Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

pornogrind

Mario Bava a jeho temný gotický horor.Příběh o čarodějnictví,upálení,zmrtvýchvstání a následné pomstě pomocí pána temnot Satana.Od začátku nás snímek vtáhne svojí neopakovatelnou hutnou atmosférou,skvěle zvoleným hudebním doprovodem a skvostnou kamerou,kdy při některých scénách doslova běhá mráz po zádech.Vizuál je prostě dechberoucí.Jediný co musím filmu vytknout-je postupné vytrácení atmosféry a pro mě slabší konec.Ale i tak je to kousek,který rozhodně stojí za vidění.Pro milovníky gotických hororů povinnost. ()

Vančura

Neuvěřitelně dementní film, kde nic nedává smysl. Strašidelné to není ani náznakem, herecké výkony jsou něco příšerného, a extrémně nudný děj by uspal snad i mrtvého. (Úsměvnou trikovou stránku vzhledem k stáří snímku ani nezmiňuji). Při sledování jsem měl pocit, že je to celé splácané z ohraných žánrových motivů, které jsem viděl stokrát jinde a které v této kombinaci absolutně nefungují, a navíc mi to přišlo prolezlé chybami typu kamera zabírá vnitřek masky, kde je jeden bodec vedle druhého, a když později postava oživne a masku si sundá, má v obličeji jen pár vpichů - a takových debilností je ta sračka plná. Vůbec jsem nepochopil, o co tam vlastně šlo, a bylo mi to naprosto jedno, protože už jsem chtěl jediné - aby to skončilo. 87 minut nesnesitelné nudy a vrcholná otrávenost z filmu, jehož zdroje vysokého místního hodnocení mi jsou utajeny. ()

Goldbeater

Maska démona je skvělá hororová klasika, která má na svou dobu dost sadistické a děsivé scény. Je to první horor podle Gogolovy povídky Viy (následuje sovětská stejnojmená verze a jugoslávská verze pojmenovaná Sveto mesto). Celým snímkem nás doprovází skvělá atmosféra a díky výborné kameře (za kterou mimochodem stojí sám režisér Bava) nám připadá, že jsme součástí filmu. Za celou tu dlouhou dobu, která uplynula od premiéry, Bavův snímek nezastaral a působí na mne svým strašidelným kouzlem stejně silně jako kdysi. Opravdu se mi to moc líbilo. PS. Viděno v Pátek třináctého, což přecijen trochu umocnilo atmosféru. ()

Javert

Takhle nějak si představuji atmosféru gotických hororů, jaké psali Walpole, Radcliffe či Maturin. Démoničtí zlouni, nadpřirozeno v každém (nutno podotknout, že setsakra temném) zákoutí, zapomenuté hřbitovy, polorozbořené krypty a kupa pavučin. A u čtenáře/diváka ve výsledku neustálé mrazení v zádech prokládané návaly horka. ()

dr.horrible

Bezemočná štvrtá hviezda, takpovediac z objektivity. Mne skrátka viac sedia horory po roku '70. Technicky ale dokonalé a atmosféra tak hustá, až som čakal že sa každú chvíľku zhmotní. Kvalitka ()

InJo

Hezky vypadající relikvie, vystavěná na staromódních (a dnes už v podstatě přežitých a nepoužívaných) žánrových proprietách (úvod odehrávající se v daleké minulosti, rodové prokletí, starodávná sídla, rozlehlé hrobky, tajné chodby, valící se mlha atd.). Zub času je ale holt nekompromisní svině a tenhle příběh je zkrátka až moc naivní a poplatný době svého vzniku na to, aby dokázal napínat a děsit i po padesáti letech. 60 - 70 % ()

Anderton

Nad béčkovosťou Masky démona by sa snáď pozastavil aj Roger Corman, nad teatrálnosťou herectva všetkých hercov nejeden divadelný herec. Maska je ale o atmosfére, o čiernobielej kamere a o tom, ako pracovať s lacnými štúdiovými kulisami a vyvolať nimi ilúziu dokonalého hororového zážitku tým teteliacim sa podperinovým spôsobom, keď je vonku búrka. Ak by som to videl prvý krát ako teenager, možno by som to považoval za kult a dal 5 hviezd, dnes mi to už, navyše umocnené zlým anglickým dabingom, pripadalo pomerne obstarožné. Našťastie myšlienky legiend, povier a rozprávok sú nesmrteľné. Kto je horší, či ten, kto je v moci satana, alebo ten, kto s radosťou upaľuje čarodejnice a surovo im pribíja masky na tvár, je na divákovi. V moci diabla sme ako ľudia chtiac nechtiac totiž všetci. Distribútor zase film nevidel: "Totéž místo v současnosti". ()

Mariin

Klasický gotický horor, v němž bylo snad vše, co k němu patří, včetně naivity a předvidatelnosti děje- až se mi to chvílemi zdálo nudné. Možná se mýlím, ale nějak mi tu chybělo i tempo. Jinak to ostatní je třeba hodnotit s ohledem na ranou dobu vzniku filmu. Nejlepší je pasáž úvodního rozjezdu, když dva lékaři jedou dostavníkem přes Moldávii do Moskvy. Naopak samý začátek s likvidací čarodějnic byl drastický, a celkem zbytečný. Jsem přesvědčen, že těmi lepšími prvky (cesta dostavníkem, vystrašený kočí, brunetka hrající na piano, podzemní prostory a bizarní sochy interiérů aj.) se inspiroval Harald Reinl ve své Hadí jámě a kyvadlo a skvěle slepil eklektický kousek, osvěžený humorem, který celkově všechny ostatní horory 60. let předčí. ()

