naivní, je to poplatné době, ale na druhou stranu řemeslně velice dobře zvládnuté. Člověk musí prostě při sledování nastavit jakýsi vlastní "dobový filtr".(2.2.2019)

Hezká pohádka o pejsích a jejich páničcích ( československých pohraničnících). Na film se hezky dívá, není ani moc dlouhý, odehrává se v krásné přírodě a herecké výkony se dají snést, hllavně práce se psy musela být velmi složitá. Na druhou stranu mě nemile překvapilo, že film režíroval Karel Kachyňa, ale je pravda že každý musí někde začít a většinou je to od píky ( ta ovšem v tomto případě není až zas tak hrozná). Jinak pro milovníky pejsků je to povinnost.(25.5.2013)

• Pitryx

Tak soudruzi, nic proti soudruhům, ale já chvílemi nevěděl, zda se dívám na hraný film, či náborovou agitku. Po zhlédnutí bych do armády ihned vstoupil. Žádná buzerace, klid, žádný řev, a všichni jsou zde milí a příjemní. Moc nechybělo a budíček by byl vyhlašován formou prosby. Ne, žádný řev s píšťalkou, dusot, ječení a tak. Prostě vpjín XY půjde po chodbě, otevře dveře na cimru a poprosí kluky, aby v klidu vstali, tey pokud se jim chce, a šli za svými povinnostmi. Mají-li ovšem na to náladu, že jo. Jůůůůů, to by byl život. A ten výcvik psů! Lážo plážo. Něco o zabezpečení kotců? Pche. Kde jste slyšeli podobné blbiny. Jooo v kině, tam možná jo, Tady ne. Kór na hranicích. To už vůbec ne. Tak a dosti srandiček. NA začátku filmu je uvedeno, že byl film natočen za spolupráce pohraniční stráže. Tedy ti museli při sledování snad všichni umřít smíchy. Kde s filmaři takto spolupracovali? Kde jim řekli, že pošta se nosí jednotlivcům a nerozdává všem naráz. A to ji vojínovi ještě donese šarže. Proč jim na tom útvaru neřekli, jak vypadá skutečný výcvik služebního plemene? Prostě skutečnost nikde, a pohádka pro děti pokračuje. Dějově to ušlo, až na ty krpy v logice a jednání. A psi byli super. To je ovšem asi jediný klad celého filmu. Takže bohužel, za mne jde o neskutečně vylhanou krávovinu, byť zavání dobrodružstvím a krásnou přírodou. To oba po desíti kusech a tím končím.(13.8.2018)

Film nebyl špatný, ale díky filmu Dnes večer všechno skončí jsem poznala že tento film a jiné filmy této doby zkreslují. Toto však nebylo úplně hrůza a psů mi bylo líto. Oni totiž nemohli za to, že jim lidé vymývaly ty jejich neviné hlavičky že mají zakousnout každého chudáka, co jim vleze za hraniční pásmo.(28.9.2017)

<< předchozí 1 2