M. Night Shyamalan uvádí zcela nový thriller inspirovaný komiksem, nazvaný Skleněný. Spojuje tak dva samostatné úspěšné filmy Vyvolený (2000) a Rozpolcený (2016). Z filmu Vyvolený se vracejí herecké hvězdy Bruce Willis v roli Davida Dunna a Samuel L. Jackson jako Eliah Price, známý pod pseudonymem Pan Skleněný. Z thrilleru Rozpolcený se objevuje James McAvoy, který ztvárňuje roli Kevina Wendella Crumba a jeho vícenásobné identity, jež v sobě ukrývá. A právě narušeného Crumba se svými 24 osobnostmi sleduje v novém fantasy thrilleru David Dunn, který k tomu využívá své nadpřirozené schopnosti. (Falcon)

agassi68

Celý čas som čakal, že to moji favoriti Bruce a Samuel rozbalia no márne. McAvoyove Hulkovadiny to nenahradili. Napriek tomu je to lepší priemer aj keď s príliš dlhou stopážou.. ()

P.J.2

Tak aby bylo jasno hned na začátku, vyvolený je pro mne osobně jeden z nejlepších (komixových) originů a rozpolcený ho skvěle doplňuje, o to víc jsem se neskutečně těšil na Glass, který jsem podle recenzí neřešil už jen kvůli svému zaujetí pro dané zpracování. Na rozdíl od ostatních jsem se hodinu a 40 minut královsky bavil a očekával pointu která mi vyrazí dech, slabší místa vyplňovala nádherná Anya Taylor-Joy takže pohoda. Teď skončili závěrečné titulky a nadšení vystřídala frustrace a nasranost z NIČEHO!!! Posledních 15 minut je jak z jiného filmu, na jednu stranu oceňuji že nám Shya naservíroval konec jaký chtěl on a ne my ale teprve teď jsem si uvědomil že dobré konce, byť jsou zajeté klišé, ve filmech prostě být musí aby byli fanoušci spokojeni. To co nám bylo předvedeno v poslední části filmu je neskutečná břečka, jako narychlo vycucaná z prstu, která do filmu vůbec nesedí a ještě k tomu to vypadá jako pilotní část rozvětveného universa nebo serálu, proč? Proč se musela objevit nějaká organizace, která postrádá hlubší a vůbec jakýkoliv smysl? Závěrečná pointa šokuje maximálně svou trapností a nebojím se tvrdit že je na stejné úrovni jako pointa Martha v Batman vs. Superman. Většinou se nechávám unášet příběhem který tvůrci představí ale tohle jsme si skutečně nezasloužili. Veškeré (geniálně) zahrané postavy, které se vypilovávaly v průběhů svých filmů jsou zde nemilosrdně spláchnuty do hajzlu s cílem šokovat, udivit, překvapit a já nevim co všechno ale ani jedno se vůbec nepovedlo. Dalo se toho přitom tolik vymyslet ale Shya se evidentně zhlédl ve vlastní genialitě. Zatraceně zahozený potenciál. Mohla z toho být žánrová klasika. Bože jak já jsem teď vytočenej!!! Max dvě hvězdy - jednu za již jednou zmíněnou Anyu Taylor a druhou si bez debat ukradl McAvoy. ()

