Romantický a zároveň ironický příběh hastrmana alias barona de Caus (Karel Dobrý), jehož láska k venkovské dívce Katynce (Simona Zmrzlá) naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní. Baron se vrací se svým sluhou (Jiří Lábus) z cest po světě, aby obnovil rybníky na svém panství. Jakožto moderní a osvícený člověk se životu místních vymyká. Středem jeho zájmu se stane nespoutaná a výjimečná rychtářova (David Novotný) dcera Katynka revoltující proti autoritám vášnivým uctíváním přírody a pohanských rituálů. Inteligentní a krásnou dívkou jsou okouzleni všichni, i učitel Voves (Jiří Maryško) a farář Fidelius (Jan Kolařík). Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí. (Cinemart)

v0jt1s3k

Slabší tři hvězdy. Na film jsem se těšil, atmosférou traileru mi připomínal oblíbenou Kytici. Ta skutečně nezklamala a film je jemně ponurý a má poetiku. Bohužel zbytek je trochu nesourodý mix žánrů, kde se to projevuje ve scénách, které mi vůbec nesedí - ponurá linka a najednou nějaký "komický" prvek, ke kterému vůbec nebyl žádný odkaz předtím. A to se táhne celým dílem. Film nezatracuji, ale dostat to do rukou někdo, kdo tomu rozumí, mohlo to dopadnout daleko lépe ()

Slepejsek

To, co se povedlo, je linka vazby na kraj a přírodu, přirozený způsob žití - fungují celkové záběry krajiny i zařazení lidových zvyků. To, co se nepovedlo, jsou bohužel hlavní motivy: zvíře v člověku, člověk ve zvířeti. Karel Dobrý byl skvělá volba. Bohužel mu dochází dech v okamžiku, kdy má ukázat souboj člověka a zvířete v sobě, nadmuže chtíče a nadmuže citu. Jakoby se mávnutím kouzelného proutku proměnil v samčího trotla. Ještě hůře ovšem dopadá Katynka. V její postavě totiž žádný boj není ani v náznaku. Jediné, co ji charakterizuje je neustálé okázalé nabízení vlastního těla. Zcela nečitelný je vztah obou postav po splynutí v bouři. Rozhodně nemám pocit nějakého souznění či dokonce lásky. Oboustraně. Ona mi přišla spíš vyděšená a on jen jakoby uklízel nepohodlného svědka. Na Katynce tak zaujme jediné - smysl castingu pro černý humor, když do její role vybral ZMRZLOU... Paradoxně je tak nejsilnější postavou farář - bohužel shazovaný rádobyvtipným vynálezectvím (ať už jde o lipovou pannu nebo o lesní jogging). Ostatně v zasazení do kontextu doby spatřuji další slabinu filmu (naprosto devótní vesnice vs. holka, před kterou si sedne na prdel i pan hrábě...) Přesto všechno v současné době nadprůměrný český film. ()

surprise

Škoda, mysteriózní příběhy mám rád, zde se to povedlo jen po vizuální stránce. Dialogy byly tupé, snad jen pro děti, pro děti zas nebylo farářovo tajemství, závěr bez katarze, bez údivu, bez nápadu. DVD si nekoupím, ale udělejte nástěnný kalendář. ()

sherpa

Geniální po všech stránkách. S odstupem několika měsíců musím opět potvrdit jedinečnost tohoto díla. Skvělý výběr herců, úžasné exteriéry, bezchybná kamera. ()

Standey

Dával jsem tomu velké šance, těšil jsem se a o to větší zklamání se nakonec konalo. Jen se skřípěním zubů jsem Hastrmana dokoukal do konce. Povídka, která nemá hlavu ani patu, absolutně chybí dějová linie, a bohužel se nekoná ani žádné napětí. Za mě ztráta času. ()

a-ja

Chápu, že ti, kdo nečetli knihu Miloše Urbana, hodnotí vysoko... Patřím, bohužel, k menšině, která mnohovrstevnatou knihu před zhlédnutím filmu četla, a tudíž čekala temný román o vášních, zvířeti v člověku a člověku ve zvířeti, o vnitřním boji s pudy a o výčitkách... Jenže místo toho všeho jsem dostala vpodstatě jen milostný román jako podle scénáře Rosamunde Pilcherové... Z temného ne-člověka je místy udělán předvádějící se pitomec (scéna chození po vodě), hlavní hrdinka je charismatická asi jako váleček na nudle, takže nějak nechápu, proč je takovým idolem všech chlapů ve vsi, od těch světských přes církevní až po vodníka... Mnohé scény nefungují - tím, že není zřetelná rozdílná barva očí Katynky, nevyzní scéna se sehraným divadlem ani s dřevěnou figurínou, se kterou se ukájí farář. A vtípky jsou tu trapné a jdou zcela proti předloze... Boj pohanství s křesťanstvím je odfláknut na minimum. Obrazově (odmyslím-li si, že záběry jsou chvílemi neostré) je film krásný, pro čtenáře předlohy je ale film dost zklamáním... ()