Campbell

Tak tomuhle říkám nářez. Už od prvních minut na nás sála neuvěřitelná atmosféra a to co následuje potom je atmosférická čarodějnická upířina jaká se jen tak nevidí. Bava natočil tenhle skvost dokonale a i když je tu sem tam trošku rozpačitá scéna tak se to vyrovná naprosto grandioznímu finále. Parádní horor. ()

PetrPan

Klasický horor s upřímně čistým zlem, které nepotřebovalo sarkasmus k podtržení své podstaty. Lehká naivita příběhu je spolehlivě přebita dokonalou gotickou atmosférou. Zamrzí jen nedokončené odhalení Barbary Steele a bezzubost vampýra Javutiche. ()

Flego

Legenda žánru Mario Bava mal vybrúsený zmysel pre vizuál už na začiatku kariéry, horšie to bolo s praktickou réžijnou prácou, čo potvrdzuje aj tu. Príbeh je taká horrorová rozprávočka v duchu slávnych hammeroviek a dobre sa na to díva. Je tu azda všetko, čo treba: kvílenie, vŕzganie a búchanie dverí, výborná hra so svetlami, hrobka, starý zámok, upíry a samozrejme maska démona... ()

jonyyy

Výborně vybrané lokace, perfektní práce se světlem, stíny, mlhou a hlavně kamerou. Některé efekty byly taky slušné, ale dost mě zklamala scéna s útočícím netopýrem. Převažují klady, ale jako celek pro mě bohužel jenom slaboučký nadprůměr. 65% ()

eraserhead666

Pro těch několik neskutečně působivých scén bych hrozně rád šel do plna, ale budu kulturní barbar a nepůjdu, protože z celkového hlediska mě to překvapivě zrovna moc nevzalo. Až na ty scény, které mi přišly jako poslední záchvaty před smrtí, plně nekonzistetntní se suchým a neatmosférickým zbytkem, mi to přišlo takové nijaké, nezajímavé. Nekokázalo mě to chytnout, herci mi svou teatrálností přišli hrozně směšní (a to i s nádhernou Barbarbou v čele). Ten film má dobrou kameru, skvěle zpracované umělé exteriéry (to se mi vždycky líbí) a nárazově silné a působicé scény, ale nanesštěstí pro mě to věchno propojuje a vyplňuje nezáživnost a až vzájemně nekonzistentní střídání atmosféričnosti a naprosté neatmosféričnosti. 3.5* ()

ancientone

To vizuálne spracovanie! Tá kamera, interiéry, exteriéry, hudba...ostatné aspekty filmového umenia sú v tomto prípade "iba" potrebné dodatky do mozaiky absolútnej božskosti- teda démonickosti diela. ()

Litsarch

Tento film má to, co na starších snímcích miluji a novějším chybí (vyjma např. Lidské stonožky 2). A to je to černobílé, až syrové podání snímku, které hororům dodává nezaměnitelný náboj. V Masce démona díky tomu skoro až ožívají všechny ty krypty, hřbitovi a další interiéry a exteriéry filmu. Samotná čarodejnice a Javutič působí díky tomu ještě hrůzostrašněji. Celková atmosféra tohoto filmu je dosti krásně hororově nepříjemná, temná a nebezpečná, kde zlo číhá až skoro za každým rohem. Pro milovníky gotiky až dokonalá. Děj je sice vcelku přímočarý, ale stejně se ho povedlo "prošpikovat" zápletkami. Je sice malinko naivní, stejně tak jako chování postav, a i když na současných hororech mi to vadí, ke starším filmům to pro mě až patří. Vyjímkou jsou ale případy, jako zdejší princezna Katja, která mě svým chováním, vystrašením a následným omdlením ze všeho, naprosto iritovala a dost mi kazila zážitek z filmu. Jinak se ale Masce démona nedá víceméně nic vytknout a drobné mušky se najdou u všeho. Atmosférou až dokonalé, kamerově skvělé, hudebně podkreslené dobře, herecky a dějově (až na Katju) obstojné. ()

fishki

Steelová je celkom nie pekná. Ale spracovanie a hororová atmosféra na jednotku. Celých 90 minút som bol prikovaný ku stoličke a prečkával som všetky tie naháňačky. Ukážková práca s kamerou a svetlom. Ten príbeh ale skutočne trošku pokulhával. Ale inak nadpriemerné dielo. Silné 4*. ()

Seabeast

Málokterý hororový biják ze současné produkce se může pyšnit takovouhle magickou atmosférou! Už parádní a vtahovací úvodní scéna je toho jasným důkazem. Ono takové zatloukání masky s ostnama na své vnitřní straně má něco do sebe. Ufff... Rafinovaná kamera, vystavění scény, kostýmy, použití nasvícení a spousta dalšího, na vás dýchne silným mrtvolným nádechem, který si budete dlouho pamatovat. Jsem si jistý, že na svoji dobu musela Maska démona způsobit spoustě lidem při sledování nemalý šok a v jistém slova smyslu, dokáže šokovat i dnes. Jasně, že tu máte scény nad kterými se díky své naivitě pousmějete - viz třeba útok netopýra v ruině. Ale i přesto se jedná o starý a zářící hororový klenot z italské kinematografie. Bez černo-bílé si tento silný gotický horor vůbec nedovedu představit. Bravo pane Bava! ()