kkarx

Skleněný je celkově o trochu lepší film než jeho předchůdce, hlavně díky Willisovi a Jacksonovi, ale Vyvolený prostě neměl mít žádné pokračování, protože další díly nemohly přinést už nic víc překvapivého a to je zcela zásadní nedostatek pro trilogii, která má vrcholit samozřejmě posledním dílem a ne prvním. Nicméně Rozpolcený i Skleněný mají i další nedostatky než jen v absenci více šokujícího rozuzlení. Oba díly mají jednu kartu v rukávu obalenou 100 minutami nudného děje v neatraktivních chladných prostorech. Rozpolcený se odehrává v kobce a Skleněný v psychiatrické léčebně. Neuvěřitelně jednotvárné prostředí. Přestože McAvoy je skutečně dobrý, tak rozpolcený Kevin Wendell není zajímavý charakter. Nic k němu cítit nebudete. Konec byl do jisté míry povedený, naneštěstí těch 100 minut nudy mě tolik otupilo, že mi to vlastně bylo celkem jedno. Zaplakal jsem si jenom nad tím, že to mělo být mnohem lepší. Chápu, že Shyamalanův styl je komorní a už proto by nikdy neměl točit druhé díly, které by naopak z komory měly vylézt. Příklad - Alien / Aliens, kde druhý díl je dobrý i díky tomu, že se první snažil překonat a nezůstal na stejné úrovni. Vyvolenému jsem přišel na chuť až po mnoha letech, ale tady mám pocit, že by mi nestačil celý zbytek života. Nebudu tvrdit, že jsem pointu uhodl. Neuhodl, ovšem už jsem totožný nápad viděl zhruba před 20+ lety v seriálu Highlander ve druhé sérii, kde je onen nápad díky formátu mnohem propracovanější a jednotlivé díly zábavnější než toto. ()

Rathalos

A do tretice sa tato trilogia uzatvara a prichadza vyvrcholenie celej serie s nazvom Skleneny a jednoznacne sa mi najviac pacilo,odohrava sa povacsine v prostredi psychiatrickej kliniky,co je super,dava to tomu celemu taku vyraznejsiu psycho-atmosferu a opat boduju herci,hudba,krasne je to prepojene s prvymi dvoma filmami,vyborny scenar a hlavne zaver sa mi hrozne ratal,jednoducho parada po kazdej stranke...:-) ()

Hapretor

Ukecané, nudné, o ničem ... Shyamalan vymýšlí akorát hovadiny ...Ještě, že ukecal McAvoye, jinak by to snad byl i odpad ... pche ... !!! ()

Flavors

Rozpolcený James McAvoy byl opět dokonalý. Jinak díky němu a té pointě na konci dávám za 3*, jinak mě to totiž moc nebavilo. Doktorka mě iritovala po prvních pěti minutách. ()

strikeman

Asi nejnudnější díl z celé trilogie. Nápad, zápletka a rozuzlení přitom nejsou vůbec marné, ale to tempo je k uzoufání. Herecky McAwoy nejlepší, Jackson standardní, ovšem z Willise mám pocit, že ten se v posledních filmech již pouze vyskytuje "pro pár dolarů navíc". Za mě ten 67% rating zcela odpovídá realitě ... ()

BOURQUE

Z veľkého spojenia a ukončenia jednotlivých častí mám trošku zmiešané pocity. Na jednej strane pán Shyamalan (ktorý vo filme nesmie chýbať) dobre hrá s kartami, respektíve s možnosťami, ktoré mu charaktery jednotlivých postáv dajú. Na druhej strane som čakal väčšiu konfrontáciu hlavných postáv, a to, že pán Shyamalan bude „väčší a odvážnejší Puppet Master“. Z hľadiska hereckých výkonov sa neviem na čo sťažovať. Opäť klobúk dolu pred. J. McAvoy, ktorý tie jednotlivé osobnosti parádne stvárnil (a to dáva aj obrovské možnosti pre dubingového herca, ktorý taktiež môže preukázať svoje schopnosti). B. Willis, napriek minimum slov a sén, už dávno nebol taký presvedčivý. A „Mr. Glass“ je S. L. Jackson (no comment). Vedľajšia línii dobrá, takmer bez zaváhania. Ten záver by som výraznejšie nekomentoval, ale ako som už spomínal, mám „zmiešané pocity“ (a to sa týka najmä záveru). Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

Rockerman

Hezky se na to dívalo, ale tady mám mezeru. Rozpolceného jsem viděl, ale nikdy jsem neviděl Vyvoleného. Budu to muset napravit. Pěkné zvraty a hlavně to očekávání, že něco musí přijít (a ono přijde), je ta devíza, která dělá film atraktivním a zajímavým. ()