De.lilah

Prave dokoukano. Ma to atmosku jako kraaaava! Moc se mi libily i pisnicky a zvyky. Karel Dobry sedel jak prdel na hrnec! Perfektni! A dlouho jsem nevidela takhle krasnou herecku. Predstavitelka Katynky je nadherna. Za me osobne jen jedna pripominka - cekala sem vic temnoty, vic hororu, ale i tak jsem nadmiru spokojena. ()

sarianna

Rozhodně jeden z nejoriginálnějších a nejzajímavějších českých filmů poslední doby. Ano, trochu to připomíná Kytici, nicméně atmosféru to má úplně jinou, takovou zvláštně temnou a zároveň veselou. Příběh je sice hodně lyrický, ale nesouhlasím s názorem, že by byl unylý nebo že by snad vůbec nebyl. Karel Dobrý je fenomenální, to asi nemá cenu rozebírat, ale i další postavy se povedly, včetně Katynky, která je krásným způsobem nejednoznačná a místy záhadnější než samotná baron. Není to dokonalé a je tu trochu poznat, že Ondřej Havelka není úplně zkušený režisér, ale konečně přišel někdo s nápadem a dokázal vytvořit uvěřitelnou historickou atmosféru. ()

RavenSpector

Hvězda za výbornou celkovou atmosféru, hvězda za herecké výkony, hvězda za velmi dobře vybrané herce, hvězda za hezké písničky. Tolik klady. Hvězda dolů za scénář plný klišé a stokrát viděného, hvězda dolů za na dnešní dobu otřesné triky, hvězda dolů za trapné scénky jež hrubě narušily hezky budovanou atmosféru příběhu. Tady raději přestanu počítat zápory. Škoda, tak krásně to začalo jako krásná balada a nakonec z toho vyšla parodie. Otázka co z toho byl záměr tvůrců. Nakonec jednu přidám k dobru za prostředí a kameru. ()

maara666

Kolísavé tempo a problematický rychlokonec. Jinak vizuálně pěkně zpracované. Chování některých postav včetně Katynky jsem moc nepochopil,ale i přes to dávám za 3*. ()

Muttinka

Rozjezd byl trochu pomalejší, ale jako celek se mi to líbilo. Po hodně dlouhé době to bylo konečně něco jiného. Něco netradičního. Něco u čeho jsem čekala jak to dopadne a tenhle konec jsem tedy opravdu nečekala. K. Dobrý v hlavní roli byl výborný. Jeho ledový pohled byl naprosto odzbrojující. Podle ukázek jsem si od toho hodně slibovala a pan O. Havelka se mi geniálním způsobem trefil do vkusu. ()

tata22

Docela jsem se těšil a Ondřeje Havelku mám moc rád. Ale obávám se, že to byla tak trochu nefungující slátanina. Váhal jsem jestli dokoukám. Přemýšlel jsem co tím chtěl vlastně autor říci a jestli to má být horor, drama nebo komedie. Každou chvilku na mně vyskočilo něco jiného. No, nevím ale tohle se vážně nepovedlo. Dobré herecké výkony, krásná kamera a asi i slušná režie ale ten příběh... Knihu jsem nečetl a myslím, že jsem tomu vcelku rád podle toho co jsem o příběhu slyšel. Myslím, že je docela škoda, že z toho nevzniklo něco lepšího protože předpoklady to k tomu mělo a asi by to i zaujalo ale takhle - je mně líto, i ty 3 hvězdičky jsou možná až moc.. ()

tulen

Váhal jsem mezi 4 a 5 (nakonec 4 hlavně kvůli slabšímu konci a nějakým drobnostem - např. mi tam nesedl J.Lábus a ještě míň D.Novotný), ale v kontextu obecně podprůměrné české produkce je to film, který je udělaný poctivě a určitě osloví diváka nejenom kamerou a krásnými záběry. A jednu hvězdu si určitě zaslouží za hudbu. ()

FuLister

Jeden z nejzajímavějších českých filmů poslední doby. Zaměřuje se spíše na lyričnost, než na děj, proto může někomu připadat, že se tam toho moc neděje. Velmi pěkné jsou záběry české přírody i ukázání lidových zvyklostí. Hlavní postava ztvárněná Karlem Dobrým je velmi autentická. Poslední záběr na krajinu, kterou chtěl obhospodařovat jako předci a kterou zničili nenasytní lidé je vskutku mrazivý. ()

FauSSt

Konecne nieco pozeratelne, po tych pseudoromantickych srackach a “romanoch” pre vsetky pohlavia....to to malo vazne stavu! ()

R-2

Zase jsem se přesvědčil, že Český film dokáže příjemně překvapit. Nenechal jsem se odradit některými kritiky na ČSFD u kterých věřím, že už jen tím, že film je český, tak má horší hodnocení. Havelka nám podává překrásnou pohádku pro dospělé z krajiny které nám je blízká a lokace jsou překrásné, Dobrý a Zmrzlá v hlavní roli je duo, které funguje a vedlejší postavy nejsou jen komparzem. Viděl Netflix 80% ()

draxxi

Tohle se podle me hodne povedlo. Temny, smutny, hororovy pribeh byl celkem napinavy az do konce. Hudba fajn, lokace paradni a obvzlast stastnou ruku meli tvurci pri obsazeni. A to hlavne ustredni dvojice. Charismaticky vodnik a krasna Katerina, ktera me navic dostala nadhernym hlasem - vyborna volba. 7/2/2021 84% ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky