M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

MikO_NR_1909

Asi sa zhodneme, že Rozploteným sa Shyamalan v rôznych inštanciách vrátil k osvedčenému rukopisu, ktorý ho zdobil ešte na prelome milénia. Problémom Glass (2019) je rozkolísaná snaha spojiť prakticky nespojiteľné dostojevského roztrojenie osobnosti s paralelným premostením psychoanalytickej intimity do sveta CFI v americkom štýle. Opäť si autor akoby pribrúsil k sebe ťažké bremeno. CFI s komiksovým svetom a pomalým rozprávaním automaticky neznamená priamu úmeru toho, že rozhladený divák v tom nájde nejaké zázraky. Zvyknem takýmto poctivým trhákom, ktoré skúšajú variácie s ťažkými témami a ostanú nepochopené (ale aj sami sebou) ohodnotiť kompromisnými tromi, aby som príliš subjektívne a s animozitami do toho nevstupoval. ()

Alementina

Neuvěřitelná nuda, nuda a nuda .... Jako ksakru psycholožka, která se snaží přesvědčit superhrdiny, že jsou uplně normální ja fakt divná a patří do blázince :) Fakt se mi to nelibilo, neco strasne doslovne vysvetlujou a jindy nevysvetli nic. Never more. ()

blackrain

Nějak jsem se nedokázala naladit na Shyamalanovu vlnu nebo jsem na tohle byla příliš unavená, což je taky jedna možná varianta. Očekávala jsem, že dostanu něco přímočarejšího. Viděno natřikrát. Jako celek to prostě nešlo.Pro mě je tohle jen další zářez na mé filmové pažbě. Budu si pamatovat jen McAvoye jako psychopata a to je hodně málo. ()

slunicko2

Vhodné pro pubertální milovníky komiksů. 1) Film je duchovně prázdný navzdory Shyamalanově snaze. Duchovnost se projevuje jen vnějšími efekty tak, jak je to u něj dost časté. Kladené otázky jsou primitivní, odpovědi zcela chybí._____ 2) 40letý James McAvoy (Crumb rozpolcený do 24 identit) si roli užil. 64letý Bruce Willis (Crumbův pronásledovatel Dunn) moc neměl, co hrát. ()

Tony.cs

A cenu za nejpitoměji zakončenou trilogii dostává... Fanfáry!!!! Shyamalan!!! Se mnou si můžeš hrát, jak chceš, ale nesmíš mi sáhnout na kladného hrdinu. Super film sejmul naprosto dementní konec. Smutný tohle. Zůstala po tom filmu jen pachuť. Nikdy víc. Nejhorší je, že mi tím pokazil i Vyvoleného. ()

Mikita

Ano, část v léčebně byla trochu delší a místy natahovaná, přesto nechápu, jak může tolik rozdělit publikum a někdo hláše nudu a jiný je spokojený. Je to jedno z nejlepších zakončení trilogie, je to odvážné a dobře vypointované, a finále pro mě bylo tak zatraceně působivé právě proto, jak skvěle se dávkovali informace a rodinné interakce v léčebně. Je tam hned několik zajímavých myšlenek. Po letech se nám dostává hned několik odpovědí ... jedna z těch zajímavých je i ta na otázku: Ale proč bychom takoví byli jen my? Je to neskutečné osvěžení, mít komiksový příběh bez neustálé přehnané akce, komorní, s pohledem do mysli postav a ještě se smrtí, která je tak neskutečně konečná. SPOILER: It's been an origin story all along. Za to, plus za to, že se nepřesunuli k mrakodrapu, a za tak přísné komentáře házím ještě hvězdu navíc. ()