MikeeTheory

Shyamalan to bohužel přepointoval a překombinoval. Na druhou stranu čím víc nad tím přemýšlím, tím víc to na mě dělá dojem, jako by spíš "vařil" z toho, co se snažil předat už v roce 2000 s Vyvoleným. Zatímco tam se mu to celé zbaštil i s navijákem, tady mi celkové rozuzlení vychází jaksi naprázdno. ()

Folky

První hodina je neuvěřitelně nudná, ale druhá, společně s koncem, nakonec utváří lepší dojem. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc, ale přesto se na to rád někdy podívám znovu. ()

Shredo

Plytší začiatok filmu s množstvom dier a nezmyslov sa nakoniec premenil v celkom pekný záver. Potenciál Jamesa McAvoya sa zdá nevyčerpateľný, no popravde už mi tých 25 postav a prepinákov medzi nimi miestami liezlo na nervy. Nik ma nepresvedčí o tom, že prvý diel z trilógie bol jednoducho najlepší. A na pochyby sa režisérovi skoro podarilo dostať aj mňa. ()

Olík

Nezačali jsme zrovna dvakrát happy. Vyvolený byl sice fajn, ale na zadek jsem si z něho úplně nesednul. Rozpolceného jsem neviděl vůbec a s M. Night Shyamalanem si čas od času ne tak úplně sedneme. No nic, jdeme na to. James McAvoy, Bruce Willis, Samuel L. Jackson…ti si to dávají na pána….však to taky jsou páni herci. Ale co s příběhem? Hodně koresponduje s již zmiňovaným Vyvoleným, ale hlavním problémem je fakt, že se táhne jako týden před dovolenou. Pro ty, komu zápletka úplně nešmakuje nebo se do ní nemůže dostat (stejně tak jako já), umělé natahování plní medvědí službu. Ze zvláštní osnovy mám zvláštní pocity. Shyamalan ví, co chce, ale tak nějak se nemůže se ctí dopracovat k výsledku. Možná si ukousl moc, možná ho zaslepily ambice, možná to celé nebyl úplně šťastný nápad. ()

GOREGASM

Zajímalo by mě nakolik dopředu měl tento projekt Night promyšlený, nicméně zapadá to do sebe tak trochu uměle. Korunu tomu dají závěrečné dvě pointy. Ta první by samostatně fungovala, byť o katarzi by se asi těžko dalo hovořit. Spojovacím článkem je nevěrohodná a nefunkční postava Sary Paulson, kterou mám sice docela rád, ale tady do filmového soukolí nezapadla. Zachraňuje to James MacAvoy, který v každé scéně exceluje a právě on s podporou motivů od Phillipa Glasse hýbe všemi možnými emocemi, které ve filmu zažijete. Když se ale na konci zamyslíte, co se vlastně událo, uvědomíte si, že skoro nic. Taková hra na efekt Shyamalanovi zase brzy uplete oprátku do béčkových vod, ve kterých už jednou byl. 60% ()

Wallis3

Film o Mr. Glass, který tam začne ouřadovat až hodně za půlkou filmu, kde první půlka je obkecávaná nuda, není filmem o Mr. Glass. Neuchvátila ani pointa, ani dá se říct otevřený konec. Doufám, že už to Shyamalan nechá odpočívat a umřít. ()

Rikky007

Za mě po dlouhé době Shyamalan stoupnul na ceně. Málokomu se prostě podaří povedený dějový zvrat, a to tu fungovalo na jedničku. Když srovnám závěr poslední trilogie Star wars a toto, tak je jasné, kdo to umí rozmyslet a kdo ne. ()

Azurovydrak

Rozhodně to není tak špatné, jak mnozí tvrdí, ale teda upřímně, taky jsem očekával trochu víc. Do momentu, než Willise zavřou do růžového cvokhausu, je to svižná old-school kriminálka, která se nese v duchu předchozích filmů. Potom se to ale jako mrsknutím proutku zvrhne v zdlouhavou tlachačku s úchylně se tváříci Sarah Paulson, která neustále produkuje dramaticky táhlé poučky. Závěr zase trochu zvedne laťku, ale už to není ono. Hodně krkolomné zakončení trilogie - 60% ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací