Mrakodrap

• Nový Zéland

Dobrodružný / Akční / Thriller

USA / Hongkong, 2018, 102 min

• tron

Keď sa nad tým tak zamyslíte, to slovo je úžasné. Mrakodrap. Berieme ho ako hotové slovo, zvykli sme si naň, nepremýšľame nad ním. Ale keď si to rozdelíte na drobné, je to úžasné, geniálne, zvukomalebné slovo. Mrakodrap. Niečo, čo sa driape k oblohe, k mrakom. Wow, kto to vymyslel, tomu by som schválil doživotný výsluhový dôchodok. A snímka? Totálny (pod)priemer. Vôbec sa mi doňho nechcelo. The Rocka mám rád, ale katastrofické filmy ma nikdy nebrali. Scenár je krajne predvídateľný, miestami sú všetky tie prítomné klišé až neuveriteľné. Čo je to za zvláštny typ uvažovania, naliať do filmu 125 miliónov dolárov a pritom je mi ukradnuté, že to má scenár v hodnote pár centov? Prečo sa s tým trocha nepohrajú, prečo nevymyslia niečo originálne? Veď aj originálny scenár môže byť vynikajúcim akčným popkornovým veľkofilmom. No tak ale čo už, toto my dnes asi nevyriešime. The Rock je prekvapivo dosť utlmený, každopádne som za viac amputovaných nôh vo filmoch. Iróniou je, že kedysi tieto ohňové filmy stáli strašné prachy kvôli pyrotechnikom a kaskadérom, ktorí sú teraz kvôli CGI bez roboty, no tie filmy sú stále hrozne drahé, lebo je to všetko robené počítačovými trikmi a tie nie sú lacné, ak majú pôsobiť realisticky. A v Mrakodrape realisticky vcelku pôsobia, to sa musí uznať. Napriek tomu ma stále zo sústredenia vytrhávala myšlienka „tak toto je určite robené pred zeleným plátnom“. Čo ďalej? Prvá polovička kastingu fajn (Neve Campbell, Chin Han, Byron Mann), mrakodrap plný skvelých vizuálnych vychytávok. Negatívne hodnotím druhú polku kastingu, ktorá je veľmi nesympatická (Noah Taylor), čo je šokujúce najmä u Pabla Schreibera, ktorý bol v Amerických bohoch ako dvojmetrový leprechaun z Írska absolútne úžasný. Miestami je tento mix Skleneného pekla a Smrtonosnej pasce strašne sterilný a nudný, inokedy dobrý (žeriav, megaguľa).(25.11.2018)

Podla ocakavani. Hned v uvode si velmi okato pripravuju podu na neskorsie sceny a vyustenia a divak ktory nie je v kine prvy krat v zivote sa nad tym moze len pousmievat. A takto je to vlastne s uplne vsetkym, predvidatelnejsie to uz snad ani byt nemoze, vratane nelogickosti, ale zabavit to zabavi akuratne a vizual to ma pekny.(14.7.2018)

Dwayne Johnson je momentálně akční číslo jedna v Hollywoodu a může si role vybírat jak se mu zlíbí, proč šel zrovna do tohohle nablblého akčňáku je mi sice záhadou, ale i mistr Rock se občas utne. Film chce a veřejně to přiznává odkazovat na Die Hard ale moc se mu to nedaří. Začátek sice vypadal docela dobře, hlavně akce je skvěle nasnímaná, ozvučená a má výborný střih. Bitka v bytě, nebo přestřelka v ulici před domem je skvělá a já se těšil na super akční výplach. Jenže kdo ví proč má hlavní hrdina umělou nohu a když se rozeběhne z jeřábu a skočí do Mrakodrapu je konec. Týpek bez nohy šplhá pomocí izolační pásky po stěně sto patrové budovy, perfektně skáče do obří turbíny aby vypnul nějaké dveře a ten vypínač je prostě zrovna za tou turbínou, zachraňuje dvě otravné děti z hořícího pekla atd. atd. Těch píčovin je tam už bohužel moc, digitální super mrakodrap jen otravuje a evokuje tuhle dementní hitech dobu a finále i záporák nestačí s dechem. Film si s odřenýma ušima udrží tři hvězdičky, ale asi jsem čekal, že to prostě bude méně blbé. 50%.(30.9.2018)

Čistokrevný průměr. I když jsem se docela těšil, tak mi bylo jasné, že o hlubokomyslnou jízdu se jednat nebude. Die Hard (1988) dvacátého prvního století? Dost možná ano, ale rozhodně nedosahuje takových kvalit. Film baví a seznam úkolů splňuje dobře. Najdeme tu spoustu známých tváří a Dwayne Johnson nezklame. Drsné hlášky, držení mostu holýma rukama a dokonce skok mezi dvěma budovami. Ale bez auta! Prostě jsem docela potěšen a docela zklamán, že z toho neudělali tvůrci něco víc, než jen akční pohádku pro nenáročné publikum. Chybí mi emoce, drama i nějaké to smysluplnější rozhodování charakterů. Motivy záporáků jsem už po týdnu dokonce zapomněl. Tak jako mnoho dalších dnešních filmů, jednou stačilo. Příjemné na odreagování, nenáročné na přemýšlení. (50 %)(14.10.2018)

Dwayne Johnson, se v poslední době snaží a snaží se hodně, a já jeho snahu oceňuji a oceňuji i tenhle film, který je sice béčko, ale nehraje si na něco víc. Samotný mrakodrap je super, má spoustu vychytávek a neni to jenom nějaký barák. Film je od začátku, dobře našlapaný a servíruje akční scény, jak na běžícím pásu. Akce se skládám z bitek, honiček a ze dvou naprosto šílených a přepálených akrobatických scén. Ale od té druhé, filmu tak nějak začne docházet dech a finále neni tak našlapané, jako první polovina, která je fakt super. A taky zamrzí slabší Asijská sestava a pak hlavní záporak, hodně bu bu bu, ale je to mamlas. Ale celkově je to fajn a kdyby to bylo o něco delší a Johnson, by si padouchy odchytával po jednom, jak to kdysi dělával Bruce Willis, tak by snad nebylo co vytknout.(14.7.2018)

• - Písnička, která hraje na konci filmu, je „Walls“ od Jamie N. Commonse. (Duoscop)

• - Zbraně použité ve filmu byly český samopal Scorpion EVO 3, TAR-21, KRISS Vector a Grand Power X-CALIBUR. (K98)

• - Jedná se o první film Rawsona Marshalla Thurbera, který nespadá do žánru „komedie“. (Delock)