Helo

Shyamalanovo miniAvengers jsou tu a z ospalýho tříhvězdičkovýho Vyvolenýho se nakonec dokázali přes čtyřhvězdovýho Rozpolcenýho prokousat až k tý pátý hvězdě. Myšlenka "čtyřlístku" mi sice přišla tak nějak klišé a moc se tam nehodila, vzhledem k tomu, co se tu snažil Shyamalan vybudovat, ale na druhou stranu tomu jakýmsi způsobem dala smysl a momenty a postupy některých postav, u kterých si člověk v průběhu říkal, že vůbec nejsou logický a nedávaj smysl, ten smysl najednou měly a za to tleskám. Řemeslně je to samozřejmě prakticky bez chyby, obraz i zvuk včetně hudby spolu ladí jak západ slunce nad mořem s krákáním racků a McAvoyovo kreace prostě baví, ať už z komickýho hlediska nebo toho vážnýho, emocema protkanýho. ()

Blackhand47

Vyvolený a Rozpolcený patří mezi mé oblíbené mysteriózní filmy, přičemž jsem se nemohl dočkat, až vyjde třetí díl, který Shyamalan šoupl rovnou na začátek roku (hurá). Jeden z nejočekávanějších letošních snímků mám tedy za sebou a musím říct, že se opravdu povedl. McAvoy samozřejmě podává opět výborný výkon coby Horda a ve skvělém podání se opět vrací Willis coby Dozorčí a Jackson jako Skleněný. Film je rozhodně jiný než jsem čekal, hlavně tedy finální část, která je hodně kontroverzní, ale dobře natočená. Snímek jako takový skvěle propojuje příběhy všech tří protagonistů a jejich známostí. Anya je zde sice docela upozaděná, ale o ní tenhle film nikdy neměl být. Teď už jen počkat, jestli tato nakopnutá série rozjede jakési větší univerzum nebo zůstane stát na Shymalanově trilogii. Sice není nezbytné, aby něco dalšího vzniklo, ale po takovém závěru by toho byla škoda. 90% ()

Trevor

Uprednostniť Skleneného pred play off prvej ligy sa nakoniec oplatilo, aj keď to bola pomerne náročná voľba. Písať niečo o deji pri takom množstve komentárov sa neoplatí, takže uvediem dôvod prečo tak dobrý film videný v kine nedostal 5 hviezdičiek. Sarah Paulson. Možno aj kvôli jej stvárneniu Ally v American Horror stories Cult som voči nej získal averziu, ktorú svojou postavou v tomto filme iba zväčšila. V každom prípade si Skleneného, napriek pár slabším momentom oplatí pozrieť, avšak kvalitou za Rozpolteným predsa len o čosi zaostal. Premietaci čas v Ster Century Cinemas o 17.45 potešil aj napriek tomu, že som ho videl oproti plánu v značne oklieštenej zostave, takmer v takej, akej nastúpili hokejisti z môjho mesta na posledný tohtoročný zápas. ()

salalala

Dekonstrukce superhrdinských filmů podle Shyamalana naráží především na obrovská očekávání. Ta totiž indický tvůrce naplňuje jen zčásti, protože jde asi až moc po filozofii a úvahách nad tím, jak moc je reálné, aby ve skutečném životě existovali superhrdinové. Snímek je záměrně pomalejší a plný dialogů a dost dlouho se zdá, že v něm vůbec nefunguje logika, to se sice v závěru osvětlí, přesto je nutné mu zrovna tyto nedostatky odpustit, protože oněch naivních a nesmyslných bodů je v něm až moc. Shyamalan se do komiksového žánru ponořil z úplně jiného úhlu, než je zvykem a je zastáncem spíše toho, že mít superschopnosti je prokletí, na druhou stranu dává naději úplně všem, protože v každém je trocha toho superhrdiny. Vypomáhá si poměrně zajímavými kamerovými záběry a solidní hudbou. Skleněný je ale především určen pro milovníky Vyvoleného, protože jen ti ocení několik zařazených vystřižených záběrů, vzájemné propojení všech postav, které je, pravda, trochu přitažené za vlasy a samotné finále, které leccos osvětlí, rozhodně ale není nijak šokující, což je škoda. Ústřední trio je velmi dobré, nejvíc ale vyniká famózní James McAvoy. Glass je ve výsledku rozporuplný film, který ovšem nezaslouží úplné zatracení, na druhou stranu ale nenaplnil to, co do něj bylo vkládáno a i ve fanoušcích Vyvoleného zanechává zvláštní pachuť a bohužel ani neláká na opakovanou projekci. 60 % ()

