Island of Lost Souls

• USA The Island of Dr. Moreau (pracovní název)

V adaptácii novely H.G. Wellsa Ostrov doktora Moreaua sa Edward Parker ocitá na juhomorskom ostrove, kde vykonáva pokusy na ľuďoch šialený doktor Moreau. Parker časom zisťuje, že ostrov je plný obyvateľov, ktorí sú na pol ľudia a na pol zvery. Medzi nimi je aj krásna panteria žena, s ktorou sa postupne zbližuje, ale doktor s nimi už má svoj zvrátený plán. (Dr.robotnik)

MikO_NR_1909

Island Of Lost Souls má nádhernú vizuálnu stránku (napr. ako King Kong) so skvelými maskami. Zahrané solídne (Panther Woman a nekompromisný Charles Laughton), kvalitne napísané a navyše je to ako umelecké dielo i pekne nasnímané, teda to som už hovoril. Akurát škoda, že z tak zaujímavej témy sa dali vyžmýkať aj posledné gate, ale v celku splnil moje očakávania. Laboratórne praktiky za cieľom vládnuť, obchodovať a mať moc, to sme tu už mali. Ale v drvivej väčšine až po Island of lost souls (jeden z dôvodov, prečo má také neopísateľné kúzlo) a väčšinou horšie. ()

Freemind

Uznávám jako klasiku, na můj vkus je ale celé toto období horroru příliš doslovné a komické, raději mám dřívější expresionisty nebo pozdější psychologické thrillery. Navíc je zde několikrát vidět, jak se tvůrci teprve učili zacházet se zvukem - v některých dramatických pasážích není vložena ani hudba, ani ruchy, takže vznikají podivná, hluchá místa. Hlavní plusy? Masky a Wellsova předloha. ()

fragre

Jako převod Wellsova díla špatné, jako dobový senzační a dobrodružný film dobré. Velké mínus je Charles Laughton v roli doktora Moreau, ten zde vypadá jako poživačný falšovatel šeků, a ne jako fanatický či šílený vědec. Velké plus pak závěrečná vzpoura pololidí, když jim v jejich matných myslích dojde, že doktor není bůh, a co že to s nimi provedl. To zoufalství a z toho plynoucí zuřivost jsou působivě natočeny. Na svou dobu skvělé masky. ()

Dreadd

Příběh je zajímavý především v koncové pasáži, kdy sledujeme uvědomění opů, jinak je hodně podivný a především postava Dr. Moreaua působí jako ze špatného románu. Z technického hlediska stojí za zmínku bičování, které bylo poměrně elegantně vyřešeno, přestože tam přímý záběr být vůbec nemusel, ale režisérovi se zřejmě hodně líbil. Zbytek mi ale přišel vcelku nezajímavý, až vatovitý a rozhodně to nebylo po zanedbatelnou část filmu. ()

Zagros

Po delší době jsem se pustil do další staré černobílé klasiky – Island of Lost Souls. Film má opět poměrně jednoduchý děj, krátkou délku, herci občas přehrávají a postavy jsou jen lehce načrtnuté. Divák má hned jasno, kdo je dobrý, kdo zlý a kdo šílený. Moc napětí a překvapení se tak nekoná. Bohužel film má i slabší atmosféru, kdy mně chyběla výraznější hudba. Masky dokázaly pravděpodobně ve své době diváka zaujmout více než dnes, je na nich přeci jen těch devadesát let vidět. Film se snažím hodnotit v kontextu jeho doby. Z let 1931 až 1941 jsem viděl například Zrůdy, přímo od Wellse Neviditelného muže, dále třeba Frankensteina a Vlkodlaka a všechny filmy mi přišly atmosférou lepší. Možná jen tím morálním poselstvím, že hraní si na Boha nebude tou pravou cestou, je něčím lehce výš. Jsem rád, že jsem Island of Lost Souls viděl, ale jako doporučení na podobný typ filmu bych volil spíše ty výše napsané filmy. Na různé další předělávky se dívat nehodlám. Dle zdejších hodnocení to ani za to nestojí. ()

Hanys_

Předlohy se to drží asi jen zpočátku, pak si film začne žít svým vlastním životem a vůbec to není na škodu. Asi bych jen uvítal trošku šílenějšího Moreaua a ne takového úchylného strejdu. Lugosiho jsem vůbec nepoznal. ()

MatejNosal

Klasika, ktorú som najskôr poznal v simpsonovcoch až potom sa mi dostalo pod ruku toto veeelmi staré dielo, ktoré je radené aj v zozname hororov ktoré musíte vidieť než zomriete. Určite by si ho mal pozrieť každý hororovy nadšenec. Skvelé masky, atmosféra taktiež výborná a tá mačacia žena vrrr. (80%) ()

Paldiny

Snímku citeľne chýba hudba a je to škoda, pretože príbeh o doktorovi čo nemorálne plány kul na ostrove nikoho sa mi pozdával. Podivné vedecké pokusy boli v klasickej ére Hollywoodu v móde a Paramount nechcel zostať za Universalom pozadu. V menšej roličke využil Lugosiho uhrančivého pohľadu a prenikavého hlasu. Ten aj cez opičiu tvár a sotva dva výstupy vzal oťaže do vlastných rúk a pomohol vyvolať vzburu dovtedy manipulovaných domorodcov. Vôbec nie špatná snímka boduje atmosférou pralesa, dobrými maskami, podtextom o otroctve a niekoľkými scenáristickými prešmyčkami. Ja som spokojný, veď bodaj by nie, ten pankhart to vedel s bičom lepšie než Indiana Jones o pol storočia neskôr. ()

Heavyman

Hodně milé překvapení, které překoná všechny Yorky, Kilmery i politováním Brandy. Na svou dobu perfektně zpracované a nemyslím pouze masky (těch přilepenejch pár chlupů) ale hlavně "dům bolesti" který vlastně splívá s džunglí, je plný mříží a klecí. Samotný Dr. Moreau, stvárněný jako zavalitý, slizký patriarchální požitkář, monstra v čele s Lugosim byla děsivá, hlavní hrdina měl charizma a jeho přítelkyně krásně ječela .... Co víc si může fanoušek hororů pro pamětníky přát. ()

JimiH

Slabší horůrek z doby, ve které této žánr pomalu vzkvétal. Wellsova zápletka je osekaná na dřeň a Laughton tu oproti svým pozdějším rolím značně zaostává. Ještě, že Lugosi ve své naprosté mimóznosti nezklamal. ()

Don Carlos

Dobrodružný film z dob, kdy ještě existovaly ostrovy, které nenajdete na mapách. Skvělá atmosféra, herecké výkony skoro nepůsobí divadelně a masky jsou naprosto uvěřitelné. A nádherná Leila Hyams působí jako překrásné zjevení. Co víc si přát? ()

darthhokro

Tak pan dochtor Moreu, byl teda pěknej slizák, ten se fakt povedl. Škoda že Lota, panteří žena vypadala jak Marilyn Manson. Bela, luxusní jako vždy. Masky na svoji dobu ujdou. Krátká stopáž, je špica, rychle to uteče. Tož pěkné 3. ()

Havala

Masky jsou úchvatné a berecké výkony taktéž. Sice se mi víc líbila adaptace s Marlonem Brandem, ale toto je klasika. ()

petrik11

Každú starinku treba vysoko oceniť. Zaujímavé spracovanie známej predlohy, kulisy na svoju dobu na vysokej úrovni, dobre zahrané, aj masky slušné. ()

Pitryx

Vůbec první zfilmování „Ostrova doktora Moreaua“. Bohužel kvůli špatné kvalitě kopie jsem nemohl posoudit detaily masek, ale to, co jsem viděl bylo perfektní. Také děj ušel, ale bohužel je v něm občas hlucho. To že tam vrazili postavu té baby navíc, tedy Ruth, tak to film dějově položilo úplně. Přesto dvacítku maskérům dám. Zasloužili si ji. A dvacítku za některé pasáže filmu. ()

PetraMishka

Mladý muž se po roztržce s kapitánem lodi dostává na tajuplný ostrov, kde žije Dr. Moreau s asistentem a podivnými divokými obyvateli. Mladík je pragmatický, a tak ani na chvilku nekomentuje to, co vidí, což doktorovi dodá odvahu se pochlubit se svými experimenty na zvířatech. Jeho nejpovedenějším exemplářem je mladá dívka, kterou chce svému hostovi dohodit. Na cestě je však záchrana v podobě jeho snoubenky, pro kterou se bude muset odhodlat doktora porazit. Slušná akce, zajímavé téma a sympatický hlavní hrdina. ()

StaryMech

Nedivím se, že Wellse filmové ztvárnění jeho románu neuspokojilo - jenže co od Hollywoodu čekal? Na druhou stranu má Kentonův kříženec dobrodružného thrilleru a horroru (o nechtěné veselohře nemluvě) nadprůměrnou formální úroveň, do značné míry zásluhou skvělého Karla Strusse. Přidávám hrst vyčtených postřehů a drbů: Jednou z titulních "ztracených duší" je vlastně i hlavní postava conradovského kolonizátora, už svojí pletí děcka povzneseného nad jeho chlupaté oběti. Chicagská zdravotní sestra, později modelka a rozhlasová a divadelní herečka Kathleen Burkeová byla do role "panteří ženy" Loty (v knižní předloze předvídatelně nepřítomné) vybrána z šedesáti tisíc uchazeček. Leckde bylo promítání filmu zakázáno, například ve Velké Británii až do roku 1958. Té části veřejnosti, které se dílo zdálo "proti přírodě", Laughtonova manželka a ne náhodou báječná představitelka Frankensteinovy nevěsty po anglicku i po svém vzkázala: "To je i myšák Mickey." ()