kajas

Asi byla chyba připomínat si několik dní před projekcí Shyamalanova "Vyvoleného", protože tady bohužel nefungovalo nic z toho, co tehdy tak nadějný filmař vybudoval. Pochválit vlastně můžu pouze herecké výkony "vyvoleného" Willise a "rozpolceného" McAvoye, jinak stále přemýšlím nad tím, jak mohl před dvaceti lety Shyamalan psát a točit tak geniálně vystavěné thrillery a jak si vůbec může dovolit předložit svým fanouškům tuhle ambiciózní, ale scenáristicky vůbec nefungující pitomost. Achjo. ()

Vědma

Jsem s tím, jak se Vyvolený s Rozpolceným propojili více než spokojená a film mě bavil. Velkou zásluhu na tom má samozřejmě McAvoy. Asi se mi ještě nestalo, abych brečela pro sériového vraha, ()

Radda

V tomto 3. pokračování se konečně dozvídáme jak je to tedy opravdu s lidmi, kteří jsou obdařeni nadlidskými schopnostmi. Z 1. snímku trilogie se vrací jak David Dunn v podání Bruce Willise tak i samotný Elijah Price (Mr. Glass) v podání Samuela L. Jacksona, z následného pokračování se taktéž vrací Kevin W. Crumb v podání Jamese McAvoye. K charakterům musím zmínit, že Bruce Willis se opravdu vyšvihl po delší době k velmi slušnému hereckému výkonu. Ale co opět předvedl James McAvoy je opravdu neuvěřitelné. Herec, který hraje rozpolcenou osobnost 18 různých charakterů, zaslouží jen a jen chválu. Bohužel tu jsou však i negativní momenty. Film se opravdu ze začátku velmi pomalu rozjíždí, dále je tu menší množství špatných dialogů, hudba není též nijak extra výrazná. Akční sekvence tu též neočekávejte. A postava Mr. Glasse by si zasloužila mnohem více prostoru, jelikož je to přece jenom ,,jeho film,,. Co ale patří k pozitivům? Určitě hra s barvami v některých lokacích (např.: místnost v blázinci, kde jsou 3 zmíněné postavy pospolu zavřené při pohovoru s lékařkou nebo i samotný komiksový obchod). Dále krom již zmíněných hereckých výkonů by stálo za zmínku celkem slušné zvyšování napětí až k finálovému zvratu, který je tedy opravdu překvapivý a dost nečekaný v ohledu ke 3 hlavním postavám. Závěrem by se mělo asi upozornit, že film má opravdu pomalé tempo, které se ale od poloviny filmu velice svižně rozjíždí a stává se tak nakonec docela mrazivým thrillerem. Pokud jste předchozí dva snímky neviděli tak vám bude unikat velké množství narážek a odkazů. Jinak bych ale tento film doporučil k vidění už jen kvůli výbornému hereckému výkonu Jamese McAvoye. Snímek hodnotím 60%. ()

dyfur odpad!

....niekedy pri sledovaní filmu mám pocit ,že za chvíľu príde hovno....tu som ten pocit nemal - naopak veľké smradľavé hovno bolo prítomné od začiatku.....PS: možno to bolo moderné, experimentálne, ziskové ...ale to hádam aj v blázninci sú normálnejší........pozeral som v češtine.......alebo švédštine ? alebo si niekto robil prdel zo mňa .......ohromná k.k.tina................ ()

applause

Tak tohle mě rozsekalo. Líbilo se mi to mnohem víc než Rozpolcený. Už v něm předvedl James McAvoy svůj herecký talent, ale tady smekám klobouk. Zajímavá zápletka a na té myšlence opravdu něco bude. Doporučuji. ()

Darth Revan

Konec Davida a Elijaha úplně nenadchnul, rozhodně však nějak extra nezklamal. James McAvoy je každopádně ve vrcholný formě, jenom díky němu tomu nakonec dávám tohle hodnocení. Ten chlap dokáže všechno a já se nemůžu dočkat, až ho v červnu v kině uvidím zase na opačný straně barikády. 4* ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací